Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

internet sajt i firma

[es] :: Vodič za posao :: internet sajt i firma

[ Pregleda: 2568 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

imagine2

Član broj: 151588
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.videocv.rs


Profil

icon internet sajt i firma09.01.2010. u 05:58 - pre 173 meseci
Hteo bih da pokrenem internet sajt. Interesuje me sledece sa pravnog aspekta:

-kada registrujem domen (adresu) kao fizicko lice taj sajt, to jest ono sto se nalazi na adresi je moje licno?

-ako zelim da naplacujem nesto sa tog sajta - banner, oglas, sta bilo - treba mi firma da mogu da izdajem fakture???

-kako ta firma moze da izdaje fakture za nesto sto nije njeno???
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 08:53 - pre 173 meseci
Pa registrujes sajt (domen) na ime firme i resio si taj problem.
 
Odgovor na temu

imagine2

Član broj: 151588
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.videocv.rs


Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 09:01 - pre 173 meseci
Dobro, a sta ako ne zelim da sajt registrujem na ime firme? Da li to moze da funkcionise ili ne?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.mbb.telenor.rs.



+421 Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 11:17 - pre 173 meseci
Mislim da nikog nece zanimati na koga je registrovan sajt. Ono sto je bitno jeste što ti vršiš usluge drugima, iz naknadu i za to je predviđena registracija i plaćanje poreza i doprinosa. Ako će sledeće tvoje pitanja da bude "a šta ako se ne registrujem? da li će to moći da funkcioniše tako?". Da, moći će da funkcioniše dok te ne savata inspekcija a onda ćeš da nadrljaš. Da ne pričamo o tome što bez registrovane firme ne možeš da izdaješ račune i sve ukupno izgledaš neozbiljno gledajući iz ugla tih firmi koje se oglašavaju. Ja kad bi se oglašavao, sigurno bi izabrao firmu koja može da mi da (pravu) fakturu koju bi mogao da proknjižim kao trošak poslovanja (što reklamiranje i jeste). Takođe, moraš da brineš i o Zakonu o oglašavanju koji kaže da niko ne može da oglašava usluge ako nema registrovanu firmu i ako ne dostavi deklaraciju. Dakle, ti od svojih klijenata koji žele da oglase neke usluge moraš da zahtevaš deklaraciju, koju oni ne mogu da ti daju ako nisu registrovani za obavljanje neke delatnosti, a na toj istoj deklaraciji ti moraš da upišeš i sebe (tj. svoju firmu) kao oglašavača. Inspekcija može da vidi da ti na sajtu oglašavaš nekoga i da ti traži deklaraciju (za svaki pojedinačni oglas).
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 12:15 - pre 173 meseci
Citat:
S A J A: Mislim da nikog nece zanimati na koga je registrovan sajt.


Da li si siguran da nece? Ne razumem se dovoljno ali najlogicnije mi je da ce ih i to zanimati.
 
Odgovor na temu

imagine2

Član broj: 151588
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.videocv.rs


Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 14:14 - pre 173 meseci
@saja Ma moje sledece pitanje nece biti da li moram da registrujem firmu. Ja hocu da registrujem firmu, nema problema, ali ne bih zeleo da sajt bude vezan vlasnicki za nju. A opet, sa druge strane, nije mi jasno pravno kako je moguce da sa tom firmom naplacujem usluge sajta koji nije njen, a cini mi se da dosta ljudi to radi. Posebno sto ne zelim da registrujem preduzetnicku firmu, vec d.o.o.

Znaci, cini mi se da kod nas to nije pravno reseno, ili ja jednostaavno nisam cuo, i cudi me da sam prvi koji postavljam to pitanje, jer nigde nisam naisao na slicnu temu.

Secam se kada sam bio preduzetnik, bila je neka fora da sam sam sebi, tj ja kao fizicko lice sam sebi preduzetniku kao pravnom licu preko nekog ugovora koji sam sam sastavio dao automobil na pozajmicu. A sve to da bih koristio racune za benzin, odrzavanje itd. To mi je rekla knjigovodja. I tako sam koristio te racune i pravdao ih. Da li sada kada otvorim d.o.o. treba da na pravim ugovor izmedju firme i samog sebe kao vlasnika sajta o medjusobnoj saradnji, i da onda ta firma moze da pruza usluge preko sajta?

Nadam se da nisam previse zakomplikovao, ali jako mi je vazno da ovo pitanje resim...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 15:43 - pre 173 meseci
Citat:
websurfer: Da li si siguran da nece? Ne razumem se dovoljno ali najlogicnije mi je da ce ih i to zanimati.


Ako si preduzetnik, sajt se vodi na tvoje ime i to je dovoljno. Međutim, ako je vlasnik sajta fizičko lice a preduzeće obavlja neku delatnost preko njega, onda bi mogao da se napravi neku ugovor o ustupanju (ako je bez naknade) ili zakupu (ako je sa naknadom, al se onda i plaća porez na tu naknadu, mislim da je 20%).


Citat:
imagine2: @saja Ma moje sledece pitanje nece biti da li moram da registrujem firmu. Ja hocu da registrujem firmu, nema problema, ali ne bih zeleo da sajt bude vezan vlasnicki za nju. A opet, sa druge strane, nije mi jasno pravno kako je moguce da sa tom firmom naplacujem usluge sajta koji nije njen, a cini mi se da dosta ljudi to radi. Posebno sto ne zelim da registrujem preduzetnicku firmu, vec d.o.o.


Dakle najbolja opcija bi ti bila da registruješ sajt na preduzeće. Tako možeš da dobiješ domen .co.rs a i izgledaćeš pred klijentima ozbiljnije. Međutim, ako nećeš da registruješ sajt na preduzeće, onda uradi ovo gore što sam napisao websurferu.

 
Odgovor na temu

imagine2

Član broj: 151588
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.videocv.rs


Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 16:37 - pre 173 meseci
Ako moze jos detalja vezano za ugovor o ustupanju ili zakupu?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 17:32 - pre 173 meseci
Imaš na netu da nađeš primere.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: internet sajt i firma09.01.2010. u 17:47 - pre 173 meseci
Nadam se da imaš jako dobar razlog zašto toliko komplikuješ situaciju sebi. Najlakša varijanta ti je da se registruješ kao preduzetnik i onda koristiš sajt koji je registrovan na tvoje ime ili ako baš hoćeš d.o.o., ne vidim šta je problem da registruješ domen i zakupiš hosting na ime firme. Ako ti je cilj da po eventualnom gašenju firme zadržiš taj domen, nemoj ga registrovati na 10 godina, nego ga registruj na godinu dana, pa kad istekne, preregistruj ga na svoje ima, a i uvek možeš kao firma da prodaš taj domen samom sebi ako više nećeš da se vodi na firmu. E sad, ako si baš zapeo da svoj lični domen koristiš kao pravno lice, budi spreman na razne peripetije. Prvo moraš da proveriš da li ti kao fizičko lice uopšte možeš da pružaš usluge iznajmljivanja oglasnog prostora (u ovom slučaju sajta), a i kako će inspekcija gledati na to. Ipak trebaš da računaš da se u ovom slučaju taj sajt može podvesti pod osnovno sredstvo za rad, pa bi samim tim bilo dobro da imaš fakturu na ime firme, a kao fizičko lice ti to ne možeš da izdaš. Dakle, kao što saja reče, verovatno možeš da probaš sa nekim ugovorom o zakupu, isto kao što si radio za automobil, ali će ti teško neko reći da li to prolazi kod inspekcije ili ne, jer to nije nešto što je uobičajeno da se radi, već je ljudima lakše i jednostavnije da jednostavno registruju domen na ime firme, dobiju fakturu na ime firme i mirni su.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: internet sajt i firma10.01.2010. u 08:01 - pre 173 meseci
Domen uvek moze da promeni vlasnika tako da mislim da ti je bolje da ga registrujes na firmu a kasnije eventualno (ako resis da vise ne koristis domen za potrebe firme) registraciju prebacis na sebe kao fizicko lice.
 
Odgovor na temu

imagine2

Član broj: 151588
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.videocv.rs


Profil

icon Re: internet sajt i firma11.01.2010. u 17:51 - pre 173 meseci
A koliko puta domen tako moze da menja vlasnika? I da li moze da menja vlasnika i za vreme zakupa, ili samo pri produzavanju/iscticanju istog?
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: internet sajt i firma11.01.2010. u 21:03 - pre 173 meseci
Moze da menja vlasnika bilo kad i neograniceno puta. Ali ako registrujes .co.rs domen (koji je predvidjen samo za firme) onda on moze da bude registrovan samo na firmu a ne i na fizicko lice.
 
Odgovor na temu

imagine2

Član broj: 151588
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.videocv.rs


Profil

icon Re: internet sajt i firma12.01.2010. u 03:51 - pre 173 meseci
Hvala puno svima!!!
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: internet sajt i firma12.01.2010. u 16:45 - pre 172 meseci
Samo pazi gde registrujes domen jer ima mnogo "kompanija", pa pripazi da registrujes kod kompanije a ne kod "kompanije" kako ne bi na kraju ostao bez svog dragocenog domena.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: internet sajt i firma

[ Pregleda: 2568 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.