Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instaliranje aplikacija na linux ubuntu

[es] :: Linux :: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu

[ Pregleda: 2749 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 12:12 - pre 164 meseci
Skoro sam poceo da koristim linux ubuntu i imam dosta problema sa instaliranjem programa.Danas sam pokusao instalirati MySQL Workbanch pratio sam uputstvo i javio mi je da moram imati gettext u mojoj C biblioteci.Onda sam ja skinuo to sa sajta i pokrenuo instalaciju ali kad sam ponovo pokusao da instaliram MySQL opet mi se javila ista greska.
Ukoliko mi neko moze objasniti kako najlakse da se snadjem sa dodavanjem novih programa na ubuntu posto se poprilicno lose snalazim
Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 12:18 - pre 164 meseci
Ubuntu je olicenje distribucije gde 99% software-a treba instalirati iz zvanicnih riznica (repoa). To mu nije mana, jednostavno u repoima se sve moze naci a ako nekog software-a i nema tamo skoro uvek postoje ppa repoi i vec pripremljeni paketi (deb-ovi) na sajtu projekta. Svi ostali slucajevi spadaju u taj 1% (vrlo verovatno i manje od 1%).

Izbegavaj da na Ubuntu instaliras programe rucno, kao sto si to uradio sa javom i sa gettext-om.

Na Ubuntu koristi Synaptics, program koji sluzi za instalaciju paketa. Nalazi se u System-Administration-Synaptics package manager (valjda je tako).
make love - !war
 
Odgovor na temu

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 13:04 - pre 164 meseci
Primetio sam da u linuxu nema onoakvog klasicnog instaliranja programa kao u win, koliko kontam ovde se uvjek skine source pa se prevede i instalira.
Ukoliko radim ovako kao sto si mi rekao hocu li morati da radim isto ili se sve odradi automatski.
I jos jedan veliki problem mi je sto ne znam gde da instaliram programe,kad mi je javio gresku da nemam gettext u C biblioteci kako da znam na koju lokaciju da instaliram program
Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 13:10 - pre 164 meseci
Citat:
koliko kontam ovde se uvjek skine source pa se prevede i instalira.

Ne! Veliki broj programa ćeš naći u binarnom obliku - u deb paketima, koji se isto instaliraju na klik-klik - to ti je i combuster napisao na početku.
Jesi li probao da instaliraš gettext iz synaptica??
//edit - ima ga
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 13:12 - pre 164 meseci
Imas Software Center,Synaptic za automatsko instaliranje programa(mnogo lakse nego u windows-u),tu se svi potrebni paketi za odredjeni program nadju i instaliraju automatski,tako da neces imati probleme koje sad imas ako na ovaj nacin instaliras softver,i na ovaj nacin se nista ne kompajlira,vec se dovlace gotovi binarni fajlovi.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 13:22 - pre 164 meseci
Imaš paket Workbencha za Ubuntu na sajtu: http://dev.mysql.com/downloads/workbench/5.2.html#downloads
Jesi li njega skinuo??
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 13:24 - pre 164 meseci
Citat:

I jos jedan veliki problem mi je sto ne znam gde da instaliram programe,kad mi je javio gresku da nemam gettext u C biblioteci kako da znam na koju lokaciju da instaliram program


Sve biblioteke (makar one system wide) treba instalirati u /usr/lib, tako da ako vec hoces iz source-a da kompajliras moras da mu navedes prefix:

./configure --prefix=/usr

pa tek onda make i sudo make install

Ako mu tako ne kazes onda ce ti sve smestiti u /usr/local pa onda binarni oblici paketa koji zahtevaju gettext su kompajlirani tako da nalaze te libove u /usr/lib a ne u /usr/local/lib i onda ti javlja da gettext ne postoji.

Sve ove zavrzlame na Ubuntu-u prevazilazis tako sto koristis iskljucivo Synaptics, tu je vec sve iskompajlirano i podeseno, samo ti svuce binarni (vec iskompajlirani) paket sa sve paketima od kojih zavisi da bi radio i to je onda vec sve podeseno. Dakle prosto, checkiraj, apply, svlaci on sam neta iz repoa, raspakuje i spremno je za upotrebu.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 14:23 - pre 164 meseci
Citat:
Primetio sam da u linuxu nema onoakvog klasicnog instaliranja programa kao u win, koliko kontam ovde se uvjek skine source pa se prevede i instalira.

Nisi bas najbolje primetio, cak stavise, source se retko skida i samo ako postoji neka posebna potreba zbog
koje bi se to radilo, odnosno zbog koje bi se program kompajlirao iz izvornog koda. Sve jake distribucije imaju
svoje repozitorijume gotovih paketa gde se oni instaliraju i to procedurom koja je jedno 5 puta brza i jednostavnija
od one na windowsima.
 
Odgovor na temu

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 16:56 - pre 164 meseci
Da njega sam skinuo ali ne ynam kako da ga instaliram i pokrenem.Trazio sam preko Synaptics-a ali tamo ga nema

Kada pokusam instalirati deb komandom
Code:
sudo dpkg -i mysql-workbench-gpl-5.2.29-1ubu1004-i386.deb 
javi mi poruku dpkg: status database area is locked by another process

[Ovu poruku je menjao glamoc dana 19.10.2010. u 18:27 GMT+1]
Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu19.10.2010. u 18:48 - pre 164 meseci
Aktivan ti je synaptics ili update manager i lock-ovao je apt. Izadji iz synaptics-a ili update-manager-a i probaj opet.
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instaliranje aplikacija na linux ubuntu

[ Pregleda: 2749 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.