Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10227 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:32 - pre 162 meseci
Maksimum radnih sati je pitanje koje -ako ne sad sto se tice Srbije, onda posle- ce biti normalno prihvaceno od strane svih, jer ce to biti zajednicki interes.

Inace... http://www.vesti-online.com/Ve...eksploziju-u-Slobodi-kriv-umor
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:36 - pre 162 meseci
Aha, kriv umor... Kao onda u Uzicu, gde je par metara od skladista bilo dozvoljeno pusenje.

Btw. bio ortak u vojsci pre 8-9 godina i negde oko NG/Bozica se, u krugu kasarne, igrali petardama, raketama i sl. I jedna uleti u skladiste oruzja/municije... Malo falilo da dobiju i vatromet.

Cudno je da se to cesce ne desava, s obzirom kakva je "bezbednost" i protokoli po tim i sl. objektima
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:38 - pre 162 meseci
Nebitno.
Da nije taj, bio bi neki drugi primer.

U pitanju je produktivnost koja je u interesu i poslodavca i koja se remeti predugim radom.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:40 - pre 162 meseci
Sve zavisi, neko moze da radi 12h bez problema a neko ni 2h... Zato i treba da bude u zakonu nesto tipa "maksimum 40-50 radnih sati nedeljno ukoliko ugovorom nije drugacije odredjeno". E, onda, ako si u ugovoru potpisao 170h - jbg, ima da radis
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:43 - pre 162 meseci
Citat:
Isak666: Nebitno.
Da nije taj, bio bi neki drugi primer.

U pitanju je produktivnost koja je u interesu i poslodavca i koja se remeti predugim radom.


zato i poslodavac sam nece dozvoliti da mu neko radi 10 sati.

nije potrebna drzava za to.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:44 - pre 162 meseci
Citat:
anakin14:zasto broja radnih sati?
ako neko nece da radi 10 sati dnevno jednostavno ne prihvati posao - niko ga ne tera
ako neko hoce da radi 10 sati dnevno zasto mu to zabraniti?


Već je bila tema o tome. 10 sati dnevno je već dozvoljeno sa prekovremenim radom. Samo napraviš računicu i smanjiš osnovicu tako da je plata sa prekovremenim radom onolika koliko ti hoćeš. Ni sad tebi niko ne može da zabrani da radiš više samo što ne može da ti se plati kroz prekovremeni rad već jedino kroz povišicu. Otkud neko zna kad si došao na posao a kad otišao?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 18:46 - pre 162 meseci
Vreme je pokazalo da je skuplje eksperimentisati ko koliko moze da radi od regulative koja vazi za sve, jer su ovi sto mogu i 12 sati da rade duze vreme bez posledica na kvalitet i produktivnost u manjini.

To je jasno svakom ko ima veci broj zaposlenih i obimniju proizvodnju, a posebno ce se to kristalizovati kad osiguravajuce kompanije ulete u posao full ;)
Tada ce se i u Srbiji cesce cuti da ti gazda kaze kako ne zeli da nosis posao kuci ;)

@anakin

opet pravis gresku da svi poslodavci razmisljaju logicno.
Kao sto ima budala bez mozga medju radnicima, tako i medju poslodavcima.
Sto i nije problem, osim ako njihova neodgovornost ne rezultira vatrometom u komsiluku ;)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 19:16 - pre 162 meseci
Nordijske i Svajcarske regulative uzrok su umanjenih prava radne klase u Srbiji(zemlji treceg sveta), a mogucnost za radnike na drzavnoj sisi (kovertina). Zakoni i regulative koje se ne postuju, a po potrebi se mogu postovati su gore nego da ih nema.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 19:20 - pre 162 meseci
Pa ne bih bas rekao, obzirom da je takva regulativa prisutna bila i za vreme SFRJ kad su vam prava bila daleko povoljnija nego u Skandinaviji.
Uporedi istoriju radnickog pokreta Svedske i Srbije, pa ces mozda naci veci deo odgovora.
Hint: Sta je radio Hjalmar Branting dok su se Srbi oslobadjali, nazalost, od Turaka.

Mada, uvek je lakse naci nekog tamo da bude odgovoran za nekog ovde.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 19:32 - pre 162 meseci
Citat:
Isak666: Pa ne bih bas rekao, obzirom da je takva regulativa prisutna bila i za vreme SFRJ kad su vam prava bila daleko povoljnija nego u Skandinaviji.
Uporedi istoriju radnickog pokreta Svedske i Srbije, pa ces mozda naci veci deo odgovora.

Mada, uvek je lakse naci nekog tamo da bude odgovoran za nekog ovde.

SFRJ je imala mnogo veci bdp, a i tada su ta pravila bila kocnicar ozbiljnog razvoja.
Da vrag odnosi salu, govori dovoljno da se stotine hiljada ljudi iseli godisnje iz Holandije i Velike Britanije. Beze ljudu od blagodeti kafkanijske drzave..
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 19:37 - pre 162 meseci
Ne mogu da vidim kakve to veze sa onim prvim sto si rekao.
Sve to nema veze sa pravima u zemljama koje si spomenuo.
Osim ako nije cilj da konstatujes da je tamo lose i da ljudi beze.

Ako je tako, onda to bas nema veze sa temom.
Samo, imaj na umu da je migracija nesto sto ima iza sebe razlicite motive, kao i da ne postoji jedno drustvo gde je sve perfektno, pa se necija slabost ne moze uzeti kao diskvalifikator celog drustva.
Moze se jedino porediti sa slabostima drugih drustava.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 19:54 - pre 162 meseci
Izvinjavam se ako nisam bio jasan, moja konstatacija se moze objasniti zakonom o zastiti zivotinja po kojoj si duzan da platis mandatnu kaznu ukoliko ubijes bubasvabu, ali zato mozes da se bavis slobodnim zidarstvom i proizvodis stanove na nivou Demokratske republike Bangladesh.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 21:16 - pre 162 meseci
Moram priznati da mi je predhodni post bio jasniji nego ovaj.
Kakve to veze ima sa temom ili pravima radnika, posto si sa tim poceo?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 22:17 - pre 162 meseci
..I Srbija sa par hiljada $ bdp-a treba da preskoci prve stepenike demokratije i socijalizacije gradjana i da direktno udje u ultra socijalizaciju koja je primenjena u razvijenom delu zapadne evrope i pojedinim americkim drzavama ?

Tesko, mnogo tesko, kako su to zamislili ovi nasi..

Prskotina u glavi i usr*ne gace ne idu zajedno sa npr. zakonom zastiti zivotinja ili fancy zakonom o saobracaju ili sa ovom prskotinom od Bolonjskog procesa... itd..

A da regulative vezane za ultrasocijalizaciju i post industrijsku eru ne funkcionisu bas najbolje kada se dotok cash-a smanji, vidimo iz bezanije stotina hiljada Holandjana i Engleza, a ne idu u Spaniju na izlezavanje i uzivanje u penziji.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 22:43 - pre 162 meseci
A to.
To stoji.
Samo, moras primetiti raskorak izmedju drzave i zaposlenih kako vide tu situaciju i kako deluju.

Kod prvih je tako kako opisujes - privid kroz neku virtuelnu regulaciju i cesto uz socijalna davanja za neke firme na kojima bi im pozavidela svaka hipersocijalna drzava.
Kod drugih je situacija kao da se nista ne desava, uz nasumicno prekidanje sa bizarnim strajkovima gladju, upade u skupstine gradova trazeci da im se da da rade ili odsecanje delova tela.

Sindikalna organizacija funkcionise efektivno kao neka mesna zajednica.


Sto se tice socijalnih drzava zapadne Evrope, mislim da im je veci problem odnos zaposlenih i penzionera. Tako da nije dotok kesa smanjen, nego je drugacije raspodeljen.
Npr u DE je taj sistem nastao pod Bizmarkom kad je radni vek pocinjao sa 15 godina, a zavrsavao se sa 65 godina starosti. Mislim -da ne guglam sad- da je na tri zaposlena dolazio jedan penzos.
Sad je struktura stanovnistva prilicno drugacija i morace se nesto menjati.

Mislim menja se vec i mislim da je bolje u svakom slucaju tako, nego da se koketira sa pucinom i da im sa da nesto sto nema.
Mada, penzionerima koje navodis, njima nista ne fali jer oni dobijaju svoje.
Ovi sto rade daju vise, a ovima sto ne rade, a hoce kes - zakidaju.
I u Srbiji ce se nesto morati menjati, a kako - verovatno nekim trecim putem, jer tako kako drzava je zamislila ne ide jer nam fali par vekova sretnijih istorijskih okolnosti.


Edit: logicke greske
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 23:02 - pre 162 meseci
Evo plasticnog primera sireg pojma socijalizacije(kako je ja vidim), opis puta od moje zgrade do prodavnice(100m):

- prvo vidim njuske iz parking servisa, koji chekiraju da li sam platio parking mesto..
- pa onda sumnjicavi pogledi trojke komunalaca, kojima je bila sumnjiva moja povelika kesa za djubre
- pa onda patrole na svakih 200 m saobracajne policije na buleavaru, zaustavljaju sve..
- po povratku paznju mi privlace 9-12 ridzovana(kontrolora karata) na tramvajskoj stanici, skupili se

Ovo je sve tacno, so help me God.

To uterivanje gradjanina da bude ultrasocijalan, kosta bre..

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...20.01.2011. u 23:18 - pre 162 meseci
Pa da, kosta.
Socijalna drzava mora biti prvo bogata drzava.

Samo to dolazi do izrazaja jedna lepa vestina. Razumno ekonomisanje.
Ili u praksi, razumno ekonomisanje u onoj meri da je steta manja od koristi.

Uzmi na primer smece (papir, plastiku, biosmece, staklo) i koliko se tu para baci, jer se ne preradjuje.
I to niko ziv ni ne uzima za ozbiljno. A sto - nemam pojma. Mislim da ima par firmi koje se bave plastikom i to je to.

Ali da ne uzimamo te detalje, nego da krenemo od pocetka.
Jedan od stubova socijalne drzave je penzija, a penzioni fondovi prazni vec ohoho. Gradila se kanalizacija, stadioni i sl i ulagalo u neprofitne projekte.
I to nije sad zadnjih 10 godina, nego zadnjih dvadeset.

I da li neko nesto kaze povodom toga?
Ajde politicari cute. Ali radnici koji to pune i njihovi sindikati - to ne kontam.

Zato sam rekao, malo se vise skoncentrisati na odgovornost domaceg coveka, a manje na svajcarskog ili svedskog radnika ciji polozaj nema puno da zahvali srpskom radniku.
Da su bar fabrike seljene odatle ovamo, pa da kazem - ostali su bez posla.
Ovako - nista.
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.bchsia.telus.net.



+41 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...21.01.2011. u 03:01 - pre 162 meseci
Sto se tice penzija to je tacno, u Kanadi pre par godina dobio sam obavestenje da kad ja dodjem na red u penziju, penzija ce mi biti oko $120 mesecno, sto ce reci, snadji se sam.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...21.01.2011. u 07:33 - pre 162 meseci
Hm... Ti onda nisi neki uobicajen slucaj.

Prosecna penzija je visestruko veca http://www.servicecanada.gc.ca/eng/isp/pub/factsheets/rates.shtml
A stoji negde i da imaju neki dodatni sistem za sve stare iznad 65 godina.

U svakom slucaju, bar ne moras misliti je l' neko tvoju penziju "ulozio" u teren za mali fudbal, a problem sa strukturom stanovnistva je zajednicki skoro svim drzavama.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...21.01.2011. u 09:25 - pre 162 meseci
Citat:
Isak666: Jedan od stubova socijalne drzave je penzija, a penzioni fondovi prazni vec ohoho. Gradila se kanalizacija, stadioni i sl i ulagalo u neprofitne projekte.
I to nije sad zadnjih 10 godina, nego zadnjih dvadeset.


Od kojih fondova se to gradilo zadnjih 20 godina kad se sve vreme penzije isplaćuju delom iz uplata za PIO delom iz ostalih poreza i akciza? Više se isplati za penzije nego što se uplati za PIO.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: ovo prosto moram podeliti sa vama... ko razume shvatice...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10227 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.