Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otvaranje firme vezane za sajt

[es] :: E-Poslovanje :: Otvaranje firme vezane za sajt

[ Pregleda: 5583 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LOVELORD
Diplomirani Jebivetar

Član broj: 190590
Poruke: 553



+14 Profil

icon Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 10:00 - pre 172 meseci
Kako želim da pokrenem jedan ozbiljan sajt, mislim da je za njega potrebno i registrovati firmu, kako bi bilo moguće poslovati sa pravnim licima.

Ima li neko iskustva sa ovim, i šta je sve potrebno za registraciju ovakvog preduzeća?
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 14:08 - pre 172 meseci
Ne bih da zvuči kao reklama, ali pročitaj na mom sajtu knjigu Kako započeti spostveni posao u Srbiji - sa pravno-poreskog stanovišta.
Mislim da ti može pomoći, a onda postavljaj konkretnija pitanja, pa ćeš dobijati odgovore. Naročito što i na ovom forumu ima više tema na kojima je manje-više već odgovoreno na tvoje pitanje.

Konkretan odgovor na tvoje pitanje bio bi: angažuj advokata ili firmu koja se bavi registracijom firmi i radnji. No mislim da ti taj odgovor nije dovoljan.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 18:08 - pre 172 meseci
Umesto angažovanja nekoga da ti registruje firmu, ja bi preporučio da to uradiš lično. Registracija preduzetničke radnje ili agencije je vrlo jednostavna, po meni nema potrebe da se plaća nekome da ti odradi tako jednostavan posao. Sve informacije u vezi registracije imaš na sajtu agencije za privredne registre.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 18:29 - pre 172 meseci
Da bi neko povremeno napravio neke poslove ili napravio zaradu, nije potrebno da se registruje. Ako zarada recimo dolazi iz reklame i ako su u pitanju čekovi ili druga povremena primanja, to se jednostavno uplati na bankarski račun, a po zakonu se plati porez na dohodak, jer to spada u "ostale" prihode.

Svako ima pravo da posluje sa pravnim licima, nije potrebno imati društvo niti biti registrovan kao preduzetnik, da bi se napravio ugovor sa pravnim licem.

Samo ako je u pitanju trajna djelatnost, pogotovo kada se radi o djelatnosti koja se obavlja fizički prisutno u Srbiji, onda je potrebno registrovati se kao preduzetnik, to je fizičko lice koje obavlja komercijalne djelatnosti ili registrovati društvo ili drugi vid pravnog lica.

Samo ako je u pitanju globalno poslovanje, moram iskreno reći, treba biti vrlo naivan da se neko registruje u Srbiji, ako prima zaradu preko websajta i ako ta zarada nije mnogo povezana sa Srbijom. Naravno da je bolje registrovati offshore kompaniju, onda poslovati kao pravno lice sa websajtom i zarađivati. Šta to mora nekoga da interesuje u Srbiji? Zakoni jesu takvi da svako treba da prijavi dohodak. Ali, zakoni ne zabranjuju korištenje STRANIH FIRMI. A drugo, u Srbiji su mjere toliko represivne da po pitanju poslovanja čovjek treba mnogo šta prvo da PLATI prije nego što zaradi. Moj prijedlog je prvo zaraditi, a onda vidjeti treba li se nešto platiti.

Zakon ne zabranjuje, već dozvoljava, po Zakonu o obligacionim odnosima, da svako može da zaključuje ugovore. Nije obavezno biti registrovan. Obavezno je prijaviti svoj dohodak. Ali, po tom pitanju isto bih rekao da se ne slažem, jer kako to Dell Boy u mućkama kaže: "Država nam ništa ne daje, što bi mi davali njoj".

Internet je pun preduzetnika sa uspješnim biznisima koji nisu registrovani za obavljanje djelatnosti niti ikada plaćaju neke poreze svojoj državi.

Moj je savjet: praviti se lud i poslovati slobodno sa bilo kim, a uplate primati na strani račun.

Louis
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 21:18 - pre 172 meseci
Pretpostavimo da neko registruje offshore kompaniju, naplaćuje svoje web usluge na račun te kompanije a osnovno pitanje je kako da on posle dođe do tih para na računu? Dakle ti si u Srbiji, pare ti stoje tamo negde u Panami, kako sad ti da dođeš do njih kako bi mogao u Srbiji da kupuješ hranu u prodavnici, plaćaš komunalije i mobilni, ideš u restoran, kupiš šporet...? Nije da planiram otvaranje firme u Panami nego pitam čisto iz radoznalosti. Ipak je krajnji cilj osnivanja firme da može da se raspolaže zarađenim novcem.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 23:33 - pre 172 meseci
Citat:
 S A J A:Pretpostavimo da neko registruje offshore kompaniju, naplaćuje svoje web usluge na račun te kompanije a osnovno pitanje je kako da on posle dođe do tih para na računu? Dakle ti si u Srbiji, pare ti stoje tamo negde u Panami, kako sad ti da dođeš do njih kako bi mogao u Srbiji da kupuješ hranu u prodavnici, plaćaš komunalije i mobilni, ideš u restoran, kupiš šporet...? Nije da planiram otvaranje firme u Panami nego pitam čisto iz radoznalosti. Ipak je krajnji cilj osnivanja firme da može da se raspolaže zarađenim novcem.


Mislim, da ako već pitaš kako da dođe do novca, onda samo pogledaj oko sebe, kako ljudi dolaze inače do novca koji se nalazi na bankovnom računu, pa ćeš da nađeš i odgovore. Zar je to tolika misterija?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
109.198.0.*



+1342 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt09.02.2010. u 23:41 - pre 172 meseci
Thetaworld, ne znam čemu ta mistifikacija toga što pričaš...

Znači, ako predlažeš nešto, pogotovo što kažeš da je to lako - valjda je red i da objasniš kako je to "lako"....
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.mbb.telenor.rs.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt10.02.2010. u 00:07 - pre 172 meseci
Pa podigneš novac na bankomatu, u banci, ili u banci u Bosni, ili u Mađarskoj, ili ponajbolje postaneš strani investitor,(tj. firma postane), pa si još i povlašćen u odnosu na domaće firme. Ovde vlada taj provincijalni duh, pa stranim firmama je često dopušteno i nešto što domaćim ni po koju cenu ne bi bilo tolerisano.
Ne vidim šta je tu toliko mistično, u podizanju novca sa bankarskog računa?
Thetaworld daje korisne savete ljudima koji imaju biznise i prihode i troškove izvan Srbije. Da imam takav posao sigurno bih slično postupao.


[Ovu poruku je menjao drbogi dana 10.02.2010. u 01:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
109.198.0.*



+1342 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt10.02.2010. u 00:11 - pre 172 meseci
Sve to meni previše zvuči onako kako mali Perica zamišlja bizMis... ako znate, objasnite to preciznije, sa posebnim akcentom sve teškoće u tome.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt10.02.2010. u 00:29 - pre 172 meseci
Postajem sve manje zainteresovan, jer "super" moderatori od 18 godina, brišu moje poruke pod izgovorom "politike", a u stvari je u pitanju obična zavist i ljubomora.

Za isplatu dobiti iz offshore kompanije, postoji mnogo mogućnosti, od kojih su zakonite slijedeće:

* Isplata putem kartica, to je stvarno poznato svima. Offshore firma može da ima svoj račun i kartica praktično pripada offshore firmi. Ako se baš ispravno radi, čovjek se može tako zaštititi da nema problema sa poreznom ustanovom, ali potrebno je onda prvo konsultirati advokata i poreznu ustanovu. Znači, ako se hoće poslovati sa offshore firmom u inostranstvu, koja zarađuje preko websajta, potrebno je prvo napraviti ispravno riješenje, onda to riješenje pismeno provjeriti i odobriti sa advokatom i onda isto to riješenje provjeriti sa poreznom ustanovom. Kad je to urađeno, postoji dokaz dobre volje i dokaz da osoba ne radi ništa protivno zakonu. Kartice se koriste za manje isplate.

* Ono što je istina je da mnogi jednostavno ne vode računa o gore navedenom, pa jednostavno isplaćuju novac bez obaziranja na zakone. Na kraju krajeva, zakon sam kaže, ako nije dokazano, onda nisi ni kriv, a pravi tolike smetnje u Srbiji, da je moralno i opravdano sačuvati nešto "i za sebe".

* Isplata gotovine. Može se imati račun offshore firme recimo u Belize, a jedan privatni račun u okolnim državama, recimo kod hrvatske banke, ode se preko granice i dođe nazad sa par hiljada eura u džepu. Treba se paziti, jer je devize potrebno prijavljivati. Postoji i dobrovoljna obaveza da se dohodak prijavi, ali u praksi se to pokazalo da takve osobe nazivaju "ludima". Mislim, sistem je kompletno naopačke, pa ne treba izigravati pravednike.

* Isplata kod promjene boravka ili porezne rezidencije. Offshore firma može i smije da isplaćuje dividende. Ovo je način koji se isplati mnogima. U Srbiji se dividene oporezuju, ali je u Hrvatskoj porez na dividende vrlo nizak, a u Bosni i ne postoji. Recimo da je u pitanju € 500,000 isplata koja treba da se uradi u vidu dividendi. Ispravno urađen ugovor sa offshore firmom i privremeno preselenje u Bosnu, na period od minimalno 6 mjeseci, zvanično, omogućuje isplatu dividendi na zakonit način, bez oporezivanja u Srbiji jer rezidencija nije u Srbiji i bez oporezivanja u Bosni, jer se tamo dividende ne oporezuju. Tamo je zakon tako napravljen da upravo ide u korist onim političarima i vlasnicima offshore firmi, da mogu bilo kakve dobiti da isplate bez poreza. To jeste dobro, ali je opet naopako, jer ima svrhu samo za nekolicinu. Zakon se može lako promijeniti. Promjena rezidencije se može uraditi vrlo lako sa Maltom (idealna EU rezidencija za takve biznismene), onda za one sa nešto više investicija sa Nevisom gdje se može dobiti državljanstvo i sa stranim firmama koje kao holding mogu lako da akumuliraju novac.

* Isplata putem pozajmica iz inostranstva. Pozajmica od "prijateljske" firme je korisna pozajmica, bez rizika, a po pitanju domaćih potraživanja, takva pozajmica predstavlja zaštitu, jer prednost potraživanja može da ima prijateljska firma.

* Isplata putem stranog ulaganja. Onda što je isto važno za veće sume, strana firma može da ulaže u Srbiju, prema tome, putem stranog ulaganja strana firma može da kupi vozila, nekretnine, plovila, sve putem osnivanja nove DOO firme ili neke druge firme. Nema poreza na strano ulaganje i tako se zatvara krug.

* Isplata se naravno može uraditi i na mnoge druge načine, ali gore navedeni su najvažniji.

* Ako neko već radi sa stranom firmom, ipak se preporučuje da ima ugovor i da bude preduzetnik u svojoj državi koji radi kao posrednik za stranu firmu. Na taj način može sebi da isplati legalno manje sume, a ostatak da akumulira i da isplati na legalan način kako je gore opisano. To je sasvim logično.

Velika većina firmi na Internetu su offshore kompanije, to je sasvim jasno, samo u Srbiji taj način poslovanja nije još toliko raširen, ljudi su pod represijama već godinama, teško im je shvatiti da nešto može da bude jednostavno. (ISPRAVKA: ne vjerujem da je velika većina, ali znam sigurno da je masa firmi tako napravljena, to se može provjeriti. Da li je većina, ne bih znao.)

Na engleskom govornom području je to skroz jasno, Pakistanci, Malezijci, Indijci, Albanci, Rusi, Ukrajinci, svi oni rade često sa offshore firmama na Internetu.

Mislim, prva stvar je obično razvijanje websajta bez offshore firme, pa kada počnu prihodi da se akumuliraju, onda se osniva offshore firma, prebacuje se websajt na ime offshore firme, a čekovi i novac se uplaćuju na račun offshore firme. To je klasično. Mi smo pomogli mnogima u Evropi da se isele iz svojih "komunističkih" država, kao recimo iz Švedske u Tajland ili da neko u Poljskoj može slobodno da zarađuje po 5000 dolara mjesečno sa Google Adsense-om na svom websajtu koji opisuje PC igre i prelaske tih igara.

Da je situacija takva da je država stvarno doprinjela i pomogla takvom biznismenu da zarađuje preko websajta, pa onda bih mogao da shvatim da neko želi da bude pravednik, ali to je skroz obrnuto, poslovanje preko Interneta je u bankama u Srbiji praktično nepoznato, vrlo visoki zidovi postoje ako neko hoće uopšte da objasni šta želi da postigne, a kamoli da dobije neke kredite ili investicije za Internet projekte.

To je naravno smiješno i nije čudo i logično je da ljudi prezaju ka globalnom poslovanju i da žele da postanu kompletno neovisni od domaćih "državnih" usluga potkradanja pošteno stečenog novca.

Louis


[Ovu poruku je menjao Thetaworld dana 10.02.2010. u 01:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.mbb.telenor.rs.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt10.02.2010. u 02:08 - pre 172 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic
Sve to meni previše zvuči onako kako mali Perica zamišlja bizMis... ako znate, objasnite to preciznije, sa posebnim akcentom sve teškoće u tome.


Npr. najprostiji način:
Uvoziš neku robu, cvet orhideje, nabavljaš za 100 din. na Maderi, ovde prodaješ po 500. Naka su troškovi još 100 din. ostaje ti profit od 300 din. na koji plaćaš poreze. Ako uvedeš posrednika, pa od njega uvezeš po ceni od 400 din. nemaš zaradu, pa ni porez, a posrednik plaća cvećari po 100, sav profit tj. svih 300 din. ostaje posredniku, neoporeziv. To je onako, prost i glup način.

Evo ti vest, u ovom trenutku je taze, http://www.b92.net/info/vesti/...category=206&nav_id=410046, ovo je takođe primer upotrebe stranih kompanija, npr. što bi neko prodavao nekretninu vrednu milione u Srbiji, plaćao porez po slobodnoj proceni procenitelja, kada može da proda firmu koja je vlasnik nekretnine, negde u miru i tišini bez poreza?


 
Odgovor na temu

LOVELORD
Diplomirani Jebivetar

Član broj: 190590
Poruke: 553



+14 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt11.02.2010. u 10:24 - pre 171 meseci
Znači vidim po ovome iz agencije da nije potrebna neka velika suma da bi se registrovala firma.

Pošto znam da razne agencije uzimaju velike pare.

Inače koliko sam ukapirao iz priče savet je da probam i da vidim kako sve radi, pa tek onda da otvaram firmu ako ima potrebe?

O otvaranju offshore firme sam i ja razmišljao, ali opet sam čitajući na raznim mestima pročitao da nije najsigurnije za novac otvarati takvu firmu.

U svakom slučaju hvala na odgovorima, i nadam se da ću moći postaviti još koje pitanje ako zatreba...
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Otvaranje firme vezane za sajt11.02.2010. u 12:41 - pre 171 meseci
Citat:
LOVELORD
O otvaranju offshore firme sam i ja razmišljao, ali opet sam čitajući na raznim mestima pročitao da nije najsigurnije za novac otvarati takvu firmu.


Offshore kompanija se ne treba otvarati ako se ne poznaje situacija.

"Čitajući na raznim mestima" -- na kojim mestima si pročitao da nije najsigurnije za novac otvarati offshore kompaniju?

Pazi, nije ti ništa najsigurnije za novac, pa čak ni čarapa, ako ne znaš pravilno da koristiš čarapu za novac.

Louis
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Otvaranje firme vezane za sajt

[ Pregleda: 5583 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.