Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Delphi pravljenje internet aplikacija

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Delphi pravljenje internet aplikacija

[ Pregleda: 4053 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

reikonija
Faks<lll>
Visegrad

Član broj: 213271
Poruke: 121
*.teol.net.



+4 Profil

icon Delphi pravljenje internet aplikacija17.05.2010. u 13:01 - pre 169 meseci
E ovako zanima me gde bih mogao naci dobar tutorijal o kreiranju internet aplikacija u delphiju,mislim neshto koa chat izmedju dva kompa ali ne na lan mrezi nego cistoj adsl,wlan mrezi,a negde sam naletio na kod koji saskriva unos u registre windowsa kao hidden entry a znam mogu progooglati o ovome ali bih zeleo vase preporuke o tutorijalima i ako neko ima kakav projekt za chat program dve kompa preko adsla ili wlan-a bio bih zahvalan kad bi ga postavio.....Hvala unapred
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija17.05.2010. u 14:22 - pre 169 meseci
?

http://www.devarticles.com/c/a...Borland-DelphiIndy-The-Client/

Next: Building the User Interface >>
Next: The Code – Dealing with messages sent from the Server >>
Next: The TLog/TReading Classes >>
Next: Sending a request to the Server >>
 
Odgovor na temu

sasaz2008

Član broj: 200415
Poruke: 204
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija17.05.2010. u 15:00 - pre 169 meseci
Ako misliš na korišćenje internet protokola (TCP/IP), potrebne su komponente, odnosno biblioteke. Uz ono što već postoji uz Delphi kako je X Files naveo (Indy), postoje još dva odlična rešenja koja bih preporučio:

ICS (komponente)
http://www.overbyte.be/

Ovde čak postoji demo chat programa sa sorsom.

Synapse (bibloteka)
http://synapse.ararat.cz/

Generalno, potrebno je napraviti client i server i razmeniti IP adrese. Ostalo je stvar protokola i korišćenja mogućnosti komponente, odnosno biblioteke.

TCP/IP definisani su na raznim RFC mirrorima, na primer:
http://www.ietf.org
 
Odgovor na temu

reikonija
Faks<lll>
Visegrad

Član broj: 213271
Poruke: 121
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija17.05.2010. u 21:06 - pre 169 meseci
moze li mi ko dati konkretan primjer jer kako sam shvatio server mor biti ne nekoj web stranici npr ne moze direktno dva kompa da se povezu tj sve mora da ide preko web servera ima li ko neshto u zipu da postavi a da radi samo mi nemijte neke trojance davati to sr*nje mi ne treba
 
Odgovor na temu

salaczr

Član broj: 160654
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija17.05.2010. u 21:49 - pre 169 meseci
>>jer kako sam shvatio server mor biti ne nekoj web stranici npr ne moze direktno dva kompa da se povezu tj sve mora da ide preko web servera<<

Ne znam odakle ti ovakvo misljenje ali to nije tacno. Mozes "terati" i serversku i klijentsku aplikaciju na istoj masini.
 
Odgovor na temu

sasaz2008

Član broj: 200415
Poruke: 204
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija18.05.2010. u 05:32 - pre 169 meseci
Korišćenje internet protokola je jedna, a pravljenje internet aplikacija je sasvim druga stvar (daleko komplikovanije)...

U tvom konkretnom slučaju (chat), samo koristiš internet protokole i tu nije potreban provajeder niti server koji će da hostuje tvoju serversku aplikaciju i bude online 24h. Uspostavljanje veze izmedju kijentske i serverske aplikacije vrši se "on-demand" (na zahtev) i traje onoliko dugo koliko želiš.

Serverska i klijentska aplikacija je ovde praktično ista, jedina razlika je što serverska čeka na poziv, a klijentska inicira konekciju.

Preuzmi naprosto ICS i pogledaj taj primer.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija18.05.2010. u 06:13 - pre 169 meseci
Citat:
kako sam shvatio server mor biti ne nekoj web stranici

Pretpostavljam da je "reikonija" mislio na zasebnu serversku aplikaciju (sa uvek poznatom IP adresom, pa otuda pojam web stranica) koja je aktivna pordska i posrednik izmedju klijenata, u smislu da ona zna ko su registrovani korisnici, kada se ko konektuje, pamti poslate poruke kada je neki korisnik offline i sl.

Web stranica u tom kontekstu moze biti dobar interfejs ka korisnickim profilima, ali nije sustina problematike.
 
Odgovor na temu

sasaz2008

Član broj: 200415
Poruke: 204
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija18.05.2010. u 06:21 - pre 169 meseci
> ako neko ima kakav projekt za chat program dve kompa preko adsla ili wlan-a

Koliko sam ja shvatio, OP-u je potreban običan chat program i to isključivo uzmedju dva računara.
 
Odgovor na temu

reikonija
Faks<lll>
Visegrad

Član broj: 213271
Poruke: 121
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija18.05.2010. u 10:36 - pre 169 meseci
X files to sam mislioda li znas kako postaviti web server za chat na neku web stranicu jel kad god se resetuje ruter drugi je ip pa a ics to cu probati pa javiti....
Hvala na odg....
 
Odgovor na temu

reikonija
Faks<lll>
Visegrad

Član broj: 213271
Poruke: 121
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija18.05.2010. u 10:40 - pre 169 meseci
i ako znate koji program otkriva pravi ip za konektovanje 2 racunara ne samo lan ip,hvala
 
Odgovor na temu

tkaranovic
Tomislav Karanović
Beograd

Član broj: 220507
Poruke: 307



+18 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija18.05.2010. u 16:07 - pre 169 meseci
Evo izvršnog fajla kompajliranog sa RAD studiom 2010 kao C++ projekat da bi bio ovako mali. Inače je kompajliranog kao Delphi projekat 18 puta veći a, naravno, radi na potpuno isti način. Poslao sam ovako samo zato što je mnogo manji a poslao samo da može da se proba...

Program je Server ili Client u zavisnositi kako se želi korisiti. Može da se koristi ili kao server ili kao klijent. Da bi se probao kako radi može da se startuje više puta. Prva intstanca (prvi startovani) programa može da bude server a ostale instance klijenti. Kada se startuje na lokalnom računaru adresa je, recimo, 127.0.0.1 i biće prikazana na serveru. Kod klijenata ima polje za unos adrese ako nije 127.0.0.1, odnosno za bilo koju drugu adresu. Posle logovanja klijenta na dnu je linija u koju se kuca poruka i posle entera će biti poslata na server a server će je poslati svim ulogovanim klijentima. Po broju soketa se vidi koji je klijent ulogovan ili šalje poruku, inače umesto broja soketa može da stoji korisničko ime posle logovanja...

Da li si mislio na ovakav Server (i Client) program?

To je samo primer za probu... stavljam i sliku kako izgledaju dva povezana klijenta na istom računaru tek da se može i (samo) videti.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.dynamic.dsl.t-2.net.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija19.05.2010. u 09:22 - pre 169 meseci
Iskoristis indy komponente, treba ti TIdUDPServer i TIdUDPClient
tako sto klient emituje (broadcast) svoje podatke, adresu pre svega a na serveru je prihvatis i komunikacija pocinje.

imas na internetu primera koliko hoces

http://delphi.about.com/library/weekly/aa101105a.htm

indy primeri
http://www.atozed.com/Indy/Demos/10/index.EN.aspx
 
Odgovor na temu

reikonija
Faks<lll>
Visegrad

Član broj: 213271
Poruke: 121
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija20.05.2010. u 11:07 - pre 169 meseci
to je ono sto mi je trebalo steta sto nemas source za delphi da dodam kodove za smajlije,drmanje prozora itd....jos nesto....prilikom svakod resetovanja routera mijenja se ip korisnika tj. moj i neciji pa sam se pitao da li routeri imaju neki staticki ip jel neda mi se svaki put pitati drugog na chatu za to....i port forwarding je potreban kako sam negde procitao..
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Delphi pravljenje internet aplikacija20.05.2010. u 13:00 - pre 169 meseci
Svi provajderi naplacuju staticku IP adresu, tako da ti to nije preporucljivo. Mozes koristiti neki servis za dinamicko updateovanje dns-a tipa DynDNS ili afraid.org i povezivati racunare preko adresa koje im dodelis a ne preko IP-a. Vise o tome mozes naci na njihovim sajtovima...
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Delphi pravljenje internet aplikacija

[ Pregleda: 4053 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.