Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

extender 2x i 1,4 x koji?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: extender 2x i 1,4 x koji?

[ Pregleda: 1333 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yt1vuk
penzos
Novi Beograd

Član broj: 240775
Poruke: 6
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon extender 2x i 1,4 x koji?24.12.2009. u 17:48 - pre 174 meseci
Vec duze vremena trazim extender xa moj aparat Canon 500d i objektive Tamron SP AF Di 90mm f2,8 MACRO i Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS III USMi ne mogu da nadjem odgovarajuci.Zna li neko koji bi extender bio funkcionalan u ovoj kombinaciji i da ne udara u staklo kada se navrne.Posto sam pretrpeo mozdani udar ovo bi mi jako pomoglo narocito za macro jer nisam u mogucnosti da vise bauljam i saginem se po livadama.Unapred hvala.

[img][/img]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: extender 2x i 1,4 x koji?24.12.2009. u 18:13 - pre 174 meseci
Pre svega - dobrodošao.

Nažalost, extenderi se vrlo teško uklapaju sa EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. I sam imam to staklo i znam da je i u uputstvu navedeno da nije kompatibilan sa extenderima, zbog zadnjeg elementa koji se sudara za optičkim elementima extendera. Naravno, ta informacija je dosta šturo obrađena i uglavnom se odnosi na Canon TC-ove.

Što se ostalih tiče, ako se ne varam, postoje neki TC-ovi koji nemaju problem kolizije sa zadnjim elementom stakla - Kenko na primer. Ali, NE SVI modeli Kenko-a, nego samo oni kojima je optički element čak i malo uvučen u samu cev.

Ne znam kako se Tamron uklapa u tu kombinaciju, ali pretpostavljam da ne bi trebalo da bude problema.

Imaj u vidu i sledeće - većina tela omogućava fokus do f/8. Ispod te vrednosti (f/9 i manje) fokus biva onemogućen, jer nema dovoljno svetla za AF senzor. EOS-1 omogućava da čak i takve kombinacije rade, a sa 500D si sa 1.4 TC-om na samoj granici, jer na 300mm i f/5.6 već dostižeš f/8. 2x TC već previše odlazi kud ne treba, pa računaj da to ne bi bio uspešan poduhvat. Zbog toga se i praktikuje upotreba TC-ova samo na staklima sa fiksnom blendom.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: extender 2x i 1,4 x koji?

[ Pregleda: 1333 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.