Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111931 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dado M
nemam
nemam
Kula, Srbija

Član broj: 326719
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.12.2014. u 13:04 - pre 114 meseci
Pozdrav. Hteo bih vas pitati kako emigrirati u Svajcarsku.Ja imam 34 godine,ozenjen sam i imam troje dece. Papire EU madjarske! I ja i supruga imamo trogodisnju skolu ona je trgovac a ja el.mehanicar(malo sam radio u struci) mada sam zavrsio muzicku skolu i sviram i pevam to jest bavim se profesionalno muzikom vec 20 godina. Odlucili smo da odemo iz Srbije, prodali kucu i sve sto imamo( znaci za neki dobar start bi imali) ali sad momentalno neznamo gde bi mogli da odemo. Trebali smo u Nemacku ali to je iznenada propalo pa bi pokusali u svajcarsku. Iskreno nemamo bas mnogo vremena za razmisljanje gde i kako pa vas iskreno molim ako mozete da me malo uputite u to kako i odakle poceti vezano za papira to jest vizu, posao, skola za decu...dali postoji neki soc.program za emigrante? a da jezik neznamo, mada smo poceli da ucimo pre nekako.. sto se tice posla nebiramo sta cemo raditi, gradjevina, kao pomocni radnik u kuhinji... samo da je legalno! Ako ikako mozete da mi odgovorite na predhodna pitanja bio bih vam veoma zahvalan! Unapred hvala! Srdacan pozdrav!
dado M
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.12.2014. u 14:18 - pre 114 meseci
Citat:
Dado M: Pozdrav. Hteo bih vas pitati kako emigrirati u Svajcarsku...

jedva cekam odgovor od elmagico-a na ovo :)
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.12.2014. u 14:48 - pre 114 meseci
Ne znam za vas ali meni su cak i zanimljivi ovakvi upisi, pogotovu oni tek registrovani. Nekako mi pomazu da vidim gde i ja gresim.
 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.12.2014. u 19:36 - pre 114 meseci
Interesantna šema za građane iz tkz. trećih zemalja (zvanična)
https://www.bfm.admin.ch/dam/d...suchsverfahren-ueber4mte-d.pdf
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.12.2014. u 23:12 - pre 114 meseci
Citat:
smaragd: Interesantna šema za građane iz tkz. trećih zemalja (zvanična)
https://www.bfm.admin.ch/dam/d...suchsverfahren-ueber4mte-d.pdf


Moze ukratko objasnjenje i prevod?
 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 09:20 - pre 114 meseci
Neko je u predhodnim postovima objasnio ovu šemu za građane trećih zemalja.
Ja ću da prekopiram samo to objašnjenje jer mislim da je dobro.

Citat:
Procedura je sledeca:

- Prvi korak je naravno da nadjete posao. Dodao bih i poslodavca koji hoće da uđe u celu proceduru.

- Nakon toga, poslodavac kantonalnim vlastima podnosi zahtev za radnu dozvolu. Vas posao je da dostavite dokaze o svojim kvalifikacijama (diplome, sertifikate, itd.), ostalu papirologiju zavrsava poslodavac. Kantonalne vlasti razmatraju zahtev uzimajuci u obzir njen uticaj na trziste radne snage
(ovde je vazno dokazati da je vase zanimanje deficitarno, odnosno da na svajcarskom i EU trzistu radne snage nije bilo moguce naci kandidata sa odgovarajucim kvalifikacijama).

- Ako kantonalne vlasti odobre zahtev, on se prosledjuje federalnim organima. Federalni organi se bave administracijom kvota.
Ako npr kanton Cirih odobri zahtev, federalne vlasti ipak mogu da ga odbiju ako je kanton Cirih iscrpeo svoju kvotu radnih dozvola.

- Ako i federalne vlasti odobre zahtev, salju vam pismo sa obavestenjem da vam je radna viza odobrena.
Cela ova procedura (odobrenje kantonalnih + federalnih vlasti) traje tipicno 2-4 meseca. Sa tim pismom idete u svajcarsku ambasadu i podnosite zahtev za ulaznu vizu sa svrhom zaposljavanja.
Obratite paznju, ova viza je obavezna, bez obzira sto drzavljanima Srbije ne treba viza za ulazak u zemlje Sengena (ukljucujuci Svajcarsku).

- Kad dobijete vizu, mozete za Svicu.
Tamo se u roku od 15 dana u opstini na kojoj cete stanovati prijavljujete da vam izdaju radnu dozvolu i pritom podnosite pismo/potvrdu da vam je radna dozvola odobrena, pasos sa ulaznom vizom na uvid,
i ugovor o stanovanju (npr. iznajmljivanju stana). Posle ~ 6 nedelja dobijate plasticnu karticu koja je ujedno vasa boravisna dozvola i identifikacioni dokument.

Za uspeh su presudne 1) vase kvalifikacije, 2) znacaj poslodavca za svajcarsku ekonomiju, 3) iskusan imigracioni advokat.
Verovatno u celu proceduru moze da se krene i bez advokata, ali ne znam kolike su sanse za uspeh u tom slucaju. Velike kompanije tipa Google imaju svoje advokate koji sve zavrsavaju.
Kraj citata
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 13:02 - pre 114 meseci
Nisam video, promaklo mi. Jasno mi je.
 
Odgovor na temu

Dado M
nemam
nemam
Kula, Srbija

Član broj: 326719
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 14:10 - pre 114 meseci
Pozdrav! A kakva je procedura sa gradjanima EU?
dado M
 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 14:42 - pre 114 meseci
Rekao bih da je procedura slična, samo je (obrazac, formular, zahtev) nazoviga kako hoćeš, drugačiji.
U mom kantonu za EU građane je obrazac A1, a za non EU obrazac B1.

Razlika je valjda i u tome što non EU mora svake godine da obnavlja dozbolu (B), a EU valjda tek posle 5 godina.
Za ovo nisam 100% siguran, jer me to nije mnogo zanimalo, ali činimi se da je tako.
Na forumu ima puno iskusnijih od mene pa će ovo potvrditi ili demantovati.

Inače ja još nisam dobio nikakvu dozvolu.
Juče je firma (koja je inače zainteresovana za moju suprugu)
predala zahtev za moju suprugu u nadležnu službu kantona, videćemo šta će se izroditi iz svega.

još jedan mali dodatak, za EU pasoš firma ne mora da dokazuje da je probala da nađe čoveka za postojeće radno mestu iz EU-a i da ga nije našla (normalna stvar)
dok za non EU je i to potrebno i to je ustvari i najveći razlog zbog koga firme odustaju od non EU kandidata, kao i kvote.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Dado M
nemam
nemam
Kula, Srbija

Član broj: 326719
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 16:37 - pre 114 meseci
Hvala ti i na ovim informacijama pa realno ja sa EU pasosem mogu lakse naci posao i resiti papire..a koliko sam shvatio iz nekih drugih izvora mogu sa EU papirima odmah dobiti boravisnu vizu pozdrav
dado M
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 17:04 - pre 114 meseci
Nista ovaj obrazac ili ovaj put do papira nije novi, niti je nesto promenjen. To tako funkcionise na papiru, u praksi to izgleda sasvim drugacije, i o tome mi pricamo na ovoj temi. Za razliku od pocetka pokretanja teme kada je sustina bila kako ljudi sa SRB pasosem da odu/dodju u CH, sad je situacija drugacija, mnogo ljudi je postalo "madjari" ili "hrvati" ili "slovenci" i pokusavaju da proceduru skrate ili ubrzaju. Zbog toga je i bilo glasanje ove godine da se i ovo zabrani tj takvo lako kretanje izmedju EU i CH, naravno da je to proslo. CH ce sve uraditi da zastiti svoje trziste rada, tako da ce traziti i najmanji moguci razlog da vas odbiju za papire.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 17:16 - pre 114 meseci
Citat:
Dado M:
Pozdrav. Hteo bih vas pitati kako emigrirati u Svajcarsku.Ja imam 34 godine,ozenjen sam i imam troje dece. Papire EU madjarske! I ja i supruga imamo trogodisnju skolu ona je trgovac a ja el.mehanicar(malo sam radio u struci) mada sam zavrsio muzicku skolu i sviram i pevam to jest bavim se profesionalno muzikom vec 20 godina. Odlucili smo da odemo iz Srbije, prodali kucu i sve sto imamo( znaci za neki dobar start bi imali) ali sad momentalno neznamo gde bi mogli da odemo. Trebali smo u Nemacku ali to je iznenada propalo pa bi pokusali u svajcarsku. Iskreno nemamo bas mnogo vremena za razmisljanje gde i kako pa vas iskreno molim ako mozete da me malo uputite u to kako i odakle poceti vezano za papira to jest vizu, posao, skola za decu...dali postoji neki soc.program za emigrante? a da jezik neznamo, mada smo poceli da ucimo pre nekako.. sto se tice posla nebiramo sta cemo raditi, gradjevina, kao pomocni radnik u kuhinji... samo da je legalno! Ako ikako mozete da mi odgovorite na predhodna pitanja bio bih vam veoma zahvalan! Unapred hvala! Srdacan pozdrav!


1. Koji jezik govorite u CH ima 3 jezika i XYZ dijalekta
2. Da li znate u koje bi jezicko podrucje isli

Super je to sto imate pocetni kapital, ali on vam za dobijanje papira nece nesto mnogo pomoci, osim ako nije u milionima. Vasa struga nije deficitarna u CH, tako da cete i jako tesko pronaci poslodavca a i uspeti da ubedite migracine sluzbe da ste vi nezamenjivi faktor i da takvog kadra nema u CH.

Prvo sto bi po meni trebali da uradite je da probate da nadjete nekog "prijatelja", "rodbinu" koja moze da vam pomogne tj da vam nadje neki posao.

Da kazem poznavajuci CH nisu oni bas radi da daju papire 5 clanim porodicama.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 17:18 - pre 114 meseci
http://www.baselland.ch/filead...cs/fkd/pa/lohntabelle_2014.pdf


Evo i tabela i klasifikacije za dobijanje plata u kantonu BL. Mogu da kazem da je od Lohn klasse 15 pa na vise neka rukovodeca struktura.

Sada ako zidari, moleri, keramicari, medicinske sestre, spadaju u rukovodecu strukturu u svojim preduzecima onda mozete da im lako izracunate i visinu plate. Odmah da se razumemo neomalovazavam ni jedan posao ni jedno zanimanje, ovo je samo da se razbiju zablude da u CH niko nema ispod 5000 franaka platu. Imam kod sebe nekoliko ugovora za hotelsko osoblje i ugostiteljstvo (ljudi sa HU, CRO pasosem i ugovore koje su dobili u CH)naravno radi privatnosti necu to objaviti ali kad sam video koliko su im ponudili bilo mi je zao tih ljudi. Iz razloga sto znam koliko za isti posao dobija CH ili neko ko vec ima sredjene papire.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 22:33 - pre 114 meseci
elmagico, tvoje iskustvo i doprinos su nemerljivi na ovom topicu, skidam kapu

ALI

mnogo brate izlucujes.

Ti si otisao preko braka, ali puno ljudi je otislo iz nevezuse tj samostalno. Ja znam dosta ljudi koji je zavrsilo doktorat u CH EPFL ili ETH i ostalo tamo. Imali su cini mi se 6 meseci da nadju posao i nasli su. A znam i ljude koji su dosli iz Srbije i jednu koja je sa Nemackim doktoratom iz fizike nasla posao u Cirihu u banci kao analiticar i naravno zivi ko Bog. Dakle onaj ko je strucnjak i bas treba CH moze da ode i da se snadje.

Sto se tice ovih obicnijih poslova naravno da je teze, mnogo teze, ali takvi ljudi su opet skloni velikom muvanju i trazenju rupa u zakonu.

Uglavnom, ako trazite tako posao gledajte da aplicirate na pocetku fiskalne godine kad se tek otvore kvote, da vam ne lupe rampu na federalnom nivou zbog kvote, ako vas vec propuste kantonalci !

Srecno, samo napred i gurajte.


 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.12.2014. u 23:01 - pre 114 meseci
Citat:
elmagico:
Nista ovaj obrazac ili ovaj put do papira nije novi, niti je nesto promenjen. To tako funkcionise na papiru, u praksi to izgleda sasvim drugacije, i o tome mi pricamo na ovoj temi. Za razliku od pocetka pokretanja teme kada je sustina bila kako ljudi sa SRB pasosem da odu/dodju u CH, sad je situacija drugacija, mnogo ljudi je postalo "madjari" ili "hrvati" ili "slovenci" i pokusavaju da proceduru skrate ili ubrzaju. Zbog toga je i bilo glasanje ove godine da se i ovo zabrani tj takvo lako kretanje izmedju EU i CH, naravno da je to proslo. CH ce sve uraditi da zastiti svoje trziste rada, tako da ce traziti i najmanji moguci razlog da vas odbiju za papire.


Sa HU i SLO pasosem mozes nesmetano da radis u CH.

A BG i HR uz izvesne restrikcije.


 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.12.2014. u 08:40 - pre 114 meseci
Pogledajte link. Ovde će te naći puno korisnih informacija.
Obratiti pažnju na poglavlje
3.2. Boravak i rad u Švajcarskoj za državljane zemalja koje nisu članice EU/CEFTA-e2

za studente je zanimljivo poglavlje,
4. Imigracija u svrhu studiranja

Evo link:
http://www.migrantservicecentr...vajcarska%20-%20informator.pdf

Pozdrav
 
Odgovor na temu

svetla
razlicito kako preveduvac so germanski i
laboratorija

Član broj: 297263
Poruke: 79
*.205.0.229.robi.com.mk.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.12.2014. u 09:24 - pre 114 meseci
ja nisam student
 
Odgovor na temu

canibal86
Vozac

Član broj: 228218
Poruke: 73
*.ptt.rs.



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.12.2014. u 23:50 - pre 113 meseci
Gospodine elmagico procitao sam u nekom od vasih prethodnih postova da spominjete ljude iz CRO i HU da su dobili radne ugovore u CH pricali ste o malim zaradama,da li mozda znate koji su uslovi za CRO gradjane.Hvala
 
Odgovor na temu

farncegirl
Staša Kju
Užice ,Srbija

Član broj: 326959
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku31.12.2014. u 10:48 - pre 113 meseci
Ćao ljudi ! Mene zanima kako u Ch prolaze tatu umetnici ili umetnici uopšte ? Znam da rade na crno tri meseci pa se vracaju ,pa me zanima postoji li šansa zaposlenja u nekom tatu studiju ili tamo mogu da budu samo kao gosti i kakva je procedura zapošljavanja kad su u pitanju privatnici tog tipa ,kakve radne dozvole mogu da izdaju ?
hvala
 
Odgovor na temu

banny777
Samo Banny
nema
nema

Član broj: 327055
Poruke: 1
*.gimelnet.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.01.2015. u 13:02 - pre 113 meseci
Pozdrav svima....
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111931 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.