Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

rang matrice i elementarna bazna transformacija

[es] :: Matematika :: rang matrice i elementarna bazna transformacija

[ Pregleda: 7966 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Joxanaa
Jovana Micalovic
Novi Sad

Član broj: 237142
Poruke: 15
*.2.nat.stcable.net.



Profil

icon rang matrice i elementarna bazna transformacija26.10.2009. u 19:15 - pre 176 meseci
da li neko moze da mi objasni na najlaksi nacin rang matrice i ako je moguce kroz primer?

ako zelite da mi prikazete postupak ovog yadatka kako se resava, nikako mi ne ide.bila bih veoma zahvalna

Rešiti sistem linearnih jednačina

2x - y + z = 44
-x + 3y + 2z = -53
5x - 6y - z = 19

pomoću elementarne bazne transformacije.

P,S imam kolokvijum sledece nedelje, a profesor nam nije dobro objasnio:(
jovana
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija26.10.2009. u 21:47 - pre 176 meseci
def1. Minor reda k matrice Amxn je vrednost determinante kvadratne podmatrice formata kxk nastale iz matrice A ukrštanjem bilo kojih njenih k vrsta i k kolona.

def2. RANG matrice Amxn je broj k ako postoji bar jedan minor reda k, a svi minori reda k+1, k+2, k+3,... (svi višeg reda) svi jednaki nula.

def3. Dve matrice su slične akko imaju isti rang.

Korišćenje def2. za utvrđivanje ranga je nepraktično jer se mora ići od viših minora ka nižim zbog dela definicije iza zareza. Rang je 2 samo ako nije 3 ili 4 ili5...
Matrica tipa 4X4 ima samo 1 minor reda 4 ali ogroman broj minora reda 3 i reda 2.

Za utvrđivanje ranga se koriste osobine:

Rang matrice se ne menja ako primenimo neku od elementarnih transformacija:

1. međusobno zamenimo mesta bilo kojim 2 vrstama (kolonama),
2. bilo koju vrstu (kolonu) pomnožimo nekim realnim brojem p i tako pomnoženu dodamo nekoj vrsti (koloni) i
3. izbacimo vrstu (kolonu) čiji su svi elementi jedanaki nula.


Najčešće se primenjuje transformacija broj 2 sa ciljem pravljenja svih nula ispod glavne dijagonale - što i određuje vrednost parametra p kojim množimo vrstu. Minor (determinanta) koji ima nula vrstu ili nula kolonu je jednak nuli po osobinama determinanti.

Za tvoj primer:
-formiraj proširenu matricu sistema
- zameni mesta prvoj i drugoj vrsti jer je nepraktično ovako kako je sistem zadat jer bi morala da množiš prvu vrsu sa razlomcima.
- pomnoži prvu vrstu sa 2 i tako pomnoženu dodaj drugoj vrsti, a istovremeni i sa 5 i dodaj trećoj vrsti
- dobićeš sličnu matricu koja u drugoj vrsti ima: 0 5 5 -62 a u trećoj 0 9 9 -246.
- pomnoži drugu vrstu sa (-9/5) i dobićeš sličnu matricu koja u trećoj vrsti ima: 0 0 0 -672/5.

rang(A)=2 i rang(Ap)=3 i po Kroneker-Kapelijevoj teoremi sistem nema rešenje.

A i bez K.K teoreme treća jednačina se pretvorila u: 0*x + 0*y + 0*z = -672/5, što je protivurečnost i sistem nema rešenje.

Ne znam da pišem u Tex-u ali mislim da ćeš se snaći.

Dosta dobro je uradjeno na ovom sajtu primera: http://www.matematiranje.com/vishamat.html
Ima puno primera.
Uzmi matrice i matrice zadaci


[Ovu poruku je menjao miki069 dana 26.10.2009. u 23:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija26.10.2009. u 22:32 - pre 176 meseci
Ko je profa?

Linearna algebra je ubedljivo, ali ubedljivo najlakši predmet na MATF-u. Ogroman procenat studenata ga je položio u roku u mojoj generaciji, uključujući i mene. Samo treba zagrejati stolicu, paziti na času i kupiti literaturu (koju profesor obično navede na prvom času).

100% Linearne su šabloni sa velikim Š.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija27.10.2009. u 06:44 - pre 176 meseci
Zavisi na kom PMF-u.
U Beogradu pretpostavljam da jeste. To se vidi i po broju ESPB bodova koje nosi - Linearna Algebra 7 a Analiza1 10 bodova.
U Kragujevcu na PMF-u je među najtežim ispitima. Nosi 9 ESPB bodova koliko i Analiza1.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.211.*



+2790 Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija27.10.2009. u 07:07 - pre 176 meseci
Kada u Beogradu dođeš na algebarsku topologiju, onda vidiš da nemaš pojma algebru.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Joxanaa
Jovana Micalovic
Novi Sad

Član broj: 237142
Poruke: 15
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija27.10.2009. u 12:58 - pre 176 meseci
znam ja sve te definicije, ali dzaba kad ne mogu da odredim koliki je rang...znam da rang ne moze biti veci od broja kolona u matrici, ali kako da znam koliki je.po cemu se to gleda? evo naprimer matrica A=

1 2 3
5 1 7
6 6 3

stavim sve nule ispod glavne dijagonale, izracunam determinantu, i sta onda?
jovana
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2790 Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija27.10.2009. u 13:27 - pre 176 meseci
Oduzimanjem prve vrste pomožene sa pet od druge vrste i prve vrste pomnožene sa 6 od treće vrste dobija se matrica

.

Ako od druge vrste oduzmemo treću, dobijamo matricu

.

Dodavanjem druge vrste pomnožene sa 10 trećoj vrsti dobijamo matricu

.

Obzirom da je determinanta različita od nule, rang je 3.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Joxanaa
Jovana Micalovic
Novi Sad

Član broj: 237142
Poruke: 15
*.2.nat.stcable.net.



Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija27.10.2009. u 21:07 - pre 176 meseci
hmmm...da li postoji jos neki laksi nacin za odredjivanje ranga?:) a rang vektorskog prostora kako se odredjuje?
jovana
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: rang matrice i elementarna bazna transformacija27.10.2009. u 21:26 - pre 176 meseci
Ne postoji lakši način. Opet ista priča kao u temi o konvergenciji i divergenciji.

Štaviše, baratanje sa vektorskim prostorima predstavljanjem preko matrica i svih pojmova u vezi sa njima (rang, determinanta, ...) se smatra olakšicom za neke komplikovanije koncepte, na primer, analitičko proučavanje geometrije ili sistema diferencijalnih jednačina.

Linearna algebra bi se mogla opisati kao kapija koja vodi u svet matematike. Ona predstavlja osnov za analitičko proučavanje velike većine pojmova kojima barata matematika.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: rang matrice i elementarna bazna transformacija

[ Pregleda: 7966 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.