Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom

[es] :: Hosting :: Domeni :: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15437 | Odgovora: 72 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mp3men
Novi Sad

Član broj: 131434
Poruke: 199
*.mynsn.net.

Sajt: zanimljivostidana.com


+13 Profil

icon ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 15:18 - pre 176 meseci
Evo jedne male infomacije a mozda i velike za koji dan ako se desi to sto će da uradi ICANN
ICANN drži sastanak ove sedmice u Seulu.I ovaj sastanak može da bude jedan od najvažnijih ili da doživi jedan od najvećih promena u svoje četiri decenije istorije postojanja.Ove sedmice se očekuje odobrenje međunarodnih domena - ili ti adresa -koje će moći da se registruju sa ne latiniskom
ili ti za nas sa Balkana slova poput ćščđ latinice ili ćirilice u nazivu domena Za vise o ovom ovde

Već počinjem da razmišljam o imenima domena: čevapćić,roštiljćić,sneško belić,građevine,đurđevak niz nastavite sami
ps valjda se kaze ne latinsko pismo hehe ...ako nije nek ispravi moderator
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 16:12 - pre 176 meseci
Početak haosa, ako mene neko pita. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 16:28 - pre 176 meseci
ja već imam takav domen, sa đ
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 16:38 - pre 176 meseci
Bogu hvala, najzad ce nepismeni da prestanu da pisu one dvoslovne kovanice za nasa slova... bice lakse za citanje.
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 16:46 - pre 176 meseci
ne vidim što bi nekom smetalo ako ja sajt na ćirilici, hoću i ćirilični domen. Ovako jedno ćirilicom, drugo latinicom..ne ide
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 16:47 - pre 176 meseci
Citat:
bachi
Početak haosa, ako mene neko pita. :D


Ne znam, meni se ovo cini odlicnom odlukom - koliko puta sam trazio nesto i naleteo na neki japanski sajt npr... gde apsolutno nista ne mogu da razumem a ni da procitam.

Sada ce svi ti ne-latinicni domeni imati svoj TLD - pa na samom startu covek moze da vidi u sta se upusta - lepo nama, lepo njima :-)

A ako bude nekih problema sa parsiranjem karaktera i sl... to ce biti samo njihov problem hehe :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mp3men
Novi Sad

Član broj: 131434
Poruke: 199
*.mynsn.net.

Sajt: zanimljivostidana.com


+13 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 16:54 - pre 176 meseci
Citat:
bachi: Početak haosa, ako mene neko pita.
i ja isto tako mislim.

Biće opsti grabez za domenima ko pre devojci njegova devojka tj.ko pre domenu njegov domen.
Vec ko da gledam neko ce boga mi (ako ovo prodje od strane ICANN-a) i da zaradi na domenima mozda.....

Zivo me interesuje ako ovo usvoje kako ce na to imati efekta u SEO i u pretrazivanjima korisnika,hocu reci
Na primer imate dva domena na internetu tako da kazemo istog naziva.

Korisnik interneta upise domen :google pretraživač.com i google pretrazivac.com da li ce morati da napise tacno rec ako zeli da poseti domen ''google pretraživač.com'' ili moze upotrebiti i primer broj 2....(google pretrazivac.com)

maaa... bice guzve na netu sa sajtovima samo takve....
 
Odgovor na temu

cyofee
Filip Ađić
Novi Sad

Član broj: 207700
Poruke: 115

Sajt: filip.adjic.net


+52 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 17:18 - pre 176 meseci
Postoji problem sa phishingom. Ima gomila nelatiničnih slova koja izgledaju jako slično latiničnim.

[Ovu poruku je menjao cyofee dana 26.10.2009. u 22:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom26.10.2009. u 23:12 - pre 176 meseci
Citat:
bachi: Početak haosa, ako mene neko pita.


Pocetak haosa ali niko te ne pita
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
12.43.115.*

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom29.10.2009. u 23:22 - pre 176 meseci
tacno POCETAK HAOSA...


...kao sto ona tema rece "Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???"...ipak ce oni da uzmu fine pare od toga...
www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 06:58 - pre 176 meseci
kad će .RS na ćirilici, ako već kažu registruj srpski, onda treba na ćirilici.
 
Odgovor na temu

MTodorovic
Milan Todorovic
Inzenjer
Beograd

Član broj: 158261
Poruke: 163
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.tt-group.net


+8 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 08:04 - pre 176 meseci
To bi mozda znacilo da dolazi do neke nove preraspodele kolaca, ali i laksa pretraga po lokalnom content-u ..., mada zavisice dosta od pretrazivaca ... kako ce oni implementirati eventualnu promenu ... ja bih licno voleo nesto novo ...
TT Group prognoza |
Billing-systems.net |
SeoExpert.rs/ za optimizaciju na pretraživačima|
Filmovi7
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 08:32 - pre 176 meseci
Širenju interneta i novih mogućnosti jedino mogu da se bune neki lovatori ili ograničeni ljudi. Ako neko hoće da ima www.peraperić.com umesto www.peraperic.com ja to pozdravljam.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.kbcnet.rs.



+257 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 10:28 - pre 176 meseci
Eto prilike da se zaradi od RS (.pc cirilicom, zamislite samo www.my.pc :))
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
dynamic-213-198-255-22.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 10:40 - pre 176 meseci
Čekaj, samo da rezimiram:

-ako hoću da otvorim crnogorski sajt, koji u nazivu ima neko od onih dodatnih/novih 3 slova, moram da imam instaliranu tastatururu za crnogorski, čiji kodni raspored nemam na IksPe-u? (postoji li uopšte?)
-za francuski sajt - francuska tastatura, i tako dalje.....

- a da li će imena domena koji imaju isti naziv, samo različito pismo (ćevapčić.com i ćevapčić.com (ćir)), biti isti domen, ili različit??? znači da ćete terati DNS da vidi Č i Č kao isto slovo? ... a kako će da razreši Nj, Lj i Dž, kad su to dva slova na latiničnoj tastaturi, a jedno na ćiriličnoj?

-kako onda razrešiti da li je domen cepem.com ustvari se*em.com na ćirilici, ili je cepem.com (ćir) na latinici... kompjuteri će lako, kako će ljudi da se snalaze???

-www.... jel vv.vv.vv (ćir) ili njnjnj (ćir), ili bbb (ćir) ????

- e, da , najbitnije.... .co.rs ili .co.rs (ćir), ili ko.rs (ćir)..... ustvari, kad već nemam registrovan newtesla.com, da ja lepo maznem njutesla.com (ćir), a :)))))

- i onda će CIA zaposliti još kvadrilion stručnjaka, da bi uopšte znali kako da otkucaju sajt koji bi im bio sumnjiv kad bi znali da ga pročitaju i otkucaju... pozitivno, nova radna mesta ;)

- lepo kaže bachi: početak haosa.... bolje da su dozvolili otvaranje TLD po želji....

EDIT: ni ova php skripta ne može da ima istovremeno ćirilicu i latinicu.... post time gubi smisao.... morao sam da dodajem (ćir)....

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 30.10.2009. u 11:51 GMT+1]
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 11:00 - pre 176 meseci
Citat:
newtesla
- a da li će imena domena koji imaju isti naziv, samo različito pismo (ćevapčić.com i ćevapčić.com (ćir)), biti isti domen, ili različit???


Razlicit.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 11:09 - pre 176 meseci
Neka bude haos, sto da ne - taj haos ce biti iskljucivo na "plecima" onih kojima je smetalo da internet domeni budu samo na ASCII latinici.

Citavi bataljoni razno-raznih nacionalnih delegacija i sl... su trazile lokalizovana imena domena, i sad su ih konacno i dobili.. E, sad, muka - bice problema, naravno da ce biti problema - to je od samog starta bilo i ukazivano, ali je zelja za "nacionalnim identitetima" bila veca..

Tako da, sto da ne... onaj ko je to zakuvao, neka se bavi problemima :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 11:29 - pre 176 meseci
Inace, ovo ce biti raj za Phishing...

Recimo, obratite paznju na ovo (c/p-ujte ceo URL):

www.google.cסm
www.google.cοm
www.google.com

Ako ako, sto da ne - i Gradjevinarstvo kaze da je bitno da se para okrece, sto da ne - bice to nova renesansa spama i phishing-a... Ja nemam nista protiv toga, samo da AdBlockPlus podrzava Unicode domene :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 11:36 - pre 176 meseci
Takodje glasam protiv. Ipak je Internet globalan medij, pa bi trebalo da postoji neki zajednicki imenilac.
Ako se ovakva mogucnost dozvoli, sigurno ce u pocetku nastati jagma za "originalnim nazivima", ali ce oni ozbiljniji verovatno ostati na engleskoj latinici ili bar staviti CNAME.
@newtesla: zanimljiva diskusija, trebalo je jos da stavis i screenshot, da se vide cirilicna slova, bilo bi efektnije

EDIT: BTW, odobreno je
http://www.icann.org/en/announcements/announcement-30oct09-en.htm

Citat:
"The coming introduction of non-Latin characters represents the biggest technical change to the Internet since it was created four decades ago." - said ICANN chairman Peter Dengate Thrush.

 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
dynamic-213-198-255-22.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom30.10.2009. u 11:55 - pre 176 meseci
Citat:
websurfer: Razlicit.


Znači, svako čija firma posluje na teritoriji koja ima normalno dva različita pisma u upotrebi (svaki Srbin, dakle!), će morati da zakupljuje minimum 3 domena, ako ima jotovana slova u nazivu firme :

www.ćevapčić.com
www.cjevapchicj.com
www.cevapcic.com
www.ćevapčić.com (ćir)
njnjnj.ćevapčić.com (ćir)
njnjnj.cjevapchicj.com (ćir)
njnjnj.cevapcic.com (ćir)


.... i plus: www.fak-ju-cija-end-efbiaj.com (ćir).... xexexeee ... ili možda bolje reći: džedžedžeedžeeeee ...faking ROFL, bre!

@maksvel: može ovako?


edit: pošto vidim da je odobreno, to samo opet znači da je neki CEPATOP od CEO-a u ICANN-u zveketao neku kineskinju, a ova mu se požalila da ne može svojoj majci, Kung-Fong-Trt da otvori sajt, jer ne smeju kineska slova u naziv domena, a jadna kungfu majka ne zna latinicu.... AMAN, pošto su ameri izmislili Internet, svi ostali nemaju pravo da kukaju.... kao kad bismo MI tražili telefonski internacionalni prefiks +1, a oni izmislili telefon ?????

...uostalom, šta je sa kineskim brojevima za biranje telefonskog broja??? ...ili rimskim, nema veze što je carstvo odavno bivše :)))

...a šta ćemo sa bantu jezicima??? ili sa romskim, koji ne znam ni da li imaju svoje pismo, a recimo hoće svoju web stranu???

edit2: zaboravio sam na Pikte, Tračane, klinasto pismo i glagoljicu.....

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 30.10.2009. u 13:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 30.10.2009. u 13:09 GMT+1]
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: ICANN u petak odluka o nazivima domena sa ne latinskim pismom

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15437 | Odgovora: 72 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.