Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma

[es] :: Windows desktop :: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma

[ Pregleda: 5615 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 02:00 - pre 164 meseci
Ovako,

Pronađoh neki stari CD i na njemu, između ostalog instalacija za Win 95/97 (ne znam ni da li radi) i palo mi na pamet da ga stavim u Virtuelnu Mašinu.
Problem? Pa, VM traži da se OS instalira sa ISO diska. Pitanje je kako napraviti ISO disk iz direktorijuma koji sadrži i druge podirektorijume i arhive. Koji program, ako je to moguće?
Druga varijanta: da li VM može da se prevari tako što bih na virtuelni disk-particiju snimila Win95 i odatle pokrenula instalaciju?
Pri realnoj istalaciji bi trebalo da mogu da ga pokrenem sa diska, ovakvo kako jeste pa bih ako tako nešto može i za VM.

Još jedno pitanje, koliko Operativnih sistema može da se podiže na jednom računaru?


ER
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 08:53 - pre 164 meseci
U kakvom je obliku ta instalacija na CD-u? Ceo CD ili samo folder ili je na njemu više OS pa biraš posle startovanja koji ćeš da instaliraš?

Inače Windows 97 ne postoji a ni od Windows 95 nećeš mnogo da se ovajdiš pa je bolje da zaboraviš na njih. Tek je Windows 95 osr2 postao upotrebljiv a Windows 98 pristojan za korišćenje.

Možeš da instaliraš prilično operativnih sistema, naročito ako koristiš virtuelne mašine. ;) Ako je u pitanju realna instalacija, tu može da bude ograničenje to što može da se napravi maksimalno 4 primarnih particija na jednom hardu mada ostaju logičke na extended particiji ... tu je i varijanta sa više hardova ... u principu može da se instalira baš mnogo OS na kompu. :)
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 298
212.178.234.*



+21 Profil

icon Re: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 09:05 - pre 164 meseci
VMware radi i sa diskovima.U podešavanju izabereš opciju "use physical drive".Iso image file možeš napraviti sa Ultraiso ili meni najzgodniji Alchocol 120.
U VMware možeš instalirati koliko god sistema imaš.Kod mene ih ima 6.

Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 10:04 - pre 164 meseci
Slike su najmanji problem. ;)



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 10:22 - pre 164 meseci
Znam da nema WIN97 već da je u pitanju Win95+Osr2 (podržava Office97 - e, tu je bitna razlika - svi Office pre toga su sada kao OpenOffic a možda i gori). Mene je 97 na starom PC I služila jedno 10tak godina bez problema (možda je "krivac" za dugi radni vek i nedostatak interneta a i nema ugrađen modem - ko je tada po defaultu ugrađivao modeme - doduše, kasnije su se pojavili tako ali integrisani???)

U pitanju je direktorijum (hm, tada je bilo raspakuj i "vozi" Miško). nema autorun operativnog sistema i ima nekih drugih programa (takođe iz prošlog veka).

Uspela sam da napravim sa PowerIso iso fajl ali nije nešto funkcionalan (???), VM ga ne prepoznaje.

ER
 
Odgovor na temu

mocnisima
Simo Petrovic
I am a traveler of both time and space,
to be where I have been
Loznica

Član broj: 265359
Poruke: 298
212.178.234.*



+21 Profil

icon Re: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 10:38 - pre 164 meseci
Jasno da nije u pitanju zvanično izdanje(trenutno postoji windows8) ali se ova varijanta masovno koristila kod nas a to i jeste razlog zašto ova gospođa(ili gospođica) ima upravo ovaj disk.
Znači da nemaš butabilni disk.Kako je win95 16-bitni a XP(na kom ti radiš) 32-bit mislim da nije moguće to izvesti.Možda neko ima predlog ili skini sa interneta.
Lemilicom protiv sveta!!! Electro guerrilla.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma04.11.2010. u 12:22 - pre 164 meseci
Citat:
EmmaR: Pitanje je kako napraviti ISO disk iz direktorijuma koji sadrži i druge podirektorijume i arhive. Koji program, ako je to moguće?
Da bi kreirala Bood CD za Win95OSR treba ti recimo UltraISO program ili neki njemu sličan koji odrađuje istu radnju, kao i files za bootanje (boot-floppy). Instalaciju na VMware, Win95osr radiš kao i za Win98se. Mogu samo napomenuti da sam imao problema sa jednim VM prilikom instalacije Win95osr jer neki od njih nije prdržavao neke stvari ?. Ne sjećam se koji je da li VMware ili VirtualBox.

Pogledaj ova dva linka pa malo prouči. Možda tamo nađeš što ti treba da ja sada ne pretražujem

- Kako kreirati boot CD za Win95osr
- Kako instalirati Win98 na VMWARE
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Win - kako napraviti ISO od instalacionog direktorijuma

[ Pregleda: 5615 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.