Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem Mandriva Extreme 3 2009

[es] :: Linux :: Problem Mandriva Extreme 3 2009
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 3659 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cr0W
Odzaci

Član broj: 234379
Poruke: 5
*.opticon.hu.



Profil

icon Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 11:48 - pre 176 meseci
Prijatelji moji imam ovaj problem:

Dakle do sada sam iskljucivo koristio win xp i resih da probam nesto od drugih operativnih sistema.Na netu naidjoh na gore pomenuti OS Mandriva eXtreme 3 2009,konsultovao sam prijatelje koji koriste linux (a malo ih je u mom okruzenju) i u principu ukapirao sam kako sta treba da se radi.Napravio sam jednu particiju u ext3 fajl sistemu (10GB) i jednu swap particiju (oko 520 mb) bootovao DVD lepo se sve pokrenulo (ima cak i srpski jezik) instalacija protekla u najboljem redu,bootloader (Grub) sam postavio u MBR HDD-a (ne particije vec HDD,jer mi je tako i objasnjeno) restartovao sam comp vratio da bootuje sa HDD-a,pojavile su se tri opcije

1.da pokrenem Mandrivu
2.da pokrenem Mandrivu (safe mode)
3.da pokrenem(bootujem)windows xp

naravno pokrenem Mandrivu zeljno iscekujuci da mi se pojavi KDE 4 kad ono black screen sa "trepcucom" crticom u gornjem levom uglu ekrana !!!!
E sad moje pitanje(a) je da li sam negde pogresio u instalaciji (a nije mi se prijavila ni jedna greska pri podizanju i instalaciji pomenutog OS-a)
ili sada treba nesto upisati da bi se starovalo ili jos nesto konfigurisati ?!?
Molio bih ,posto sam nov u linux svetu,da mi se narodski objasni,ako i sta treba da radim tj upisem.

Svima u napred hvala!
 
0

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.rcub.bg.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 11:55 - pre 176 meseci
Probaj da ukucas startx pa lupi enter.

Mada mozda bi trebao prvo da ukucas korisnicko ime i sifru.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
0

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.cust.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 12:07 - pre 176 meseci
Koristim Mandrivu 2009.1 spring... za ovu extreme nisam čuo... što ne znači da ne postoji (očigledno )

Problem koji imaš je vezan za tvoju video karticu i monitor... Pretpostavljam da je drajver (a to se znalo dešavati) podesio rezoluciju na maksimum koji kartica može da isporuči, a to ce često TFT monitorima ne sviđa.. pa ne isporuče sliku...

Druga stvar, kažeš blinka ti kursor... stisni istovremeno Ctrl+Alt+F1 tastere i ako možeš prepiši šta tamo ima.... Tu ćeš takođe moći da se uloguješ kao korisnik, ali BEZ grafičkog okruženja, ali dovoljno da makar otkucaš komandu dmesg i da to što ona izbaci sačuvaš/prepišeš. Najbolje da otkucaš dmesg > /mnt/windows/dmesg.txt pod uslovom da ti je tako montiran windows (ako imaš samo jednu win particiju, valjda se sećaš kako si to uradio prilikom instalacije), pa ćeš kad podigneš isti na c: naći ovaj fajl koji možeš da iskopiraš ovde.

99% je konflikt sa grafikom... buniće se xorg sa porukom No screens found ... ali hajde da prvo vidimo ovo. UBR bilo bi lepo da napišeš koja je ploča-procesor-memorija-grafika u pitanju.... ostali problemi se ne manifestuju na taj način... OSIM ako si postavio / podesio da se uz boot mašine podiže i internet / mreža uopšte, pa da ne dobijaš IP adresu .. pa Mandriva čeka...

A takođe možeš kad krene da se boot-a da stisneš ESC pa da ti na ekranu ispisuje šta radi... pa ćeš i sam moći da vidiš dokle je prošlo i gde je stalo...
Registered Linux user #338733
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 12:50 - pre 176 meseci
Samo da dodam na ovo, ako budes mogao okaci i "cat /var/log/Xorg.0.log > xorg.txt" da vidimo sta je sa X-om, ako je uopste do njega...
make love - !war
 
0

Cr0W
Odzaci

Član broj: 234379
Poruke: 5
*.opticon.hu.



Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 13:11 - pre 176 meseci
Pokusao sam i sa "startx" (pre nego sto sam postavio poruku ovde) ali nista se nije desavalo!

a kada pokusam da se ulogujem upisem username a kada treba password kursor mi samo blinka i ne pise nista,ako pokusam i root pa password isto se desava

I ja sam predpostavio da je problem sa grafikom.Medjutim ne znam kako to resiti!

U ovoj instalaciji sve ide nekako automatski,odaberes opciju i on nastavlja dalje ,izgleda da je stvar u tome sto ,mozda,nisam dobro birao :-)
naravno pokusao sam da ostavim sve po defaultu i isto se desavalo

Moja konfiguracija je sledeca:

Procesor: AMD Phenom X4 Quad-Core 9550 (2.2GHz, FSB 1800MHz / HyperTransport Technology, 2MB L2)
Cipset : nForce 430i
Memorija: Kingston 3GB DDR2 800MHz
Graficka karta: Asus EAH4670 DI 512M,DDR3 128 bit,
Hard disk: Western Digital 320GB SATA 3.0Gbit/s

Inace HDD mi je bio podeljen na tri particije C,D i E
od E particije sam "otkinuo" 10 GB i od nje napravio ext3 particiju i oko 520MB za swap

Inace nisam nista podesavao naknadno,net i ostalo,mozda je sve po defaultu ostavljeno,a i ako se secam pisalo je nesto kao da ceka odziv neko servera pa kao odustao je (?!) itd

(kako to resiti?)

Ponavljam da sam totalni laik za ove stvari pa nemojte zameriti ako nesto pogresno napisem(da je windows tu nebi bilo problema ali linux... :-) )

btw ovaj OS sam skinuo sa torrenta a ima ga i po nekim w forumima

evo nekih linkova:

w forum:

Code:
http://tinyurl.com/ydkyh57


torrent koji sam skinuo:

Code:
http://tinyurl.com/ycnvcd4
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 13:44 - pre 176 meseci
Kada skidas neki linux distro potrudi se da ga skines sa oficijalne lokacije ili oficijalnog torrent-a...
make love - !war
 
0

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.cust.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 13:47 - pre 176 meseci
Kada uradiš ono što sam rekao Ctrl+Alt+F1 treba da dobiješ novi prikaz i na kome će biti nešto poput ovoga:
Code:
Mandriva Linux release 2008.1 (Official) for i586
Kernel 2.6.24.7-desktop-3mnb on an i686 / tty1
localhost login: _


Ovo gore je kod mene... i da... taj kursor na kraju blinka.
Tu onda lepo ukucaš svoje korisničko ime (koje god da si upotrebio prilikom instalacije) pa enter i onda će da te pita za password... tu otkucaš adekvatni password za uneto korisničko ime i opet enter... ako je sve u redu, bićeš ulogovan i prompt će se promenuti u:
Code:
[tvojekorisničkoime@localhost ~]$ _


Ukoliko ne... negde imaš grešku.... nemoj zaboraviti da Linux RAZLIKUJE velika i mala slova i za ime i za lozinku i za sve ostalo!

Kad su već ulogovan, onda mogu komande koje smo ti već pisali.... dmesg, cat /var/log/Xorg.0.log > xorg.txt itd...

Grafička karta je pretpostavljam Nvidia čipset... pošto je bitno to a ne proizvođač... (ne pratim ko šta danas pravi)

A bar si na Windows-u morao naučiti da se bitne stvari skidaju sa OFICIJELNIH sajtova.... pa se tako Mandriva može preuzeti odavde, doduše u Live&install CD varijanti... ali to je dovoljno...
Registered Linux user #338733
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 13:50 - pre 176 meseci
Da napomenemo, kada kucas password kursor i dalje blinka jer ti ne prikazuje password koji kucas ;-)

I u pitanju je ATI graficka kartica, ako nista drugo trebalo bi da ga baci u startu u vesa mod...
make love - !war
 
0

Cr0W
Odzaci

Član broj: 234379
Poruke: 5
*.opticon.hu.



Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 15:41 - pre 176 meseci
Evo me (j)opet :-)

Isao sam Ctrl+Alt+F1

Kucao moj login:****** pa password:*****

i dobio sledece:
Citat:

locale:cannot set LC_CTYPE to default locale:no such file or directory
locale:cannot set LC_MESSAGES to default locale:no such file or directory
locale:cannot set LC_ALL to default locale:no such file or directory
[mojekorisničkoime@localhost ~]$ _


tu sam kucao startx

onda se nesto izlistalo neki podaci o OS-u neka objasnjenja itd i na kraju je pisalo ovo:

Citat:
Fatal server error:
caught signal 11. server aborting
giving up.

xinit:connection reset by peer(errno104):unableconnect to x server
xinit:no such process(errno 3):server error
[mojekorisničkoime@localhost ~]$ _


E da kad ukucam one komande dmesg , cat /var/log/Xorg.0.log > xorg.txt ili nesto drugo nista se ne desava

E jesam uporan(citaj-->>dosadan) ;-)
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 15:52 - pre 176 meseci
kada ukucas

dmesg

i stisnes taster [ENTER] moras dobiti neki izlaz (neki text).
 
0

Cr0W
Odzaci

Član broj: 234379
Poruke: 5
*.opticon.hu.



Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 16:21 - pre 176 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: kada ukucas

dmesg

i stisnes taster [ENTER] moras dobiti neki izlaz (neki text).


uf ,da sorry kada to ukucam izlistava se mnogo redova i na kraju opet dobijem

Citat:
[mojekorisničkoime@localhost ~]$ _


a ovo drugo kad ukucam ne dogadja se nista!
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 17:48 - pre 176 meseci
Imas fajlove u svom home direktorijumu... dmesg.txt i xorg.txt... njih posalji...
make love - !war
 
0

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
79.101.130.*



+1 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 19:48 - pre 176 meseci
Citat:
Cr0W
Inace HDD mi je bio podeljen na tri particije C,D i E
od E particije sam "otkinuo" 10 GB i od nje napravio ext3 particiju i oko 520MB za swap


Tipujem da je E logicka particija, i tu bi se zavrsio moj konstruktivni doprinos ovoj temi, jer ja nemam zivce k'o konopce, kao Vas trojica. Mozda ga nekad i namolite da uradi sta mu kazete, ne bi li mu proradila sYperhYperUltraToRRent linuks distribucija misterioznog md5.
 
0

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
79.101.182.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200901.10.2009. u 22:35 - pre 176 meseci
Masina ti je sasvim dovoljna da teras Mandrivu kao po loju, medjutim sumnjam da je ta tvoja "extreme" verzija, uzrok svih tvojih problema, sto je sigurno probaj sa oficijalnom verzijom....Inace, crn ekran, nesto ne radi, google, iscitavaj tutorijale, podesavaj i podesavaj, obrati se forumu za pomoc......dobrodosao u svet linuxa.... :)
 
0

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
79.101.130.*



+1 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200902.10.2009. u 08:41 - pre 176 meseci
Citat:
Bash1711sumnjam da je ta tvoja "extreme" verzija, uzrok svih tvojih problema,


Nije. Ona ce, ako prezivi, biti uzrok gomile drugih problema.

On ne moze da digne x najverovatnije zato sto nema instalirane odgovarajuce fontove za default locale koji je izabrao tokom instalacije. Ali, umesto da licitiramo sta je najverovatniji razlog, pored TROJICE koji se razumeju i cekaju da mu pomognu, bolje da ih pustimo da sacekaju da se on smiluje i postavi xorg.log pa nece biti potrebe da se nagadja.
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200902.10.2009. u 08:50 - pre 176 meseci
Citat:

On ne moze da digne x najverovatnije zato sto nema instalirane odgovarajuce fontove za default locale koji je izabrao tokom instalacije


Slazem se da i to moze da prouzrokuje dosta problema. Ili je do toga ili je do ATI drajvera... Ali ne mozemo znati bez log-ova...
make love - !war
 
0

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.cust.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200902.10.2009. u 09:35 - pre 176 meseci
Ona greska sa locale samo znaci da je prilikom instalacije odabrao lokaciju Serbia & Montenegro itd. To se izgubi editovanjem i18n fajla u /etc/sysconfig gde se sr_CS zameni sa en_US pa se u konzoli pojavljuju poruke na engleskom... Da sve pregazim u sr_CS nisam probao.
Sumarno, ta locale greska veze nema sa problemom.

Mozda da mu odmah predlozimo da izmeni /etc/X11/xorg.conf i da u sekciju za graficki adapter stavi vesa ili radeon ili ati... posto je verovatno problem sa fglrx-om ... Mislim ako neko ima ati pa mu je lakse da iskopira...
Registered Linux user #338733
 
0

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
79.101.182.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200902.10.2009. u 11:54 - pre 176 meseci
Ima na youtubu snimak te verzije Mandrive, poprilicno je vistolika, naravno sa napanjenim efektima i neizostavna Cadega, koja tera sve igrice bez problema. Takodje autori su neki momci iz Poljske, koji tvrde da sa ati drajverima nema nikakvih problema, snimak se takodje cini ubrzan, kako bi se stakao utisak da Mandriva prosto leti.......Sam Xtreme+youtube sasvim je dovoljan da se mogi opredele da oprobaju to cedo na svom racunaru, umesto zvanicne verzije i rucnog instaliranja pomenutih programa (setite se samo kako su ti nazivi palili na razne sklepane verzije windowsa....haha...). A, mozda je i zbog Cadege, mada koliko ja znam ona se placa.....

http://www.youtube.com/watch?v=swCnR6KNoa0

Pa cak ima i opcija da se kupi......

https://sklep.amazis.pl//?show=x3#zamow

[Ovu poruku je menjao combuster dana 02.10.2009. u 13:44 GMT+1]
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200902.10.2009. u 12:45 - pre 176 meseci
Izvini brate mili ali dovoljan je i link ;-) Ionako je sve na poljskom :D

Eto, pandan DARK PIRATE NEMESYS editiionu windows-a, zaobici u sirokom krugu molim... :)
make love - !war
 
0

Cr0W
Odzaci

Član broj: 234379
Poruke: 5
*.opticon.hu.



Profil

icon Re: Problem Mandriva Extreme 3 200902.10.2009. u 12:51 - pre 176 meseci
Prvo da se zahvalim ljudima koji su imali strapljenja sa mnom.

Elem,poslao bih ja (citaj "smilovao bih se da posaljem") Vama one logove da se nije desilo sledece:

1.nisam mogao da budem na dve mesta odjednom (ima se obaveza,drugih)
2.danas kada sam ukljucio comp i startovao mandrivu vise se nije pokazivao blinkujuci kursor vec samo crni ekran,tako da nista nisam mogao da odradim.Razmisljajuci sam definitivno odlucio da,za sada,batalim Linux ili neki od drugih OS-a!!!

Izvinjavam se strpljivim ljudima i onim nestrpljivim (jer i sam sam takav),"vidimo" se nekom drugom prilikom!

Hvala!
 
0

[es] :: Linux :: Problem Mandriva Extreme 3 2009
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 3659 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.