Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!

[es] :: Elektronika :: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6350 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

el ing

Član broj: 255149
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!24.12.2010. u 17:16 - pre 162 meseci
Pođimo od toga da se ispravljač sastoji od transformatora 230/10V i Greca od 4 diode što govori o punotalasnom ispravljanju naizmenične struje.
Nema nikakvih elektrolitskih kondenzatora iza Greca a takođe nismo priključili ni ispražnjeni akumulator,dakle,posmatramo naš ispravljač u praznom
hodu.Na primaru je priključen naizeničan napon 230V,50Hz a to znači da je napon PROMENLJIV i po intenzitetu-jačini i po smeru i da tih potpunih
promena ima 50 u jednoj sekundi i taj podatak se zove frekfrencija.
Sve rečeno za primar važi i za sekundar,samo što je sada vrednost napona 10V efektivno.Dakle,instrumenti za merenje naizmenične struje pokazuju
efektivne vrednosti što ne znači da neće jednog momenta na sekundaru trafoa biti i maksimalnih: 10Vx1,41 = 14.1V.Na toj činjenici se zasniva mo-
gućnost punjenja iapražnjenih akumulatora sa recimo11,6V na 12-13V,ali ,naravno,mnogo duže nego obično jer akumulator prilikom punjenja prima
energiju a ona zavisi od snage punjača i vremena:
E = P x t
E sada se vraćamo na kleme +i- iza Greca:šta će sada da pokaže instrument koliki nam je napon praznog hoda ispravljača sa kojim bismo mogli da
punimo akumulator ? Odgovor:kako instrumenti kod merenja jednosmernih napona( i struja ) pokazuju njegovu SREDNJU vrednost ,za dvostrano
ispravljanje biće(kao što sam u prošlom postu naveo):
U = 10V x 0,9 = 9V
Dakle,instrumenat će pokazati 9V jednosmernog napona a ipak će biti moguće punjenje ispražnjenog akumulatora od 11,6V.To će biti impulsno pu-
njnje u vrlo katkim vremenskim intervalima i naravno u mnogo dužem vremenskom trajanju.Naravno,da ta struja punjenja može da se izmeri instrumentom
pa da se na osnovu toga donose zaključci o dužini punjenja!
NAPOMENA:-nisam objašnjavao pojmove:srednja, efektivna i maksimalna vrednost naizmeničnog napona i struje jer to ima da se pročita i na NETU i
u knjigama,
-ovo je bio samo primer ali šta vas košta da umesto 10V ugradite trafo sa 14V na sekundarnoj strani!
el ing
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
212.178.226.*



+28 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!24.12.2010. u 17:24 - pre 162 meseci
@ el ing: Ajde, čikam te, da sa 230/14 trafoom puniš SLA ya invalidska kolica koja su "parkirana pored kreveta".
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!24.12.2010. u 17:49 - pre 162 meseci
el ing tako je ,samo sam hteo cuti za koje ce se vreme napuniti akumulator i ti si rekao da je to u duzem vremenskom intervalu po mojoj proceni par dana.Sada dolazimo do toga da li je uredjaj ispravan ,a moze se reci da nije jer sa druge strane gledano zbog toga sto niko ama bas niko ti nece uzeti ili kupiti punjac koji mu puni akumulator danima ,a koristi akumulator za pretvarac za centralno grejanje i sta ako u tom periodu ponovo nestane struja.Posle svega ovoga hocu reci da taj uredjaj koji je autor teme naveo nije bas tako napravljen da sa svojih 10V puni akumulator u duzem vremenskom trajanju vec je uradjen kako sam naveo jer sam i sam konstruktor nekih ovakvih uredjaja i samo zelim da vam skrenem paznju da ovaj uredjaj ne radi bas tako kao sto ste rekli.Pozdrav
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!24.12.2010. u 17:53 - pre 162 meseci
Takodje sto se tice napomene je da je to procitano odavnoooo i ispraksirano samo tako.
-Kako vreme ide bog te mazo
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!24.12.2010. u 17:59 - pre 162 meseci
Uz sve ovo kasnije cu slikati i zalepiti sliku uredjaja(ako stignem ) koji sam napravio za odrzavanje akumulatora preko zime sa kompletnom automatskom regulacijom struje i napona ,a koji takodje koristi nesto od ovoga o cemu smo pricali i namenjen je za duza vremenska punjenja i praznjenja .
 
Odgovor na temu

el ing

Član broj: 255149
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!24.12.2010. u 18:11 - pre 162 meseci
Ma u pravu si Drko,mana tih invertora i jeste što su im punjači za akumulatore pravljeni za male struje punjenja.Ja se sećam da sam na početku "kariere" za
mog poslodavca pravio invertor sa punjačom od 1A!!!!Na moju primedbu da je to malo,odgovorio mi je da se invertor pravi za maksimalno pola sata i da valjda
korisnik ima "pravi punjač za auto"!Ovo bi bila neka nova tema,a dotle se nadajmo da naši korisnici neće ostajati dugo bez struje!!
el ing
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!25.12.2010. u 07:59 - pre 162 meseci
Da to je problem ako koristis iste namotaje sekundara i za punjenje mada ima naravno resenja i za to.Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Ispravljač/punjač s invertorom! Pomoć!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6350 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.