Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703069 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
*.dynamic.sbb.rs.



+140 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2016. u 22:03 - pre 99 meseci
I ako kotao ode nedaj Boze u "kuvanje" pritisak u zatvorenom sistemu grejanja se prenosi i na povrat,znaci ventil ce da reaguje (pod uslovom da je ispravan,da nije zaribo) i ispustice visak pritiska
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2016. u 22:14 - pre 99 meseci
Da, ventil ce da odreaguje na pritisak nebitno gde je postavljen, ali je problem u tome sto ce kroz taj isti ventil daleko brze da prodje vodena para (mnogo vodene pare) ako je sigurnosni postavljen PO PROPISU na polazni vod nego ista kolicina vode ukoliko je postavljen na povratni vod.
 
0

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
*.dynamic.sbb.rs.



+140 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.02.2016. u 22:31 - pre 99 meseci
Mi smo sada usli u teoriju rada sigurnosnog ventila,ventil sigurnosti sluzi radi zastite kotla i zato se stavlja u blizini istog dal na polazu ili povratu ali taj kotao i instalacija grejanja mora da ima i druge sigurnosne mere,kotao na cvrsto gorivo mora da ima i regulator promaje,kotao na struju i pelet termo osigurac i sigurnosti termostat koji sprecava da kotao postigne vecu temperaturu od tacke kljucanja vode i naravno prvilno dimenzionisana expanziona posuda,koliko kilovata kotao toliko litara posuda,baj pas usled nestanka struje (za kotlove na cvrsto gorivo)
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 07:47 - pre 99 meseci
Ako se radi po pravilu, sigurnosni ventil se ne stavlja ni na polazni vod, a pogotovo ne na povratni, već na najvišu točku kotla. Tako će u slučaju zakuhavanja kotla i rastom tlaka vodena para kroz ventil izaći bez ikakve štete i poplave u kotlovnici. Nije isto da li će kroz sigurnosti ventil izaći 20 litara vodene pare ili isto toliko vode.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 09:42 - pre 99 meseci
Potpuno se slazem sa vama, jedino tako je i logicno, mada moze bilo gde samo da je u kotlovskom krugu. Ali bi trebalo da se postavi na najvisu tacku kotla kao i ozracni lonac. Evo primera kako sam ja uradio. Jedan sigurnosni je na potisnoj cevi odma iz kotla pre bilo kakve armature, a sigurnosna grupa sa ozracnim loncem i jos jednim sigurnosnim ventilom i manometrom je na najvisoj tacki kotlovskog kruga izmedju kotla i cetvorokrakog ventila.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
Prikačeni fajlovi
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 11:04 - pre 99 meseci
Citat:
zoran.mika: @Goranto

A ko je to tebi rekao da mora da bude na forlafu,jer znas ti uopste kako ventil sigurnosti radi,ventil sigurnosti moze da se stavi i na riklafu i forlafu,ja na svim instalacijama grejana gde sam radio postavljao sam ventil sigurnosti na riklafu posle pompe i kod fleksona tj.expanzione posude i nikad nije bilo problema,klasican ventil sigurnosti je bazdarena na 2.5 bara ima i na 3.bara,pritisak u instalaciji kada se digne i na forlafu i na riklafu je isti pa ce ventil da reaguje,ispusti ce visak pritiska i zatvorice se



Da opišem slučaj sa sigurnosnim ventilom koji se meni iz moje nepažnje desio.Postavio sam Četvorokraki ventil,kao večeras.Ujutu naložio kotao i otišao na posao.Posle 2-3h zove supruga sva uznemirena da nešto pišti u kotlarnici.Za 10 min sam došao,izvadio drva iz ložišta otvorio sva vrata kotla,kotlarnice i čekam.Još 10-15 min je to šištalo,pištalo,cvililo,reko ode mast u propast.
Uzrok:mešni ventil ostao skoro zatvoren.
Posledice:nema ih.
Razmišljanje:Voda u kotlu je ključala ama bila je u kotlu.Izašlo je mnogo litara pare za tih 20 min.Da je sigurnosni ventil bio na povratu izašlo bi mnogo litara vode a verovatno i sva,kotao bi ostao suv i bio bi ugrožen.Taj sigurnosni na dobrom mestu je spasao moju Suprugu i moju Majku od mogućih opekotina a hvala mu i što mi je spasio 600 evrića!!!
Usput i on je preživeo ???
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 11:07 - pre 99 meseci
Da sam na vašem mestu ja bi ga zamenio,nije velika para al će biti nov a ovaj koji je pretrpeo paru bih izbacio.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
*.dynamic.sbb.rs.



+140 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 11:17 - pre 99 meseci
Citat:
Goranto:
Citat:
zoran.mika: @Goranto

A ko je to tebi rekao da mora da bude na forlafu,jer znas ti uopste kako ventil sigurnosti radi,ventil sigurnosti moze da se stavi i na riklafu i forlafu,ja na svim instalacijama grejana gde sam radio postavljao sam ventil sigurnosti na riklafu posle pompe i kod fleksona tj.expanzione posude i nikad nije bilo problema,klasican ventil sigurnosti je bazdarena na 2.5 bara ima i na 3.bara,pritisak u instalaciji kada se digne i na forlafu i na riklafu je isti pa ce ventil da reaguje,ispusti ce visak pritiska i zatvorice se



Da opišem slučaj sa sigurnosnim ventilom koji se meni iz moje nepažnje desio.Postavio sam Četvorokraki ventil,kao večeras.Ujutu naložio kotao i otišao na posao.Posle 2-3h zove supruga sva uznemirena da nešto pišti u kotlarnici.Za 10 min sam došao,izvadio drva iz ložišta otvorio sva vrata kotla,kotlarnice i čekam.Još 10-15 min je to šištalo,pištalo,cvililo,reko ode mast u propast.
Uzrok:mešni ventil ostao skoro zatvoren.
Posledice:nema ih.
Razmišljanje:Voda u kotlu je ključala ama bila je u kotlu.Izašlo je mnogo litara pare za tih 20 min.Da je sigurnosni ventil bio na povratu izašlo bi mnogo litara vode a verovatno i sva,kotao bi ostao suv i bio bi ugrožen.Taj sigurnosni na dobrom mestu je spasao moju Suprugu i moju Majku od mogućih opekotina a hvala mu i što mi je spasio 600 evrića!!!
Usput i on je preživeo ???



Meni je bas zao sto se to desilo i nedaj Boze vise,nikome,ja sam samo rekao da moze da se postavlja i na potis i na povrat u blizini kotla,neki kotlovi i imaju vezu bas za postavljanje sigurnosnog ventila,sistem njegovog rada i jeste ispustanje viska pritiska radi prvenstvene zastite kotla a i instalacije i trebalo bi da se posle toga zatvori a dal ce to biti voda ili para nije bitno ako se iz ventila sigurnosti izvuce preliv van kotlarnice ili sprovede u kanalizaciju ali to retko ko od nas uradi
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 11:31 - pre 99 meseci
Princip rada Kotla za vodeno grejanje i Ekspres lonca je isti.I Sigurnosni ventili su im na istim mestima.
 
0

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
*.dynamic.sbb.rs.



+140 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 11:59 - pre 99 meseci
@Goranto

Hahaha,dobro uporedjivanje a sta kazes za elektricni bojler,tu je ventil sigurnosti na hladnoj vodi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 12:02 - pre 99 meseci
Citat:
dadoposušje:
@zmajdin
poštovani kolega,kad ćemo vidjeti i sprobati vašu novu regulaciju za rješenje CM problema,da znamo i kupimo to,barem za novu sezonu grijanja....pomalo smo nestrpljivi...help me!!!!!


Nema tu mnogo šta da se kaže: sa ovom elektronikom CM gorionik ima 5 radnih snaga i "održavanje plamena", spram temperature vode u kotlu samostalno određuje na kojoj snazi će da radi, kad mu termostat dojavi da je grejanje potrebno pali se, kad kotao dostigne optimalnu temepraturu za rad TrmRglt uklučuje pumpu i zakreće mešni ventil koliko treba, a kad stigne dojava da je dovoljo toplo gorionik se gasi, a TrmRglt isključuje pumpu i ventil "zatvara" i tako u krug. Sa ovim "gadžetima" sistem radi apsolutno automatski, sem čišćenja i hranjenja.

Elektronika radi kod tri peletarska brata. Jedan od njih je svoje utiske objavio na ovom forumu, čekaju se ova druga dvojica. Jedan od te dvojice otišao je korak dalje i napravio zamensku rešetku, koja čini da CM gorionik mnogo bolje radi na malim snagama. Sutra idem kod njega da premerim sastav dima i da ga ubedim da se upusti u proizvodnju, e da bi i drugi imali od toga koristi. Evo malo slika.





Uzgred: sigurnosni ventil na povratnom vodu je "par ekselans" predložak za "kabum".

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 12:37 - pre 99 meseci
Citat:
zoran.mika:
@Goranto

Hahaha,dobro uporedjivanje a sta kazes za elektricni bojler,tu je ventil sigurnosti na hladnoj vodi




I Ja sam "Neverni Toma"popriličan ali posle "događaja" su mi se vidici proširili,što se sigurnosti tiče.
 
0

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 13:19 - pre 99 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
dadoposušje:
@zmajdin
poštovani kolega,kad ćemo vidjeti i sprobati vašu novu regulaciju za rješenje CM problema,da znamo i kupimo to,barem za novu sezonu grijanja....pomalo smo nestrpljivi...help me!!!!!


Nema tu mnogo šta da se kaže: sa ovom elektronikom CM gorionik ima 5 radnih snaga i "održavanje plamena", spram temperature vode u kotlu samostalno određuje na kojoj snazi će da radi, kad mu termostat dojavi da je grejanje potrebno pali se, kad kotao dostigne optimalnu temepraturu za rad TrmRglt uklučuje pumpu i zakreće mešni ventil koliko treba, a kad stigne dojava da je dovoljo toplo gorionik se gasi, a TrmRglt isključuje pumpu i ventil "zatvara" i tako u krug. Sa ovim "gadžetima" sistem radi apsolutno automatski, sem čišćenja i hranjenja.

Elektronika radi kod tri peletarska brata. Jedan od njih je svoje utiske objavio na ovom forumu, čekaju se ova druga dvojica. Jedan od te dvojice otišao je korak dalje i napravio zamensku rešetku, koja čini da CM gorionik mnogo bolje radi na malim snagama. Sutra idem kod njega da premerim sastav dima i da ga ubedim da se upusti u proizvodnju, e da bi i drugi imali od toga koristi. Evo malo slika.





Uzgred: sigurnosni ventil na povratnom vodu je "par ekselans" predložak za "kabum".

super i zanimljivo rješenje za elektroniku,ima li zamjenu za CPREG PELET SET 60-90 KW,ili je univerzalno za ostale veličine snage,zbog razlike u brzini dobave peleta motora za transporter peleta kod 60-90 kw...... evo sad novi parametri za završnu snagu u omjeru 7 ili 8 u korist pauze na dobavu omogućuje neprakidan rad plamenika do 4 ili 5 ili 6 sati bez gašenja(izbor FP02 180 ili 240 ili 300 ili 360 min...),time se postiže temperaturu dim.plina na 115-130 C..u odnosu na tvorničkih 200 C(bez dodatnih turbulatora) ili 150-160 C s preradjenim turb..vidi sliku prijašnjim...rešetka je preradjeno s manjim volumenom do 20 %,s manjim dobavom peleta na 65-66 sec umjesto tvorničkih 75-77 sec...a čisti se rešetka preko komprim.zrakom nakon kraja rada plamenika...
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 13:36 - pre 99 meseci
Nije od značaja snaga samog gorionika.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 13:40 - pre 99 meseci
Citat:
zoran.mika:
Hahaha,dobro uporedjivanje a sta kazes za elektricni bojler,tu je ventil sigurnosti na hladnoj vodi


To nije za usporedbu. Taj ventil na bojleru mora biti na dovodu hladne vode, jer ima dvostruku funkciju. On je istodobno sigurnosni i nepovratni ventil. Osim toga, prije nego sigurnjak odradi, mora zakazati i termostat i termička zaštita. On je tek 3. linija obrane.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 18:29 - pre 99 meseci
A prva mu je zaštita el.grijaća tj. da grijač ne radi u praznom bojleru prilikom nestanka vode u mreži jer bi u vrlo kratkom vremenu pregorio u radu na suhom a posljedice kod neadekvatne el.instalacije bi bile pogubne po život
 
0

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
*.dynamic.sbb.rs.



+140 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 19:46 - pre 99 meseci
Citat:
zibel32:
Citat:
zoran.mika:
Hahaha,dobro uporedjivanje a sta kazes za elektricni bojler,tu je ventil sigurnosti na hladnoj vodi


To nije za usporedbu. Taj ventil na bojleru mora biti na dovodu hladne vode, jer ima dvostruku funkciju. On je istodobno sigurnosni i nepovratni ventil. Osim toga, prije nego sigurnjak odradi, mora zakazati i termostat i termička zaštita. On je tek 3. linija obrane.


Da prekinemo diskusiju gde treba da se nalazi ventil sigurnosti,ovo je tema Grejanje na pelet,a uzmi za uporedjivanje kotlove na pelet,struju,zemni gas,naftu i oni imaju svoje obezbedjenje i pored sigurnosnog ventila i oni imaju sigurnosni termostat,termicki osigurac,elektro magnetni ventil za prekid dovoda plina i koje kakve senzore a ventil sigurnosti kao sto ti kazes je treca linija odbrane,ovo sto se desilo Gorantu moglo je da se desi i drugim korisnicima kotla na cvrsto gorivo i sam je rekao zbog ne paznje i ko je sto posto siguran da sigurnosni ventil nebi uradio isto i da je na povratu i nebi sprecio vecu havariju

 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 19:53 - pre 99 meseci

@zmajdin
![/quote]


Elektronika radi kod tri peletarska brata. Jedan od njih je svoje utiske objavio na ovom forumu, čekaju se ova druga dvojica. Jedan od te dvojice otišao je korak dalje i napravio zamensku rešetku, koja čini da CM gorionik mnogo bolje radi na malim snagama. Sutra idem kod njega da premerim sastav dima i da ga ubedim da se upusti u proizvodnju, e da bi i drugi imali od toga koristi. Evo malo slika.





Uzgred: sigurnosni ventil na povratnom vodu je "par ekselans" predložak za "kabum".
[/quote]


Ko god da je tvorac ove rešetke: SVAKA MU ČAST, vidi se da čovjek ispravno i sa razumjevanjem razmišlja a to zna da pretoči u djelo
 
0

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 20:57 - pre 99 meseci
Citat:
zmajdin:
Nije od značaja snaga samog gorionika.

Da li je posve isključen CM CPREG regulacija za plamenik,kad se montira nova elektronika za regulaciju i priključuje na plamenik CM PELET SET ili pobliže objasnite ili objavite sliku s svim priključenjem na plamenik...da razumijemo...
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.02.2016. u 22:04 - pre 99 meseci
Ima slika nekoliko postova nazad Ukloni se cm regulacija.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703069 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.