Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je osnovna plata?

[es] :: Vodič za posao :: Sta je osnovna plata?

[ Pregleda: 8630 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

keymaker369
student programer

Član broj: 276132
Poruke: 1
95.180.48.*



Profil

icon Sta je osnovna plata?31.12.2010. u 03:01 - pre 161 meseci
Ljudi zaposlih se prekljuce i potpisah ugovor, i tek kasnije sam skontao da za cifru za koju sam se zaposlio pise da je osnovna plata. A nigde se u ugovoru ne pominje neto i bruto plata. Pa mi nije jasno jel to znaci da je osnovna plata cifra koju cu dobijem na racun na kraju meseca ili je to cifra od koje se odijaju ostala ona cuda kao penziono i zdravstveno osiguranje, pa na racun dobije manje od te "osnovne plate"? Unapred se zahvaljujem na odgovoru i izvinjavam se ako je pitanje glupo. Ovo mi je prva sljaka pa nista ne znam.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Sta je osnovna plata?31.12.2010. u 09:22 - pre 161 meseci
"Osnovna plata" je prilično nedefinisan termin u odnosima poslodavca ili naposlenog. Zakon je propisao ugovaranje plate u bruto iznosu ali se često koristi i neto iznos. Dakle pitaj poslodavca kolika ti je neto plata, to je ono što dobijaš. A možeš i da ga pitaš na koliko si prijavljen (zvanična plata), jer ne mora da znači da si prijavljen na onoliko koliko ti daje. Kod domaćih privrednika čest je sistem da se radnik prijavi na minimum a u kešu mu se isplati veća plata.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Sta je osnovna plata?31.12.2010. u 14:38 - pre 161 meseci
Da, ali se to sigurno ne stavlja u ugovor :) Inače, osnovna plata, koliko je meni poznato, nije pravno definisan pojam, već obično precizira da u platu nisu uračunati nikakvi dodaci, tipa markice za prevoz, toplog obroka, prekovremenog... već se sve to posebno ugovara, i ne pokazuje da li se radi o neto ili bruto iznosu, već može biti i jedno i drugo. Jedino ako poslodavac iz nekog razloga nije upotrebio termin "osnovna" umesto "neto", ali to je već nešto što moraš da pitaš poslodavca.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Esprit
Srbija

Član broj: 172358
Poruke: 79
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.nakeddivorce.com


+3 Profil

icon Re: Sta je osnovna plata?03.01.2011. u 17:48 - pre 161 meseci
Na osnovnu platu bi trebalo da idu nadoknada za prevoz i za topli obrok, ako imas srece i za prekovremeni rad, ali to retko.


 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: Sta je osnovna plata?03.01.2011. u 19:02 - pre 161 meseci
Citat:
Marko_L: Inače, osnovna plata, koliko je meni poznato, nije pravno definisan pojam, već obično precizira da u platu nisu uračunati nikakvi dodaci, tipa markice za prevoz, toplog obroka, prekovremenog...

Takodje na tu osnovnu platu mogu biti i razni drugi bonusi. Recimo, u jednom od ugovora koji sam ja imao stajalo je "osnovna plata je X dinara i moze biti uvecana bonusima do najvise 200% ili smanjena do minimalno 50%" tako nesto. To X je manje od onog koliko je dogovoreno na razgovoru za posao, ali je isplacivano koliko je dogovoreno (sve na racun) s' tim da se razlika racuna kao bonus. Preko toga je za prevoz.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Sta je osnovna plata?

[ Pregleda: 8630 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.