Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Formatiranje polja tipa datum

[es] :: Access :: Formatiranje polja tipa datum

[ Pregleda: 2377 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

golic
Doboj

Član broj: 91529
Poruke: 82
79.143.169.*



Profil

icon Formatiranje polja tipa datum20.02.2010. u 11:41 - pre 172 meseci
Pozdrav

Uvlacim podatke u bazu iz .xls fajla gdje je datumsko polje tekstualnog tipa i podatak u njemu izgleda ovako:

--.12.1922 sto znaci neodredjenog datuma u decembru mjesecu 1912. godine ili

--.--.1922 sto znaci neodredjenog datuma i mjeseca 1912.godine


Access mi ne dozovoljava da unesem ovakav za njega krnji podatak, jer "srednja crta" je za njega separator tako da sam primoran da i u bazi taj podatak bude tekstualnog tipa.Ima li kakve sanse da u bazu unosim ovakve podatke, a da mi kasnije u upitima ne pravi probleme ili ako neko ima bolje rjesenje a da polje bude datumskog tipa.Svi prijedlozi i sugestije su dobrodosli...
Pozdrav i hvala unaprijed





 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Formatiranje polja tipa datum20.02.2010. u 12:51 - pre 172 meseci
Mislim da za ovo nema leka osim da ostane u tekstualnom obliku. Access odbija da prihvati nepotpun datumski podatak za upis u tabelu. Delimično formatiranje kompletnog datuma na formi ili izveštaju je već nešto drugo.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
*.148.91.0

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Formatiranje polja tipa datum20.02.2010. u 13:05 - pre 172 meseci
Tačno je ako se polje u tabeli definiše da je datumskog tipa sam relacioni model neće dozvoliti da se upiše nepotpun podatak.
Sa tim problemom sam se susreo prilikom izrade modela za Matične knjige, gde su se nekada dosta ranije upisivali nepotpuni podaci o recimo datumu rođenja.
Ovaj problem se može rešiti na dva načina u zavisnosti od toga kakav je stav prema realnom sistemu.

Ako želite baš da preslikate podatke kako su u izvornom obliku onda nema druge morate imati kolonu u tabeli koja je tipa Text.

A ako prilikom toga želite da manipilišete ili vršite pretrage prema pravilima datumskog tipa onda u tom slučaju treba dodati još jedanu kolonu koja je datumskog tipa i u nju se ubaci konvertovani izvorni podatak s time što treba definisati pravilo na koji način će se popuniti nedostajući podatak. Na primer:

DatumRodjenjaIzvorni - koji je Text tipa

--.--.1922

i

DatumRodjenja - koji je Date/Time

01.01.1922
 
Odgovor na temu

maliradoznalac
radoznalac, okolina

Član broj: 215676
Poruke: 278
*.dynamic.stcable.net.



+10 Profil

icon Re: Formatiranje polja tipa datum20.02.2010. u 13:47 - pre 172 meseci
ako imas malo tih nepotpunih podataka, proglasi ih za prvi dan u mesecu ili prvi dan u godini. Ako ih imas mnogo i jako ti je bitno da se vidi koji je nepotpuni podatak, probaj sa tri polja. Jedno za dan, drugo za mesec i trece za godinu.
 
Odgovor na temu

golic
Doboj

Član broj: 91529
Poruke: 82
79.143.169.*



Profil

icon Re: Formatiranje polja tipa datum20.02.2010. u 14:14 - pre 172 meseci
Razmisljao sam u ovom pravcu...

1.Ostaviti polje tekstualnog tipa
2.Dodati polje datumskog tima u koje bih i konvertovao krnje datume
3.Dodao trece polje u koje bih oznacio koji su to krnji datumi zarad izvjestaja i tacnog prikazivanja na formama

Ima li jos neko kakvo rjesenje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Formatiranje polja tipa datum

[ Pregleda: 2377 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.