Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska

[es] :: Linux :: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska

[ Pregleda: 3637 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.37

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska07.12.2008. u 17:54 - pre 187 meseci
Ima li neki dobar program koji vrši ovu fuknciju?

Na primjer da iz Kubuntu ISO datoteke ukloni OpenOffice,Amarok i Firefox,tako da kad se obavi instalacija Kubuntua,ovi programi se i ne instaliraju.
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.164.*



+4 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska07.12.2008. u 18:11 - pre 187 meseci
Ne znam za Ubuntu ali vecina ostalih distroa ima net install iso koji skines,narezes i podignes sistem i onda po zelji instaliras sta hoces sa neta ;)
I pitanje je zasto hoces da skreses tu instalaciju-ima neki poseban razlog?
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.37

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska07.12.2008. u 18:32 - pre 187 meseci
Iz zabave a i po mom iskustvu operativni sistem je brži ako ima manje bilo čega na disku,bili to instalirani programi,muzika,filmovi...
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.164.*



+4 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska07.12.2008. u 18:52 - pre 187 meseci
Hehe-pa nije to Windoza pa da ima registry i hoce da trokira kada instaliras dosta softvera :)
Elem skini Kubntu Live CD i dobices instalacijom prilicno osnovno okruzenje-KDE,Office i jos pokoja aplikacija na koje mozes dodavati softver po zelji ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska08.12.2008. u 04:18 - pre 187 meseci
Citat:
operativni sistem je brži ako ima manje bilo čega na disku...


Ko sto rece Body Bag - ovo kod Linuxa ne vazi (u principu ne mora da vazi ni za
windows korisnike, ali samo za one iskusne koji znaju windows-internals i kako da ga odrze cistim
sto je citava nauka!) :)

A isto tako, nije nikakav problem da kada instaliras Ubuntu ili KUbuntu ili sta god,
samo uklonis OpenOffice i sta si jos hteo, to ti je 2-3 komade. Nikakvo "djubre" ne
ostaje kada se programi uklone (traume iz win-a se vremenom zaborave)... :)

sudo apt-get remove ime_programa
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

Posle ove 3 komande - kao da programa nikada nije ni bilo ;)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 08.12.2008. u 05:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
212.200.221.*



+12 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska08.12.2008. u 07:56 - pre 187 meseci
Na torrentima vise gotovo da i ne postoji normalan Windows XP!
Namnozilo se tih raznih budzevina: "Tiny XP", "XP Black Edition", "XP Black Viper's Edition"... sve biser do bisera, e sad jos samo nedostaju izgleda i skrnave edicije Ubuntu / Kubuntu!?!

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska08.12.2008. u 10:17 - pre 187 meseci
Hehehehe, zato skines windows xp untouched, tj windows xp bez service pack-a, ne diran, pa slipstream-ujes sp3 na njega, narezes i to bude Take5Digimon... I u principu najbolje ce ti i raditi. A pri samoj instalaciji vecine linux distro-a mozes da biras da li hoces da instaliras pomenute programe ili ne, za ubuntu i njegove derivate nisam siguran posto sam uvek instalirao sa alternate cd-a a na njemu ne mozes da biras pakete...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.221.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska08.12.2008. u 11:55 - pre 187 meseci
Molim da se dalje koncentrise na davanje konkretnog odgovora na pitanje
koje je covek postavio ukoliko znate (i manete se toga sta ima od windowsa po torentima).

Hvala :)
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.37

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska08.12.2008. u 17:57 - pre 187 meseci
Citat:
Kernel-1

Posle ove 3 komande - kao da programa nikada nije ni bilo ;)


Tako je i najbolje.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 01:22 - pre 187 meseci
Citat:
A isto tako, nije nikakav problem da kada instaliras Ubuntu ili KUbuntu ili sta god,
samo uklonis OpenOffice i sta si jos hteo, to ti je 2-3 komade. Nikakvo "djubre" ne
ostaje kada se programi uklone (traume iz win-a se vremenom zaborave)...

sudo apt-get remove ime_programa
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

Posle ove 3 komande - kao da programa nikada nije ni bilo



I, što kažeš? Nikakvo "đubre" ne ostane?

A što čini komanda "apt-get purge" (iliti ekvivalent "dpkg --purge")?


 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 05:44 - pre 187 meseci
Instaliraj sa Alternate cd-a
mislim da tamo moze da se biraju paketi

inace ako instaliras _SVE_ pakete, i ako ni jednog pd tih instaliranih programa ne pokrenes, trebao bi komp isto brzo da ti radi kao sa samom base instalacijom... tako da ne vidim neke svrhe brisanja... a opet.. tri komade i odu i oo.org i amarok.. :D
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 10:38 - pre 187 meseci
man apt-get:

purge
purge is identical to remove except that packages are removed and
purged.

autoclean
Like clean, autoclean clears out the local repository of retrieved
package files. The difference is that it only removes package files
that can no longer be downloaded, and are largely useless. This
allows a cache to be maintained over a long period without it
growing out of control. The configuration option
APT::Clean-Installed will prevent installed packages from being
erased if it is set to off.

autoremove
autoremove is used to remove packages that were automatically
installed to satisfy dependencies for some package and that are no
more needed.

(da, moze i purge umesto remove)
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 17:54 - pre 187 meseci
Auuuuh, tek sad vidjeh tu brljotinu... Kernel-1, rečenica:
Citat:
purge is identical to remove except that packages are removed and
purged.


je vrlo, vrlo nesrećno napisana.

Na ovom (Debian!) linku je malo detaljnije opisana razlika:
3.3 Removing packages

A ovdje ti je raspravka o istoj temi, ali specifično za Ubuntu, i plus pride opcija "Mark for complete removal" koja ti se nudi kad uradiš desni klik mišem na instalirani paket, a u Synaptic-u:

Aptitude and apt-get, (--)purge vs remove

Ako ti je do toga da "ukloniš svo đubre", ne da "može 'purge' umjesto 'remove'", nego TREBA ('purge' a umjesto 'remove').

Takođe, ko o istom poslu radi, da ukloni sve tragove instaliranog programa, treba da obradi pažnju da korisnička setovanja (na primjer: ~/.bashrc za bash), ni jedan ni drugi metod ukloniti neće, već tu jedan korisnički "rm" treba da oposli posao.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 18:31 - pre 187 meseci
Pa to je recenica iz man apt-get :) - e, sad nisam ja pisao tu man - stranu.. :)

Da u pravu si, nekad ostanu setovanja u (obicno skrivenim) /home/user/.neki_program - poddirektorijumima, to se lako resi sa rm.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 18:42 - pre 187 meseci
Citat:
Kernel-1: Pa to je recenica iz man apt-get - e, sad nisam ja pisao tu man - stranu..


Ma naravno. Ali ako od tebe takva glupost može da sakrije suštinu, što se tek dešava sa novim korisnicima?

Uf, što mi na ganglije ide tendencija da se bjesomučno smanjuje tekst u man stranicama, ka' da će im kruna sa glave spasti ako ne izbace svaku moguću riječ.

Čuješ, "purge is identical", SAMO što su paketi još i "purged"... :rolleyes:
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.87.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska12.12.2008. u 18:50 - pre 187 meseci
Citat:
Čuješ, "purge is identical", SAMO što su paketi još i "purged"... :rolleyes:


AUTHORS
Jason Gunthorpe
Author.


Dakle, znas kome da se obratis za svoje nezadovoljstvo ovom man stranicom ;)
(i naravno hvala na skretanju meni (i ostalima) paznje na ovo)
 
Odgovor na temu

deki999
Dejan Spasić
šef
beograd

Član broj: 15898
Poruke: 504
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska21.12.2008. u 00:41 - pre 186 meseci
How To: Getting a lean system with a custom Ubuntu install !!!

Mrzi me da prevodim, ali ovo je nešto slično...

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20081215#feature
deki
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.4.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska21.12.2008. u 04:00 - pre 186 meseci
^^ Odlicno, ovo nije smanjenje ("naknadno") - ali je dobro uputstvo kako ispocetka napraviti manje "bloatovan" i
vise kastomizovan Ubuntu sistem.

Citat:
Today we're going to look at performing a custom install using Ubuntu 8.10 "Intrepid Ibex". By default Ubuntu installs the GNOME desktop environment with lots of extra services and packages which help make it a very friendly distro, but which also help to use up your precious resources. We're going to start from scratch by installing a very basic Ubuntu system and build it up with the desktop and applications we want. Another benefit of this method is that you will get the latest versions of all applications at install time, rather than installing and then performing an update at a later stage.

On my test machine, a full Ubuntu install takes up 3.1 GB of hard drive space, uses 430 MB of RAM and takes 25 seconds to boot. Logging into GNOME takes a further 12 seconds. By comparison, the same machine with a custom install takes only 2.2 GB of hard drive space, uses 210 MB of RAM and takes 20 seconds to boot. Logging into GNOME takes 5 seconds.

To perform this custom install we need the Ubuntu Alternate install CD, not the Desktop CD


Ono sto meni dosta smeta je prilicno dugo vreme ucitavanja gnome-a, mislim da je tu KDE u prednosti
(fakticki, duze mi se ucitava sam gnome od svega sto ide pre njega, a prilicno sam skresao ucitavanje nepotrebnih stvari)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 21.12.2008. u 05:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.47

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska25.12.2008. u 10:08 - pre 186 meseci
Ako sam dobro primjetio,ne postoji Kubuntu Alternate CD.

Morao bih da krenem sa Ubuntu Alternate CD-om pa kad se završi instalacija,da uklonim GNOME i instaliram KDE?

Ako je tako,onda bolje "čistiti" Desktop Kubuntu instalaciju.

Nekada,na Windowsima 98,sam dobio spektakularne(baš spektakularne,jer to je prava riječ) rezultate uklanjajući Internet Explorer 5 (ili je to bio 5.5) i gomilu dodatne "skalamerije" programom pod imenom 98lite.

Naročito izvrsno je bilo to što je rad sa Windows Explorerom bio veoma olakšan i ubrzan,jer nije bilo nekih komponenti Internet Explorera koje su omogućavale HTML rendering funkcije unutar Windows Explorera.

Kada se pojavo XPlite za Windowse XP(od istog autora),nije se uopšte moglo uočiti da je došlo do poboljašanja performansi.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 25.12.2008. u 11:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deki999
Dejan Spasić
šef
beograd

Član broj: 15898
Poruke: 504
*.apdoo.com.



+3 Profil

icon Re: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska26.12.2008. u 10:26 - pre 186 meseci
Pogledaj uputstvo na mom linku.
Sistem dolazi bez okruženja i možeš odmah instalirati KDE.
Ne moraš Gnome, pa skidati, pa KDE.

Mislim da nije bolje čistiti Desktop Kubuntu, ali probaj...

Ja sam instalirao Ubuntu po uputstvu sa linka i za sada sam zadovoljan.
U pitanju je Celeron 1.7GHz...
6 godina star...
deki
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Smanjenje Ubuntu/Kubuntu instalacionog diska

[ Pregleda: 3637 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.