Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baze podataka i početnik -Mala pomoč

[es] :: Baze podataka :: Baze podataka i početnik -Mala pomoč

[ Pregleda: 2312 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Baze podataka i početnik -Mala pomoč21.02.2010. u 19:52 - pre 172 meseci
Treba mi pomoc oko sljedeceg problema. Ne znam skoro nista o bazama podataka (tek pocinjem da ucim) a trebao bih da napravim neki nazovi programcic za vodjenje faktura i stanja na lageru tatine firme (prodaja ukrasnog rastinja i cvijeca).
Treba mi da u MS Access-u napravim bazu podataka robe koja se nalazi na stanju i da bude povezana sa Excel-ovim dokumentima (neki template za fakture).
Kada se neka faktura pocne praviti da se u polja za artikle napise neka sifra ili skracenica artikla, a da on sam napise citav naziv i da automatski smanji stanje robe u prethodnoj bazi kada se upise kolicina na fakturi.
A kada se faktura završi da se neka polja (broj fakture, iznos, datum i na koga je fakturisana) te fakture proslijede u drugu bazu gdje ce biti rasporedjene sve fakture redom po datumu izrade ili po broju fakture.

Prvo me interesuje da li je ovo moguce, a ako jeste da mi neko da samo smjernice u kratkim crtama (pokusacu sam ostalo) i da mi kaže je li ovo komplikovano za jednog početnika?

Da napomenem da se radi o Office-u 2003.

P.S. Da li je bolje umjesto Accessa koristiti MySQL za ovu namjenu?
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Baze podataka i početnik -Mala pomoč22.02.2010. u 14:25 - pre 172 meseci
Jeste, komplikovano je za pocetnika, pogotovo ako ne znas nista. Racunaj da ti treba par mjeseci. Mislim da je jeftinije da kupis tako neki app koji radi bez problema i ima sve sto vama treba.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: Baze podataka i početnik -Mala pomoč22.02.2010. u 18:17 - pre 172 meseci
OK, hvala na odgovoru. Malo ću pokušati sam da čačkam pa možda i uspijem. A i onako imam iduce godine na faxu predmet baze podataka, pa ce mi koristiti ako šta naucim.
Bitno mi je da znam da je moguće.

A da li mi je bolje da ucim access ili mozda mysql ili postgresql? Konkretno za ovaj problem a i za ostalo?
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Baze podataka i početnik -Mala pomoč22.02.2010. u 21:13 - pre 172 meseci
To su razlicite stvari. MySQL, posgreSQL su baze podataka, tj software koji upravlja podacima koji se nalaza na racunaru i omogucava aplikaciji da manipulise sa njima. Access je nesto sve zajedno a omogucuje ti da pravis baze / tabele, smjestas podatke u njih i forme koje upravljaju tim podacima.
Hocu reci - sa Accessom mozes poceti i zavrsiti aplikaciju, sa MySQL i postgreSQLom ti nedostaje aplikacioni sloj.
Nadji kakvu knjigu pa navali, ovako ces se gubiti mnogo i siroko.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: Baze podataka i početnik -Mala pomoć23.02.2010. u 20:09 - pre 172 meseci
Hvala na objašnjenju. I mislio sam uzeti neku ozbiljniju knjigu pa polako učiti.
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Baze podataka i početnik -Mala pomoč23.02.2010. u 21:54 - pre 172 meseci
[QUOTE]a trebao bih da napravim neki nazovi programcic za vodjenje faktura i stanja na lageru tatine firme [/QUOTE]
Pazi, to sti si namerio da uradis ni slucajno nije 'programcic'.

Program za vodjenje faktura i stanja lagera je veoma ozbiljna i slozena stvar. Zahteva solidno razumevanje poslovnog procesa, knjigovodstva, razumevanje baza podatak i na kraju programiranje. Ne treba omalovazavati svoj buduci posao. kad bi se poslovni problemi resavali 'progarmicicima' ne bi trajao fakultet cetiri godine, veruj mi na rec.

 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Baze podataka i početnik -Mala pomoč

[ Pregleda: 2312 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.