Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 99047 | Odgovora: 426 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 19:30 - pre 162 meseci
Cega se pametan stidi ovdi drugi se ponose... jbt...

Jel zna neko kakvo je bilo stanje u telekomunikacijama u Bugarskoj pre 10 godina a kakvo je sada :) Eto Milosevica nema 10 godina, mislim da je fer da se uradi uporedna analiza iako su Bugarska i Srbija kretali za dve razlicite tacke, Bugarska je bila dosta iza Srbije... Ako se nesto proglasava uspehom mora da postoji referentna tacka ili nacin na koji taj uspeh moze da se uporedi sa drugima. Ti fazoni , pre je U SRBIJI BILO LOSIJE a sada je BOLJE nema nikakvo znacenja jer se time ne pokazuje uspeh ljudi koji su u ministarstvu vec samo brzina kojom rade, kvalitet rada se moze oceniti samo poredjenjem sa drugim drzavama (njihovim ministarstvima).
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 20:04 - pre 162 meseci
@twiddle
Citat:
Što se tiče Nube: MTID uopšte nema nadležnosti u oblasti prostornog planiranja, izgradnje i imovinsko-pravnih odnosa, tako da nema nikakvu ulogu u slučaju Nuba.

To i jeste problem - gradi se core optička mreža u Srbiji od strane firme koja je osnovana na brzinu samo zbog toga, a ministarstvo nadležno za TELEKOMUNIKACIJE nema nikakvu ulogu u tome. Jeste li se bar malo bunili?
Citat:
Ja nisam išao u emisiju sa zadatkom da branim po svaku cenu ovaj proces koji vodi Vlada.

Možda nisi, ali si ga branio svom snagom.
Citat:
Što se tiče rezultata: ne bih se složio sa tobom da su oni minorni. ... Budući da je sve ovo što pričam usvojeno ili sprovedeno nedavno, efekti ZA SADA jesu mali, ali boljitak ne može da se oseti preko noći kada se tržište drži pod monopolom 50 godina i kada se do 2008. ništa ne radi da bi se takva situacija promenila.

Pa to i ja kažem, sad kad prodate infrastrukturu, odmah za jedno 10-ak godina ima da se desi sve ovo što si nabrojao. Uzgred, sad spominješ telefonske usluge kao uspeh, a sinoć si rekao, ako se ne varam, da fiksna više nije previše značajna.
Citat:
Što se tiče Telenora: koliko mi je poznato, oni su sa inostranstvom povezani preko Sattrakta na svoju mrežu u Mađarskoj.

Nisam znao da Sattrakt ima optičku mrežu po Beogradu. ;)
Citat:
Što se tiče SSV: svaka osoba ima svoje viđenje neke teme. Zato i postoji Savet za nacionalnu bezbednost gde sede najviši predstavnici svih bezbednosnih struktura i gde se donose relevantne procene o bezbednosti zemlje. To telo svakako ima daleko bolji pregled situacije od pojedinih operativaca na terenu.

E to je vidiš problem - SVI na koje ova vlast može da utiče na ovaj ili onaj način su ućutkani i ne smeju da pisnu o katastrofi koja nam se sprema. Za ostale je tu medijska blokada.
 
Odgovor na temu

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.76.218.*



+47 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 20:17 - pre 162 meseci
Citat:
Voleo bih da vidim neki ubedljiv argument u prilog tezi da bi izdvajanje infrastrukture u posebnu firmu kojom bi upravljala država, u zemlji Srbiji, bilo rešenje koje bi garantovalo domaćinsko upravljanje TK infrastrukturom, uslove za njenu modernizaciju i jednak pristup svim operatorima.


Da li ovo mogu da shvatim na sledeci nacin:

1) Ti si, kao savetnik, predlozio (slozio se) da je prodaja Telekoma i infrastrukture, zajedno u jednom paketu, bolje nego da se infrastruktura izdvoji i ne prodaje sada sa Telekomom?
2) Nezavisno od odgovora na prvo pitanje: tim strucnjaka je odradio analizu koja pokazuje da bi prodaja Telekoma zajedno sa infrastrukturom bilo bolje resenje za Srbiju i njene gradjane?

Ne impliciram da si ti doneo konacno resenje. Ono sto mene zanima jeste tvoje strucno misljenje i savet koji si dao, i naravno pokusavam da shvatim razloge za taj tvoj stav (kakav god on bio).
Shvatam da je tvoj posao da izlozis alternative i posledice svake od nje, ali svakako moras da uocis i najbolju od ponudjenih opcija, zar ne? U slucaju da te ministarka pita: Slobodane, ti kazi kako cemo da odradimo :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 21:02 - pre 162 meseci
Citat:
kalimero 011
Znači, slažemo se da je Telekom bilo moguće uspešno privatizovati i bez prodaje infrastrukture (za manje para, naravno)?


Ne slazemo se skroz :-)

Ja smatram da je teorijski moguce prodati Telekom bez infrastrukture, ali sumnjam da bi onda bilo ko bio zainteresovan za bilo sta drugo osim mobilnih radnih jedinica. Fiksna jedinica Telekoma Srbija bez infrastrukture nije bas najprivlacnija stvar ;-)

Sto se same infrastrukture tice, teza "prodaja infrastrukture je glupost" je nedorecena bez konteksta.

Mozda je losa, ako se sve odradi kako ne treba, ali je NEOPHODNO da drzava izadje iz infrastrukturnog posla (bar kao vecinski vlasnik) ako se zeli bilo kakva sansa suzbijanju de-facto monopola.

Tu je stvar vrlo jasna, jer drzava kao vecinski vlasnik bilo kakvog biznisa koji ima dominantan polozaj u Srbiji automatski ima tezak sukob interesa, i nema nikakav razlog da omoguci slobodnu konkurenciju - dakle, sve dokle drzava kontrolise taj biznis, mozete zaboraviti na nekog veceg konkurenta.

Dakle, bilo kako bilo, ako se zeli postici slobodnije trziste, drzava treba da se de-investira iz tog posla do neke mere. Na ovaj ili onaj nacin.

Sad, da li ce Srbija to uraditi kako treba ili ce se jedan monopol zameniti drugim, to zaista ne znam - to twiddle mozda bolje zna, ako je u posedstvu informacija kako ce se tacno odraditi prodaja, i kakve ce biti mere koje bi trebalo da omoguce FRAND (Fair Reasonable and Non-Discriminatory) pristup pretplatnickoj petlji koju ce prodati.

A sto se ideje da drzava Srbija bude vlasnik infrastrutkture...

Gospodo, navedite JEDNU infrastrukturu u vlasnistvu drzave Srbije koja je odrzavana kako treba?

- Elektricna?
- Vozna?
- Putna?

Hm... tako sam i mislio. To bi bilo ubistvo onoga sto je i Telekom uradio kao jedinstveni entitet (dakle, entitet koji je imao direktan interes da ta infrastruktura kako-tako funkcionise), jer bi drzava tek zapostavila celu tu pricu kao sto to rade i u svim drugim infrastrukturama. Just say no :-)

U takvom slucaju je cak i drzavni Telekom Srbija AD bolje resenje od drzavne "JP telefonske infrastrukture" jer drzavni Telekom ima direktan i nerazdvojni interes u odrzavanju iste (jer je njihova, i treba im za biznis). Drzava bi gotovo sasvim sigurno lovu koju dobija od drugih operatera prokockala na partijske projekte i ta infrastruktura bi bila ogledalo vozne ili putne :(

Verovatno bi Srbija imala najskuplju "drumarinu" tj. globu za operatere, a najgoru infrastrukturu :(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 21:34 - pre 162 meseci
Možda, ali - na koji način je bolja varijanta da jedna firma bude apsolutni monopolista po pitanju postojeće infrastrukture?

Zar Ti se ne čini da bi najbolja varijanta bila odvojena infrastruktura, pa čak i da i ona bude privatizovana, ali odvojeno, uz mogućnost da svako ko dobavi odgovarajuću licencu i sam započne gradnju sopstvene?

Sve i da država u takvom scenariju bude "loš domaćin" te infrastrukture, prosta logika kaže da prelazak u vlasništvo dominantnog operatera tek nema budućnost u smislu demonopolizacije.

Na stranu što se iz kosmosa vidi da je cela priča o neophodnosti prodaje usiljena, a to posebno dobija na težini što je za trenutak prodaje izabran baš onaj najgori period recesije. Kome ne smrdi, nek' digne ruku.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 21:39 - pre 162 meseci
@Ivan Dimkovic
Citat:
Ja smatram da je teorijski moguce prodati Telekom bez infrastrukture, ali sumnjam da bi onda bilo ko bio zainteresovan za bilo sta drugo osim mobilnih radnih jedinica. Fiksna jedinica Telekoma Srbija bez infrastrukture nije bas najprivlacnija stvar ;-)

Ne slažemo se, ali nema veze, kupac ne može da bira i da kupi samo deo.
Citat:
Tu je stvar vrlo jasna, jer drzava kao vecinski vlasnik bilo kakvog biznisa koji ima dominantan polozaj u Srbiji automatski ima tezak sukob interesa, i nema nikakav razlog da omoguci slobodnu konkurenciju - dakle, sve dokle drzava kontrolise taj biznis, mozete zaboraviti na nekog veceg konkurenta.

Ali država koja proda Telekom nema više operatera u vlasništvu, gde je tu sukob interesa? Misliš u sprečavanju drugih da grade paralelne mreže? Za tim neće biti nikakve potrebe ako svi koji to budu hteli budu imali pristup postojećoj infrastrukturi (što neće biti slučaj ako se ista proda, bez obzira šta @twiddle pričao).
Citat:
Gospodo, navedite JEDNU infrastrukturu u vlasnistvu drzave Srbije koja je odrzavana kako treba?

Evo ova:
Citat:
- Elektricna

je u zavidnom stanju i jedna od boljih u regionu. Videćeš kad je budu prodavali kad opet zafali para ;) - mada mislim da je bolje da stavim ovaj smajli: :(
Citat:
"JP telefonske infrastrukture"

Ama, nije samo telefonska, nego sve parice, sva optika, sve centrale, svi razdelnici, svi stubovi, sve cevi, sva okna, sve ''rupe u zemlji/betonu/asfaltu''...
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 21:47 - pre 162 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: A sto se ideje da drzava Srbija bude vlasnik infrastrutkture...

Gospodo, navedite JEDNU infrastrukturu u vlasnistvu drzave Srbije koja je odrzavana kako treba?

- Elektricna?
- Vozna?
- Putna?

Hm... tako sam i mislio. To bi bilo ubistvo onoga sto je i Telekom uradio kao jedinstveni entitet (dakle, entitet koji je imao direktan interes da ta infrastruktura kako-tako funkcionise), jer bi drzava tek zapostavila celu tu pricu kao sto to rade i u svim drugim infrastrukturama. Just say no :-)

U takvom slucaju je cak i drzavni Telekom Srbija AD bolje resenje od drzavne "JP telefonske infrastrukture" jer drzavni Telekom ima direktan i nerazdvojni interes u odrzavanju iste (jer je njihova, i treba im za biznis). Drzava bi gotovo sasvim sigurno lovu koju dobija od drugih operatera prokockala na partijske projekte i ta infrastruktura bi bila ogledalo vozne ili putne :(
ne može se porediti jedno sa drugim, sva ova jp kao i neka koja nisi naveo tipa srbijagasa isto tako imaju direktan interes u inesticijama i održavanju sopstvene infrastrukture pa znamo kako je.
takođe, hajde da poredimo telekomovu infrastrukturu (uključujući i BS mobilne telefonije) izgrađenu u poslednjih 10 godina i da je uporedimo po kvalitetu i brojnosti sa privatnim operaterima, npr telenorom i sbb-om i kakav je rezultat? u emisiji je g. bušatlija naveo koliki nivo godišnjih investicija redovno obezbeđuje telekom iz sopstvenih prihoda a koliki je profit, voleo bih da vidim koliko su godišnje ove 2 kompanije ulagale u razvoj svoje infrastrukture.
telekom upravo jeste primer da bi ne jp 'infrastruktura' nego 'infrastruktura a.d.' sa 51% državnog vlasništva bila najbolje rešenje i kratkoročno i dugoročno gledano.
kao što sam mnogo puta već napisao, ova prodaja iscela će dovesti možda do nekih noviteta/poboljšanja kod korisnika koji su već pokriveni infrastrukturom, za sve koji još čekaju, nalaze se na pcm-u ili su dvojnici postojaće mobilna telefonija (ili cdma). i to je to.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 23:17 - pre 162 meseci
Citat:
twiddle: Pitao sam Telenor kako stoje stvari sa njihovim dozvolama i njihovom realizacijom i dobio sam informaciju da im je odobreno sve što su tražili -- i dozvole za izgradnju optike i svi ugovori sa Telekomom. "Ako su lagali mene i ja lažem vas..."

A ako te jesu lagali?
Citat:
Zanimljivo je primetiti i da oni nisu tražili, a mogli su bez ikakvih problema, da se Telekom ne prodaje uopšte ili da se cela infrastruktura izuzme iz prodaje iz razloga nacionalne bezbednosti. Ako cela vojska, policija i obaveštajne službe nemaju problem sa bezbednosnim aspektom prodaje, onda ne znam zašto bih ja kao građanin trebalo da se zabrinem za bezbednosni aspekt.

Izvini, ali ovo je jedna od najsmešnijih stvari koje sam video skoro...
Ko da se buni iz tih struktura? Pa upravo to i jesu strukture koje su naučene da samo slušaju i nemo izvršavaju sve ono što im stigne sa vrha. I sad je trebao neko da poremeti planove o prodaji imovine vredne milijardu i kusur evra, i još ko zna kolikog procenta "ugradnje" njegovih pretpostavljenih?
Osim toga, vojska donekle već ima svoju mrežu, tako da nisu više toliko ni relevantni.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 23:33 - pre 162 meseci
Imenjače, sve je to lepo što kažeš, možda i dođe do liberalizacije tržišta, al kao što i sam kažeš, tek negde za nešto više od godinu dana. Šta konkretno sprečava novog vlasnika Telekoma da se bukvalno dogovori sa Orion Telekomom i Telenorom, da zacepe pretplatu od 10 evra za fiksni telefon, u koju ništa živo neće biti uključeno? Da zahtevaju fiksni telefon ako korisnik hoće internet ili IPTV?

I sami vidimo šta se dešava u mobilnoj telefoniji, postoje tarife koje su suviše slične kod svih operatera da bi to bila slučajnost. Poskupljenja se dešavaju nekako skoro u istom trenutku, kao da konkurencije i nema... Jedino što se razlikuje su neke dodatne usluge, različite promocije, koje pre ili kasnije prestanu da važe, ali u suštini nema neke razlike.

Ko nama garantuje da se ista stvar neće dešavati i u fiksnoj telefoniji? I onako će dva ozbiljna igrača i na polju fiksne i na polju mobilne telefonije da budu novi vlasnik telekoma i Telenor, koji su već poznati po tolko sličnim ponudama, da skoro i da nema razlike u cenama.

Država je već dokazala da ne ume da svojim sredstvima spreči, ako ne dogovaranje, onda svakako kopiranje ponude paketa i usluga od strane operatera mobilne telefonije, kako onda namerava da spreči nešto slično u fiksnoj telefoniji, te da nam u ovoj predstojećoj 2011. godini lepo operateri ne "skinu kožu sa leđa", a da onda budemo srećni povratkom na nivo sadašnjih cena kad stvarno dođe do potpune liberalizacije tržišta?

U Sofiji, na primer, drugarica ima 25/25Mbit Flat interneta + 60/60Mbit ka svim korisnicima u Bugarskoj za nekih 12 evra (hvala bogu, liberalizovan vizni rezim, pa moze da se ode i vidi kako to stvarno radi), prijatelj u malom gradiću u Nemačkoj ima ADSL 16/1Mbit Flat internet + Flat telefon ka fiksnim mrezama u EU za 19.90 eur, plus 15 eur za 500 minuta ka Srbiji. Ja plaćam 4Mbit ADSL nekih 12 evra (akcijska ponuda) + 6Mbit/768kbit wireless kod drugog provajdera još 25 evra, jer ne želim drugu fiksnu liniju, plus 4 evra za pretplatu za fiksni telefon koji slabo i koristim, jer za svoj novac ništa i ne dobijam. Linija je tu samo zbog ADSL-a. Kada ćemo mi imati tako brz internet + FLAT fiksni telefon (bar u ka fiksnim mrežama u državi)? 2050? Izvinite, ali ja jedan život imam.

Pozdrav, Sloba
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.adsl.eunet.rs.



+19 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic11.12.2010. u 23:58 - pre 162 meseci
Pre par godina mi je poznanik opisivao situaciju u Italiji,
država je pre više od 10ak godina izdvojila infrastrukturu u zasebno državno preduzeće, a ostatak koji je nazvala "pružalac usluga fiksne telefonije" privatizovala s celom korisničkom bazom, zatim dozvolila otvaranje drugih pružalaca usluga a ono državno preduzeće im svima naplaćuje "putarinu" kroz infrastrukturu.
Tokom vremena konkurencija je uradila svoje, cene impulsa su relativno niske, većina ih pušta internet besplatno (neki spori) kroz kablove, i slične smicalice da pridobiju korisnike.
Zašto bi oni bili pametniji od nas ?
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

telemajstor
IT ing
Novi Beograd

Član broj: 193724
Poruke: 60
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 00:33 - pre 162 meseci
Dakle od učinjene politike i rezultata savetnika što je tema, opet dođosmo do teme zašto se prodaje Telekom kao "nacionalno srebro". Onda da i ja kažem koju.
Naravno da po prirodi stvari kao stanovnici ove države ne bi smo voleli da prodajemo sopstvene stvari, nekako jači smo jel kad imamo imovinu i tu sam i ja za. I to je prvi i poslednji razlog u čemu sam na toj strani.
Suština problema i jeste što u prirodi stanovnika ove države a još više i ponašanju pa sve to još prevedeno na one koji je vode (ne zaboravite mi ih biramo) jeste da nemamo tu vrstu odgovornosti u pripadnosti ne samo kad ratujemo (i ova teza je veoma diskutabilna) već i kad stvaramo, kad se dogovaramo, kad smo manjina i poštujemo drugo u tom trenutku većinkso mišljenje ili obrnuto, kad uopšte poštujemo različitost u bilo kom pogledu. Kao posledica toga imamo "neslogu" u bilo kom nacionalnom, važnom ili državnom poslu, sabotiranje svega što se radi bez obzuira da li je dobro ili loše a finalno to se kasnije pretvara i ocrtava kroz sitne lične interese, model da komšiji crkne krava i licemerstvo. Zato smo mi veoma aktivni u tome da zaj** državu po bilo kom osnovu počev od ne plaćanja ili utaje poreza od koga bi trebalo da se grade škole, vrtići, bolnice, preko kupoprodaje robe i usluga bez fiskalnog računa ili prijave rada/projekta/... sve do očajnih scena radnika propalih preduzeća u protestu koji traže prava na rad (bože me prosti) i platu za dane/mesece/godine kada nisu radili od te iste države. Naravno pošto isti takav tip ljudi radi i u državnim upravama ni ona ne ostaje dužna prema građanima i tako u krug do konačne propasti. E pa pošto nema para, "pare su se potrošile" onda se i prodaje "porodično srebro". E sad nastaje razlika:

Da smo mi znali da delujemo kako treba ne bi smo ni došli do toga da prodajemo porodično srebro kao ni neka prethodna već bi te firme imale profesionalni management, te firme bi se razvijale ekspanzivno (na ostala tržišta) uz uslov da snabdeva i svoje građane kvalitetnim proizvodima ili uslugama i te ekspanzije ne bi politički preplaćivale (Telekom RS) ili nerezonski investirale "naš" novac (MTel). I u tome se razlikuju građani i države nacionalnih operatera koje tako lepo spominjemo za primer zašto ne treba prodavati. Nažalost veoma zaboravljamo odgovornost tih istih građana obe države prema sebi, svojoj komuni, naciji, državi, porezu, pa tako dalje redom. Da ne idem dalje u licemerstva tipa koliko vas je spremno da prijavi nekog zbog prolaska kroz crveno, kršenja nekog javnog propisa, rada na crno, mita bilo kom službeniku, doktoru, policajcu da vas ne kazni kako je propisano a da ne pričam zbog bacanja otpadaka gde mu nije mesto a kamoli pikavaca ili izmeta nekgo domaćeg ljubimca ?

Postoji jedna veoma tačna izjava kao surova istina našeg predsednika vlade koji nije političar već trenutno pliva u tim vodama, i ona izgleda ovako:
//
Cvetković je u Skupštini Srbije odbacio spekulacije da Evropska komisija pritiska Srbiju da proda to preduzeće, i rekao da će privatizacija javnih preduzeća pomoći da ta preduzeća više ne budu plen političkih stranaka.
"Jedini način da ona to prestanu da budu jeste da država izađe iz njihovog vlasništva. Ja verujem da taj stav podržava većina vas koja ovde sedi, nezavisno od toga kojoj stranci pripadaju“, kazao je predsednik Vlade Srbije.
//
Godinama unazad (prvo do 2005) slušam razne zaintreresovane "kako nas je zaj* Sloba prvom prodajom sa monopolom a posle (od 2005 do danas) kako treba samo još malo doinvestirati i pripremiti Telekom za tržišnu utakmicu ali je zajedničko svih ovih godina da smo uvek neotvaranje tržišta a time i razvijenost telekomunikacija i usluga pravdali i odugovlačili tobože interesima Telekoma koje su potom naši ili državni interesi. Za to vreme se drpalo, sponzorisalo, finansiralo sve u dobrobit neprofitnih projekata ešalona više vlasti uz naravno restruktuiranje mangement kadra od izbora do izbora. Ima se može se ! To je drugi veliki razlog zašto treba prodati jer će time skloniti interesi da se nešto ne uradi ili sabotira a pogotovu će da lakne onom poslednjem opštinskom službeniku koji izdaje dozvole za gradnju kome prestaju da postoji prepreka u glavi da li če neko da ga prozove što daje ovom ili onom pravo da radi. Pa još uvek ima takvih ćata koji traže nekakvu saglasnost Telekoma (ponegde i vojske) na takve radove iako to nema nikakve dodire sa Telekomovom kanalizacijom.
Treći razlog što treba prodati jeste ovo što je Dimković rekao a to je da postoji konflikt interesa države u vlasništvu i razvoju okruženja da se telco biznis i usluge razvija. Sa time ide i održavanje defakto fiktivnih ili neopradanih zaposlenih u istom monopolskom preduzeću što direktno proizvodi i manje radnih mesta u toj branši u potencijalnoj konkurenciji jer ona teško opstaje i ne može da se razvija.
Imam mnogo još za pogotovu kao odgovor na mnoge nebuloze koje iznose razna trenutno interesna udruženja domaćih firmi i stručnjaka, naročito akademske sfere predvođena bivšom ministarkom koja nema ni dana rada na tržištu i u privredi ali to su sve interesi !
Ako mislite na argument "najprofitnija firma u prošloj godini" ja ću samo da vas podsetim da je taj profit napravljen u (defakto)monoposkom položaju uz najslabije usluge ne samo u okruženju nego i šire ali ova tvrdnja zaslužuje poseban tekst.
Opoziciju trenutno aboliram jer je to njihov interes da se protive vladajućoj politici a uostalom šta će ostati njima jednog dana da prodaju (hoću da kažem da bi oni to isto uradili sutradan sa nekim drugim ili gotovo istim argumentima).
I na kraju postoje ostali građani protivnici koji što iz neznanja o toj oblasti ili poverenju u one koji iznose takve stavove, potpuno pod uticajem raznih medija veruju da ne treba prodavati vodeći se logikom sa početka ovog teksta. i njima opraštam dok god ne počnu da brane tu argumentaciju svom žestinom kao svoj formirani stav.

Bogate zemlje (jer imaju odgovorne građane) su prvo podavno liberalizovale to tržište, pa su potom godinama adaptirale tržište raznim državnim regulativama prema tom prodatom (ponegde samo parcijalno) ili demonopolizovanom nacionalnom operateru kako bi došli do kako tako jednakih uslova za telco servise a ne mreže. Ljudi, ne kupujete vi infrastrukturu kao servis nego neke pakete usluga tako da svi sa tvrdnjom o nacionalnom blagu/resursu ili šta ti ja znam već (vrhunac je Baraćeva sa "koncesijom") prvo se raspitajte malo pa onda tvrdite.
Za sve koji misle da je izdvajanjem infrastrukture u posebno državno preduzeće glavni promašaj ove vlade i prodaje stvarno realno odgovorite a koje je to državno preduzeće efikasno u svom poslovanju. To bi se pretvorilo zaista u najskuplje a najlošije usluge i za par godina zbog proćerdanih para i loših investicija u jedan slabo upotrebljiv resurs. Potpuno se slažem sa Dimkovioćevim stavovima o (ne)zanimljivosti za prodaju takvog Telekoma za neke normalne pare.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
85.222.216.*



+82 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 09:10 - pre 162 meseci
@slobodan milivojević
Ono što MTID radi, a što sam pomenuo u emisiji, jeste aktivnost na svim frontovima liberalizacije tržišta. Evo samo nekih od stvari koje su urađene ili privedene kraju: liberalizovanje režima za povezivanje operatora sa inostranstvom, izdavanje licenci za voice novim operatorima po starom zakonu (ne da bi se ubili od zarade na voice-u, nego da bi bili konkurentni ponudi Telekoma), stvaranje uslova za prenosivost brojeva, donošenje novog zakona kojim se otvara tržište i ojačava RATEL (da bi kontrolisao rad i cene dominantnih operatora, kao i pristup njihovoj infrastrukturi), rad sa ministarstvom za prostorno planiranje na olakšavanju režima za izgradnju TK infrastrukture (kako za optiku, tako i za bazne stanice) itd. Sve te aktivnosti imaju za cilj da, posle decenija monopola na tržištu, stvore okruženje u kome će investitori moći da uđu na tržište, ulože u posao (opremu, ljude, infrastrukturu itd) i da posluju tako da ostvare povraćaj investicije po razumnoj stopi u razumnom vremenskom periodu. Dakle, jedno otvoreno i konkurentno okruženje, koje korisnicima garantuje izbor, inovacije i mogućnost da nađu ono što im odgovara po povoljnim cenama. Najveći rizik za ostvarenje takvog okruženja jeste da se ništa od toga ne radi, nego da se čeka i stalno odlaže za neka bolja vremena. Rizik je i da se oteže sa primenom zakona, što od strane operatora, što od strane državnih organa, što bi vodilo tome da promene ne osetimo dovoljno brzo. Brzina i kvalitet razvoja na tržištu telekomunikacija u svim zemljama EU bila je u direktnoj srazmeri sa sprovođenjem mera o kojima pričam. U Nemačkoj i drugim zemljama EU otvaranje tržišta tj. dolaženje do situacije koju imaju DANAS, trajalo je barem 10-15 godina. Mi smo taj časovnik pokrenuli pre dve godine. I meni je žao, i ja imam jedan život, ali neke stvari ne mogu preko noći...

I da odgovorim konkretno na ono što si pitao: Kartel se stvara kada imaš ograničeno tržište, gde samo mali broj operatora ima uporedive pakete usluga i oni se onda lako dogovore oko cena. Sistemski lek može da bude uklanjanje barijera koje drugim operatorima onemogućavaju da ponude *uporedive pakete usluga* (u fiksnoj to se radi sa LLU + kontrolom veleprodajnih usluga, a u mobilnoj, gde imaš RF kao ograničene resurse, to se rešava sa MVNO), a interventna mera može da bude direktna kontrola cena Telekoma (kao dominantnog operatora) od strane RATEL + prijava ostalih operatora Komisiji za zaštitu konkurencije (budući da je dogovaranje oko cena strogo zabranjeno, bez obzira na udeo na tržištu). Sve zakonske instrumente za sprovođenje ovoga država već ima sa novim zakonima o elektronskim komunikacijama i zaštiti konkurencije. Dakle, nije da država ne može ili ne ume. Radi se o tome da li država hoće ili neće. To je bila moja poruka u emisiji sinoć -- nama ne treba politika koja će da čuva državne monopole u strahu od privatnih, nego politika koja će da obezbedi konkurenciju na tržištu.

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
85.222.216.*



+82 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 10:07 - pre 162 meseci
@marko37
Ne vidim zašto bi lagali (naročito ako se ima u vidu da operatori ne propuštaju da obaveste MTID o problemima sa kojima se suočavaju)?

@kalimero011 @storm48 @serbolicious
Država poslednjih 50 godina ima potpunu kontrolu nad infrastrukturom. Da li svi operatori imaju ravnopravan pristup toj infrastrukturi? Dakle, vlasništvo nema veze sa tim, već je ključno to da li se sprovodi politika obezbeđivanja uslova za konkurenciju na tržištu. Ako se sprovodi, onda vlasništvo ne igra presudnu ulogu. Ako se ne sprovodi, onda ti niko i ništa ne mogu pomoći.

@serbolicious
Mislim da sam do sada bio jasan, ali 'ajde još jednom: MTID se ne bavi prodajom Telekoma. Time se bavi kabinet premijera i MFIN. MTID se bavi stvaranjem uslova za otvoreno i konkurentno tržište telekomunikacija. Dakle, moji saveti nisu vezani za ovu konkretnu prodaju, nego su vezani za mehanizme koji se moraju uvesti da bi tržište funkcionisalo bez problema, bez obzira na to ko je vlasnik kog operatora. Mislim da sam bio jasan po pitanju izdvajanja infrastrukture - nisam siguran da bi to samo po sebi bilo rešenje za sve naše probleme i smatram da tržište može da se razvija i ako se odluči da se infrastruktura proda, kao što se razvija i u masi drugih zemalja EU gde infrastruktura nije posebno izdvojena. Inače, da sam se ja pitao za nešto u ovoj državi :) prodao bih odavno dominantan udeo države u Telekomu i odavno potpuno otvorio tržište. Aktivnije bih primenjivao zakone u pogledu obezbeđivanja konkurencije i odavno relaksirao propise o izgradnji TK infrastrukture. Takođe, ne bih opteretio građane Srbije i zakočio liberalizaciju tržišta uvođenjem "poreza za finansiranje budžeta Republike Srpske" u iznosu od 650 miliona evra ;) Izgubili smo godine i godine na gluposti... No, za prolivenim mlekom ne vredi kukati...

Pozdrav,
Sloba

 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 11:31 - pre 162 meseci
Citat:
telemajstor: Postoji jedna veoma tačna izjava kao surova istina našeg predsednika vlade koji nije političar već trenutno pliva u tim vodama, i ona izgleda ovako:
//
Cvetković je u Skupštini Srbije odbacio spekulacije da Evropska komisija pritiska Srbiju da proda to preduzeće, i rekao da će privatizacija javnih preduzeća pomoći da ta preduzeća više ne budu plen političkih stranaka.
"Jedini način da ona to prestanu da budu jeste da država izađe iz njihovog vlasništva. Ja verujem da taj stav podržava većina vas koja ovde sedi, nezavisno od toga kojoj stranci pripadaju“, kazao je predsednik Vlade Srbije.
//
apsurd koji je vremenom u srbiji postao normalnim - kada u normalnoj zemlji premijer izjavi da treba da proda nešto državno da bi na taj način smanjio/eliminisao mogućnost ispumpavanja para i upumpavanja političkih i rodbinskih kadrova od strane iste vlade, onda se ruši takva vlada kojima ima previše lepljive prste. kod nas to bude razlog za prodaju državnog preduzeća..
lepo je svojevremeno novinarka upitala ministarku MTID povodom sličnog argumenta (da država ne upravlja dovoljno efikasno pa otud mora prodaja) kad ne znaju da upravljaju preduzećem, kako će znati da upravljaju parama od prodaje preduzeća?? naravno, mislila je na kvalitetno i pametno upravljanje.
Citat:
twiddle: .. rad sa ministarstvom za prostorno planiranje na olakšavanju režima za izgradnju TK infrastrukture (kako za optiku, tako i za bazne stanice) itd.
pratim aktivno tu tematiku ali su mi ove aktivnosti potpuno promakle, pogotovo rezultati preduzetih aktivnosti. možeš li mi navesti šta se to uradilo po ovom konkretnom pitanju i kakvi su prvi rezultati?
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.77.58.*



+47 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 12:12 - pre 162 meseci
Citat:
Mislim da sam do sada bio jasan, ali 'ajde još jednom: MTID se ne bavi prodajom Telekoma. Time se bavi kabinet premijera i MFIN. MTID se bavi stvaranjem uslova za otvoreno i konkurentno tržište telekomunikacija. Dakle, moji saveti nisu vezani za ovu konkretnu prodaju, nego su vezani za mehanizme koji se moraju uvesti da bi tržište funkcionisalo bez problema, bez obzira na to ko je vlasnik kog operatora.


Jasno. Ja sam razumeo da je ova prodaja (tj nacin na koji ce da se izvede, sa ili bez infrastrukture) bila jedna od stvari na koju tvoje ministarstvo i ti, kao savetnik, uticete. Ocigledno nisam dobro razumeo - izvinjavam se. Hvala na objasnjenjima.
 
Odgovor na temu

zdr
Novi Sad, Srbija

Član broj: 169045
Poruke: 137
109.92.89.*



+3 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 13:13 - pre 162 meseci
Strpljivo sam procitao svaki post u ovoj temi i kada sam odlucio da se nakon citanja ukljucim u diskusiju, zaista ne znam sta bih (pametno) rekao...

Jedino sto osecam je odvratno-gorak ukus u ustima od svog tog silnog prenemaganja, politiziranja, pre*eravanja ljudi na pozicijama...

ZASTO, ali ZASTO jednostavno ne pogledamo kako je ovaj problem (i oko prodaje i svega ostalog) resen u vecim (citaj razvijenijim) drzavama od ove nase banana (sve manje i manje) drzave. Neko je pomenuo Italiju... Dakle?
Zasto Srbi prave neki novi model tople vode?

Jbt dokle vise ta prica da nas je jedino Sloba za*ebao i da je samo on kriv za sve sto nam se desava?
Sreca nasa pa imamo vesele bankare i elektricne gitare da nas izvuku iz ambisa svojom strucnjoscu. Hvala ti Boze.
Uzgred, zaista je porazavajuce da jedna marginalna stranka, vodi glavnu rec o ovako vaznom pitanju.

Ali, da se post ne protumaci kao politiziranje, da iznesem poentu:

Stekao sam utisak da su (nazalost) i gospodina Markovica ''uvukli'' u tu pricu - ''ne moze nista da se uradi jer smo pre mnogo gresili i da za sve treba vremena, mnogo vremena, cuti tu i sedi dok se za*ebani igraci po kabinetima ne dogovore.''
Tako mi deluje sustina njegovog izlaganja ovde.
Bez uvrede, ne poznajem Vas, vidim da pokusavate da nesto promenite, nemam nikakvog osnova da tvrdim da ne radite svoj posao dobro... Ustvari mi je samo zao sto izgleda ni ne mozete da ga radite kako treba, iz vec pomenutih razloga. E, to je ono strasno, kao i to sto je ovaj post napisan iz puke frustracije sto ne moze nista da se ucini vec samo iz prvog reda gleda kako se sve radi kako NE treba.





Of all the things I've lost, I miss my mind the most
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 15:00 - pre 162 meseci
Citat:
twiddle: @slobodan milivojević
...
I da odgovorim konkretno na ono što si pitao: Kartel se stvara kada imaš ograničeno tržište, gde samo mali broj operatora ima uporedive pakete usluga i oni se onda lako dogovore oko cena. Sistemski lek može da bude uklanjanje barijera koje drugim operatorima onemogućavaju da ponude *uporedive pakete usluga* (u fiksnoj to se radi sa LLU + kontrolom veleprodajnih usluga, a u mobilnoj, gde imaš RF kao ograničene resurse, to se rešava sa MVNO), a interventna mera može da bude direktna kontrola cena Telekoma (kao dominantnog operatora) od strane RATEL + prijava ostalih operatora Komisiji za zaštitu konkurencije (budući da je dogovaranje oko cena strogo zabranjeno, bez obzira na udeo na tržištu). Sve zakonske instrumente za sprovođenje ovoga država već ima sa novim zakonima o elektronskim komunikacijama i zaštiti konkurencije. Dakle, nije da država ne može ili ne ume. Radi se o tome da li država hoće ili neće. To je bila moja poruka u emisiji sinoć -- nama ne treba politika koja će da čuva državne monopole u strahu od privatnih, nego politika koja će da obezbedi konkurenciju na tržištu.

Pozdrav,
Sloba


Ok, drzava ima instrumente da spreci takvo ponasanje, i nije pitanje da li moze, vec da li hoce, tu se slazemo. Ono sto meni smeta je sto drzava ocigledno nece da primeni svoje instrumente da bi takvo ponasanje sprecila...

Uporedi tri prepaid tarife koje ce uz promene cena 13. decembra kod mt:s-a, 18. decembra kod Telenora, i vec aktuelno kod Vipa, postati identicne, a to su Telenor Tako Lako, mt:s KUL i Vip prepaid.

Cena minuta ka svim mrezama: 5.9din
Cena uspostave veze: 5.9din
SMS: 3.4din
Obracun po zapocetom minutu.

Ako ovo i povecanje cene SMS-a na paketima Telenor poruke i mt:s TIPI sa 1 na 1.9din u razmaku od 5 dana, nije cist primer kopiranja i ponude istih, identicnih paketa kod sva 3 mobilna operatera, onda ne znam sta je... Da li drzava Srbija hoce da ovakve stvari spreci? Koje su garancije da ce drzava spreciti ovakvo kopiranje i u domenu fiksne telefonije, dok su na trzistu prisutna samo 3 igraca, tj do kraja 2011.

Meni je jasno da ce sa pojavom mnogo, mnogo operatera fiksne telefonije, biti bolje stanje, ali sta posle prodaje telekoma, a pre potpunog otvaranja trzista?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

telemajstor
IT ing
Novi Beograd

Član broj: 193724
Poruke: 60
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 16:39 - pre 162 meseci
Citat:
MyWay: apsurd koji je vremenom u srbiji postao normalnim - kada u normalnoj zemlji premijer izjavi da treba da proda nešto državno da bi na taj način smanjio/eliminisao mogućnost ispumpavanja para i upumpavanja političkih i rodbinskih kadrova od strane iste vlade, onda se ruši takva vlada kojima ima previše lepljive prste. kod nas to bude razlog za prodaju državnog preduzeća..
lepo je svojevremeno novinarka upitala ministarku MTID povodom sličnog argumenta (da država ne upravlja dovoljno efikasno pa otud mora prodaja) kad ne znaju da upravljaju preduzećem, kako će znati da upravljaju parama od prodaje preduzeća?? naravno, mislila je na kvalitetno i pametno upravljanje.

Pa ja lepo rekao prvo u većem uvodu da nismo normalna zemlja i da očigledno ne možemo da postanemo barem je to sad jasno nakon što su se svi izređali. Nismo takav kvalitet u većini ! zato neki trezveni ljudi koji se i domognu neke vlasti da nešto učine moraju da prave kompromise i da lukavstvom idu pužev korak po korak samo nikako ne sme da se zastane jer se nažalost u takvim uslovima svaka promena ponovo priprema i lobira do iznemoglosti.
Htedoh inače da pitam sve ove što kukaju da li su oni ikad bili u prilici da realizuju neki projekat ili ideju unutar neke državne veće firme ili državne institucije ? Ako jesu bez obzira na rezultat, onda verujem da znaju o čemu pričam ali biće da nisu nikada ni jednu platu primili iz tog razloga.

U našem slučaju bolje da onda bude prodaja takvog državnog preduzeća nego da se davimo.
Finalni rezultat takvog davljenja je najlošije telekomunikacije kao grana, najslabiji kvalitet servisa i najskuplje usluge (ako nisu proglašene za socijalnu komponentu) u poređenju sa drugima a pošto tehnologija ne prašta i uvek se nađe po neko brz i delimično politički pokriven u ograničenim market uslovima da kruni deo po deo takvog kolača dok jednog dana sve to ne postane zastarelo kada se samo uruši. Jes da naš život u međuvremenu prođe ali to je scenario našeg tržišta u slučaju da se ne proda i održava kao državna firma. Za ovu tvrdnju ima previše primera unazad.

Ako se bojiš za upravljanje parama onda je to drugo pitanje a i rešenje je na drugoj strani i van je ove teme.

 
Odgovor na temu

telemajstor
IT ing
Novi Beograd

Član broj: 193724
Poruke: 60
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 17:10 - pre 162 meseci
Imam i ja šta da pitam savetnika:
1. Kada će moći da se radi Number portabilty u fiksnoj telefoniji i da li će taj servis biti omogućen do famoznog 01.01.2012, tj dana otvaranja tržišta fiksne telefonije ?
2. Spomenuo si u nekom od ranijih postova da je postignut neki dogovor oko tendera za WiMax licence između MTID i RATEL-a, čak i najavio za septembar ali taj mesec je prošao ! Šta je sada ponovo zapelo ?
Ako bi se poštovale ideje ZEK-a, politike MTID-a i pravi zadatak RATEL-a (razvoj tržišta) onda bi svakako Telekom morali da dekretom izopšte iz konkurencije i za tu tehnologiju a kako je sve već toliko zapelo, da se želi spomenuti cilj, mnogo efikasnije bi bilo da se postojećim vlasnicima dozvola (po starom saveznom zakonu dodeljeno) prizna nasledno pravo kao licenca pa bi oni bili dalje zainteresovani da na sprovedenom tenderu za ostale oblasti dokupe oblasti a kakvi ste masjtori u pravljenju uslova ne bi vam bilo teško da ih naterate da moraju da razviju na svim područjima taj servis pod motom univerzalni servis uz pristojnu cenu licence za celu zemlju. Na taj način bi imali nova tri igrača u igri koji bi tražili nove ulagače i finansijere jer im je to jedina prilika da budu nešto uspešniji na ovom tržištu. Ako ne bi našli pare, prodali bi se nekom ko bi hteo i tržište se onda zavrti. Ovakvim odugovlačenjem država em nije uzela pare od tih licenci, em je iz nekih verujem većih lobi razloga na svetskom nivou WiMax izgubio na draži i pitanje je da li će se u ovoj zemlji na kraju nešto razviti od jedne svakako dobre tehnologije. Po meni propuštena prilika.
3. Može biti da mi je promakla promena u smislu da je po novom ZEK-u omogućen MVNO i to bez odlaganja ali nisam siguran da je RATEL za to spreman pogotovu uvidom u dokument o pravilu o numeraciji koja uopšte nije pripremljena za negeografske kodove za male operatere dok su se veliki mobilni operateri razbaškarili po svim 06x opsezima. Takođe ovog posla nema bez sređene problematike o interkonekciji što se jako lepo vidi ovih godinu dana porođajnih muka Telenora i Oriona. Siguran sam da ima zainteresovanih i među provajderima i među mobilnim operaterima !
4. Finalno pitanje je vezano za čuveni ZEK član o omogućavanju zakonitog prisluškivanja u kome i dalje stoji jedan veoma nedovršen element a koji je po vokaciji ostao u nadležnosti MTID-a. Reč je o dokumentu koji treba da bliže definiše i odredi "programsku opremu" koju treba da obezbede servis operateri za svoje pare a za račun nadležnih organa. Pošto tog dokumenta i dalje nema (piše da će predlagač zakona da usaglasi stavove svih agencija i poverenika+zaštitnika građana kao zainteresovane strane) imamo opet pravni vakum u kome ti neki gadni (da ne kažem zaj* elementi) opet očekujeu da se radi po starom, čak i više, traži se od operatera da kupuju opremu kakvu oni žele i slično. Apsurd svega je da je ceo zakon na popravnom kod Ustavnog suda ako se ne varam. Šta sad ? Do kada i kad će famozni pravni dokument koji je normalan i u skladu sa Evropskom praksom (mislim LI ECI interfejsi i ostalo) ?
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic12.12.2010. u 18:18 - pre 162 meseci
Citat:
telemajstor: Htedoh inače da pitam sve ove što kukaju da li su oni ikad bili u prilici da realizuju neki projekat ili ideju unutar neke državne veće firme ili državne institucije ? Ako jesu bez obzira na rezultat, onda verujem da znaju o čemu pričam ali biće da nisu nikada ni jednu platu primili iz tog razloga.
U našem slučaju bolje da onda bude prodaja takvog državnog preduzeća nego da se davimo.
eto ja jesam, mnogo puta - nekad uspešno nekad sa manje uspeha.. sve se svodi na to koliko imaš dobru ideju, prezentaciju i upornost ali to ne zavisi puno od vlasničke strukture, malo je firmi u svetu a pogotovo u srbiji koje podstiču kreativnost svojih zaposlenih.
Citat:
telemajstor: Finalni rezultat takvog davljenja je najlošije telekomunikacije kao grana, najslabiji kvalitet servisa i najskuplje usluge (ako nisu proglašene za socijalnu komponentu) u poređenju sa drugima
koji su to drugi sa kojima porediš? ajde napravi uporedni prikaz servisa i cena u regionu, uostalom izvrši poređenje veličine-pokrivenosti/kvaliteta/cena u mobilnoj mreži srbije (Telekom,Telenor,Vip), zanimaju me rezultati obzirom da sva tri operatera deluju u istoj zemlji i u mobilnoj nikad nije postojao monopol.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: 2 godine kasnije... Slobodan-Markovic-postao-savetnik-ministarke-Matic

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 99047 | Odgovora: 426 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.