Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije

[es] :: PC Konfiguracije :: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6427 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
80.93.241.*



Profil

icon Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije14.06.2010. u 13:36 - pre 168 meseci
Pozdrav svima,

zamolio bih vas za pomoć oko sastavljanja konfiguracije. Konfiguracija će prvenstveno biti namenjena za rad tj. na njoj se neće igrati nikakve zahtevne igrice pa da mi je potrebna neka neka specijalno jaka grafika. Znači prvenstveno za rad. E sad, pitate se šta se podrazumeva pod radom :) Pošto se bavim razvojem software-a tj. programiranjem (old school) na mašini će se, povremeno, vrteti neki SQL Server (2000, 2005 ili 2008), razvojna okruženja (Visual Studio i sl.) koja se koriste za programiranje (vrlo verovatno više njih u isto vreme) i još neki broj aplikacija. Tako da predpostavljam da je akcenat na procesoru, memoriji i HDD.
Sve u svemu developerska mašina.

OS koji planiram za nju je Windows7, ali će paralelno postojati i WindowsXP. Što se tiče priče Intel ili AMD, do sada sam imao uglavnom AMD procesore ali nije mi nikakav problem da uzmem i Intel-a ako je on bolji za ovu namenu.

I da, ta ograničavajuća stavka u svemu, pare. Planiram da izdvojim od 600e do 800e maksimalno. Ono što mi ne treba tj. ono što ću iskoristiti sa postojeće konfiguracije su monitor, zvučna kartica, optički drajvovi i periferije.

Ukoliko su potrebni još neki detalji slobodno pitajte.

Hvala unapred!

 
Odgovor na temu

Theadess
Srbija

Član broj: 261170
Poruke: 12
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije15.06.2010. u 12:43 - pre 168 meseci
Ja bi u tom slucaju isao na Intel jer se Intel ipak pokazao bolje od AMD-a u nekim iole zahtevnijim aplikacijama od igranja igara. Jel laniras neki OC procesora? Ako planiras onda bi bilo dobroda uzmes i neki iole kvalitetniji third party kuler a moja prporuka bi pala na CM Hyper 212+ / OCz Vendetta 2, od nekih jeftinijih kulera za ~3000. Mada bih se mozda i pre odlucio za CM Hyper 212+ zbog lakseg montiranja a po performansama su tu negde.

Moj neki izbor konfiguracije bi bio ovaj:

Intel Core i5 750
Gigabyte GA-P55A-UD3R
2 x 2GB 1333Mhz / 1600Mhz ( Patriot, Kingston, Mushkin)
Samsung F3 1TB / WD FALS 1TB
Xigmatek Asgard / Xigmatek Asgard II
Corsair VX550 / Artic Cooling Fusion 550R
ATi 5750 512MB / GTS 250 512MB
CM Hyper 212+

Cena: ~750e - 800e
XXXtreme
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije15.06.2010. u 21:35 - pre 168 meseci
Hvala na odgovoru.

Što se tiče pitanja vezanog za overclock nemam nameru, a mislim da i neće biti potrebe u neko dogledno vreme, da radim to. Siguran sam da će ovakva ili neka slična konfiguracija zadovoljiti trenutne potrebe. Ono što me zanima u vezi sa konfiguracijom koju si naveo jesu grafika i HDD. Naime, nisam uspeo da nađem u cenovniku grafičku 5750 sa 512MB već samo od 1GB i koliko sam video nije baš jeftina, odnosno ima dosta njih jeftinijih. E sad zanima me da li je ona neki best buy s obzirom da kao što sam rekao igrice neću igrati na ovoj mašini. Takođe me zanima HDD samsung, video sam da postoji i model F1, pa me samo zanima da li je on bolji od F3 i zašto baš F3?


Hvala još jednom,

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 00:09 - pre 168 meseci
Od kad su to developerske mašine predviđene da se overklokuju?

Ono kao "pustiš" mašinu da radi (kompajlira, rendira, računa. šta god) i na 99% zabode ili se resetuje. Istina, brže stigne do 99% ali ...
Pouzdanost pa performanse.
Za te stvari se kupi nešto što se u narodu zove "workstation". I jedna firma stoji iza svih komponenti.

@Theadess, lepo što želiš da se angažuješ, ali ne trči pred rudu za ovakve stvari.
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
80.93.241.*



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 11:36 - pre 168 meseci
Kao što sam i ranije odgovorio mašina neće biti overclock-ovana, jer za to neće ni biti potrebe. Što se tiče workstation mašina da li misliš na brandname računare pošto ja ništa drugo nisam uspeo da nađem na sajtovima prodavaca računara i opreme? Gledajući te brandname računare mogao sam samo da vidim da za iste pare dobijam mašinu sa Intel Core2Duo procesorom koji je koliko sam do sada pročitao na ovom forumu, a i nekim drugim, zakoračio u istoriju. Brandname sa nekim Intelom i5 ili i7 nisam ni uspeo da nađem, a i da nađem takvu mašinu verovatno bi koštala 1000+ eur što mi u ovom trenutku nikako ne odgovara.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 11:49 - pre 168 meseci
Pa pazi, graficka ti je ovde totalno nebitna, dakle moze i Clarkdale, kada bih sastavljao za mene:

Core i3 530
GA H57M-USB3
4GB DDR3 Geil 1333MHz 1.5V
Chieftec CD-01B-B
2xWD Caviar Black (ili po tvom izboru, drmnes u RAID)

Ovo sve ti je negde oko 500-600 EUR. Bolje od ovoga ti imho ne treba.
make love - !war
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
80.93.241.*



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 15:07 - pre 168 meseci
Hvala na savetu. Misliš da će Intel-ov i3 procesor biti dovoljno jak za ovu namenu? Jel imaš neka iskustva sa njim ili ...?


Pozdrav
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 15:27 - pre 168 meseci
Ne posedujem ga ali po testovima bih rekao da je ok. Pazi, ima dva core-a + HT enable-ovan, po performansama bi trebao da je nesto slabiji od AMD Phenom II x4 jer HT ne moze da zameni 4 fizicka jezgra - a grafika na njemu sasvim odgovara. + sto je power consumption smesan, tako da ce ti u full load-u napajanje od 350W na onom chieftec-u biti i vise nego dovoljno.

Naravno da ce i3 biti dovoljan, ja na svom laptopu imam C2D T5670 na 1.8 GHz koji mi sasvim lepo krca sve zivo, kompajliranje kernela, floss-a svakojakog i to bez muke ikakve, gurao je i Visual Studio 2008, onda IDE okruzenja na Linuxu, evo sad mi je podignut PostgreSQL server - nemam naravno skoro nikakvog load-a ali ni ti nisi trazio serversku masinu. Jos da napomenem da je u pitanju 2GB DDR2 + 2.5" WD koji ne moze da se poredi sa performansama WD Black ili Samsung F3 diskovima.

Citat:

Pošto se bavim razvojem software-a tj. programiranjem (old school) na mašini će se, povremeno, vrteti neki SQL Server (2000, 2005 ili 2008), razvojna okruženja (Visual Studio i sl.) koja se koriste za programiranje (vrlo verovatno više njih u isto vreme) i još neki broj aplikacija.


U ovom konkretnom slucaju nije sve u masini - vec i u onom sto se nalazi izmedju tastature i fotelje :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 18:40 - pre 168 meseci
Da :)

Još jednom hvala na savetima svakako ću uzeti u obzir tvoje preporuke prilikom kupovine.


Pozdrav
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije16.06.2010. u 18:47 - pre 168 meseci
i3 ne da ce da bude dovoljan nego ce da razbija :)

Mislim ono, ako ti je bas bitno da se nesto iskompajlira
za 18 sekundi umesto za 19,8 onda daj vise para za procesor...
ali mislim da nema potrebe bacati pare.

@Theadess - predlazes coveku onu graficku za njegove potrebe? Hahaha.... to da ima vise FPS u Visual Studiju? :-)
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
80.93.241.*



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 08:43 - pre 168 meseci
Ok, onda ću za sada ići na varijantu sa i3 procesorom.

Pošto su do sada data dva predloga za konfiguraciju koja se razlikuju, osim po procesoru, po matičnoj tj. obe su Gigabyte ali prva je model Gigabyte GA-P55A-UD3R dok je druga Gigabyte H57M-USB3. Pitanje je koju od njih uzeti? Isto je pitanje i za HDD da li uzeti Samsung F3 (ili F1) ili WD Caviar Black?


Hvala,
Pozdrav
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 09:38 - pre 168 meseci
Savet, ako imas para razmisli o SSD-u, ja sam ugradnjom u laptop dobio oko 30+% na brzini kompajliranja, backup, restore i ostalim dev. poslovima..
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 09:42 - pre 168 meseci
Ako ides na varijantu sa i3 obavezne su ti maticne sa H55/H57 chipsetom. Razlike izmedju H55 i H57 skoro i da nema - sem podrske za RAID na samom intelovom kontroleru.

P55 je samo za i5-750/i7 procesore, H55/H57 za i3-530,540/i5-6xx (imaju podrsku za integrisanu graficku na i3/i5).

Sto se tice hard diskova, najbolje je da sacekas Binary-ja ili jos nekog drugog iskusnog kolegu koji zna koji diskovi su se pokazali dobro - tj koji su imali najmanje otkaza, ako bih morao da biram isao bih na WD Black zato sto me je WD Lifeguard Tools/Diagnostics izvukao milion puta sto se WD diskova tice, ne znam da li Samsung ima nesto slicno. Proveri i po Storage forumu da li ima neka slicna tema.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 09:49 - pre 168 meseci
Ja bih se slozio sa srdjanom i combusterom, predlazem ti i3, kvalitetnije kuciste sa filterima za prasinu ako finansije dozvoljavaju i dodao bi da bi najvecu korist u tvom slucaju imao ako uzmes SSD i na njega instaliras Win 7, Visual Studio i ostale programe koje najcesce koristis. Preporucio bi ti Intel X25-V od 40GB, ako moze da se nadje kod nas.

F3 ili Black... jeftiniji od ta dva...
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 13:05 - pre 168 meseci
Samo da se nadovezem, ako se ide na SSD umesto na HDD,
voditi racuna da to bude neki kvalitetan SSD koji moze da trpi
ogroman broj I/O operacija koje su uglavnom prisutne kod kompajliranja.

Taj Intelov X25 je dobar, mozda cak i najbolji izbor - to ce ti detaljnije neko drugi reci ko to bolje poznaje.

Dobitak generalno u brzini rada sa SSD-om je znacajan i vrlo primetan. E sad, to nije bas jeftino (SSD Intel X25)
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
80.93.241.*



Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 13:10 - pre 168 meseci
Da, nisam uspeo da pronađem kod nas ovaj SSD, a i cena ovih koji su trenutno prisutni je poprilično visoka. Za sada ću sigurno ići na varijantu sa "standardnim" HDD-om, a možda u nekoj budućnosti pređem na SSD.


Pozdrav
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 13:21 - pre 168 meseci
Pre nekog vremena je bilo u BG SSD-ova sa Intel X25-icom
(cini mi se Kingston da je bio), ali se secam da je bio nesto
prapreno skup (i to samo od 32GB) pa sam i ja odlucio da
sacekam da se jos malo omasove i da im opadne cena...
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.talia.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije17.06.2010. u 22:16 - pre 168 meseci
Ako je racunar za development, onda prvenstveno gledaj na to da imas sto vise sto brze memorije, a zatim i velik i brz disk, procesor je tu bitan, ali manje nego navedene komponente.

Evo na primer, teram Visual Studio 2010, MS SQL Server 2008, Crystal Reports 2008, i jos par stvari, i to sve istovremeno, na Core 2 Duo ~2 GHz, 4 GB RAM, 500 GB disk, i sve radi sasvim zadovoljavajuce.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije18.06.2010. u 00:23 - pre 168 meseci
E ovako, malko smo se Srki i ja zainatili da vidimo koliko je hdd bitan prilikom kompajliranja :)

Tokom kompajliranja kernela sa j3 switchem (oba core-a na 100%) ni u jednom trenutku kombinovani r/w nije presao 2MBps sto je smesno a vecinu vremena (oko 70%) je idle-ovao. Kada je zavrsio sa kompajliranjem je naravno srokao iz memorije na hdd sa 25MBps write (posto ga je odlagao koliko je mogao - da ne zalazimo u detalje sad). Sto se kompajliranja tice mogu da kazem da je brzina hdd-a totalno nebitna. Dakle pricamo o kompajliranju 300MB source-a - sa SSD-om bi se ustedelo verovatno nekih pola minuta na 10 minuta i jace sto opet ne opravdava razliku u EUR/GB.

Baze su druga prica, mada i to zavisi dosta od load-a... Tako da sam misljenja da bi za ovu namenu bilo koji desktop SATA II hdd zavrsio posao odlicno.

Dakle dobilo bi se na brzini sa Phenom II X4 prilikom kompajliranja sa svim core-ovima opterecenim - mada zaista sam misljenja da je 125W kod AMD-a naspram 73W TDP-a kod i3-a velika razlika koja se ne pokriva performansama. Cak i 95W na 945 sa C3 stepping-om nije malo.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije18.06.2010. u 00:38 - pre 168 meseci
Ipak, SSD donosi vidan osecaj brzeg rada sistema gledano u celosti, ali da - ovde procesor obavlja najtezi posao... jer je max. opterecen.


 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Developerska mašina: Pomoć oko konfiguracije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6427 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.