Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112112 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dalibor 986
DF Master
student

Član broj: 284190
Poruke: 1
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku03.05.2011. u 01:05 - pre 158 meseci
Hteo bih najpre da se zahvalim forumasima Igoru- Ch i njegovom kolegi Elmagicinu na zaista bezbroj informacija koje sam saznao vezane za Svajcarski zakon i uopste emigraciju u Svajcarskoj.

Interesuje me tema koju je zapoceo kole036, o mogucnosti dobijanja radne vize(dozvole), uz pomoc neke firme iz CH. Naime apsolvent sam Saobracajnog fakulteta iz Novog Sada, koji spada pod okrijem Fakulteta Tehnickih nauka. Imam licencu vozaca instruktora, kao i E kategoriju. Govorim Engleski jezik. Dali biste mogli da mi odgovorite koliko se priznaje moj fakultet u Svajcarskoj?, jer ne mogu na nijedan drugi nacin da dodjem do neke tacne informacije s obzirom da je Svajcarski zakon vezan za dolazak stranaca koliko sam procitao na vasem forumu znatno strozi od zemalja EU.
Imam dosta rodjaka kod kojih bi mogao da boravim neko vreme a nadam se da koristeci neki njihov autoritet u firmama u kojima rade ukoliko je moguce i pokusam da dodjem do nekakvog zaposlenja o kome je pisao kole036...:)


 
Odgovor na temu

33333
nemam
beograd

Član broj: 274267
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.05.2011. u 11:19 - pre 158 meseci
Imam jednu nedoumicu. ako moze neko da mi pomogne ..Potpisala sam ugovor sa nekom Klinikom u CH i sad cekam da mi odobri kanton da tamo radim. Svu dokumentaciju sam predala Klinici putem Mail-a., kopiju pasosa i jos neke formulare. E sad.. da li ja treba odavde da trazim u ambasadi zahtev za radnu i boravisnu vizu ili to sredjuje automatski klinika tamo, kako ide ta procedura ?(pri tome iz klinike mi nista nisu rekli da treba ovde da kontaktiram ambasadu)
Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.05.2011. u 11:24 - pre 158 meseci
Nema ambasada odavde nikakve veze, ne odobravaju ti oni dozvolu, vec kanton u koji treba da ides. Tako da prvo treba da dobijes papire od kantona, oni to proslede klinici, klinika tebi i onda tek sa tim papirima ides u CH ambasadu da ti izdaju privremenu vizu sa kojom ides u CH i tamo sredjujes papire da dobijes radnu vizu.
 
Odgovor na temu

33333
nemam
beograd

Član broj: 274267
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.05.2011. u 20:55 - pre 157 meseci
Hvala Aco
A da li mozda znas koja je to Sengen viza za Svajcarsku..posto su me iz Klinike obavestili da Kanton trazi da hitno uputim zahtev u ambasadi za sengen vizu Svajcarske. Da li je to ova dugorocna (D) viza ili neka druga?
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.05.2011. u 21:48 - pre 157 meseci
Kad ides turisticki u zemlje Sengena (i CH) onda ti ne treba viza, ali kad ides da radis onda ti treba. Nedavno je bio slucaj da je jedan covek isao da odradi neki posao u Nemacku na 2-3 nedelje i morao je da ode po vizu u ambasadu, iako bi mogao da udje u Nemacku. Ali sta da te tamo neko startuje dok radis i kaze gde vam je radna viza?
Zato se uzima viza kada ides tmao da radis, odnosno ides tamo da uzmes radne papire. Najbolje da odes u ambasadu i da im kazes za sta ti treba viza, a oni ce znati sta da rade. Nije to nasa administracija, oni ti lepo sve objasne, sta treba da radis, koja su ti prava, a koje obaveze :)
 
Odgovor na temu

33333
nemam
beograd

Član broj: 274267
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.05.2011. u 22:01 - pre 157 meseci
Hvala Aco ..iz Ambasade su mi rekli za dugorocnu vizuD, ali me je zbunilo to Sengen viza..posto inace postoji i neki zahtev za Sengen vizu-poslovnu gde traze jos milion nekih stvari, neko resenja iz privrednog registra, putno osiguranje itd ..pa nisam bila sigurna da li tu ili ovu dugorocnu vizu da trazim
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.05.2011. u 22:14 - pre 157 meseci
Veruj ti ovima iz ambasade. A ovo za Sengen vizu mislim da je to bas ovo sto je moj prijatelj trebalo da vadi za Nemacku, to je kad ides odavde na privremeno da odradis tamo neki posao - onda ti traze odavde i registraciju firme ili zaposlenje, potvrdu o placenom porezu i jos sto nekih papira. Ali mislim da to nije ono sto tebi treba, kao sto rekoh ovi iz ambasade znaju najbolje.
 
Odgovor na temu

djole_81
Djordje Miskovic
poljoprivreda
Beograd

Član broj: 285237
Poruke: 4
77.243.20.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.05.2011. u 18:16 - pre 157 meseci
Novi sam ovde i tema odlaska u Svajcarsku me veoma zanima.
Da skratim, bio sam turisticki nekoliko puta u prethodne dve godine i sada bi voleo da odem za stalno pa hocu da proverim kakve su mi sanse.
Imam zelju da odem u francusko govorno podrucje i vec sam poceo da ucim francuski.
Upravo sam zavrsio poljprivredni fakultet i cuo sam da sa tom strukom imam sanse tamo ali me ipak zanima da to saznam na neki nacin iz prve ruke.
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
89.146.188.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.05.2011. u 21:02 - pre 157 meseci
Pozdrav svima i unaprijed vam hvala na odličnoj temi. Ja imam 24 godine. Druga sam godina mašinskog fakultet odsjeka mehatronika.
Naravno živim u Bosni ali to je priča za sebe ovo se najmanje smatra životom više nekom vrstom robije.


E sada, molim vas da mi napišete kakve su realne šanse da ja po završetku studija nastavim svoje školovanje u švici i na koji se to način ostvaruje nekim normalnim putem. Trenutno je moj studij po bolonjskom sistemu ne po starom sistemu školovanja. Pored fakulteta ja svakim danom stičem po prilično dobro znanje iz elektronike. Trenutno najviše rad sa hardverskim djelom računara mrežama, wlan mrežama. Radio sam za Amerikanca i znam kakav sistem poslovanja i razmišljanja imaju stranci.

Naravno svaki dan se susrećem i radim sa elektronikom vezanom za automatiku odnosno za moj fakultet.

Odlično govorim engleski jezik, njemački vrlo lagano mogu da naučim, uz pravi trud mislim da ga za nekon 5 do 6 mjeseci učenja mogu da govorim na zavidnom nivou.

Otac mi je poliglota govorio 5 jezika perfektno. Engleski, Italijanski, Francuski između ostalog. Većinu svog radnog vjeka je proveo u Švici i naravno njihov je penzioner. I živio je jako dugo godina i radio u Ženevi.

Imam neku bližnju porodicu koja ima državljanstvo u švici. Ovo sve navodim u smislu da razumijem da tamo ne teče med i mlijeko i da nije lako dobiti radno dozvolu ili nastaviti studije vani. Ali mislim da su mi ovo neke male ali neke olakšice.


Znači želio bi da nastavim studije i eventulano da ostanem tamo da radim ali prvenstveno u svojoj struci odnosno da radim kao mašinski inžinjer (mehatroničar)

Unaprijed vam hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.05.2011. u 07:20 - pre 157 meseci
@djole_81

Posto si nov i posto te tema veoma zanima onda uzmi i procitaj je od pocetka pa ces videti sta ti treba da bi otisao i radio u CH. Kad procitas temu i ako ti onda nesto ne bude jasno ti pitaj.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.05.2011. u 07:24 - pre 157 meseci
@mserifov

Da li ti ili tvoj tata imate neke CH papire. Predpostavljam da ako prima CH penziju i ako je kako kazes dugo radio u CH morao i da dobije pasos ili neke stalne papire. Osim ako ih nije sve vratio i podigao penzion kasu, mada u tom slucaju nebi mogao da prima CH penziju.
 
Odgovor na temu

Mina123
student

Član broj: 285286
Poruke: 1
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.05.2011. u 15:51 - pre 157 meseci
Imam zavrsenu gimnaziju i apsolvent sam Farmacije na Beogradskom univerzitetu. Da li je moguc nastavak studiranja u Svajcarskoj (konkretno Zeneva ili Lozana) ili je bolje da ovde zavrsim fakultet. U tom slucaju koja je procedura oko nostrifikovanja diplome ako je potrebno za rad u apoteci? Takodje, da li je nasa srednja farmaceutska skola priznata i na kom nivou? To jest, da li je moguce da radim kao farmaceutski tehnicar sa nasom srednjom farmaceutskom skolom? Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
*.PPPoE-6687.sa.bih.net.ba.

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.05.2011. u 22:04 - pre 157 meseci
Tata ima neke papire ali ne voli CH nikako. Vratio se u BiH nekoliko dana prije pocetka rata da bi se brinuo o meni i majci. Stari je 46 godiste tek sada treba da dobije penziju. Znam da ima nesto papira ali vratio se davno iz CH znaci nekako sa kraja 91 pocetka 92 godine. Tako da mi nije nikad rekao koje tacno ima papire koje vrste dozvola.

Sad je vec ostario i bolestan je i ovdje je u BiH. Tek sad od 15 maja treba da pocne da prima penziju jer ima navrsenih punih 65 godina. Bio je profesionalni pomorac. Kad je prestao da plovi počeo je da radi za volkswagen radio je na procjenama garacije za auta koja budu reklamirana.

Mislim da je bio radio i živio oko 15 godina u Ženevi. I tamo mu je još uvjek bivša žena.

Znači da ne tušim puno. Mislim da od svega toga sto mi je stari proveo jedan dio godina tamo nema ništa posebno.

Ja bi samo volio posebno da nastavim školovanje tamo. Jer razlika između Tuzlanskog i Begoradskog ili pak Zagrebačkog univerziteta je nebo i zemlja. Da ne pričam o CH.

Naravno poslije završtetka nastavka školovanje ja bi volio da ostanem tamo ali da radim u struci i da napredujem dalje.

Temu sam pročitao od početka do kraja. Jasno mi je da bilo kakav pokušaj odlaska u CH i boravka tamo nije jednostavan.

Meni kao mladom i mislim pametnom (nije na meni da procjenim) ne pada na pamet da svoj intelekt i svoje postojanje svedem na taj nivo da oženim tamo njihovu neku ili neku našu pa da me ona na taj način odvede tamo u CH.

Kad bi prosio u BiH ne bi to sebi dozvolio iako mi je iz pročitane teme jasno da je to najlaksa i naj bolja solucija. I da su to mnogi učinili ne bi li otišli sa ex-yu prostora. I divim se tim ljudima ako su za to smogli snage i ponosa.

Možda je moje mišljenje pogrešno ali takva je moja tačka gledišta.

Sa druge strane imam ujaka i ujnu koji tamo žive nekih 35 godina i imaju državljansto CH. Neznam koliko bi mi oni mogli pomoci da odem tamo. Mozda opet tako sto bi nasli neku da oženim pa da me ona tamo vodi.

Znači ja ne želim da završim u BiH kao četvero razredni inžinjer volio bi tamo ili na zapadu da nastavim svoju edukaciju i ako je to moguce da tamo radim i napredujem kao inžinjer.



 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.05.2011. u 07:50 - pre 157 meseci
@mserifov

Necu da ulazim sada u pricu oko tvog oca i penzije i papira, nego da odgovorim tebi, ti mozes da nastavis skolovanje u CH. Nadjes skolu/fax koji hoces da studiras i apliciras kod njih, da li ces to da uradis sa stipendijom ili sam da placas to je sve jedno, ako oni prihvate tvoju aplikaciju ti ides u ambasadu i oni ti izdaju vizu, ja sam ne znam tacno kako je to u BIH ali u Srbiji je bilo da moras da potpises ugovor na kome se obavezujes da cim zavrsis skolovanje moras da napustis CH. Ali treba proveriti jer je tako bilo pre 5-6 godina, mada mislim da se nije nista promenilo, dobijas onda L Ausweis i sa tim papirima ti ides na skolovanje u CH. E sad sta posle to je vec sve do tebe, imas mogucnost da apliciras u nekim njihovim firmama i da vidis da li hoce neko od njih da ti pravi papire (sto je jako retko) ili da se ozenis za papire. to je trenutno tvoja pozicija, koja i nije bas sjajna sa obzirom da si imao jako dobre predispozicije da vec imas CH pasos.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.05.2011. u 07:56 - pre 157 meseci

@Mina123

Postoji mogucnost nastavka studiranja u CH ali za to treba da se informises na njihovim Univerzitetima i da vidis koji su uslovi i sta ti priznaju od ispita, pa onda da apliciras i ako prihvate aplikaciju onda nastavljas studije tamo, ali opet postavi sebi pitanje sta dalje. na tvoje pitanje da li je bolje da zavrsis u Bgd fax, nemam odgovor, imam samo pitanje sta hoces posle fax-a pa na osnovu toga ces i sama znati gde ti je bolje da zavrsis fax. Drugo Farmaceutska industrija ti je smestena u Baselu tako da je bolje da tu trazis Uni nego u ovim gradovima sto ti hoces. Sve ovo ostalo sto si pitala da li je diploma priznata ili nije moras da vidis sa njihovim fakultetima a to da da radis "nije bitna skola" vec papiri, a to procitaj u ovoj temi kako se dobijaju.

 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
89.146.176.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.05.2011. u 15:48 - pre 157 meseci
Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

djole_81
Djordje Miskovic
poljoprivreda
Beograd

Član broj: 285237
Poruke: 4
77.243.20.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.05.2011. u 12:48 - pre 157 meseci
Zanima me dali je tacno da ljudu koji se bave poljoprivredom imaju laksi prolaz za dobijanje papira u kantonima poput VD zbog nedostatka strucnjaka iz te oblasti? A cuo sam i da iz zemalja treceg sveta papire na osnovu posla mogu da dobiju samo visoko obrazovane osobe. Proverio sam vec da je Poljoprivredni fakultet priznat u CH.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.05.2011. u 07:50 - pre 157 meseci
@djole_81

Ovo sto si ti napisao za papire i poljoprivrednike je vazilo ranije u SO, BL, kantonima koliko ja znam, a predpostavljam da je i u drugim bilo isto ili slicno, ali su tu dosta menjali zbog malverzacija sa tim, tako da bi trebao to da proveris. Sigurno je da ima dosta olaksica za sve sto je vezano za poljoprivredu i selo i da sigurno ima i u ovom delu.
 
Odgovor na temu

djole_81
Djordje Miskovic
poljoprivreda
Beograd

Član broj: 285237
Poruke: 4
77.243.20.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.05.2011. u 20:00 - pre 157 meseci
Na koji nacin bi to mogao da proverim? Kakve olaksice postoje i ya kakve mogucnosti, dali to mozes malo detaljnije da mi objasnis?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku31.05.2011. u 08:08 - pre 157 meseci
Mozes da vidis na sajtovima tih kantona sta nude, ali opet cu ti reci da ti je dobijanje papira najveci problem, posle toga dolaze ove olaksice, znam da nude neke kredite za kupovinu zivotinja i opreme, kao i da oslobadjaju poreza, itd. ali to sve kad napravis i registrujes domacinstvo. Sad ja ne znam da li ti imas neke rodjake ili nekog u CH pa da li mozes preko njih da se raspitas,
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112112 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.