Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Homemade SSB filter

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Homemade SSB filter

[ Pregleda: 5308 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Homemade SSB filter07.11.2010. u 08:57 - pre 163 meseci
Zanima me da li je moguce u kucnim uslovima napraviti SSb filter tipa XF-9, naravno na nekoj drugoj ucestanosti, ili slicno... Gledao sam neke upotrebe kvarc kristala u jednom od kola medjufrekventnog pojacavaca koje je Bozo Metzger objavio u 'Prirucniku za amatere i tehnicare', medjutim on ne pominje kolika je sirina takvih filtera....
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Homemade SSB filter07.11.2010. u 12:36 - pre 163 meseci
Moguce je, ali ce ti biti potrebno i nesto merne opreme. Pre 30-tak godina, kada je home made SSB telefonija bila u procvatu, u casopisu Radio-amater objavljen je clanak sa detaljnim proracunom filtera i opisom podesavanja. Ako uspem da pronadjem taj broj casopisa stavicu ovde kopiju clanka.

Inace, Prirucnik od Metzgera shvati tek kao informativno stivo, vecina objavljenih sklopova ne radi bez ozbiljnije izmene sheme ili vrednosti delova ;)
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter07.11.2010. u 13:10 - pre 163 meseci
Zahvaljujem na brzom odgovoru. Od opreme imam signal generator 100kHz do 30MHz amplitudno modulisan, osciloskop i VF voltmetar do 250MHz... Nadam se da je to dovoljo... Mislim, oprema jeste stara, cevna, ali ispravna. VF voltmetar je homemade, ali uporedjivao sam ga sa profesionalnim HPovim, i tacan je tako da to nece biti problem.
P.S. Uz izvesne izmene naravno napravio sam VFO kontrolisan PLLom po semi iz Metzgerove knjige... I radi sa stabilnom ucestanosti i amplitudom od 4.2 do 7.8Mhz, tako da bi bilo veoma pozeljno da taj filter radi na recimo 10.7MHz posto ovih kristala imam na tone, a i sa time bi opseg rada uredjaja bio od 2.9 do 6.5MHz sto je vise nego dovoljno (naravno uz podesavanje ulaznih odnosno izlaznih kola paralelno sa pomeranjem VFO-a)....
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Homemade SSB filter07.11.2010. u 16:29 - pre 163 meseci
Od pribora za gradnju bice ti potreban frekvencmetar, VF sonda, signal generator (dobar je i XO sa jednim od kvarceva sa kojima pravis filter, sa kolima za rastezanje frekvencije na +/- 3-4kHz, zbog stabilnosti frekvencije pri merenju) i malo bolji digitron.

Evo kopiranog clanka iz casopisa Radio-amater 3/1981:

Proracun i gradnja kvarcnog filtera


73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.sbb.rs.



+117 Profil

icon Re: Homemade SSB filter07.11.2010. u 18:33 - pre 163 meseci
Kristali za uskopojasne filtre moraju imati istu frekvenciju. Za 10,7 MHz i SSB filtar razlika u frekvenciji mora biti manja od
100Hz
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter07.11.2010. u 21:10 - pre 163 meseci
Imam frekvencmetar, do 2.4GHz, Velleman... VF sondu nemam, zapravo imao sam profesionalnu, medjutim pozajmim je, i naravno vise je nikad nisam video, tako da ako neko ima semu neke VF sonde sa maaaaalom ulaznom kapacitivnoscu, bilo bi dobro da mi posalje. Hvala na ovim proracunima...!
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Homemade SSB filter08.11.2010. u 15:05 - pre 163 meseci
Za VF sondu mozes da koristis bilo koju, i onako je bitno samo da izmeris odnos napona u propusnom i nepropusnom delu, tacna vrednost u mV nije od znacaja. Dobro je da koristis Ge diode zbog nizeg praga otvaranja, ali i to moze da se resi malo vecim ulaznim naponom sa signal generatora i shotki diodama tipa BAT48. Na ulaz sonde stavi kapacitet od 5-10pF, na tim frekvencijama on je dovoljno mali.

Meni je najveci problem bio (davnih 80-tih, u vreme najvece popularnosti home made SSB uredjaja) stabilnost i fina rezolucija signal generatora. Fabricki su bili preskupi za srednjoskolski dzeparac a PLL samogradnje i komplikovane i skupe, sa rezolucijom uglavnom od 1kHz. Problem sam resio tako sto sam upotrebio XO sa jednim od kvarc kristala za filter i kolom za razvlacenje frekvencije. Jeste da je bilo puno merenja i zapisivanja, preracuna ... ali, u tome i jeste draz home made uredjaja. Sa voblerom, osciloskopom ili network analajzerom sve je to mnogo jednostavnije i brze, ali to je vec profi prica :) Napravio sam nekoliko SSB filtera i bio sam veoma zadovoljan njihovim radom, jedino mi je izmerena sirina filtera uvek bila malo manja od proracunske tako da ceo postupak, izgleda, uvek trazi dodatno podesavanje i proracunavanje.

Javi kakvi su tvoji rezultati.


73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter08.11.2010. u 17:57 - pre 163 meseci
Uvek su podesavanja posle sagradjenog uredjaja neizbezna.... Ni jedan jedini put mi samogradnja nije iz prve proradila bez podesavanja, tako da to i nije mana...:P
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter10.11.2010. u 19:32 - pre 163 meseci
Da li ima neko ideju kako da napravim RF detektor za voltmetar, tipa sa germanijumskom ili sotki diodom, ali koji ce da radi u podrucju od 0-100mV linearno? Razmisljao sam o dovodjenju prednapona na diodu, ali koliko sam proverio nekim eksperimentima, ni to ne pomaze.... Ajde ljudi ako imate neku ideju pomagajte!
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Homemade SSB filter12.11.2010. u 20:34 - pre 163 meseci
Pogledaj stranicu 8 na BAT62.

Ako imaš dovoljno osetljiv voltmetar možeš da koristiš prikazanu šemu ali bolje rešenje bi bilo da upotrebiš neki OP sa pojačanjem 100 ili 1000 kako bi imao realno očitavanje (npr u mV).

Varijanta sa RF predpojačanjem takođe može da posluži ali kod jednostavnih šema pojačanje nije uvek isto na različitim frekvencijama i nivoima signala.

U oba slučaja potreban ti je dodatni izvor napajanja za detektor.

P.S. Na pomenutoj šemi nije stavljen ulazni kondenzator, pa obrati pažnju na taj detalj.
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter14.11.2010. u 16:56 - pre 163 meseci
Ma napravio sam voltmetar sa operacionim pojacavacem, koji izuzetno dobro radi, i linearan je cak i na najvecoj osetljivosti, (10mV). Medjutim, evo o cemu je rec, ja bih hteo da na taj voltmetar zakacim diodnu sondu kako bih mogao da merim RF, medjutim, problem je u merenju malih RF napona. Diodna sonda prikazana na semi za koju si ti dao link radi linearno tek od 50mV, ispod toga radi exponencijalno do nekih 15mV, a ispod 15mV ne radi uopste... E sad, mene zanima da li nesto moze da se uradi kako bi se linearno merio tako mali napon... Meni je kao resenje palo na pamet dovodjenje nekog malog napona na diodu kako bih je otvorio... A koliko sam gledao neke profi seme RF milivoltmetara oni koriste nekakav modulator, sta li, pa taj signal pojacavaju, pa ga onda ispravljaju. Medjutim to oko modulatora i slicno mi nije jasno, ako neko moze da mi objasni princip rada RF milivoltmetra ovakve konstrukcije, bio bih zahvalan.
P.S. Sto se tice SSB filtra napravljen , testiran i radi. Sa kristalima 10.7MHz. :))))) Hvala puno!
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Homemade SSB filter14.11.2010. u 20:46 - pre 163 meseci
Pozdrav
Interesuje me kakav je dalje MF stepen posle kristalnog filtera, ovo je bitno kako si radio jer pojacanje posle filtera dosta slabi.
Pojacanje ispred filtera i odnos pojacanja posle filtera, znaci bitno je sta je ispred.
Da bi merio slabe signale i da ti pokazuju realno, nece resiti pojacavac na samoj skali meraca, bitno je to pojacanje pre detektora, linearno pokazivanje nece biti moguce, ukoliko se ne koristi neki shent pa dodatno pojacanje skale, samo pojacanje nije problem vec logaritam koji je tu prisutan.
Jos jedan detalj i veliki problem za celokupnu stvar je AGC povratni regulacioni napon ili ARP, na kraju produkt detektor kako je uradjen, postoji tu vise detalja.

Ako vec to radis sam i ako pravis to sve, uzmi shemu sa originalnih uredjaja na primer Kenvud, Jezu nemoj jer nije dobar! ! ! davno sam se stim igrao.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.11.2010. u 21:59 GMT+1]
Najbolje da oslusnes neki uredjaj pa da doneses sam odluku koji model najboje radi, uz shemu bice ti mnogo lakse i manje da razmisljas, za Metzgera vazi isto kao i sto je RadioAmater casopis, svuda postoje greske ali to vec vazi za iskusne samo kao podsetnik.
Resenja ima puno ali zavisi sta kome treba i sta voli, kada sam se bavio tim stvarima kao ti, ja sam posle toliko eksperimenata dosao do zakljucka da je najbolje skinuti vec originalna resenja, problemi upravo sa odnosom pojacanja kao i filtera, to je celokupan jedan sklop, ostalo je pomocna stvar koja menja sustinu u vise pravaca.

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.11.2010. u 22:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter15.11.2010. u 01:38 - pre 163 meseci
Ne ne, Peco ja sam zbunio ljude ovde... Prijemnik u kome filter radi je zavrsen i funkcionalan. Evo upravo veceras sam malo slusao na 80m. I radi verovao ili ne bolje od prijemnika iz PD-8 stanice. Sa istom antenom naravno.

Moje pitanje oko linearizovanja diodnog detektora je proisteklo iz zelje da napravim jedan drugi uredjaj, a to je VF milivoltmetar. Ako imas neku ideju na tu temu, molim te napisi.... :)
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: Homemade SSB filter15.11.2010. u 22:51 - pre 163 meseci
Ima dobro rešenje za to što je tebi potrebno a zove se AD8307, linearno meri male VF napone od -90dBm do 0 dBm, ide do 500MHz i bukvalno možeš da mu zakačiš na izlaz voltmetar ili da mu sam baždariš skalu prema specifikaciji IC kola. Problem mu je cena (oko $10 USD) i što je malo teže doći do njega. Ali vredi i truda i para ...
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Homemade SSB filter16.11.2010. u 00:14 - pre 163 meseci
10dolara je nista. Samo je pitanje kako doci do ove divne spravice... Bukvalno sam se odusevio kada sam pogledao datasheet... Ovo kolo je resenje mog problema.
:DDDDD
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Homemade SSB filter

[ Pregleda: 5308 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.