Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Komunalna taksa za isticanje firme

[es] :: Vodič za posao :: Komunalna taksa za isticanje firme

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 20430 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

btamara
samostalna delatnost (slobodni strelac)
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 258568
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme30.04.2010. u 00:35 - pre 169 meseci
Izvod - iz Odluke o lokalnim komunalnim taksama (Beograd) – za šta se sve plaća lokalna komunalna taksa

Komunalna taksa plaća se za:
1. korišćenje prostora na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija u poslovne svrhe, osim radi prodaje štampe, knjiga i drugih publikacija, proizvoda starih i umetničkih zanata i domaće radinosti;
2. držanje sredstava za igru ("zabavne igre");
3. priređivanje muzičkog programa u ugostiteljskim objektima;
4. korišćenje reklamnih panoa;
5. korišćenje prostora za parkiranje drumskih motornih i priključnih vozila na uređenim i obeleženim mestima;
6. korišćenje slobodnih površina za kampove, postavljanje šatora ili druge objekte privremenog korišćenja;
7. korišćenje obale u poslovne i bilo koje druge svrhe;
8. isticanje firme na poslovnom prostoru;
9. isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora na građevinskim objektima;
10. korišćenje vitrine radi izlaganja robe van poslovnih prostorija;
11. držanje i korišćenje plovnih postrojenja i plovnih naprava i drugih objekata na vodi, osim pristana koji se koriste u pograničnom rečnom saobraćaju;
12. držanje i korišćenje čamaca i splavova na vodi, osim čamaca koje koriste organizacije koje održavaju i obeležavaju plovne puteve;
13. držanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi;
14. držanje motornih drumskih i priključnih vozila, osim poljoprivrednih vozila i mašina;
15. zauzeće javne površine građevinskim materijalom i za izvođenje građevinskih radova.


Komentarisaću gore naveden Izvod u vezi sa mojim slučajem, a koliko sam videla sličnih primera već je bilo pa mislim da će mi neko razjasniti a da će biti značajno i svima vama koji ste o ovome raspravljali.
Danas sam dobila Rešenje za komunalnu taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru. (Radi se o Agenciji za kompjuterske usluge - šifra delatnosti 72200, Zvezdara - zona 2). Na koverti piše - "Obavezno lično uručenje" - koverta je bila ubačena u poštansko sanduče - dakle nije mi lično uručena, pa pošto je postojala velika mogućnost da se koverta lako izvuče iz sandučeta i baci, a da to ja ni ne znam - dakle mogla bih da se pravim da je nisam ni dobila i da o svemu tome ništa ne znam. Kad sam registrovala Agenciju (radnju) pre četiri godine niko mi nije ni rekao da ću imati ovakvu vrstu dažbine i ko zna da li su mi ovakva rešenja stizala i predhodnih godina (ali niko mi nije došao na vrata stana i lično uručio rešenje). U Poreskom sam dobila samo objašnjenje u vidu Rešenja da treba da uplaćujem: 1. Doprinos za PIO, 2. Doprinos za Zdravstvo, 3. Doprinos za Nezaposlene, i 4, Porez na dohodak građana (paušal) što sam redovno činila sve ove godine kako bih imala uredno overenu Zdravstvenu knjižicu. I niko me nije ni proveravao - ni šta, ni kako, ni gde radim, ni da li radim to što sam prijavila da ću raditi (a ipak radim to za šta sam registrovana + sve što mogu da na pošten i kreativan način pridodam zaradi kako bih platila ove četiri stavke + nabavila potrošni materiljal i tako sam već četiri godine samo nešto iznad "pozitivne nule") - samo je bilo bitno da redovno uplaćujem Doprinose i Porez.
A što se tiče ove komunalne takse - molim neko razjašnjenje jer ne vidim nikakav razlog da plaćam nešto što ne koristim. (povezujem to sa gore nabrojanim stavkama):

1. Ne koristim prostor na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija, ne prodajem štampu, ni knjige ni druge publikacije, niti proizvode starih i umetničkih zanata i domaće radinosti ...
2. ne držim sredstva za igru (osim dečijih igračaka svuda po stanu gde se moja deca i njihovi drugari igraju njima, pa se svi pomalo spotičemio o njih ...)
3. ne priređujem muzičke programe jer živim u stanu i radim u dnevnoj sobi pored svoje dvoje dece koja se tu igraju, supruga i svekrve koji tu provode svoje slobodno vreme.
4. ne koristim nikakve reklamne panoe, jer do posla dolazim putem preporuka prijatelja i rođaka koje ne plaćam i zadovoljnih korisnika mojih usluga, a povremeno preko oglasnika za koji dosledno plaćam cenu objave malog oglasa (dakle platim ono što oglasim kome treba),
5. ne koristim prostor za parkiranje na uređenim i obeleženim mestima jer nemam(o) drumsko motorno vozilo niti priključna vozila.
6 ne koristim slobodne površine za kampove, postavljanje šatora i druge objekte privremenog korišćenja (jer i nemam mnogo vremena za odmor - pored ovog posla i dvoje dece - a zadnji put smo bili van Beograda pre osam godina - leti odemo s decom na Adu)
7. ne koristim obale u bilo koje poslovne i druge svrhe (ne nalazim se u blizini bilo kakvih vodenih površina - osim kad šetam s decom kejom ili odemo do Ade)
8. nisam istakla firmu na poslovnom prostoru, jer ne želim da ističem firmu na vratima svog stana i time se izložim riziku da neko pomisli da smo bogati pa nam obije stan misleći da ima šta da ukrade, a i zbog toga što sada posao pretežno obavljam koristeći laptop kod korisnika usluga i sve ostalo u saradnji sa kopirnicama, štamparijama i fotografskim radnjama - dakle nije mi neophodan poslovni prostor, pa ne vidim razlog da ističem firmu na vratima stana ili na ulazu u zgradu ili poštanskom sandučetu.
9. ne isitčem firmu van poslovnog prostora na građevinskom objektu, jer sve poslove dobijam putem preporuka prijatelja i zadovoljnih korisnika mojih usluga a oni i ne traže da im za to platim.
10. ne koristim nikakve vitrine radi izlaganja robe jer mi to nije neophodno (zadovoljni korisnici pokažu rezultat moga rada onome kome me preporuče)
11. ne držim niti koristim plovna postrojenja i plovne naprave i druge objekte na vodi. (eh, da imam neku jahticu, pa ne bih se bavila ovim čime se bavim ...)
12. ne držim i ne koristim čamce i splavove na vodi (jednom smo samo vodili decu na krstarenje od pristaništa do Ratnog ostrva, pa do Ade i nazad ali to nije bio naš čamac),
13. ne držim restorane i druge ugostiteljske i zabavne objekte na vodi (ne sećam se ni kad sam zadnji put bila na nekom takvom objektu - nemam za to ni vremena ni para);
14. ne držim motorna drumska i priključna vozila, pa nemam ni poljoprivredna vozila i mašine;
15. ne zauzimam javne površine građevinskim materijalom je ne izvodim građevinske radove.

Ako neko može da mi objasni za šta ja to moram da platim 36.000 godišnje biću mu zahvalna, ali smatram da uredno plaćam sve što treba i da ne treba da plaćam ono što ne koristim Hvala državi što mi nudi sve te mogućnosti, ali za sad to ne mogu i nije mi potrebno. I ovo što plaćam ne znam da li mi se isplati, jer više dam državi nego što mogu svojoj deci da omogućim - no makar mogu svoje vreme da isplaniram i posvetim deci kada je to najneophodnije i nadam se da im jednog dana neću biti na teretu (da ću imati dovoljno za svoje potrebe - ili da ću biti trezvena i zdrava dovoljno da mogu doživotno da radim ovakav posao).
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.static.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme30.04.2010. u 08:40 - pre 169 meseci
Vec diskutujemo u 2 temi o ovome.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme30.04.2010. u 09:29 - pre 169 meseci
Tamara, pošto smo i mi u sličnoj situaciji, brat vec 2 godine ima agenciju sa istom šifrom delatnosti, takođe na Zvezdari/Mirijevo, zanima me KO TAČNO šalje ta rešenja? Nama do dana današnjeg nije stiglo NIKAKVO rešnje za plaćanje ove takse, a vidim po tvom iskustvu, da je tebi posle 4 god prvi put stiglo to rešenje?
Očekujem da će i nama stići rešenje ali spreman sam da uputim molbu za ukidanje te takse. Ne bih da taksativno da ponavljam sve ovo što si ti navela, ali apsolutno se slažem da nema osnova za naplaćivanje ovih nameta. Ovo je po APP principu (Ako Prođe, Prođe)
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

btamara
samostalna delatnost (slobodni strelac)
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 258568
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme01.05.2010. u 02:06 - pre 169 meseci
Prvo odgovor na konkretno pitanje: U zaglavlju Rešenja za utvrđivanje lokalne komunalne takse za isticanje firme na poslovnom prostoru piše: Republika Srbija, Grad Beograd, Gradska uprava grada Beograda, Sekretarijat za finansije; Uprava javnih prihoda, Sektor javnih prihoda za područja gradskih opština Odeljenje Zvezdara, Beograd, 27. marta 43-45

Sad ći ti prvo priznati ono što nisam jasno rekla u predhodnoj poruci. Ovakvo rešenje mi je stizalo još dva puta u prethodne dve godine i jedino što sam uradila sa njima je da sam ih stavila u fasciklu i nisam se obazirala na njih. Niti sam imala para da to plaćam jer sam jedva uspevala da skrpim para za Poreze i Doprinose i još sam izmolila Poresku upravu da mi smanji potraživanja na minimum jer imam malu decu i ne mogu da postignem da zaradim koliko mi traže. A kad sam trebala da registrujem Agenciju lepo sam ih pitala (mejlom) da mi kažu koliki će mi troškovi biti za tu vrstu posla kojim želim da se bavim kako bih mogla da planiram troškove i zaradu i popunim Biznis plan jer sam konkurisala za subvencije preko biroa, i tada su mi dali sledeći odgovor: Da odgovor ne daju unapred već da prvo registrujem radnju pa će mi posle reći koliko su Porezi i Doprinosi. Bila sam ogorčena jer kako sam onda mogla da znam koliko će mi biti troškovi i šta me sve čeka a nisam poznavala nikog ko se bavi ovim što ja sad radim da sam mogla da znam kako bi posao išao i koliko bi mi ostalo čiste zarade. Rizikovala sam i dobila subvencije od Službe za zapošljavanje uz uslov da 2 godine redovno uplaćujem Doprinose i Poreze. A kad sam dobila prvo rešenje od Poreske uprave zabezeknula sam se jer nisam očekivala tolike dažbine i prvih nekoliko meseci morala sam da od muževljeve plate uplaćujem svoje doprinose jer nisam mogla da postignem da zaradim to što mi traže.

E kad mi je posle dve godine prvi put stiglo i ovo rešenje za isticanje firme, tek mi je onda svega bilo dosta (a taman sam malo stala na svoje noge).

U rešenju između ostalog piše: Ukoliko obveznik dospele, a neizmirene obaveze ne plati u propisanom roku naplata će se izvršiti prinudnim putem.
Predhodna rešenja strpala sam negde u fasciklu i nisam se na njih obazirala - pa nek me nateraju da prinudno platim - jednostavno nemam para jer mi skoro cela zarada ode na plaćanje Doprinosa i Poreza, a ne mogu više da postignem jer su mi deca još uvek mala. Firmu nemam potrebe da ističem jer za posao koji obavljam ne moram da imam poslovni prostor jer ga pretežno obavljam na terenu.

Stičem utisak da se ova taksa naplaćuje po principu "Koga navatamo" jer mi za predhodne godine nisu stizale nikakve opomene ni prinude.
Da imam lokal ili poseban poslovni prostor i istaknute reklame i firmu na lokalu prihvatila bih plaćanje ove takse, ali ovako kako radim ne prihvatam.
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme18.05.2010. u 10:56 - pre 168 meseci
Da li je još nekom stigao ovaj lopovluk!?

Meni je stigla taksa za jednu firmu da platim 90.000 dinara a za drugu 30.000. Znači ovo je PLJAČKA SAMO TAKVA.

Prošle godine mi je za firmu što je sada stiglo 90k, stiglo 19.800 a za povu drugu nekih 8.000

Ja sada pitam vas da li je neko normalan u toj komori!? Zašta da platim 120.000 dinara jbt!? za papirić koji je 20x20cm
Pritom OBE firme su mi na istoj adresi, nemam maloprodju već proizvodne pogone...

Ja ne znam šta da radim ali zaista, kome da se žalim na ovo!? razmišljao sam da ne platim, ali moram da platim jer u protivnom ne mogu da učestvujem na tenderima, jer u svakoj tenderskoj dokumentaciji traže overeni papir iz Komore da sav pljačkaški hara od njih uredno plaćam
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme18.05.2010. u 21:43 - pre 168 meseci
Citat:
Suns:
Meni je stigla taksa za jednu firmu da platim 90.000 dinara a za drugu 30.000. Znači ovo je PLJAČKA SAMO TAKVA.

Prošle godine mi je za firmu što je sada stiglo 90k, stiglo 19.800 a za povu drugu nekih 8.000



Kako je moguce da se toliko razlikuju iznosi??!!

Prava pljacka!

Gde ti se nalaze firme (koji grad, koja zona)?
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Komunalna taksa za isticanje firme18.05.2010. u 22:00 - pre 168 meseci
Video sam tvoj mejl pre ove poruke pa sam ti tamo napisao, ali evo i ovde.

Firma je prijavljena na adresi gde ja stanujem tj živim već zadnjih 25 godina, u Zemunu to je inače miran kraj sa kućama. Da živim na Bulevaru u Beogradu pa da shvatim ali jbt ((

Ravno 450% mi je taksa veća nego prošle godine. Dabogda sve na lekove potrošili mamu im hoštaplersku!!!!


P.S. Mislim da su napisali da sam u 5-oj zoni...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Komunalna taksa za isticanje firme

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 20430 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.