Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Epikurova pitanja

[es] :: Nauka :: Epikurova pitanja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15259 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.07.2008. u 12:00 - pre 191 meseci
@superbaka

Koliko vidim, Fitopatolog pokusava da obrazloži svoje stavove, a ja svoje i ne vidim tu nikakvog razloga za vređanje. Niti ja imam nešto protiv njega, niti vidim da on ima nešto protiv mene, a da je rasprava debelo otišla u off topic, to stoji.

Citat:
Fitopatolog: Nedeljko, sada se već raspravljaš sa Čomskim.


Meaning what? Na koji se to stav Čomskog pozivaš koji ja osporavam?

Citat:
Fitopatolog: Ja mu ne mogu biti advokat.


Ja mogu biti advokat i Gausu i Ojleru i Gedelu (i Čomskom) i svima koji su dali rezultate koje sam proučio i razumeo i koje umem da dokažem.

Skup Sn svih mogućih pesama u n-tercu (za dato n) je konačan i može biti genersian nekim automatom An. Pa šta. Kakve to ima veze sa pitanjem o kome raspravljamo, a to je

Citat:
Da li su deseterac i sesnaesterac sistemi za zapisivanje stihova?


No, ti kao da ne čitaš moje poruke i potpuno ignorišeš sva moja pitanja. Molim komentar na sledeće:

1. Za dato n, n-terac je osobina (unarna relacija) na skupu svih pesama, odnosno podskup skupa svih pesama.
2. Predstavljanje skupa u skupu je relacija izmedju elemenata skupa i skupe (podskup skupa ).

Citat:
Fitopatolog: Ako prirodnih i racionalnih brojeva ima jednako puno (prebrojivo mnogo), da li se među njima može uspostaviti korespondencija 1:1?


Da. Jedan od mogućih nizova koji obuhvataju sve racionalne brojeve je



Valjda bi znao dalje da produžiš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
93.86.76.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.07.2008. u 12:37 - pre 191 meseci
Citat:
Nedeljko: No, ti kao da ne čitaš moje poruke i potpuno ignorišeš sva moja pitanja. Molim komentar na sledeće:

1. Za dato n, n-terac je osobina (unarna relacija) na skupu svih pesama, odnosno podskup skupa svih pesama.
2. Predstavljanje skupa u skupu je relacija izmedju elemenata skupa i skupe (podskup skupa ).



Nije tačno, čitam. Nije dovoljno da imamo samo skup jer kod skupa redosled elemenata nije bitan. Naprotiv, kod brojanja ti treba i redosled brojeva. Zato sam uveo automat - kod njega postoji sekvenca.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.07.2008. u 12:54 - pre 191 meseci
Citat:
Fitopatolog: Nije dovoljno da imamo samo skup jer kod skupa redosled elemenata nije bitan.


Za šta nije dovoljno? Koji od dva iskaza negiraš? Mogu se uvesti i sabiranje i množenje na skupu pesama i formirati komutativan i regularan prsten sa jedinicom, ali čemu?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
93.86.76.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.07.2008. u 13:47 - pre 191 meseci
Kako naterati elemente skupa - stihove - da budu poređani baš kako to pesma traži?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.07.2008. u 14:31 - pre 191 meseci
Pa, ja i nisam govorio o skupu stihova, već o skupu pesama. Šta će mi uređenje na skupu pesama? Sa druge strane, ako na neki način definišeš jedinstveno uređenje stihova i zahtevaš da pesma uvek poštuje taj redosled stihova, onda ne možeš imati dve pesme A i B koje sadrže isti par različitih stihova X i Y tako da u pesmi A stih X prethodi stihu Y, a u pesmi B stih Y prethodi stihu X.

Kao što rekoh, n-terac je svojstvo pesme, to jest unarna relacija na skupu pesama, ali dobro, prihvatam da se isti termin koristi i za odgovarajuću osobinu (unarnu relaciju) na skupu stihova uz napomenu da se tu radi o različitim osobinama (unarnim relacijama), tako da se uvek mora znati na koju se misli. Pesma je konačan niz stihova. Ne dao Bog da zadamo jedan poredak stihova, pa da sve pesme moraju da ga poštuju.

Jedna ispravka. Povlačim reč "regularan" iz prethodne poruke.

E, sad. Moguće je napraviti automate za generisanje pesama (ili stihova) u n-tercu: Ali šta sa tim? Kakve to ima veze sa pitanjem

Citat:
Da li su deseterac i šesnaesterac sistemi za zapisivanje stihova?

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
93.86.86.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja03.08.2008. u 20:58 - pre 191 meseci

Predajem se.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Epikurova pitanja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15259 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.