Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

server user max?

[es] :: Windows mreže :: server user max?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5697 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon server user max?12.09.2009. u 18:27 - pre 177 meseci
Pozz svima,
da li neko zna koliki je maximum korisnika na enterprise serveru 2008 ? I da li znate od cega zavisi max.broj korisnika, i koliko ce usporiti rad servera?

tacnije meni je potrebno oko 2000 korisnika :S na ne bas dobrom serveru :s

hvala u napred
 
Odgovor na temu

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
79.101.254.*



+5 Profil

icon Re: server user max?12.09.2009. u 18:52 - pre 177 meseci
Zavisi šta ćeš raditi na njemu i kakvu konfiguraciju imaš a što se tiče samog OS-a on može imati neograničen broj korisnika :)
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: server user max?12.09.2009. u 22:59 - pre 177 meseci
Ovo sam pre par nedelja sakupio na netu zbog jedne druge teme - u pitanju je broj istovremenih konekcija koje dozvoljava OS:

10 for XP Pro / Tablet / MCE
5 for XP Home
49 for SBS 2000
74 for SBS 2003
Unlimited for full Server OS's

Windows Vista Home Basic allows 5
Windows Vista Home Premium allows 10
Windows Vista Ultimate allows 10

Default vrednost kod servera 2008 je 5.000, ali se moze lako promeniti. Ako si na to mislio, eto ti odgovor, a ako si mislio na broj licenci, ili broj korisnickih naloga, to vec sve zavisi od drugih faktoria.
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?13.09.2009. u 10:17 - pre 177 meseci
Valjane ne nisam mislio na broj licenci. Znaci moguce je nakaciti 2000 korisnika na server. Da li znas mozda da li ce se usporiti rad servera na tolikom broju klijenata? To je server za skolu.
Miroslave ako si mislio na rad na serveru osim back-up i razmene podataka se nece nista izvrsavati(a i to je auto.).Na serveru niko nece nista raditi, a sto se tice konfiguracije nisam jos siguran posto treba da vidim koliko ce se para odvojiti za server i te stvari.
Postoji oko 250 racunara koji ce biti nakaceni na domen a ovih 2000 usera ce se menjati na tim racunarima.Pa i znate sistem skole ;)
i jedino resenje za moj problem je da svakom uceniku dodelim svog usera kako bih imao kontrolu nad mrezom I tako stavim odredjene zabrane.
hvala vam puno za dosadasnje odgovore!!
 
Odgovor na temu

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
77.46.167.*



+5 Profil

icon Re: server user max?13.09.2009. u 13:52 - pre 177 meseci
Pa pazi kod servera.... ja ne znam kako može biti ograničen broj onih koji će se konektovati na njega (broj računara u mreži)... to može samo zavisiti od brzine samog računara koji pokreće taj OS i koje će aplikacije odrađivati, i takođe može zavisiti od LAN kartice na njemu i jel podržava 100 ili 1000base a to opet treba znati kako ukrstiti kabal da bi iskoristio njegovu max brzinu jer se drugačije ukrštaju za drugačije brzine... neki programi ako im ograničavaš brzinu (računarima u mreži) mogu da ograničavaju samo 100 računara a neki mogu mnogo više, itd.

Šta će ti biti pokrenuto pod serveron: DNS, DHCP, NAT, IIS ili Apache,......itd. Moraš reći šta tačno pokrećeš pod njim, samo tako ti 'možda' možemo reći koliko računara možeš i pod kojom brzinom ograničiti da bi mogli svi lepo da rade... jbg

Citat:
Postoji oko 250 racunara koji ce biti nakaceni na domen a ovih 2000 usera ce se menjati na tim racunarima.


Ovo ti nema veze sa serverom nego samo sa računarima koji će biti povezani na server i pod kojim OS-om će ti računari raditi - na njima ubacuješ dodatne korisnike (ako hoćeš da svako od njih (djaka) ima svoj User kao i Pass) tako sam te bar razumeo... server će sve njih videti (te korisnike ma koliko god ih bude bilo na jednom tom računaru) jer server će videti IP kao i MAC adresu tog računara.

Nadam se da ti nisam zakomplikovao ali se ne može bolje objasniti jer su to serveri i ima hiljadu raznih stvari od kojih zavise 'razne stvari'...
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?13.09.2009. u 16:18 - pre 177 meseci
Ok razumeo sam te sve.Sad cu ti napisati tacno sve sto ce se raditi u toj mrezi

znaci:
oko 250 racunara (60% xp, 40% vista)
1 server 2008
2 interneta (sbb,adsl)
oko 2000 korisnika

korisnici na racunarima odradjuju zadatke iz nastave,npr.(programiranje,html....) resenja stavljaju na mrezni hdd.
na serveru postoji
1.Active Directory Domain Services
2.DNS Server
3.DHCP Server
4.File Services
5.Web Services (IIS) (verovatno nisam jos siguran da li cu instal.)

ako te jos nesto zanima napisi

hvala
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: server user max?14.09.2009. u 07:31 - pre 177 meseci
Broj istovremenih konekcija oznacava bas to - koliko ce racunara istovremeno pristupati serveru. Posto ti kazes da ces imati 250 racunara, onda nema problema, daleko si od limita. Onih 2.000 korisnika nece nikad svi istovremeno pristupati serveru, jer nemaju odakle - rekao si da imas samo 250 masina. Teoretski, mozes imati i vise, ako na svakoj radnoj stanici preko VirtualPC-ja ili VMWare-a podesis nekoliko OS-ova, pa se korisnici odnekud preko VPN-a remote-uju na te virtuelne masine i tako kace na server, ali to je sve u domenu teorije i u praksi ces ti retko kad imati toliki broj istovremenih konekcija.


Citat:
miroslavL
Ovo ti nema veze sa serverom nego samo sa računarima koji će biti povezani na server i pod kojim OS-om će ti računari raditi - na njima ubacuješ dodatne korisnike (ako hoćeš da svako od njih (djaka) ima svoj User kao i Pass) tako sam te bar razumeo...


Izgleda da ga nisi dobro razumeo, jer je rekao da ce sve radne stanice biti u domenu, tako da nece nikakve korisnike ubacivati na radne stanice, nego u AD na serveru. U AD mozes dodati 2,147,483,393 objekata, odnosno 1,073,741,823 RID-ova (30 bitova koji cine SID - Security Identifier), sto je oko 500.000 puta vise nego sto treba driver1001-u. Zbog nacina na koji se obavljaju upiti u LDAP bazu, limit na Windows 2000 serverima je bio 5.000 korisnika u jednoj grupi, sto je zadrzano i na novijim varijantama Windows serverskih OS-ova, ali se moze uvecati pa da dostigne i nekoliko miliona. Znaci, i sa te strane sve ce raditi kako treba u toj buducoj mrezi.
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?14.09.2009. u 10:26 - pre 177 meseci
Dobro si razumeo Valjane. Znaci imam oko 250 pc-a, i oko 2000 usera. Tokom dana posto se smene menjaju pitanje je dal cu imati u svakom trenutku tacno 250 korisnika prijavljenih mozda ih bude i manje, ali svi moraju da postoje na serveru.Znaci kako sam zakljucio po vasim procenama to je sasvim moguce i server ne bi trebalo da se gusi.

hvala puno Valjane i Miroslave!! ako jos neko ima predlog neka javi
 
Odgovor na temu

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
79.101.144.*



+5 Profil

icon Re: server user max?14.09.2009. u 11:49 - pre 177 meseci
Aha a tako e sad sam vas razumeo... znači u Active Directory... pa dobro opet ne menja stvari tj. nećeš imati problema sa tih 250 računara (2000 korisnika) OS će to da gura bez problema jer je to daleko od limita. pozz
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?14.09.2009. u 22:17 - pre 177 meseci
ok ako je to to onda hvala vam puno..Mozda ce mo se jos cuti za neke savete pozz
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: server user max?15.09.2009. u 08:33 - pre 177 meseci
Ako mislis da koristis roaming profile ili da se dosta nastavnog materijala nalazi na tom serveru, bolje zaboravi na kombinaciju sa jednim serverom. Btw, sa tolikim brojem mashina imati samo jedan DC je ludost, pogotovo ako ce se on koristiti kao i file server.
Radio sam svojevremeno u slicnom okruzenju (manje od 200 PCs), i veruj mi, taj jedan server ti nece preziveti.
Znaci min 2 servera sa brzim diskovima.
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?15.09.2009. u 10:04 - pre 177 meseci
Pa da planirao sam da radim sa profilima.Ali ako ce mi to usporiti rad mogu i bez njih.A sto se tice nastavnog materijala nalazice se na serveru :S sa sve resenjima zadataka koji ce ucenici da stavljaju.:s ali cini mi se da prostor koji ce zauzimati nece biti veliki npr video sam da sav materijal sve 4 godine je bio oko 9GB.Tako je organizaovano da jedan hdd bude samo za razmenu ucenika sa profesorima i obrnuto. Mislim da to nece zauzimati puno zato sto su to uglavnom samo tekstualni fajlovi.Pa sta predlazes da se uzme drugi server koji ce biti samo file server?Zbog cega mislis da nece preziveti??
 
Odgovor na temu

Majestic
Zagreb

Član broj: 2903
Poruke: 117
*.xnet.hr.



+2 Profil

icon Re: server user max?15.09.2009. u 10:49 - pre 177 meseci
Pitanje je koliko ce istovremeno biti otvorenih konekcija prema serveru i koliko ce se istovremeno stvari kopirati sa/na server.......znaci koliko ce istovremeno racunala aktivno koristiti server

- mreza mora biti gigabitna od servera do switcha obavezno
- diskovi bi trebali biti SAS/SCSI 10k ili 15k okretaja
- kvaliteta mrezne infrastrukture ???

Puno pitanja za analizirati malo podataka...........

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?16.09.2009. u 10:46 - pre 177 meseci
Sto se tice opreme moram da sacekam.Najvise mogu za opremu servera da dobijem oko 1000evra pa cu u tom opsegu da nabavim opremu, a sto se tice samih korisnika mislim da ce aktivno biti 60-70 korisnika. NE DRZITE ME ZA REC RASPITACU SE TACNO PA CU VAM NAPISATI pozdrav
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?18.09.2009. u 20:34 - pre 177 meseci
Ok imam tacno 200 racunara ukupno 2000user-a i online user-a ce u svakom trenutku biti 80.Da li to moze da podrzi server 2003?
Majestic da li bi sada mogao da mi das neko misljenje ili ti je potrebno jos nesto?
Miroslave i Valjane da li i dalje ostajete pri vasem savetu ili vam je Majestic promenio misljenje?

hvala
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: server user max?18.09.2009. u 21:18 - pre 177 meseci
Vidi, jos jednom...
Nije problem u ogranicenju operativnog sistema i da li ce on to moci da odradi. W2003 ce to moci bez problema. Ukupan broj korisnika nije bitan. Ja sam ih imao na NT domenu oko 10000 (deset hiljada). Evo konkretno situacije:
Svojevremeno sam radio u racunarskom centru na FTN u Novom Sadu sa nekih 150 racunara. Kritican momenat u citavoj toj prici je pocetak i kraj nastave kada svi u istom momentu ucitavaju/snimaju svoje file-ove. Da ne pominjem da postoji praksa da nastavnik kaze "Ajde, sad svi snimite!" I svi pritisnu Save!!! U tom momentu server crkava da snimi file-ove sa 15-20 racunara koliko ih ima po jednoj ucionici. Da ne pominjem da se to otprilike desi u isto vreme u svim ucionicama!
Znaci, disk podsistem mora da ti bude izuzetan. Minimum 2 servera.
 
Odgovor na temu

driver1001
Beograd

Član broj: 171141
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: server user max?18.09.2009. u 23:36 - pre 177 meseci
posto nemam para za dva servera i 2 licence. Da li bi mozda pomoglo da uzmem neki NetworkStorage...a kada bi se samo radilo bez ikakvog skidanja i preuzimanja server bi mi radio bez problema?
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: server user max?19.09.2009. u 20:46 - pre 177 meseci
Sto se tice licenci tj. ako radis sve legalno za obrazovnu ustanovu, obrati se obavezno regionalnom microsoft centru da se raspitas za popust ili specijalne uslove za obrazovne ustanove. Mozes da ustedis jako mnogo para na tome.

Ako nemas roaming profile-a sa home folderima na serveru tj. da ljudi samo koriste taj server za auth, onda mislim da bi mogao da izdrzi.
Ni network storage nije jeftin.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: server user max?19.09.2009. u 22:32 - pre 177 meseci
Cisto ad-hoc: Za 250 aktivnih korisnika koji zele da prckaju po disku ja bi predvideo minimum 12 diskova. Znaci array sa 12 diskova u RAID 10, realno mozda i 18. Nemam ama bas nikakvu predstavu moze li Win server da podrzi sistem sa toliko paralelnih uOP-a ka diskovima plus saobracaj ka mrezi. Dobro razmisli o FC-u za diskove.

Uglavnom, jedan server za 250 ljudi koji prckaju po disku mora da bude opasan server. Uz uslov da server bude x86-64 PC (da bi terao Windows) VRLO si blizu granice mogucnosti. Razmisli da testiras kako radi MS Windows clustering, taman da se iskoristi taj FC storage.

To sto hoces nije NIMALO naivno.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Majestic
Zagreb

Član broj: 2903
Poruke: 117
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: server user max?20.09.2009. u 11:42 - pre 177 meseci
Citat:
driver1001: Ok imam tacno 200 racunara ukupno 2000user-a i online user-a ce u svakom trenutku biti 80.Da li to moze da podrzi server 2003?
Majestic da li bi sada mogao da mi das neko misljenje ili ti je potrebno jos nesto?
Miroslave i Valjane da li i dalje ostajete pri vasem savetu ili vam je Majestic promenio misljenje?

hvala



Gledaj, nemoj se zamarati Win Serverom, on bez problema moze imati tolko korisnika i on apsolutno ne predstavlja nikakvo ogranicenje.
Ono sto je vec netko i rekao odi preko academic alliance programa jer ce ti cijena biti daleko manja.

Ono sto tebi predstavlja ogranicenja je:

- diskovi
- mreza

Diskovi moraju biti brzi a to znaci 2x72GB (RAID1) SAS 10/15k za sistem i recimo 3x146GB (RAID5) za podatke.
Mreza od servera do switcha obavezno gigabitna, a pozeljno je i da je izmedu switcheva.

Za server preporuka je da uzmes nesto tipa IBM x3650.

P.S inace imao sam situaciju da je oko 120 korisnika radilo na sata 1TB disku
spojenom preko USB 2.0 ladice oko 2 tjedna bez problema (crko storage )
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: server user max?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5697 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.