Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH

[es] :: Elektronika :: Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH

[ Pregleda: 2314 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stipa88
Stjepan Bartolović
Student
Hrvatska

Član broj: 249671
Poruke: 33
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH08.03.2011. u 18:14 - pre 159 meseci
Pozdravljam sve članove!

Zanima me, ako netko zna da mi pomogne i kaže,

kad priključim trofazni asinkroni motor na napon, bez rotora, da li je to motor u praznom hodu ili kratkom spoju ili u kakvom pokusu???
Naime, namoti statora su spojeni u zvijezdu, i za nazivni napon od 380V nazivna struja je 2.9A.

Kad priključim stator na napon, izvadim rotor, nazvna struja je već pri naponu od 70V, a pri daljnjem povečanju napona, namoti statora se zagrijavaju.

Može li mi netko objasniti o čemu se to radi, da mi pobliže objasni što se dešava kad je rotor motora izvadit?

Zašto sam izvadio rotor, zato što imam neki zadatak snimiti dinamički krivulju magnetiziranja materijala kojeg sam ubacio u magnetsko polje statora!

Zahvaljujem unaprijed na svakoj pomoći!
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
212.178.236.*



+28 Profil

icon Re: Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH08.03.2011. u 19:08 - pre 159 meseci
Motor bez rotora nije motor. Tu imas samo statorske namotaje koji stvaraju obrtno magnetno polje koje nemas gde da "utrosis". To obrtno polje moras necime da "opteretis" inace ces imati samo "jos jednu grejalicu".
 
Odgovor na temu

stipa88
Stjepan Bartolović
Student
Hrvatska

Član broj: 249671
Poruke: 33
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Re: Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH08.03.2011. u 19:15 - pre 159 meseci
Trebao bih malo to objasnit, izračunat neke veličine kad nema rotora, jakost polja.... ima li to gdje?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
62.101.128.91



+334 Profil

icon Re: Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH08.03.2011. u 19:16 - pre 159 meseci
Pazi,
ti u stvari imas jednu prigusnicu ( doduse trofaznu) u kojoj je rotor dio magnetnog polja.
Kad izvadis rotor, to je kao kad bi na transformatoru skinuo I jezgra.
Dakle magnetni fluks se zatvara kroz vazduh, i induktivitet strasno pada.
Zato se javlja povecanje struje.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH08.03.2011. u 19:19 - pre 159 meseci
Radi se o Lencovim pravilima, rotor posmatraj onom što jeste elektromagnetom sa svojim poljem u polju rotora.
Pošto je u pitanju zadatak nacrtaj vektorske dijagrame za slučaj neopterećenog, opterećenog i blokiranog rotora primenjujuć Lencova pravila o smeru indulovane struje i magnetnog polja i obezbedio si visoku ocenu.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Asinkroni motor bez rotora, da li je to KS ili PH

[ Pregleda: 2314 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.