Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7719548 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sky1

Član broj: 321442
Poruke: 7
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 17:16 - pre 124 meseci
@legoera


Ne bi se nikako složio s tobom. Čisti primjer je Bosch 2000B kotao, bivši Junkers. Koncept kotla star jedno 30 godina, namjenjen loženju ugljena i drva. Nemaju više šta raditi na tom konceptu kotla da ga poboljšaju, kotao ima jednu od najvećih površina gdje je voda u doticaju s dimnim plinovima. U kombinaciji s pelet plamenikom funkcionira savršeno, dimni plinovi niski, iskoristivost visoka.

A vjerujem i da ima drugih kotlova na kruta goriva koja se dobro nose s pelet plamenicima, ne znam ih sve.
 
0

legoera
-------------

Član broj: 320669
Poruke: 21



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 17:37 - pre 124 meseci
Citat:
dusanmijat:
kače se baš tako kao ove 3 ali prvo im treba smanjiti rezoluciju da ne razvaljuju cijelu stranicu.
Ako se posreći sa kačanjem, rado bi vidjeli i koju sliku gorionika. Sretno

evo nesto malo slika dog je bio u izradi
Prikačeni fajlovi
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 17:40 - pre 124 meseci
koliki ti je fi na rupama ? možda bi moglo i veće a ?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 18:23 - pre 124 meseci
legoera
svaki trud treba podržati ali i svaki dobronamjerni savjet bar razmotriti. Moje viđenje je sledeće (pošto imamo sličnih riješenja na gorioniku):
-Kao prvo, mislim da je nesrazmjran odnos primarnog i sekundarnog vazduha ( premalo sekundarnog)
Kod malo lošijeg ili vlažnijeg peleta neminovno je stvaranje šljake na prostoru rešetke između rupa.
-drugo, mnogo muke oko redukcije sa ventilatora na gorionik i pri tom budžiti ventilator da bude pod haubom
-treće korišten istosmjerni ventilator ( golf I) zbog lakše regulacije ali zagušen, neiskorištena njegova velika snaga (koja u ovom slučaju nije ni potrebna) a vuče veliku struju i zahtjeva jak izvor istosmjernog napajanja
Sve ovo se može korigoveti ( ako se nađe za shodno) samo treba pred sebe postaviti ciljeve koje želimo ostvariti.
Još nešto me interesuje: Grijač je u donjoj zoni rešetke ili na onoj desnoj rupici sekundara?
Koliko traje potpala?
Ima li još nekih elemenata sa desne strane koje nismo vidjeli?
Imamo li gdje vidjeti snimak tog gorionika sa lijepo oblikovanom bakljom ispred gorionika, lijepe boje plamena sa blagim intezitetom?
Namjere su mi pomoći ko želi pomoć jer i ja sam sticao znanje ( i još to radim) od drugih.
Pozdrav i sretno u daljem radu
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 18:35 - pre 124 meseci
zbog nedostatka vremena nisam uspio završiti spremnik od cisterne 1200 litara ali ovih dana isplivala je ona narodna: "Ko zna zašto je to dobro"
Iznenada sam nabasao na jedan lijep "vitak tanak" rezervoar od 1000 litara koji mi je mnogo sigurniji, podesniji za raslojavanje i bolje liježe u raspoloživi prostor. Prečnik je 800 mm a visina na nogama 2300 mm
 
0

legoera
-------------

Član broj: 320669
Poruke: 21



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 20:09 - pre 124 meseci
Citat:
dusanmijat:
legoera
svaki trud treba podržati ali i svaki dobronamjerni savjet bar razmotriti. Moje viđenje je sledeće (pošto imamo sličnih riješenja na gorioniku):
-Kao prvo, mislim da je nesrazmjran odnos primarnog i sekundarnog vazduha ( premalo sekundarnog)
Kod malo lošijeg ili vlažnijeg peleta neminovno je stvaranje šljake na prostoru rešetke između rupa.
-drugo, mnogo muke oko redukcije sa ventilatora na gorionik i pri tom budžiti ventilator da bude pod haubom
-treće korišten istosmjerni ventilator ( golf I) zbog lakše regulacije ali zagušen, neiskorištena njegova velika snaga (koja u ovom slučaju nije ni potrebna) a vuče veliku struju i zahtjeva jak izvor istosmjernog napajanja
Sve ovo se može korigoveti ( ako se nađe za shodno) samo treba pred sebe postaviti ciljeve koje želimo ostvariti.
Još nešto me interesuje: Grijač je u donjoj zoni rešetke ili na onoj desnoj rupici sekundara?
Koliko traje potpala?
Ima li još nekih elemenata sa desne strane koje nismo vidjeli?
Imamo li gdje vidjeti snimak tog gorionika sa lijepo oblikovanom bakljom ispred gorionika, lijepe boje plamena sa blagim intezitetom?
Namjere su mi pomoći ko želi pomoć jer i ja sam sticao znanje ( i još to radim) od drugih.
Pozdrav i sretno u daljem radu

mozes pogledati snimak na youtube -odkucaj ( gorionik u radu rucne izrade ) pred kraj snimka se vidi kako gori u kotlu. ja sam taj gorionik poceo praviti bez nicije pomoci i sa elementima koje sam imao na raspolaganju. u toko izrade sam odklanjao nedostatke i sva pomoc su mi bili raznorazni snimci sa youtuba dog nisam naleteo na ovaj forum. ovde je neko pomenuo da moze da ide grejac od dizelasa i odmah sam to primenio samo sto sam smanjio napon na 9Volti i dobio zeljeni rezultat. drzao sam ga dopet minuta usijan i nije pregoreo. inace paljenje traje oko 30 sekundi i jos uvek nisam odradio automatiku nego ga rucno (tasterom) palim a onda dalje radi automatski u dva rezima grejanje\dogrevanje sto regulise termostat na povratnoj vodi. ventilator sam kupio i na 220volti ali sa ovim jednosmernim mi je bilo lakse stelovati odnos vazduha u prvom\drugom rezimu i zato sam se odlucio za njega sto nije iskjuceno da ga necu preraditi jer jos uvek je u probnoj fazi ceo projekat a sledece je kotao no otom potom
 
0

legoera
-------------

Član broj: 320669
Poruke: 21



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 20:14 - pre 124 meseci
Citat:
boree:
koliki ti je fi na rupama ? možda bi moglo i veće a ?

rupe su fi6 mm i mislim da su ok.
 
0

legoera
-------------

Član broj: 320669
Poruke: 21



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 20:22 - pre 124 meseci
na prvoj slici gde se vidi resetka u donjem desnom delu se nalazi grejac a rupice za sekundarni vazduh jos nisu bile sve izbusene kad je slikano, posle sam jednu po jednu busio ,kad sam ga pustio u rad, sad ih ima ukupno pet fi 8mm
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 21:03 - pre 124 meseci
legoera
ako potpala traje samo 30 sekundi, svaka čast, ja za bržu nisam čuo.
Nejasno mi je na snimku sledeće:
Dali je moguće da se tokom snimka dozator samo jednom uključio (vjerovatno u cijev ubaci veću količinu peleta koju poslije "šneka" polako dozira)
Zašto je temperatura u kotlu za 1 minut opala 6-7 stepeni?
Pogon za dozator ti je preeeejak a veći prečnik dozatora daje veću grešku u korekciji i određivanju snage gorionika
Kad je već dosta zastupljen istosmjerni napon onda dozator fi 60-70 sa ovakvim pogonom i nema da brineš a regulacija ne odstupa ni kilovat
http://youtu.be/XXofvuKv8B8
 
0

legoera
-------------

Član broj: 320669
Poruke: 21



Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2014. u 21:55 - pre 124 meseci
nije pala temperatura nego je naopako montiran snimak a dozator sam napravio tako da na ulazu gorionika ima senzor koji kad registruje da nema pelet ukljuci dozator koji se preko vremenskog releja isklucuje sa kasnjenjem od oko 5-6 sekunditako da uvek malo predozira da se nebi cesto ukljucuvao a puz u gorioniku dozira nezavisno od dozatora koji sam resio sa vremenskim relejima sa dva vremena. to su releji koji mogu da steluju duzinu pavze i duzinu rada i takva dva releja mi odradjuju ceo proces, jedan je za jaci rezim a drugi za slabiji. opet napominjem da sam sve ovo zapoceo sa minimum sredstava a jos manje iskustva iz ove oblasti pa zahvaljujem na saradnji i pomoci koja mi je prekepotrebna
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.02.2014. u 06:59 - pre 124 meseci
legoera
Pravis gorionik slican Tanebovom.
ECO PELL, on ima isto dva puža.
 
0

legoera
-------------

Član broj: 320669
Poruke: 21



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.02.2014. u 07:38 - pre 124 meseci
da taj ECO PELL mije bio inspiracija
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2014. u 15:32 - pre 124 meseci
Nabolji gorionik do sada posle Taneba.Sve profi.
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dclient.hispeed.ch.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2014. u 19:24 - pre 124 meseci
Mozda i jeste najbolji ali je i prejak , narodu treba slabiji gorionik koji ce moci da zadovolji siroke narodne mase a ne samo ogromne potrosace.

Od 3kw do 15 kw je optimalan za sadasnje Srpsko trziste , a to niko ne pravi .
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2014. u 22:13 - pre 124 meseci
Citat:
sky1:
@legoera


Ne bi se nikako složio s tobom. Čisti primjer je Bosch 2000B kotao, bivši Junkers. Koncept kotla star jedno 30 godina, namjenjen loženju ugljena i drva. Nemaju više šta raditi na tom konceptu kotla da ga poboljšaju, kotao ima jednu od najvećih površina gdje je voda u doticaju s dimnim plinovima. U kombinaciji s pelet plamenikom funkcionira savršeno, dimni plinovi niski, iskoristivost visoka.

A vjerujem i da ima drugih kotlova na kruta goriva koja se dobro nose s pelet plamenicima, ne znam ih sve.

To je pravi opis tog kotla... NAJVEĆA POVRŠINA u m2 POD VODOM IZLOŽENA VRELIM GASOVIMA u odnosu na druge klasične kotlove.
Postaviću slike onog što sam dodatno uradio za ovu sezonu, a i svima koji imaju isti bez obzira na ime kotla... preporučujem da urade na svom kotlu - pored onog od ranije što sam opisivao.
Poklopac je od prohrom lima 0,6mm u sendviču je PP-ploča 10mm i 3cmm tvrde kamene vune, u gornji poklopac 5cm tvrde kamene vune i alu-folija. Dihtovanje po ivici staklenom trakom 6mm i svi problemi
koje ovaj kotao ima s onim poklopcem su rešeni. Ovaj mali turbulator koji stoji u trećoj komori preporučujem, jer nikakvih smetnji u radu i kvalitetu sagorevanja nema, a efekat je osetan.


[Ovu poruku je menjao marko67 dana 21.02.2014. u 23:29 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2014. u 22:25 - pre 124 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Mozda i jeste najbolji ali je i prejak , narodu treba slabiji gorionik koji ce moci da zadovolji siroke narodne mase a ne samo ogromne potrosace.

Od 3kw do 15 kw je optimalan za sadasnje Srpsko trziste , a to niko ne pravi .

Trebao bi da budeš malo realniji i shvatiš da je 3kW neupotrebljiv plamen... možda da ogreješ ruke drugo ništa.
Prevedeno na pelet i njegovih max. 5kW/kg to ti je 10 grama za minut. Pošto si još uvek u fazi nabavke najnajnaj gorionika ili kotla
eksperimentalno upali 10gr peleta i održi plamen 1 min. Takodje 3kW struje troši bojler od 80lit pa je potrebno 2 i više sata da ugreje tu vodu
na 60C. Toliko o minimalizmu i grejanju.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2014. u 22:49 - pre 124 meseci
Citat:
dusanmijat:
Dali se neko susretao sa ovom izolacijom i ima li šta od ove priče???
Bila bi Bogom data za spremnike ako je to bar blizu ove priče.
http://www.smartech.rs/product.aspx?id=1

Pozdrav Dušane...
Meni ovo veoma liči na Protiv požarnu zaštitu koja se radi na čeličnim konstrukcijama.
Čak sam siguran da ako nije isto - ono je bar ista baza i tehnologija same "farbe".
Imam iskustva sa tim, to nije farba nego više liči na disperziju za krečenje, gusta i tako se nanosi.
Koristio sam Zorkin PP premaz na uljanoj bazi i Jugohemov na vodenoj bazi, cena je oko 1,200din za prvi, po kg.
Za tu debljinu od 1mm treba najmanje 2 kg po m2 ali mi nije palo na pamet da to u drugom kontekstu isprobam
kako je u ovom slučaju pokazano. Ono što sam se slučajno uverio je, da kad na suncu stoji konstrukcija, ona premazana
premazom je znatno manje vruća od čelika koji nije premazan, što bi u obrnutom smeru značilo da ima nekog efekta koji oni navode
a dali je onoliko koliko oni navode to ne znam. Možda da probam s ovim Zorkinim jer već imam, gore ne može da bude sigurno.
P.S. Nisam te obavestio o spirali jer čovek nema od 50mm a meni je baš ta dimenzija. Jel znaš koji je korak na tvojoj spirali
i koji fi.
 
0

sky1

Član broj: 321442
Poruke: 7
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2014. u 00:07 - pre 124 meseci
Citat:
marko67:
Citat:
sky1:
@legoera


Ne bi se nikako složio s tobom. Čisti primjer je Bosch 2000B kotao, bivši Junkers. Koncept kotla star jedno 30 godina, namjenjen loženju ugljena i drva. Nemaju više šta raditi na tom konceptu kotla da ga poboljšaju, kotao ima jednu od najvećih površina gdje je voda u doticaju s dimnim plinovima. U kombinaciji s pelet plamenikom funkcionira savršeno, dimni plinovi niski, iskoristivost visoka.

A vjerujem i da ima drugih kotlova na kruta goriva koja se dobro nose s pelet plamenicima, ne znam ih sve.

To je pravi opis tog kotla... NAJVEĆA POVRŠINA u m2 POD VODOM IZLOŽENA VRELIM GASOVIMA u odnosu na druge klasične kotlove.
Postaviću slike onog što sam dodatno uradio za ovu sezonu, a i svima koji imaju isti bez obzira na ime kotla... preporučujem da urade na svom kotlu - pored onog od ranije što sam opisivao.
Poklopac je od prohrom lima 0,6mm u sendviču je PP-ploča 10mm i 3cmm tvrde kamene vune, u gornji poklopac 5cm tvrde kamene vune i alu-folija. Dihtovanje po ivici staklenom trakom 6mm i svi problemi
koje ovaj kotao ima s onim poklopcem su rešeni. Ovaj mali turbulator koji stoji u trećoj komori preporučujem, jer nikakvih smetnji u radu i kvalitetu sagorevanja nema, a efekat je osetan.


[Ovu poruku je menjao marko67 dana 21.02.2014. u 23:29 GMT+1]


Meni se nije dalo puno kemijat s tim poklopcem, pa sam samo uzeo komad vune od 10 cm, izrezao u obliku gornje plohe i položio to gore, 5 minuta posla, kad trebam čisti peć (3 put u sezoni), samo pomaknem komad vune i gotovo. Slažem se za zadnju komoru, ništa ne košta staviti turbulator i tamo, a dobije se nešto niža temp dimnih plinova. Isto tako i za prvu komoru, i tamo je dobro staviti turbulator.

Evo baš sam danas pratio temp dimnih plinova, peć nije čišćena jedno mjesec i pol dana, znači ima pepela unutra. Maksimalna temp na 17 Kw je 100 stupnjeva zabilježena, prosjek oko 95 stupnjeva. Kad je čista peć maksimalna je ispod 90 stupnjeva.

Kako vi stojite s temp dimnih?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2014. u 07:53 - pre 124 meseci
Citat:
marko67:
Citat:
dusanmijat:
Dali se neko susretao sa ovom izolacijom i ima li šta od ove priče???
Bila bi Bogom data za spremnike ako je to bar blizu ove priče.
http://www.smartech.rs/product.aspx?id=1

Pozdrav Dušane...
Meni ovo veoma liči na Protiv požarnu zaštitu koja se radi na čeličnim konstrukcijama.
Čak sam siguran da ako nije isto - ono je bar ista baza i tehnologija same "farbe".
Imam iskustva sa tim, to nije farba nego više liči na disperziju za krečenje, gusta i tako se nanosi.
Koristio sam Zorkin PP premaz na uljanoj bazi i Jugohemov na vodenoj bazi, cena je oko 1,200din za prvi, po kg.
Za tu debljinu od 1mm treba najmanje 2 kg po m2 ali mi nije palo na pamet da to u drugom kontekstu isprobam
kako je u ovom slučaju pokazano. Ono što sam se slučajno uverio je, da kad na suncu stoji konstrukcija, ona premazana
premazom je znatno manje vruća od čelika koji nije premazan, što bi u obrnutom smeru značilo da ima nekog efekta koji oni navode
a dali je onoliko koliko oni navode to ne znam. Možda da probam s ovim Zorkinim jer već imam, gore ne može da bude sigurno.
P.S. Nisam te obavestio o spirali jer čovek nema od 50mm a meni je baš ta dimenzija. Jel znaš koji je korak na tvojoj spirali
i koji fi.


Bilo bi dobro da isprobaš taj premaz pa da imamo informaciju iz prve ruke. Jeste malo skuplja varijanta ali većini nas koji bi radili spremnike 10 cm u prečniku mnogo znači jer je prostor uvijek tijesan. Kod mene je spirala fi 60 sa rupom fi 20 ali sam je "navukao" na osovinu fi 24. Vanjska cijev je fi 70 i nema niti drobljenja ni zaglavljivanja.
Korak spirale je 50mm
http://www.pik.ba/artikal/5562...zne-transportere-puznice-fi50/
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dclient.hispeed.ch.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2014. u 08:56 - pre 124 meseci
Citat:
marko67:
Citat:
SKIDANOVIC:
Mozda i jeste najbolji ali je i prejak , narodu treba slabiji gorionik koji ce moci da zadovolji siroke narodne mase a ne samo ogromne potrosace.

Od 3kw do 15 kw je optimalan za sadasnje Srpsko trziste , a to niko ne pravi .

Trebao bi da budeš malo realniji i shvatiš da je 3kW neupotrebljiv plamen... možda da ogreješ ruke drugo ništa.
Prevedeno na pelet i njegovih max. 5kW/kg to ti je 10 grama za minut. Pošto si još uvek u fazi nabavke najnajnaj gorionika ili kotla
eksperimentalno upali 10gr peleta i održi plamen 1 min. Takodje 3kW struje troši bojler od 80lit pa je potrebno 2 i više sata da ugreje tu vodu
na 60C. Toliko o minimalizmu i grejanju.


Marko dugo te nema ovde na forumu , zelim ti dobrodoslicu .
Lepo si ovo napravio i izolovao svaka ti cast , predpostavljam da sada imas zanemarljive gubitke toplote.
Postigao si sigurno makismum sa tvojim sistemom .

A kao odgovor na tvrdnju za gorionike moram da te demantujem i da te informisem da se u svetu prave gorionici od 2KW .....pa do 500KW .
Da nebismo puno ulazili u diskusiju evo samo jedan primer malog a efikasnog gorionika.




Typ: Pellas®X Mini
Leistung: - - 5 - 26 kW
Versorgung: - - 230 V AC / 50Hz
durschn. Leistungsaufnahme: - - 60 W
Gewicht: - - 11 kg
Förder- und Dosierschnecke: - - 2 m
Brennstoff: - - Holzpellets 6 - 8 mm, Hafer, Obstkerne
Effizienz Verbrennung: - - bis 99 %
Wirkungsgrad im Kessel: - - bis 96 %
Leistungseinstellung: - - JA
Lambdasonde: - - JA (optional)
Pumpenbedienung CO: - - JA
Pumpenbedienung CWU: - - JA
Sensor Zimmertemperatur: - - JA (optional)
Wetter Automatik: - - JA (optional)
Solar unterstützung: - - JA (optional) nur X.Control



_
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7719548 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.