Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc koleginici :)

[es] :: Baze podataka :: Pomoc koleginici :)

[ Pregleda: 2315 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SSnaVe
Yugoslavia(not SCG)

Član broj: 34251
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Pomoc koleginici :)22.03.2011. u 22:00 - pre 158 meseci
Imam zadatak da uradim projekat iz baza podataka, da sama smislim problem i onda da uradim mov. Ja sam nesto smislila ali mislim da mi tekst nije odgovarajuci i mozda mi mov nije odgovarajuci :( ali ja nemam predstavu sta da izmenim, dodam/oduzmem... Ako bi neko mogao da me posavetuje, predlozi najbolje resenje...

Za salon vencanica potrebno je napraviti informacioni stistem koji ce pratiti njen rad.
Osnovna delatnost je nabavka, prodaja i iznajmljivanje vencanica od razlicitih dizajnera kao i sopstvena izrada vencanica.
Informacioni sistem treba da vodi evidenciju o vencanicama i dobavljacima. Vencanice se mogu nabavljati od vise proizvodjaca
Za svaku vencanicu potrebno je znati velicinu, cenu iznajmljivanja, cenu kupovine. Velicina moze biti model balske haljine, model sirene, A model.
Za svakog kupca potrebno je znati Ime, Prezime, jmbg, i telefon.
Za iznajmljivanje je potrebno znati pored ID vencanice, i ID kupca i datum iznajmljivanja kao i datum vracanja vencanice.





...
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: Pomoc koleginici :)22.03.2011. u 23:27 - pre 158 meseci
Ako ne brišeš venčanice nakon prodaje (a ne bih rekao, jer imaš vezu između venčanice i kupca), čini mi se da model dozvoljava iznajmljivanje venčance koja je prodata, što je nemoguće. Možda to treba pokriti. Ostalo je dobro.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pomoc koleginici :)23.03.2011. u 19:28 - pre 158 meseci
Dobro opazanje: "Ako ne brišeš venčanice nakon prodaje (a ne bih rekao, jer imaš vezu između venčanice i kupca), čini mi se da model dozvoljava iznajmljivanje venčance koja je prodata, što je nemoguće. Možda to treba pokriti. Ostalo je dobro. "

Malo su ti zapetljali situaciju sa mogucnoscu iznajmljivanja vancanice. Zivotni put jedne vecanice mogao bi da izgleda ovako:

1. Nabavljena od dobavljaca => spremna za prodaju ili iznajmljivanje
2. Klijen iznajmi vencanicu => Iznajmljena klijentu, ocekuje se vracanje
3. klijent nije vratio, odlucio da zadrzi, uz doplatu => prodata, ne moze se vise iznamiti niti prodati, kraj zivotnog puta
4. Klijent vratio => spremna za prodaju ili iznajmljivanje
5. neko je kupio vecanicu koja je bila spremna za prodaju ili iznajmljivanje => prodata, ne moze se vise iznamiti niti prodati, kraj zivotnog puta
6. Vencanica zinajmljivana mnogo puta, ostetila se pa se rashoduje => otpisana, kraj zivotnog puta

Nazalost, MOV dijagram ne moze da prikaze ovu dinamiku. MOV dijagram pokazuje samo staticke odnose. Za ovakvu dinamiku potreban je dijagam promene stanje - "state transition diagram". Ovako nekako:



Moguce je tako skrojiti tabele da se svi dogadjaji u zivotu vencanice lepo i elegantno prate. To ce onemoguciti da se u isto vreme jedna ista vencanica proda i iznajmi, kao i mnoge druge potencijalne probleme koji proisticu iz dinamicke prirode jednog ovakvog sistema. MOV dijagram jednostavno ne moze da pokaze te stvari, jer je MOV dijagram dvodimenzion slika, a nam treba i treca dimenzija - vreme - jer se u razlicitim vremenskim trenucima nas entitet (predmet posmatranja) moze nalaziti u razlicitim stanjima.

Ako je rad diplomski ili nesto vise, preporucujem da se pozabavimo ovim ozbiljno. Ako nije, onda i ne mora, dobro je ovako kako jeste.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SSnaVe
Yugoslavia(not SCG)

Član broj: 34251
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Pomoc koleginici :)23.03.2011. u 23:16 - pre 158 meseci
Hvala na odgovorima. Nije diplomski ali je poslednji ispit na faksu i nikako da ga polozim. Zadatak je da sama smislim/napisem problem i onda da uradim mov, relacioni model, tabelu odrzanja, i IDF1x. Sam problem i mov mi je najteze da uradim, ostalo ide na osnovu toga. Ovaj zadatak moze da se izmeni, ali ja nisam umela bolje da formulisem i zadam a osecala sam da sam ga zapetljala cim mi je nezgodno mov da nacrtam... Tako da, ako neko ima neki predlog gde da ispravim zadatak, dobro bi dosao...
...
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pomoc koleginici :)24.03.2011. u 15:41 - pre 158 meseci
Sa ovako napravljenim MOV dijagramom, definitivno mozes da prodjes ispit. Sustinu procesa si pokrila, onoliko koliko MOV to moze da uradi. Koja ti ocena sleduje, zavisi od nijansi i ukusa profesora - da li je dijagram nacifran i obojen. Sustina je OK. To sto mi na forumu primetimo moguce rupe, to nisu rupe u dijagramu, to je nedostatak same metodae MOV - svaka metoda ima svoja ogranicenja i uslove u kojima bolje ili losije radi.

Sve u svemu - ti umes da nacrtas MOV dijagram na osnovu tekstualnog opisa procesa. A to bi trebalo da bude dovoljno da se polozi ispit, ako je sustina ispita crtanje MOV dijagrama.

Ako je zadatak da sama smislis problem, i to si dobro uradila. Dobro je opisan problem, jasno se vidi sta se hoce - radnja kupuje vencanice od nekoga, pa ih onda iznajmljuje ili prodaje. MOV dijagram dobro pokriva onaj deo o kupovini i prodaji. ono o iznajmljivanju se jednostavno ne moze u MOV prikazati, i to nije tvoja krivica, to je naprosto ogranicenje metode. Mercedes je jako dobar auto, ali niti leti niti pliva. Da je u pitanju diplomski, onda bi svakako u opis problema uvrstila stat transition chart, to ti je deo UML i svakako bi donelo neki poen.

Sve u svemu, dobro je, imaj poverenja u sebe i samo guraj.

Srecno!

 
Odgovor na temu

aleksandar obradovic

Član broj: 111429
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.internetprezentacije...


Profil

icon Re: Pomoc koleginici :)09.09.2011. u 11:13 - pre 152 meseci
Uz prethodnu sugestiju o zivotnom veku vencanice, sve ostalo je odlicno pokriveno. Mislim da neces imati problema, javi kako je prosao ispit
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Pomoc koleginici :)

[ Pregleda: 2315 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.