Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?

[es] :: Advocacy :: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4065 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?29.05.2010. u 14:51 - pre 169 meseci
Kako da konzolni c++ program stavim pod gnu gpl licencu i sta je sve uz program potrebno? Nakon toga ga mozda objavim na internetu, da li tu treba da obratim paznju na nesto kada budem pravio sajt?

Proucio sam:

http://alas.matf.bg.ac.rs/~mr99164/ojl-3.0.html

http://docs.google.com/viewer?...tbSbZ1Oa4J9faXVz3zvHkAYoaZFT1A

Citat:
Takođe bi trebalo da zatražite od vašeg poslodavca (ako ste zapo-
sleni kao programer) ili vaše škole da potpiše „poricanje autorskih
prava“ za program, u slučaju da je to potrebno.


1. Pretpostavimo da radim za poslodavca ili za skolu, nebitno; sta znaci odricanje od autorskih prava i kada je ono potrebno? Mozete li mi objasniti i na primjeru ako je potrebno? Recimo da radim program koji primjenjujem na poslu ali ga nisam uradio na radnom mjesto nego kod kuce i to svojom voljom?

Citat:
<u jednoj liniji navedite naziv programa i kratak opis onoga šta radi.>
Autorska prava: Copyright (C) <gggg> <ime autora>

Citat:
<program> Copyright (C) <godina> <ime autora>


2. Da li moram da stavim svoje puno ime i prezime ili mogu da koristim nadimak? Zelio bih da ostanem anoniman.

Citat:
Priložite i informaciju o tome kako će vas kotaktirati elektronskom i papirnom
poštom.


Citat:
Ukoliko je program interaktivan, neka ispiše kratko obaveštenje o tome kako da Vas
kontaktira elektronskom i papirnom poštom.


3. Da li je obavezno da ostavim svoju email i kucnu adresu? Moze li ikako bez toga?

Citat:
<program> Copyright (C) <godina> <ime autora>
Ovaj program se isporučuje bez ikakve garancije. Za detalje otkucajte ‘prikaži g’.
Ovo je slobodni softver, i vi ga slobodno možete raspodeljivati
pod izvesnim uslovima; otkucajte ‘prikaži u’ za detalje.


4. koji dijelovi idu pod "prikazi g" i "prikazi u"? Moze li ikako i bez toga?

5. Moram li u program da ubacim cijeli tekst licence ili je dovoljno da stavim internet adresu? Zelio bih da u programu ima sto manje teksta vezano za autorska prava i licencu.

Unaprijed hvala!
Hitno mi trebaju odgovori!

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 29.05.2010. u 16:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 29.05.2010. u 16:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 29.05.2010. u 16:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 29.05.2010. u 16:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?29.05.2010. u 15:06 - pre 169 meseci
Stavljanje dela pod licencu znači da vlasnik zadržava kopirajt, odnosno da se ne odriče vlasništva. Dakle, mora se znati ko je vlasnik dela tj. nosilac odgovarajućih prava. Ako želiš da budeš anoniman, onda jednostavno stavi program u javni domen i nemoj da se porpišeš.

Napiši nešto tipa "This software is uncopyrighted". Time si se odrekao vlasništva. Ako želiš da budeš vlasnik, a da program objaviš, onda ne možeš biti anoniman, jer se mora znati ko je nosilac vlasničkih prava.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?29.05.2010. u 15:15 - pre 169 meseci
Moze i da prepusti prava bradonji :)

salu na stranu , vezano za prvo pitanje, uglavnom misli se da recimo radis za firmu koja pise neke programe koji su vezani za kompajlere, i sad ti takodje u svoje slobodno vreme napises program koji je recimo usko vezan uz delatnost firme za koju radis. Objavljivanje takvog programa moze da ti napravi probleme kod firme gde radis. Ali ako si napravio neki program za knjigovodstvo ili nesto recimo za proracun statistike za loto, takva stvar nema nikakve veze sa delatnoscu koju firma radi. Ali takve stvari su definisane kroz ugovor koji podpisujes.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?29.05.2010. u 16:27 - pre 169 meseci
Nedeljko:

Ako stavim program u javni domen i ne potpisem se, kako da ga onda stavim pod gnu gpl licencu? Da li je moguce da ipak stavim neki nadimak? Ako ne, moracu staviti puno ime i prezime. Da li moram da ostavim svoju adresu i jednu i drugu ili moze proci bez toga? Zavisno od odgovora na prethodna pitanja sta pisem na dnu sajta gdje inace bude copyright (...)?

Dejan Lozanovic:

Sada mi je jasnije. Dakle, ako pravim program koji nesto racuna, odricanje od autorskih prava nije potrebno.



*Kako bi izgledalo kada bi se stavila licenca na program "Hello world" primjera radi, da bude sto manje teksta vezanog za licencu?
Citat:
#include <iostream>
using namespace std;
void main()
{
cout << "Hello World!" << endl; cout << "Welcome to C++ Programming" << endl; }


Ako mozete da mi uradite samo copy/paste sa onih linkova koje sam u prethodnom postu postavio uz dodatna objasnjenja ako je potrebno? Sve me ovo zanima iz cisto prakticnih razloga, a bice i dobar tutorijal za sve one kojima to isto bude trebalo.



**Osim licence da li jos nesto moram da prilozim uz program?


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?29.05.2010. u 17:16 - pre 169 meseci
Pa, stavljanje pod licencu znači da krajnji korisnik ne može sa time da radi šta hoće, jer u protivnom povređuje prava vlasnika. No, kako će on odgovarati ako se ne zna ko je nosilac tih prava, tj. ako se ne zna čija su prava povređena? Nemogućnost primene zakona faktički znači da svako može sa programom da radi šta hoće, pa licenciranje gubi smisao.

Dakle, čak i ako autor hoće da ostane anoniman, mora se znati ko je vlasnik koda tj. nosilac kopitrajta. Rešenje je u tome da se odrekneš vlasništva u korist nekog drugog, ko je zainteresovan da štiti primeni GPL-a nad tim softverom. Naravno, on bi kao vlasnik mogao da postupi sa tim kodom i drugačije ako mu se ćefne.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?29.05.2010. u 17:55 - pre 169 meseci
Malo oni mrse myda u uputstvu za licenciranje. Evo jednog kompletnog primera.

http://sourceforge.net/projects/get-sudoku

Mislim da sam odradio sve šta treba.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 00:22 - pre 169 meseci
Hvala ti Nedeljko! Upravo to trebam! Pokrenuo sam program, pregledao izvorni kod i sada mi je sve mnogo jasnije! Svaka cast za program, sila je! Sada mi je i jasnije sve to u vezi licenciranja i autorskih prava!

Dejane, hvala i tebi! Nisam mogao naci na internetu objasnjenje za odricanje od autorskih prava!

Da li moram kada program stavljam pod licencu pisati na engleskom ili mogu i na srpskom?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 10:06 - pre 169 meseci
Pa, ako ti je ciljno tržište srpsko, ond amožeš na srpskom inače te korisnici neće razumeti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 10:55 - pre 169 meseci
Ako se program bez potpisa autora objavi na sajtu na koji takodje nije potpisan autor, da li je tada program javno vlasnistvo? Sta garantuje da neko nece uzeti program i staviti na njega copyright? Sta treba uraditi da se obezbijedi da program ostane u javnom vlasnistvu?

Kako se prevodi "uncopyright"?

Moze li se napisati na program: "Ovaj program je javno vlasnistvo i kao takav ne podlijeze zastiti autorskih prava" ili treba drugacije?

Sta treba uraditi da sve to bude kako treba?

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 31.05.2010. u 23:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 12:19 - pre 169 meseci
Autor je onaj ko je program napisao i autorstvo nije legalno prenosivo. Vlasnik je inicijalno autor, ali je vlasništvo prenosivo na drugo pravni ili fizičko lice. Vlasnik kopirajta je isto što i vlasnik programa. Autor je za razliku od vlasnika uvek fizičko lice.

Da bi se pravno onemogućilo da neko uradi nešto sa programom, mora se znati čija on prava time krši.

Za stavljanje pod GPL je potrebno napisati podatke o kopirajtu (mora se znati ko je vlasnik, tj. mora biti pod kopirajtom), obaveštenje da se kod nalazi pod tom licencom i isporučiti kompletan tekst licence. Simens je platio kaznu zato što je isporučivao linuks na svojim mobilnim telefonima, a nije isporučivao pun tekst licence, već samo davao link na njega.

"Uncopyrighted" znači "nije pod kopirajtom".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 12:29 - pre 169 meseci
^^al si mu preveo
zar nije bolje "ne podleze zastiti prava autora" ili nesto slicno?

samo da dopunim u vezi ovoga
Citat:


1. Pretpostavimo da radim za poslodavca ili za skolu, nebitno; sta znaci odricanje od autorskih prava i kada je ono potrebno? Mozete li mi objasniti i na primjeru ako je potrebno? Recimo da radim program koji primjenjujem na poslu ali ga nisam uradio na radnom mjesto nego kod kuce i to svojom voljom?

ako si student (pa cak i ucenik), i ako npr radis neki seminarski/diplomski SKOLA ZADRZAVA SVA PRAVA!! to je jako bitno

sto se poslodavca tice, zavisi kako je vas interni ugovor, ali velika verovatnoca je da i tu preduzece za koje radis zadrzava prava (pogotovo za ono sto radis za preduzece) sem ako se drugacije niste dogovorili
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 15:17 - pre 169 meseci
Citat:
Horvat: ako si student (pa cak i ucenik), i ako npr radis neki seminarski/diplomski SKOLA ZADRZAVA SVA PRAVA!! to je jako bitno


Ma, kako da ne! Odakle ti to? Ima li on neki ugovor sa školom? Smisao školovanja i jetse u tome da stekneš znanja koja posle možeš da primenjuješ.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 15:19 - pre 169 meseci
Drugo, kopirajt nema nikakve veze sa autorskim, već vlasničkim pravima. Autor se autorskih prava ne može odreći čak i ako hoće, bar ne svih. Vlasništvo se pak može prenositi.

"Uncopyrighted" znači da vlasnik ne postoji, odnosno da niko nije nosilac vlasničkih prava.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 16:18 - pre 169 meseci
dobro onda nesto u fazonu "ne podleze zastiti intelektualne imovine" jer "kopirajt" je zastita intelektualne svojine,ne?
---
a sto se skole tice... evo ti clan iz zvanicnog dokumenta jedne visoke skole iz subotice, pa ti zakljuci je l gresim
Citat:
Član 17.
Student ustupa završni rad Školi, a Škola zadržava sva prava u vezi daljeg iskorišćavanja završnog rada.


skola - pravilnik o zavrsnom radu (iz kojeg je ovaj clan izvadjen)

verujem da je ovako i u drugim skolama

edit:
mada (sto se prvog dela tice)...
Citat:
Copyright is the set of exclusive rights granted to the author or creator of an original work, including the right to copy, distribute and adapt the work.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 18:50 - pre 169 meseci
Škola iz Subotice je očigledno idiotska. Što se kopirajta tiče, da, ta prava su inicijalno autorova, ali se mogu preneti na drugoga. Njihov nosilac je vlasnik dela. Sa druge strane, lice koje nije autor se ne može nikada potpisati kao autor. To pravo nije prenosivo i nije deo kopirajta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 21:34 - pre 169 meseci
Hvala, presao sam internet uzduz i popreko nikako da nadjem kako da objavim rad anonimno da bude u javnom vlasnistvu ili da ga objavim pod gnu gpl licencom sa nekim nadimkom umjesto pravog imena! Nikako da skontam neki nacin kako to da uradim, trazio sam i da li ima neki sajt koji se time bavi!

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 22:34 - pre 169 meseci
Pa, već sam ti rekao. Prenesi kopirajt na drugo lice, pa neka on objavljuje kao vlasnik kopirajta pod GNU licencom. On bi se potpisao kao vlasnik kopirajta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 22:44 - pre 169 meseci
Baj d vej, sme li se znati koji so motivi za

1. anonimnost,
2. GNU licenciranje?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sini82

Član broj: 234605
Poruke: 479
91.191.9.*

Jabber: Sini82@elitesecurity.org


+33 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?30.05.2010. u 23:51 - pre 169 meseci
1. Ne, ja necu da budem pilot, ja hocu da budem anoniman! A i morao bih da trazim na poslu odricanje od autorskih prava, sto mi se ne da. Ovako anonimno objavim program na internetu, onda ga "skinem", "istestiram" i naravno "zadovoljan sam" njegovim radom, primjenim ga na poslu. A i da prenesem copyright, uradio bih to anonimno, u slucaju da postoji sajt koji se takvim stvarima bavi tj. koji ce da objavi program i preuzme na sebe prava; ili nesto slicno tome.

Ne mogu da vjerujem da ne postoji nacin da stavim program u javno vlasnistvo a da ostanem anoniman! Puno je svuda rijeci "sloboda"... Gdje je ta sloboda? Ciljna grupa je x ljudi sa y radnih mjesta koji ce taj program koristiti za dobro svih, na taj nacin doprinosim drustvu, stavljam program u javno vlasnistvo, zar je toliko bitno ko sam?

3. Gnu gpl licenca dozvoljava korisniku da programski kod mijenja prema svojim potrebama i omogucava da se program dalje prosiruje, usavrsava i koristi bez nekih velikih ogranicenja. Hvala Nedeljko, najvjerovatnije cu to
rijesiti sa gnu gpl licencom.

Pretpostavljam da neko moze da stavi taj isti program koji je u javnom vlasnistvu pod copyright i da se predstavi kao pravi autor a onda ja budem taj koji krsi njegova autorska prava, zato bi bolje bilo da program bude pod nekom licencom ili da se na neki drugi nacin to rijesi.

Baj d vej, ovo mi postaje sve zanimljivije i zanimljivije.

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 31.05.2010. u 22:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Sini82 dana 31.05.2010. u 23:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?31.05.2010. u 09:01 - pre 169 meseci
Ako ti je do anonimnosti zbog firme, možeš da pročitaš ugovor i da vidiš kako je to regulisano. Može da stoji klauzula o zabrani konkurencije (što je normalno), pa ako tvoj projekat ne konkuriše njima, nemaš šta da ih pitaš. Sumnjam da ti ugovor zabranjuje da se baviš strukom.

OK, ali, zašto ti uopšte objavljuješ taj program?

Ako je anonimno stavljen u javni domen, da može neka budala da se javi da je ona napisala program. To jeste nezakonito, ali je problem kako na sudu dokazati da si ti autor.

Mislim da je rešenje tvog problema da objaviš samo binarni kod. Onda niko drugi ne može da tvrdi da je napisao program, jer samo ti imaš izvorni kod, kojim na sudu možeš dokazati autorstvo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kako da stavim program pod gnu gpl licencu?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4065 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.