Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Doniranje organa, ima li života posle smrti ?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11820 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Doniranje organa, ima li života posle smrti ?16.10.2009. u 11:57 - pre 176 meseci
Pre nekoliko godina sam dobila donorsku karticu, odn. zaveštala svoje organe. A pre neki dan sam načula na TV-u da i pored toga što neko (za života, to se valjda podrazumeva ) potpiše da donira organe, posle njegove moždane smrti se pita rodbina. Zvala sam VMA, gde su mi to i potvrdili, ustvari prvo mi se javila sestra, pa je stalno pitala ( valjda ) doktorku, konačno se javila doktorka i rekla ovo. Pitala sam je da li postoji neki pravni instrument, kojim ću se zaštititi, odgovor je bio ne, sad moram da razgovaram sa roditeljima, kažem im za karticu.

Uzgred, pomenula sam muža, ispade da se on prvi pita, ali šta ako poginemo zajedno ili jednostavno on bude povređen i ne bude u stanju da da pristanak ?

Konačno i najvažnije, da li mi "raspolažemo" svojim organima posle smrti ?

Ako neko može da sastavi testament i odredi kome će dati kuću, kome njivu ili pozlaćeni i servis, kome štednju na banci, zašto ja nemam pravo da zaveštam svoje organe bez mešanja drugih ?

Usput, svi govore kako je procedura jednostavna - i jeste, izdiktirate svoju adresu službenici na VMA, dobijete blanko karticu poštom, potpišete je, pošaljete im, a zatim vam upišu podatke koje ste popunili u upitniku ( ime, prezime, matični broj, adresa) i plastificiraju i pošalju uz napomenu da nosite uz ličnu kartu. Ni reči o saglasnosti rodbine, odn. tome da kartica uopšte nije validna, bez njihove saglasnosti.

Potpisali ili ne, opet će u slučaju vaše moždane smrti porodica odlučivati o tome da li će vaši organi biti donirani.

Preskače se ono što jeste najbitnije, jar ja sad ovom karticom mogu samo da se zakitim. Da nije u pitanju ovakva stvar odn. mogućnost da nekom produžim život, lepo bih je isekla makazama, pa neka zezaju druge. A ovamo se samo kuka, kako ljudi neće da doniraju organe, kako drugi čekaju na transplantaciju i umiru zbog nedostatka organa sa kadavera. Posle potpišeš i ... ništa.

Tako dolazimo do paradoksalne situacije, nekom ko se odluči da donira organe želja možda neće biti ispunjena zbog predrasuda porodice i suprotno - organi nekoga ko nikada nije razmišljao o smrti biće presađeni nekome ko ih treba, zbog razumevanja porodice i želje da njihovo dete "nastavi da živi u nekom drugom". Ovu fomulaciju sam čula najviše puta, pa je ističem, a motivi porodice i za jednu i za drugu odluku mogu biti različiti, opet se vraćamo na početni problem od donorske kartice nikakve vajde, osim ako rodbini ne bude neki mali putokaz, da vide šta je ta osoba želela i da joj ispune želju.

Kivna sam na ljude koji vode ovu akciju, sama ozbiljnost iziskuje da donor bude upoznat sa svim činjenicama, a ne kako kome dune.

Ako ste zainteresovani da donirate organe, ali pre toga popričajte sa familijom, obavezno, a mrzi vas da tražite po internetu, evo vam broja Odeljenja za transplantaciju organa : 011/ 367-0784

Zanima me kako je to rešeno u drugim zemljama, pošto ima korisnika iz dijaspore, da li se volja nekoga ko je potpisao da zaveštava organe i tako, koliko sam čula, može da spase i do 5 života, poštuje poshumno, bez nekih "ali"?

Pada mi na pamet Šapanija, katolička zemlja, koja je dobro osmišljenom kampanjom uspela da pridobije veliki broj donora.

Ako ste gledali Cvet moje tajne, Pedra Almodovara, onda znate o čemu pričam, scena sa početka filma, ako niste - gledajete .
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?16.10.2009. u 13:10 - pre 176 meseci
@Tamara_K

Ne znam sta da kazem, nisam upoznat sa materijom, ali meni ko i sve ostalo u ovoj zemlji izgleda da neko donosi formalno zakone. No, mozda gresim mozda postoji neki racionalan odgovor na ovo.

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 16.10.2009. u 15:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?16.10.2009. u 13:37 - pre 176 meseci
Cini mi se da u DE ne postoji mogucnost da familija izblokira tvoju odluku.

Ovo je primer nemacke potvrde o darovanju organa u verziji na hrvatskom jeziku i nigde ne vidim mogucnost da neko drugi odlucuje, osim ako nije posebno naglaseno.

http://www.organspende-info.de...4-57/org_ausweis_kroatisch.pdf
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?16.10.2009. u 14:47 - pre 176 meseci
Citat:
anakin14: zasto si toliko opterecena donacijom organa?

Nisam opterećena donacijom organa, nije uopšte u tome stvar, već saznanjem da se moja ili želja bilo kog drugog ko poseduje donorsku karticu neće automatski poštovati, nego se mora konsultovati rodbina, kao što sam navela onda je sve jedno da li si potpisao ili ne i da ti to niko ne kaže pre potpisivanja. Gde je tu moja slobodna volja ? Zašto moram da pričam sa ocem, majkom (savet doktorke sa VMA), hajde sa mužem to je OK, on zna, ali jednostavno treba da se ubeđujete sa ljudima, doduše onim koji su vam najbliži, oko odluke koju ste doneli. Zanima me šta je sa onima koji nemaju bračnog druga, oca, majku, da li se pitaju brat, sestra. Ja sam jedinica, ali evo ovo mi pade na pamet, znači sazvati sednicu familije i obznaniti odluku, uključujući, tetke, strine, ujne, jetrve, zaove, zetove i sl.
Citat:
Isak666: Cini mi se da u DE ne postoji mogucnost da familija izblokira tvoju odluku.

Ovo je primer nemacke potvrde o darovanju organa u verziji na hrvatskom jeziku i nigde ne vidim mogucnost da neko drugi odlucuje, osim ako nije posebno naglaseno.

http://www.organspende-info.de...4-57/org_ausweis_kroatisch.pdf

Verujem ti, ali meni su juče telefonom rekli i nekoliko puta potvdrili da rodbina može da preinači odluku, kao i da ne postoji zakonsko sredstvo koje će obezbediti da se poštuje moja volja, kad kažem moja, onda mislim na volju svih donora.
Videla sam hrvatsku verziju, u ovoj našoj samo popunite podatke i kažete da hoćete da donirate organe, ništa više, nažalost namam taj papir, pošto sam ga poslala, pounjenog na VMA.
Ako ne verujete, proverite sami, telefon imate u početnom postu.
Edit :
Našla sam još jednu temu o doniranju organa, da sam znala ne bih otvarala ovu, ali nije mi se prikazala pošto sam otvorila svoju. Letimično sam je pregledala, ne postoji nikakv pregled na VMA, koji se navodi u prvom postu te teme, samo napišete da ne bolujete od bolesti koje su tamo naveli.
http://www.elitesecurity.org/t...-dobrovoljnim-davaocima-organa
Evo jednog posta vezanog za Hrvatsku, malo je konfuzno, ispade da rodbina odlučuje, jer je tamo napisano da su svi u Hrvatskoj donori, ako ne odu i odjave se ? Ipak, ako je verovati ovome, postoji mogućnost da pojedinac da izričitu zabranu i da posle nema mešanja rodbine.
Citat:
marijan_e: To za hrvatsku:

Ako ti se rodbina ne složi a ti nemaš zabranu davanja oni ti neće uzeti tako da ti rodbina odlučuje osim ako izričito ne daš zabranu




[Ovu poruku je menjao Tamara_K dana 16.10.2009. u 16:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.169.*



+558 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?17.10.2009. u 11:08 - pre 176 meseci
Ali sta ti to znaci "mozdana smrt" ? Da li to znaci da recimo nedo bog padnes u komu ali si ziva, na aparatima, i onda lekari kazu da nema sanse da se ikad probudis? Pa normalno da se pita neko da li da iskljuci aparate ili da ostanes prikljucena. Ako nedo bog pogines, znaci gotov si, verovatno se postuje samo tvoja zelja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?17.10.2009. u 11:51 - pre 176 meseci
Valjda ako dodje do mozdane smrti, rodbina se pita o momentu iskljucivanja sa aparata? Posle toga nastupa smrt, a posle toga stupa pravilnik o donaciji organa - kakav god da je.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 10:46 - pre 176 meseci
Moždana smrt i koma, nisu jedno isto. Iz kome se čovek može probuditi i posle 20 godina, a moždana smrt je jednostavno - smrt i gotovo.
Evo kako to objašnjava :
Prof. dr Darko Mirković, načelnik Centra za
transplantaciju Vojnomedicinske akademije
"- Osoba sa utvrđenom moždanom
smrću nepovratno je mrtva, ali je pomoću aparata moguće održavati organe u funkciji
još izvesno vreme. Moždana smrt nije isto što i koma, iz koje pacijent može da
se probudi. Moždana smrt je nepovratno prestajanje svih funkcija mozga i obično
je posledica moždanog udara ili teške saobraćajne nesreće. Kada dođe do moždane
smrti, toj osobi više nema spasa, ali srce nastavlja da radi još četiri do šest
sati i za to vreme lekari moraju da obave sve pripreme za doniranje organa.

Veoma je teško u takvoj situaciji od najbližih koji su u šoku dobiti
saglasnost, zato bi svi trebalo da za života zaveštaju organe. Svi moraju da
razumeju da je to human čin i da razmišljamo recipročno jer nikad ne znamo kad će
nama ili našim najbližima zatrebati organ koji znači život - naglašava Mirković."

Ovo što govori o moždanoj smrti je tačno, nju konstatuje komisija od 3 lekara, ali ovo drugo jednostavno nije, kao što sam rekla bez obzira na posedovanje donorske kartice traži se saglasnost rodbine i gubi vreme.
Zanimljivo da je sam Boris Tadić pozvao 14. 10. 2009. da se organi doniraju i on je doniro svoje, to nisam znala kada sam pisala ovo.
Različiti su i komentari, povodom Tadićeve izjave, na b92, ljudi se boje da doniraju organe, npr.

"Kakva nam je država i koliko su integrisani kriminal i korumpirani deo vlasti, kada bi nekom bogatašu ili članu mu porodice zafalio organ, neko čiji su organi kompatibilni bi donirao pre nego što je planirao!"

Ja sam napisala da sigurno "bogataševi" ljudi neće gledati da li kod sebe ima donorsku karticu ili ne, a to da li bubreg nekom odgovara se određuje posthumno.
Međutim ovaj komentar nije mi objavljan, zato volim forume, pišeš i odmah ide na čitanje, ako prekardašiš, tu je moderator.
Kampanja se vodi traljavo, nije dovoljno de se povremeno lekar pojavi u nekoj specijalizovanoj emisiji i priča o ovoj temi, našem narodu treba bukvalno objasniti sve od početka, npr. od razlike između kome i moždane smrti, a to se može samo kroz dobro osmišljenu TV kampanju.
@Ivan
Nisam pronaša da je ova materija pravno regulisana bilo kakvim pravilnikom ili zakonom, navodno postoji neki nacrt iz 2007., ako je neko obavešteniji od mene neka napiše.
Naravno uslov je i jasno definisan zakon, po svim tačkama, pa bi to uz kampanju urodilo nekim rezultatom, ovako se sve događa na pojedinačnom nivou, odn. zavisi od svesti i obrazovanja pojadinca, a to nije dovoljno i uopše me ne čudi ovo :
"U Srbiji je do sada oko 25 hiljada ljudi zaveštalo svoje organe na Vojno-medicinskoj akademiji.
Kada je program donorskih kartica počeo 2002. godine, očekivalo se da će taj broj preći dva miliona."

Da ne zaboravim link sa mesta odakle sam uzle citate, izjava Tadića i komentari, koga zanima.
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=386578

 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.100.*



+558 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 13:46 - pre 176 meseci
Citat:
Tamara_K: "U Srbiji je do sada oko 25 hiljada ljudi zaveštalo svoje organe na Vojno-medicinskoj akademiji. Kada je program donorskih kartica počeo 2002. godine, očekivalo se da će taj broj preći dva miliona."

Mozda treba da udju malo, pa ce broj da dostigne i tri miliona ako treba.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-3.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 15:03 - pre 176 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Mozda treba da udju malo, pa ce broj da dostigne i tri miliona ako treba.

Nažalost ovih dana su učestale pojave oglasa, gdeu kojima ljudi nude baš svoje bubrege. Tragom jedne takve vesti pošla je novinarka koja je nazvala broj iz oglasa, javila joj se žena koja je rekla da više nema šta da proda i da za bubreg traži 30 000 EUR. Znači i cena se zna. Zaista tužno dokle smo dogurali.
Doniranje organa treba da bude gest humanosti, ja sam ga kao takvog shvarila, donor ne dobija ama baš ništa što to je u redu, da se ljudi prijavljuju iz altruizma, a ne zbog kinte. Naravno da želim da živim dugo i pre svega srećno, ali Bože moj desi se nešto i zašto da moji organi propadnu ako nekom mogu da produže život ?
Eto to je polazište ljudi koji doniraju organe, barm ja mislim tako.
Novac koji si ti zamislio da se da potencijalnim donorima treba usmeriti na pametnu reklamu, pa možda ne bi bilo 2 miliona, ali bi se broj povećao, a broj onih koji čekaju na transplantaciju i umiru ne dočekavši organe smanjio
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.251.*



+558 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 16:44 - pre 176 meseci
Koliko je tu dobar neko ko treba da daje organe? Nema od toga nista. Ljudi (ne Srbi, nego ljudi generalno) retko i testament prave, da ne ubaksuziraju, a sad ce pa organe da zavestavaju. Sve je to lepa ideja, ali nema nista ako se ne udje.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 16:58 - pre 176 meseci
Nije to samo ideja, znam vec licno dosta ljudi koji su ovo potpisali.

Verovatno cu i ja samo kad budem imao malo vise vremena da udjem
u tu pricu i popricam sa nekim ozbiljnim ljudima kako to sve precizno funkcionise.

Naravno da su i u ovoj prici moguce zloupotrebe kao i svuda... ali ne mogu uvek
da mislim samo na taj nacin. Kad sam vec mrtav - sabmegabri :)
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-3.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 19:23 - pre 176 meseci
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=1779.0
Zakon o transplantaciji organa, koji bi trebalo ove godine da bude usvojen, jedan je od preduslova da se Srbija uključi u „Eurotransplant organizaciju“, preko koje bismo mogli da razmenjujemo organe za transplantaciju sa drugim zemljama. Na taj način mnogim ljudima bio bi spasen život.

Poslednji u Evropi

Po broju kadaveričnih transplantacija Srbija se nalazi na poslednjem mestu u Evropi. U Srbiji postoje obučeni timovi lekara za transplantaciju bubrega, jetre, srca. U većini centara stvoreni su materijalno-tehnički uslovi, a i snabdevenost lekovima je dobra. Potrebno je samo da država uradi nešto više da se mobiliše stanovništvo kako bi u što većem broju zaveštalo organe.

http://www.naslovi.net/2009-03...-uz-saglasnost-rodbine/1058677
Prema radnoj verziji, svaka punoletna osoba organe može da zavešta pred svedokom, preko opunomoćenika, testamentom ili da da pismeni pristanak. Ipak u slučaju moždane smrti potencijalnog donora, ostaje obaveza lekara da kod porodice proveri da li je tokom života donor promenio stav.
______________________________________________________________________
Izgleda kao da se radi na nekom zakonu, s tim da su ove vesti s početka godine, a ja još nisam čula da je materija zakonski regulisana. Čak u ovom drugom delu imate mogućnost zaveštanja pred svedokom, opunomoćenika, testamenta, što samo razvodnjava priču, ako je nešto bilo efikasno i dobro u svemu onda je to bio postupak dobijanja kartice. Nazvati telefonom VMA izdiktirati podatke, a zatim otići u poštu i predati potpisanu karticu nije teško i daleko je najednostavnije od svega što se nudi u ovoj radnoj verziji. Ovako trebalo bi da odem kod advokata i dam mu 100 EUR za testament, a mogu samo da potpišem karticu i pošaljem običnom poštom ? E što mi znamo da iskomplikujemo to niko ne zna.
U nekim zemljama se punoletne osobe pitaju da li žele da zaveštaju organe, dakle pri dobijanju lične karte mogu da se odluče na to.
U USA u vozačkoj dozvoli osobe stoji da li je donator ili ne, kako sam pročitala.
Zanimljiva je uloga katoličke crkve u Španiji, koju sam već pominjala, prilikom ulaska u EU Španija je, u odnosu na broj stanovnika, imala ubedljivo najmanje transplantacija na Starom kontinentu. Pre svega zahvaljujući podršci crkve, koja se u uključila u kampanju "Šta će vam organi u zemlji, ostavite ih na zemlji" , danas je u samom vrhu po broju donora i urađenih transplantacija.
Slično je i u Italiji, Papa Bendikt ima donorsku karticu, sa rednim brojem 16.
SPC ima isti stav
http://www.rts.rs/page/stories...vo/37960/Donorstvo+organa.html
, ali čelnici iste ne istupaju javno i podržavaju ovu akciju .

No, ovu priču sam i počela zbog toga što se i pored činjenice da neko ima donorsku karticu mora konsultovati porodica, da bi se utvrdilo da li se osoba predomislila. Ne znam koliko je to pametno, ja jednostavno neću da pričam sa roditeljima o tome, to je moj problem i moje pravo, sa mužem OK. Postoji još mnogo slučajeva kad dolazi do komplikacija, npr. dete i roditelji ne žive u istom gradu, zemlji, kontinentu, jednostavno ne pričaju o tome, roditelja nema i sl. i sad ti traži najbližeg srodnika. Ili neko živi godinama u stabilnoj vambračnoj zajednici, jednostavno neće da se "registruje" njegov partner nema u ovom slučaju nikakva pravo izjašnjavanja, odn. zakonski se ne smatra članom porodice preminulog, a sigurno zna da li je odluka promenjena ili nije, ako je u tome problem. Konačno, ako postoji neki registar donora i osoba preinači odluku može da zatraži da je brišu iz istog, a ne da se poverava mami. Jedino tako imamo egzaktan podatak da li je promenila odluku ili ne. Ima još toga, ali ko će sve da piše. Od ovog našeg pisanja slaba vajda dok se ne preduzmu sistemske mere i usvoje zakoni, što efikasniji i jednostavniji tim bolje po sve nas, al bar sam iznela i utvrdila neke podatke, pre svega o jednostavnosti dobijanja donorske kartica, a zatim o obaveznoj saglasnosti porodice. Sad sam ovo drugo našla i na internetu, znači nije samo iz telefonskog razgovora sa doktorkom na VMA.
@Srđan
super što si se zainteresovao za ovu priču, nadam se da ćeš naći vremena da je ispratiš do kraja, a pratiću je i ja.
Znaš kako kažu stari Latini : "Posle mene potop." , zašto potop, kad možemo spasti ne 5 života kako sam napisala, nego čak 7, ovu brojku našla sam kasnije.
Konačno niko od nas ne zna kuda ga život vodi i da li će se naći u ulozi donatora ili onog ko je u poziciji da primi organ.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.20.*



+558 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?19.10.2009. u 21:59 - pre 176 meseci
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-4.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 00:03 - pre 176 meseci
Joj Lesli, shvati da u Srbiji, ipak, iako ti ne verujes u to, postoje ljudi koji hoce da nesto poklone, NE da prodaju.
Krv.
Kozu, ne mogu da se setim imena decaka sa teskim opekotinama, vise ljudi je dalo delove svoje koze za malog i sad je dobro. A nisu ga poznavali, niti njegovu porodicu. To je samo jedan slucaj. Sigurno ih ima jos.
Kostanu srz.
Preporucujem ti knjigu Slavenke Drakulic "Tijelo njenog tijela" u kome opisuje iskustva ljudi koji su za zivota dali bubreg nepoznatoj
osobi, dakle odrekli se jednog, jer mogu da noramalno funkcionisu sa drugim. I sama knjizevnica je na taj nacin dobila svoj drugi bubreg, buduci da je prvi, koji joj je presadjen otkazao posle nekih 20 godina.
Neki od njih su postali prijatelji, neki od njih se nikada nisu sreli. Jako zanimljiv fenomen, a i razlozi zasto su tako postupili, njihova objasnjenja.
Eto malo da citas, da se zabavis, naravno ako prihvatas moju prijateljsku preporuku, a moderator ce oceniti suvislost tvog predhodnog komentara, vidim da je gore nesto vec brisano.
Ocito da nam se stavovi razlikuju, tako da te pozdravljam
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 03:26 - pre 176 meseci
Citat:
Joj Lesli, shvati da u Srbiji, ipak, iako ti ne verujes u to, postoje ljudi koji hoce da nesto poklone, NE da prodaju.

Ma zeza se on, nemoj da ga shvatas ozbiljno :)

@Tamara- razgovaracu sa prijateljem kad se vidimo, lekar je, mozda zna nesto vise o tome.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-4.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 10:19 - pre 176 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Ma zeza se on, nemoj da ga shvatas ozbiljno

I ja sam za zezanje, zato i jesam u Madzone , ali neke teme su previše ozbiljne da bi se zezelo s njima, ali ako ti tako kažeš...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 14:08 - pre 176 meseci
Slazem se, sa time se ne bi trebalo zezati :)

ova gomila smajlija svuda samo znaci da smo veseli ljudi :)
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 15:05 - pre 176 meseci
Citat:
Tamara_K: .... I sama knjizevnica je na taj nacin dobila svoj drugi bubreg, buduci da je prvi, koji joj je presadjen otkazao posle nekih 20 godina.....


svaki presadjeni bubreg, kao i sve ostalo, ce otkazati pre ili kasnije.
.... osim ako ga dobijes od jednojajcanog blizanca ..... a i tada - mozda.
ova knjizevnica sa 20 godina je odlicno prosla, obicno ti ljudi ne mogu dugo da zive i umiru ranije ........ i npr. zene tesko mogu da iznesu trudnocu itd.

ne da se priroda tako lako prevariti, organizam sve to prepoznaje kao strano telo i tezi da to odstrani.
zato ti ljudi do kraja zivota piju imunosupresive i ostale kojekakve "lekove" koji blokiraju imunoloski sistem.

kada bi se sva ta energija, novci, kampanje itd.... ulozili u milion puta banalnije stvari - recimo objasniti ljudima da treba i da je neophodno da piju vodu - onda bi se i potreba za presadjivanjem i bubrega i svega ostalog visestruko smanjila.

.... mislim na obicnu vodu - H2O ....... meni je prosto neverovatno koliko ljudi poznajem, a koji skoro uopste ne piju vodu ... smatraju to necim obicnim i bespotrebnim, i misle da su time sto su utolili svoju zedj sa sokovima, kafama, koka-kolama itd.... namirili i svoju potrebu za vodom.

.... ali onda tu ne bi bilo NJ. V. Profita u citavoj stvari, a ceo sistem se zasniva na tome .... a ja necu da pisem o tome, jer ovi 'oce da mi obrisu postove.

dakle, da zakljucimo - lesli se mozda i zayebava, ali je, kao i uvek, u pravu.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 17:17 - pre 176 meseci
Siguran sam da je 90% presadjenih bubrega uradjeno zbog nedovoljnog unosenja vode :)))

Citat:
Za Igora Obrehta, četrnaestogodišnjaka kojem je početkom decembra prošle godine u Nemačkoj presađeno srce, ponedeljak je bio veliki dan. Igor se tog dana sa svojom vršnjacima iz vaterpolo kluba našao u bazenu, i to onom istom u kojem je poslednji put trenirao 4. septembra, posle čega mu se zdravstveno stanje naglo pogoršalo zbog problema sa srcem.

.... U novosadskoj Dečijoj bolnici dežurni lekar je spasio Igoru život, ali su od tada prognoze lekara bile najgore. Igor boluje od dilatetive srčanog mišića i roditelji su ubrzo shvatili da Igoru kod nas nema spasa i da je jedino rešenje transplantacija srca u inostranstvu.


http://www.blic.rs/stara_arhiv...003-08-08/strane/reportaze.htm


Da je mali znao da samo treba malo vise da pije vode, ali ne kupovne da ne bi CocaCola zaradjivala ;)
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-4.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?20.10.2009. u 17:22 - pre 176 meseci
Citat:
mrle 011:
.... mislim na obicnu vodu - H2O .......

Uzmimo da si u pravu, ali ovde imamo akutan problem, imamo ljude, kojima su već otkazali bubrezi. Slavenka Drakulić, hrvatska književnica, čudi me da niko nije čuo za nju, jer je bila aktivna kao novinarka u SFRJ, nasledila je sklonost ka bubrežnim bolestima, da ih tako nazovem od oca i on je išao na hemodijalizu. Dakle, mogla je da pije i hektolitre vode dnevno, pa joj to ne bi pomoglo. Osim bubega postoje i drugi organi koji se mogu presaditi i opet nasledne bolesti istih koji uslovljavaju bolest, bez obzira na način života.
Ostaje i pitanje kakvu vodu pijemo, zavisno od mesta u kome živimo, ako si i ti iz Beograda što bi se reklo po tvom nicku, onda znaš da se u čaši podigne beli "oblak" taloga pa mu treba minut - dva da se izbistri. A nemaju svi za "prolom" i sl.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Doniranje organa, ima li života posle smrti ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11820 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.