Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drzavni strucni ispit

[es] :: Vodič za posao :: Drzavni strucni ispit

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 275527 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZeddicuS
Astra

Član broj: 307621
Poruke: 4
*.adsl-3.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit09.10.2012. u 22:03 - pre 140 meseci
Citat:
spasenoskis:
Ćao svima.
Interesuje me koliko košta polaganje ispita.
Ne šalje me poslodavac nego bih hteo sam da se prijavim da polažem, pa da znam u startu na čemu sam.
Pozdrav.


Mene je kostalo 7500 dinara.
 
Odgovor na temu

milica2327
nebitno

Član broj: 304568
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit10.10.2012. u 16:37 - pre 140 meseci
Evo da podelim svoja iskustva sa svima onima koji uskoro polazu DSI.
Najiskrenije i najdobronamernije zelela bih da vam saopstim svoje misljenje, jer mnogo toga sto sam ovde procitala pre polaganja DSI nije objektivno i realno napisano...

1) EU - gospodja je bila na ispitu. Vrlo prijatna, dosta pomaze, mora da se zna, ali kada udjete kod nje u kabinet uopste niste pod stresom jer je jako prijatna. Ako znas svoja pitanja, cim vidi da pricas to sto si dobio, ona pocne da ti jos i pomaze, nadovezuje se na tvoju pricu, a onda kaze predjite na sledece pitanje. E sada. Sve zavisi kome sta lezi ili ne lezi od materije. Desavalo se da jedno isto pitanje ponovi po tri puta razlicitim kandidatima. To je bio slucaj na primer sa pitanjima: Evropski parlament, Evropska centralna banka, Drzave clanice EU i kandidati... Koncept - vrlo kratko, dva minuta mozda...

2) Sistem drzavne uprave - gospodja je isto bila na ispitu. Vrlo korektna, ako vidi da znas pitanje, prekida te. Kratko se ostaje kod nje. U principu ti postavi dva pitanja, ja nisam ni pisala koncept, ne znam za druge. Jedno pitanje mi je bilo da nesto nabrojim, vrlo kratko. Drugo pitanje je bila neka lekcija, ali cim sam krenula, stigla do pola pitanja, rekla je - dovoljno je... Znaci, gospodja je skroz ok na ispitu ! Koncept - ja nisam ni pisala koncept, odmah sam odgovarala...

3) Radno zakonodavstvo - muskarac srednjih godina. Isto je jako pristojan, korektan. Ono sto je najvaznije je sledece. Ucite cele lekcije, ali nemojte da vas brine to sto su lekcije iz recimo Zakona o radu dugacke, pa se pogubite i ne znate sta sve treba da kazete. Njegova pitanja iz Zakona o radu su kratka, tj. moze da vam da na primer sledeca pitanja: Nepuno radno vreme, ili minimalna zarada, ili placeno odsustvo, ili poslovi sa povecanim rizikom, tako da spoji dva boldirana podnaslova iz neke lekcije kada je rec o Zakonu o radu. A prvo pitanje je na primer: Napredovanje drzavnih sluzbenika, Ocenjivanje, znaci prvo pitanje je cela lekcija... Koncept - postoji, ali vrlo kratko - dva, tri minuta...

4) Ustav - muskarac srednjih godina. Korektan i prijatan, vrlo... Daje pitanje iz glave, ali postoji i drugi ispitivac kod koga se izvlace pitanja na cedulji. Ako vidi da znate pitanje, brzo prekida i prelazite na sledece pitanje. Nekoliko recenica kazete, i dovoljno je... Pomaze, ako zatreba, znaci sve pohvala za njega. Koncept - imate vremena dok ne dodje red na vas, tu mozda i najvise vremena ima za koncept, jer dosta ljudi udje odjednom kod njega...

5) Kancelarijsko poslovanje - e sada... Ovako je izgledao dan kada sam ja polagala... Na ispitu je jedna gospodja, plava, kratko podsisana, mozda oko 37-40 godina. U proslom roku od 55 kandidata, cula sam da je 33 oborila samo ona. Od tih 33, pojavilo se svega njih 7-8. Ostali su odustali... I kazu da je jako stroga, da mnogo pita i da dosta obara. Elem, jedino kod nje nije u fazonu "lako cemo, opusteno samo", to nikako. Ona zaista trazi da se zna i ona pitanja koja dobijete morate da znate. Ne prekida, ako vidi da znate, zaista morate da ispricate bukvalno sve sto ima u tom pitanju. Ne pomaze, ali postavlja podpitanja, samo sto su mnogima ta njena podpitanja uzasno teska, jer ovaj ispit mora zaista dobro da se spremi. Prema meni je bila zaista i vise nego korektna, na prvo pitanje bez ikakvih podpitanja, sve sam i rekla sto ima u knjizi, na drugo pitanje samo je jedno podpitanje postavila iz tog pitanja, ja se odmah setila i bez problema polozila. Mada, cesto postavlja dosta podpitanja, ako ne mozete da se setite necega, ako mesate lekcije, ona trazi konkretno i tacka. Meni ovaj ispit nije bio ni malo stresan, ali je knjiga 95 % podvucena i mogla je bilo sta da me pita, znala bih. Iz iskustva drugih, da je ovo najtezi ispit, ja sam najvise paznje i posvetila istom, tako da sam opustena bila skroz, jer znam da ne postoji nesto sto ne znam. Koncept - nema koncepta, odmah pricate, ako necega ne mozete da se setite, postavice vam podpitanje, ali ako ste to citali, znacete sta vas pita....


Eto toliko !

 
Odgovor na temu

clan biblioteke

Član broj: 307642
Poruke: 4
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit10.10.2012. u 18:06 - pre 140 meseci
Cao svima. Uskoro se blizi i dan mog polaganja i imam veoma veliku tremu. Zanima me da li je nekoga od vas koji ste polagali iz Ustava pitao nesto iz prvog poglavlja, odnosno o razvoju ustavnosti i raznoraznim Ustavima iz jos razlicitijih godina? :)
 
Odgovor na temu

ZeddicuS
Astra

Član broj: 307621
Poruke: 4
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit10.10.2012. u 18:41 - pre 140 meseci
Clanu biblioteke, ta pitanja s pocetka koliko primetih niko nije dobio. Dakle cesto se vrte pitanja oko ustava i nacela ustava, al ne videh da je iko dobio ustavni razvoj po periodima-tj.po godinama tipa Sretenjski, Ustav knezevine,kraljevine,FNRJ,SFRJ,SRJ,....
Trema je normalna stvar, al ipak je ne potrebna izuzev ako pozitivno utice. Mislim da ce ti "opusteno" biti na svim ispitima izuzev na kancelarijskom, sem mozda ako si ljubitelj tematike kancelarijskog poslovanja i volis da ucis svaku kolonu,oznaku,godinu kad se sta zavodi i predaje.
 
Odgovor na temu

milica2327
nebitno

Član broj: 304568
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit10.10.2012. u 19:20 - pre 140 meseci
Citat:
clan biblioteke:
Cao svima. Uskoro se blizi i dan mog polaganja i imam veoma veliku tremu. Zanima me da li je nekoga od vas koji ste polagali iz Ustava pitao nesto iz prvog poglavlja, odnosno o razvoju ustavnosti i raznoraznim Ustavima iz jos razlicitijih godina? :)



Iskreno, ni ja nisam cula da je bilo ko dobio ta pitanja o razvoju ustavnosti, ali niko ne moze da ti garantuje da ih bar neko nekada nece dobiti. To je kao ona prica koju sam cula da iz Kancelarijskog poslovanja da nikada nikoga nisu pitali poslednje tri lekcije (kanc.posl. u sudovima, javn.tuzil. i kaz.- popr.domu). Da li te lekcije postoje u knjizi ? Da postoje. Da li postoji sansa da nekoga i to pitaju - naravno da postoji. Prema tome, ako nemas dovoljno vremena uci selektivno, ali jedini nacin da budes opusten na ispitima jeste da predjes sve lekcije. Sve predmete - najosnovnije stvari da znas, a kancelarijsko detaljno da detaljnije ne moze biti. SRECNO !
 
Odgovor na temu

clan biblioteke

Član broj: 307642
Poruke: 4
*.dynamic.panet.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit10.10.2012. u 22:58 - pre 140 meseci
Hvala vam, nadam se da ce biti sve u redu. E da, da li postoji neka zamena pitanja ili tako nesto?
 
Odgovor na temu

ZeddicuS
Astra

Član broj: 307621
Poruke: 4
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit13.10.2012. u 00:30 - pre 140 meseci
Ne postoji zamena pitanja, vec ako vidi da kandidat ne zna tj, da ne moze da se seti, onda ispitivac pokusa da ga podseti podpitanjima, ako ni tad ne zna e onda nije ni zasluzio da polozi, tako je bar bilo kada sam polagao.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+363 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit14.10.2012. u 17:40 - pre 140 meseci
Zasto bi iko menjao pitanja ako je sve naucio? Ako trazi da menja znaci da nije. Mesec dana najvise treba da se spremi ispit
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

clazovic
Cvetko Lazovic
knjigovodja
MC agencija
Arandjelovac

Član broj: 307837
Poruke: 1
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit17.10.2012. u 09:51 - pre 140 meseci
A pomoglo bi i ako neko zna iz kojih se knjiga uci .....

i da li mogu ja kao knjigovodja koji radi u agenciji za vodjenje knjiga da polazem drzavni strucni ispit ...
 
Odgovor na temu

majaposo
saradnik za finansije
Vimex d.o.o.
Smederevo

Član broj: 307858
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit17.10.2012. u 21:40 - pre 140 meseci
Uskoro pocinjem sa spremanjem drzavnog... ekonomista sam i pripravnicki sam odradila u Poreskoj upravi...Ako ima kolega koji su prosli kroz ono sto meni predstoji, bila bih zahvalna da mi neko posalje SKRIPTU :) , cula sam da postoji. Moj mejl je [email protected]. Unapred veeeeliko hvala :) Ne bi bilo lose i da cujem necije iskustvo...
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+363 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit22.10.2012. u 05:42 - pre 140 meseci
Pa u prirucniku imas sve, a preko 90% treba da naucis. Sta ce ti skripta?
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

clan biblioteke

Član broj: 307642
Poruke: 4
*.pancevo.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit22.10.2012. u 08:01 - pre 140 meseci
Ja sam ucila iz skripte i sasvim je dovoljno, barem se u mom slucaju tako pokazalo. Polagala sam prosle nedelje, imala sam ogromnu tremu, ali cim se pregrmi prvi predmet bude lakse. Iz ove postave komisije svi su bili ok osim ispitivaca iz drzavne uprave koja je bila grozna. Nikome nije htela da pomogne cak i kada je bilo ocigledno da su se ljudi zbunili ili uplasili. Sta vise, nastojala je da nas zbuni jos vise. Postavi jedno pitanje, dok ti zines ona vec drugo pita. Ko god je iz te kancelarije izasao tresao se kao prut. Mi smo u zgradu usli u 16h a izasli u 22:10, bilo nas je oko 25-30. Palo je troje, svi iz drzavne uprave. Evo kojih pitanja se secam
kancelarijsko - popis akata, dosije, administrativne takse
radno - radna knjizica (to pitanje su skoro svi imali), pripravnici, povremeno-privremeni poslovi
ustav - sluzbeni jezici i pismo, on je samo to pitao i covek je super, opusti te kada udjes, ne pocinje odmah sa ispitivanjem
drzavna uprava - koje propise donosi Vlada, javnost rada i odnos sa gradjanima
evropska unija - evropski ombudsman, pravo gradjana
 
Odgovor na temu

Ljiljana71
Ljiljana Jankovic
operater
Beograd

Član broj: 308063
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit24.10.2012. u 16:29 - pre 139 meseci
Svaka cast na komentaru! Polazem uskoro i ja drz.ispit, kao pravim neku skriptu, al, vec u startu sam ispisala dosta stranica Svako vase iskustvo znaci za nas koje tek ceka to ludilo... Veliki pozdrav!
 
Odgovor na temu

milica2327
nebitno

Član broj: 304568
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit24.10.2012. u 19:06 - pre 139 meseci
Nemojte se previse oslanjati na skriptu. Iz licnog iskustva mogu da kazem da skripta ne moze da bude ni podsetnik. Mnogo je toga nabacano u skripti, jako je konfuzna za razumevanje i za nekoga ko je vise puta detaljno presao prirucnik. Na primer, Ustav koji u prirucniku ima 70 str., u skripti citavih 12 str. Ma da, kako da ne. A i ko nije u stanju da nauci 270 str., nego bi i to da uci iz skripte, taj ne treba da bude ni portir u drzavnoj ustanovi, a kamoli drzavni sluzbenik ! Trema je normalna stvar, i ja sam je imala, ali cim se zavrsi jedan ispit, trema nestaje. Na svakom predmetu postoji neko ko je bolji i neko ko malo vise i detaljnije pita.
Ali ako ste presli svaku lekciju, a ne selektivno, nema teoretske sanse da padnete ispit ili kao "malo sam se zbunio, pa me oborio-la" !
 
Odgovor na temu

vudoje

Član broj: 307995
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit25.10.2012. u 21:57 - pre 139 meseci
Polagao sam nedavno 4 oblasti i sve položio. Kancelarijsko nisam izlazio, to ću na popravnom.
Kao što je ranije rečeno, kriterijum stvarno nije visok, ako ste studirali iole ozbiljan fakultet, ne brinite - ne može da se uporedi sa ispitima sa studija. Nije im namera da obaraju, nego da vide da nešto znate. Ali morate da znate nešto!
Ustav i Evropsku Uniju sam učio malo iz knjige, državnu upravu sam u knjizi samo pročitao, a radno zakonodavstvo sam samo iz skripte čitao dan pred ispit i to samo pitanja koja sam ovde video da su važna. Skripta je odlična za podsećanje i obnavljanje, ali je to ipak individualno...

Imao sam možda i sreće sa pitanjima:

USTAV: 1 ravnopravnost polova (rekao sam jednu rečenicu iz glave i prešao je na drugo) 2 ustavni sud (rekao sam šta su nadležnosti i on me odmah pitao koliko ima sudija, ja rekao i on reče - u redu)

EU: sud pravde i SSP (čim počneš da pričaš ona se nadovezuje pitanjima i pomaže ako zapneš; bilo nas je petoro unutra i ona je postavila dvojici isto pitanje - evropski parlament, valjda je procenila kapacitete drugog kandidata, pa da ne padne - i ovako se jedva snašao)

DRŽAVNA UPRAVA: zaštitnik građana (kratko sam rekao šta je i šta radi) i akti koje donosi vlada (nabrojao pola i prekinula me)

RADNO ZAKONODAVSTVO: prava drž. službenika i zabrana diskriminacije (takođe veoma kratko pitao oba)

Ostaje mi samo da dobro naučim ono kancelarijsko, kao inženjeru mi baš teško pada...


Hvala svima na pomoći i srećno!

 
Odgovor na temu

jollyarh
GU Vranje

Član broj: 307905
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit26.10.2012. u 05:10 - pre 139 meseci
VUDOJE-a jel se izvlace kvitice sa pitanjima ili postavlja profesor iz glave? i meni kao inzenjeru muka od suvoparne materije

kada polazes popravni?
 
Odgovor na temu

vudoje

Član broj: 307995
Poruke: 2
*.jcerni.co.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit26.10.2012. u 10:26 - pre 139 meseci
Nema kvitica.
Onaj iz ustava pita direkt iz glave i odmah odgovaraš, pitanje-odgovor, pitanje-odgovor.
Ostali gledaju u neke papire pa postavljaju po dva pitanja koja zapišeš i imaš nešto malo vremena za koncept, ali dovoljno.
Predavači se menjaju i koliko čujem od onih koji su bili i ranije SVI SU KRAJNJE KOREKTNI I LJUBAZNI.
Izgleda uzimaju u obzir i struku i radno mesto, pa različito biraju pitanja za inženjera i za pravnika, od kog očekuju malo ozbiljnije poznavajne ustava i državne uprave što je i logično. Šteta što ne pitaju matematiku :)
 
Odgovor na temu

Butterfly_M

Član broj: 309939
Poruke: 1
*.aDSL.Verat.Net.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit16.12.2012. u 01:26 - pre 138 meseci
Uskoro polazem drzavni strucni ispit pa me zanima da li je neko ucio samo iz skripte i polozio ispit uceci iz te skripte? Meni ne ide bas ucenje...
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+363 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit26.12.2012. u 22:16 - pre 137 meseci
Danas sam polagao u Izvrsnom vecu u Novom Sadu. Ispit je zakazan za 15.45h, ali su kasnili nekih 45 minuta dok smo svi usli, dok su objasnili kako i sta. Bilo je oko 50 ljudi, 30 sa visom i visokom strucnom spremom, 20 za SSS. Posebna komisija je pitala ove sa SSS. Od nas 30 bilo je 6 ponavljaca i od njih 6 palo je dvoje sto znaci da moraju sledeci put ponovo polagati svih 5 ispita. Oboje su pali sistem drzavne uprave kod Korheca. Od ostalih 24 palo je 4 na po jednom ispitu. Sve je zavrseno oko 21h. Ispitivaci bas hoce da pomognu, ali istice se Korhec iz sistema drzavne uprave kao onaj ko trazi najvise. I on hoce da pomogne, postavlja podpitanja i ako ne znas na njih onda padas. Potrebno je oko 3 nedelje ucenja da se ispit spremi da prodjes bez problema. Od pitanja sam dobio sledece:

Kancelarijsko poslovanje:
1)Primanje poste
2)Vrste evidencije po predmetima

Pita mladja zena i dovoljno je da odgovorite samo ono najosnovnije u 4-5 recenica i dovoljno je. Hoce da pomogne

Ustavno uredjenje:
1)Svetovnost drzave
2)Raspustanje Narodne skupstine
3)Vanredno stanje

Pita starija gospodja izuzetno prijatna i maksimalno pomaze. Jednu curu je srusila i to teska srca, ali ova je toliko lupetala da je stvarno zasluzila. Toliko joj je pomagala da je prosto bilo neverovatno.

Osnovi sistema EU:
1)Lisabonski sporazum
2)Evropski parlament

Pita mlad decko, oko 30 i koju godinu. Izuzetno prijatan i spreman da pomogne ako zapnes. Trazi da se odgovori samo ono osnovno.

Radno zakonodavstvo:
1)Izvori radnog prava
2)Izmene ili aneks ugovora o radu
3)Prava po osnovu penzijsko-invalidskog osiguranja

Pita starija gospodja, veoma prijatna i skoro da pola umesto tebe isprica. Dovoljno da znas ono osnovno. Postavi neko potpitanje, ali to je toliko lako da je smesno. Ko kod nje padne taj ne treba ni da polaze.

Sistem drzavne uprave:
1)Propisi koji donose organi drzavne uprave
2)Organi opstine

Pita profesor Tamaš Korhec. Mlad covek, izuzetno prijatan ali koji trazi vise nego ostali. Ko se zbuni postavi mu potpitanje, a ako ne zna jos jedno ili 2. Ko ne zna toga rusi. Nesto najpribiliznije ispitu na fakultetu sto se tice zahtevnosti. Ostala 4 ispita ni priblizno.

Zakljucak-spremajte ispit najmanje 3 nedelje. Naucite sve podele jer postoji sansa da sve pitaju. Pravnike pitaju malo vise tako da oni treba da detaljnije spreme ispit. Ne plasite se bez razloga jer ispit uopste nije bauk .Vise je kao razgovor sa ispitivacem. Ali osnovno morate znati. Ko padne, ima posle 2-3 nedelje popravni. Popravni se placa 4000. U sustini, jedno lepo iskustvo i zanimljiva materija.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

milica2327
nebitno

Član broj: 304568
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit09.01.2013. u 23:45 - pre 137 meseci
Ako mislite da su vam tri nedelje dovoljne za spremanje drzavnog ispita, onda svaka cast za hrabrost !
Sa druge strane, vi koji se nadate da cete drzavni ispit spremiti samo citajuci skriptu, u velikoj ste zabludi !

Svako ko nije u stanju da nauci 270 str. i da polozi drzavni ispit, ne treba ni da radi u drzavnom organu ! Svi oni koju su zavrsili drzavni faks, znaju da je ovo "boranija" za ispite kakve su imali na fakultetima, a oni sa privatnih, sta da kazem...

Da se neko zali na ucenje i polaganje pravosudnog ispita, to i da razumem. To je zaista tesko i treba dosta vremena da se spremi ispit !

A zaliti i prenemagati se sa spremanjem drzavnog ispita, sada kada je uveden ispit iz EU, to je jako nekorektno !
Pitajte nekoga kako je bilo na drzavnom ispitu kada se umesto EU polagao cuveni i dobro poznati ZUP (zakon o upravnom postupku) ! Ljudi su na tom ispitu padali mnogo vise nego sto se sada pada kod plavuse na kancelarijskom poslovanju !
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Drzavni strucni ispit

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 275527 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.