Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć pri kupovini aparata do 350 €

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7197 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €17.02.2010. u 13:56 - pre 173 meseci
Pazi, do pre nekog vremena, uvek sam činio istu grešku u koracima - tuđ izbor posmatrao isključivo iz finansijskog ugla i tako uvek dolazio na ideju preporuke DSLR-a.

Sada razmišljam malo drukčije i DSLR preporučujem samo onima koje fotografija zanima nezavisno od svakodnevnog škljocanja - što će reći - idi na DSLR samo ako imaš nameru da učiš tehniku, da se tome posvetiš više od uobičajenog "point & shoot".

Para potrošena na DSLR koji će glumiti kompakt je - bačena para.

Dobro razmisli šta od aparata očekuješ i da li želiš da mu posvetiš vremena. Ako je odgovor "DA", onda nema dileme - preskoči sve egzibicije sa prosumerima, "wannabe prosumerima" i kompaktima i kupi DSLR. Očekuj da je njegova upotreba u nekim segmentima neviđeno laka, a da je opet, u nekim segmentima dosta komplikovanija od kompakta, u smislu da moraš obraćati mnogo više pažnje na neke sitnice koje kod kompakt aparata uopšte nisu bitne.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8412
109.198.0.*



+1353 Profil

icon Re: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €17.02.2010. u 14:07 - pre 173 meseci
Citat:
StORM48: Pazi, do pre nekog vremena, uvek sam činio istu grešku u koracima - tuđ izbor posmatrao isključivo iz finansijskog ugla i tako uvek dolazio na ideju preporuke DSLR-a.


Ovo mi je potpuno nerazumljivo, DSLR je jako skup sport i upravo zato sam prilikom takvih preporuka nekome vrlo oprezan.

Jedino što je sa DSLR-om sigurno je da ćeš imati najveći gubitak novca. Da li će on biti vredan - to je drugo pitanje na koje svako sam treba da odgovori.

Sreća, sada se može biti malo slobodniji u preporukama jer su cene već dosta pale, ali ranije je imati DSLR, a ne koristiti ga onako kako on zaslužuje - bilo čisto bacanje para.

Citat:
Sada razmišljam malo drukčije i DSLR preporučujem samo onima koje fotografija zanima nezavisno od svakodnevnog škljocanja - što će reći - idi na DSLR samo ako imaš nameru da učiš tehniku, da se tome posvetiš više od uobičajenog "point & shoot".


Ovo je dobro razmišljanje, to je zapravo to o čemu pričam.

btw, ja nijednu klasu aparata ne podcenjujem, za sve klase postoji i kupci i oni za koje je baš ta klasa najbolje rešenje.

Jedino preostaje da svako za sebe tačno proceni u koju klasu spada i da pravilno odreaguje, jer loš izbor može biti (vrlo) bolan i to na dva načina:

1. Ako je slabiji od idealnog - to te frustrira i limitira u napredovanju-

2. Ako je jači od idealnog - to je čisto bacanje para, bez obzira o kojoj se klasi radi.



 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €17.02.2010. u 15:42 - pre 173 meseci
Fazon je u tome da kad neko pita da li da uzme Nikon P90 ili SX10 za, ne znam - 500 evra, meni odmah padne na pamet 1000D, D60, D3000 ili Pentax K-x, Oly E-420... A u stvari, to je mnogo loš predlog, ako prethodno ne znamo afinitete onoga ko kupuje aparat.

Jer, već sam nekoliko puta u poslednjih godinu dana čuo vrlo loša iskustva sa DSLR-om, kod ljudi koji pre najobičnijeg kompakta nisu imali ništa, te im "veliki aparat" deluje dovoljno moćno, kao da sam pravi savršene fotke.

Prvi šamar usledi nedugo posle prvog uključivanja, kad početnik podigne aparat u visinu očiju i prvo konstatuje da je "ekran pokvaren" (nema live-view-a po defaultu), a onda i da pravi mutne fotke, jer je navikao na CDAF, a zbog super-dubokog DOF-a i na manju potrebu razmišljanja o fokusu. Isto tako, pokušaj snimanja prijatelja/partnera ispred neke crkve ili neke druge građevine - obično biva počašćeno mutnom fotkom, jer DSLR ne oseća vašu želju da fokusirate crkvu, a da vam subjekt bude oštar.

I tako, razna čuda su moguća i zbog toga - oprez prilikom preporuke, jer nije stvar samo u početnoj investiciji.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €17.02.2010. u 16:20 - pre 173 meseci
Ima tu jedan mali niz logičkih poteškoća na koje nailazim i koje me sputavaju da shvatim zašto neko daje 500 evra za nešto što nije dSLR.
Jer, kad baciš na štampu sliku u svadbarskom formatu, razliku između a520, Ixusa i G10, videćeš NIKAD.
A dSLR ćeš konstatovati odmah, upravo zbog tog DOF-a ... :) (ako ništa drugo)

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8412
109.198.0.*



+1353 Profil

icon Re: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €17.02.2010. u 16:28 - pre 173 meseci
To je tačno, ali nije bacanje u štampu u svadbarskom formatu jedina namena aparata.

Ima nešto i u zumu, macro-u, tražilu, ergonomiji, spoljnom blicu, video-u, obrtnom ekranu itd...- u čemu se aparati i te kako razlikuju.

Sve to može da (za)treba i ako znaš sve to da iskoristiš, sve to može da doprinese:

1. I da dobiješ bolji rezultat, a naročito

2. Da povećaš procenat situacija iz kojih ćeš imati makar kakav rezultat, što je vrlo važno.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €17.02.2010. u 18:02 - pre 173 meseci
Ima nesto i u slikanju na peskovitoj plazi, pa u bazenima, ili plicacima, ili jos ponesto a i ispod vode.

Mnogo je sirok spektar primene kompakta na mestima gde dSLR ne moze tu da prismrdi, a jednom amateru rekreativcu to moze predstavljati nesto mnogo znacajnije od DOFa.

Osim toga, taj mali DOF koliko moze biti od koristi, isto toliko moze i da smeta.

Na primar ovako nesto







Mnogo mocno oruzije.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 17.02.2010. u 19:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pomoć pri kupovini aparata do 350 €

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7197 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.