Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu

[es] :: Linux :: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu

[ Pregleda: 2420 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu06.03.2011. u 11:18 - pre 159 meseci
Imam source kod nekog programa i sad ja hocu da ga instaliram na ubuntu ali ga nema u software centru .
Kako da ja iskompajliram source kod i dobijem program koji mogu instalirati (valjda treba da dobijem na kraju imena .deb ekstenziju)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu06.03.2011. u 12:12 - pre 159 meseci
Koji program, po mogucstvu link odakle si skidao source ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu06.03.2011. u 13:20 - pre 159 meseci
Na primjer moze source kod sa http://www.python.org/download/releases/3.2/ u tar.bz2 arhivi .
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu06.03.2011. u 13:41 - pre 159 meseci
Citat:

Na primjer


Nemoj na primer, ako stvarno hoces da kompajliras python3 iz source-a (mada ne vidim razlog za tako nesto buduci da ako ga nema u repou zvanicnom ima ga u sili ppa repozitorijuma dostupnih za ubuntu) pripremi se za dosta zezancije, ionako ljudi imaju dovoljno problema i iz repoa zbog tranzicije sa python2 na python3.

Uglavnom ovo ti moze pomoci:

http://projects.archlinux.org/...on/repos/extra-x86_64/PKGBUILD

U osnovi se kompajlira kao i vecina programa:

./configure (sa pripadajucim switchevima, dostupne switcheve mozes videti sa ./configure --help)
make
sudo make install

Ostavi source dostupan da bi mogao da odradis sudo make uninstall ako budes hteo da ga deinstaliras. Pre toga deinstaliraj python3 sa ubuntua ako ga imas instaliranog. Nego opet, jedini razlog za ovako nesto je neki feature/update sa python 3.1 na python 3.2 koji ti je preko potreban (buduci da se na mavericku nalazi 3.1 verzija).


make love - !war
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu06.03.2011. u 17:54 - pre 159 meseci
Ako hoces .deb, onda umesto make install koristi checkinstall.

Code:
sudo apt-get install build-essential libncursesw5-dev libreadline5-dev libssl-dev libgdbm-dev libc6-dev libsqlite3-dev tk-dev

Code:
wget http://www.python.org/ftp/python/3.2/Python-3.2.tar.bz2
tar -xvjf Python-3.2.tar.bz2
cd Python-3.2

Code:
./configure
make
sudo checkinstall


 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu07.03.2011. u 16:45 - pre 159 meseci
Upravo kompajliram ali nisam brisao prethodno instalirani python :) (ima li veze)
Hvala vam
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu07.03.2011. u 17:03 - pre 159 meseci
Nema veze sve dok ne odradis make install. Dakle ./configure u redu, make u redu ali deinstaliraj python3 pre nego sto odradis make install. Ne znam sad kako to ide ako pravis deb... Nesto cisto sumnjam da ce ti custom deb package proveravati da li imas instaliran python3 vec, mada mozda gresim.
make love - !war
 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu07.03.2011. u 17:41 - pre 159 meseci
VISE MI NEMA POMOCI .
Usao sam u .deb fajl i samo mi se pojavilo da ne moze da se instalira i onda mi pise da kucam u terminal sudo apt-get installl -f i ja to uradim i odjednom nesto pocinje da se brise ali pustim da to zavrsi i nestanu neke ikonice i nesto i pola programa mi ne radi vise
Ja restartujem kompjuter i nemogu ni da udjem u ubuntu vec mi se pojavljuje login screen a kad ukucam moju sifru nista i opet me pita za sifru.
Zna li iko sta ovo moze biti ?
Ali mislim da cu morati ponovo instalirat ubuntu mada se razmisjlam i za kubuntu
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu07.03.2011. u 18:24 - pre 159 meseci
Pa ne znam gde izabra python od svih mogucih source-ova, lepo sam ti rekao na pocetku :(

Moze biti gomila stvari, nije hteo da ti instalira tako python pa ti je rekao da ako hoces mozes da force-ujes instalaciju sto si i uradio. I sad ja ne znam da li je obrisao stari python ili nije ili ti je napravio symlink ka p3 pa je gomila python software-a sad prsla... Ili ti je pri nadogradnji python-a (mada ne bi trebalo) povukao kao zavisnosti sve zive python dep-ove i obrisao ih i sad ti je ojadio Ubuntu totalno.

Najbolje ti je da reinstaliras. Ako je ovo zbog ucenja bilo - mogao si da nadjes neki laganiji source za kompajliranje i instalaciju - nesto sto ti nece skucati pola sistema.

Citat:

Nemoj na primer - pripremi se za dosta zezancije


:(

Hehe, no dobro ajd', nije jada, reinstaliras za par minuta a podacima mozes da pristupis i sa livecd-a i da ih strpas na flash-ku. Cheer up :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu07.03.2011. u 19:38 - pre 159 meseci
Citat:
Nemoj na primer ,pripremi se za dosta zezancije

Citat:
Pa ne znam gde izabra python od svih mogucih source-ova, lepo sam ti rekao na pocetku



A gde izabrah python .Mislim da mi je obrisao staru verziju.
Sta je tu je,reinstaliram malo podesavanja i gotovo.

EDIT:Instalirao sam ponovo ubuntu i namjestio sve isto kao na prosli a za kompajliranja cu se igrat drugi put .

[Ovu poruku je menjao stevan_nk dana 08.03.2011. u 20:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stevan_nk dana 08.03.2011. u 20:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu09.03.2011. u 18:33 - pre 159 meseci
Blog post na ovu temu

http://stevyhacker.wordpress.com/2011/03/08/iskustva-sa-kompajliranjem-softvera/
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kompajliranje source koda nekog programa za ubuntu

[ Pregleda: 2420 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.