Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

plata na ruke, a ne preko t.r.

[es] :: Vodič za posao :: plata na ruke, a ne preko t.r.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14397 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rale10

Član broj: 229274
Poruke: 4
93.86.3.*



Profil

icon plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 13:12 - pre 178 meseci
moja keva prima platu na ruke a ne preko tekuceg, gazda kaze da nece da daje platu na tekuci,
prijavljena je uplacuju joj doprinose
jel to neka mucka.:::
pozzz....
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 13:20 - pre 178 meseci
po Zakonu je obavezno na tekuci a u praxi moze i na ruke... sto je malo bzvz al' dobro
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

rale10

Član broj: 229274
Poruke: 4
93.86.3.*



Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 13:57 - pre 178 meseci
sigurno se nesto mulja , on nece ni jednom radniku da plati preko t.r.
ako neko zna.....
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 14:03 - pre 178 meseci
Deo koji se plaća na ruke se ne prikazuje nigde i samim tim se na njega ne plaćaju ni porez ni doprinosi. Posledica toga su manji porezi za poslodavca, ali i minimalna penzija za radnika (jednog dana). E sad, nekom je to nebitno, a nekom bitno, kako kome.
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
93.87.184.*

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 17:01 - pre 178 meseci
ja držim prodavnicu, imam 2 radnice, prijavljene su, isplaćujem plate u kešu, plaćam za taj keš porez i doprinose, a radnice kad prime keš potpišu da su ga dobile..
ne vidim šta je tu ilegalno, a razlog zašto isplaćujemo u kešu je što su radnice same rekle da im je tako jednostavnije..
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 17:36 - pre 178 meseci
Mislio sam na one slučajeve kad se daje keš, a nigde ništa ne potpisuje.
 
Odgovor na temu

maric1
maric dragan
Krusevac - Vitosevac

Član broj: 44931
Poruke: 738
*.arhisoft.net.

Sajt: www.tag-web-design.net


+2 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.01.08.2009. u 20:22 - pre 178 meseci
kod nas jos uvek pozakonu je moguce da se podigne sa racuna firme da bi se isplatilo radnicima plata tako da je to sasvim legalno. Nesto sam nacuo da ce uskoro morati da ide preko banke ali dok politicari to ne usvoje ovako je legalno ;)
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.static.sbb.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.04.08.2009. u 15:22 - pre 178 meseci
Po zakonu je ispravno isplacivati zarade i preko blagajne (na ruke), s'tim da je poslodavac duzan da da i isplatni listic odakle se jasno vidi koliki su porezi i doprinosi. Takodje, mora da postoji i ugovor izmedju zaposlenog i poslodavca i ako poslodavac ne ispunjava ugovor (gde je ugovoren i iznos plate) zaposlen ima pravo da ka tuzi kad god.
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.09.08.2009. u 19:17 - pre 177 meseci
da li neko zna razlog zbog koga nekom poslodavcu vise odgovara da isplati platu na ruke ?
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
194.12.232.*



+105 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.09.08.2009. u 19:45 - pre 177 meseci
Valjda ce se javiti neki ali mislim da je u pitanju porez, tj. njegovo izbegavanje :)
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
212.200.65.*



+421 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.09.08.2009. u 20:45 - pre 177 meseci
Isplata plate u gotovini ne mora da znaci da je u pitanju nelegalna isplata. Ako radniku vise odgovara da prima u kesu svoju platu, moze da je prima u kesu (zakon dozvoljava).
Sa druge strane, isplata u gotovini moze i da se koristi da se ne plate porezi i doprinosi. Na primer, radnik ima zvanicnu platu 20.000 i prima je preko racuna (ili u kesu) a pored toga dobija i 10.000 u kesu za koje poslodavac ne placa poreze i doprinose. E sad je pitanje odakle firmi tih 10.000 u kesu? Uglavnom na dva nacina:

1. podizanjem iz blagajne na osnovu raznih racuna (jeste legalno manje-vise ali nije moguce doci do velike kolicine para)

2. koriscenjem gotovine koja je dobijena trgovinom na crno (ovo je verovatniji slucaj). dakle, firma posluje na crno, ne placa drzavi porez i ima dosta kesa
Na svu srecu, crnog poslovanja u poslednje vreme ima sve manje jer se poslovanje u Srbiji dovodi u red. Bar sto se tice malih i manje-vise srednjih firmi. A kad su u pitanju velike firme, tu vec osim biznisa ima i politike pa tu (osim zakona) vaze neka druga pravila igre.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.09.08.2009. u 21:14 - pre 177 meseci
Citat:
S A J A: Na svu srecu, crnog poslovanja u poslednje vreme ima sve manje jer se poslovanje u Srbiji dovodi u red. Bar sto se tice malih i manje-vise srednjih firmi. A kad su u pitanju velike firme, tu vec osim biznisa ima i politike pa tu (osim zakona) vaze neka druga pravila igre.

Ne znam gde ti živiš ali ja ne videh da se išta dovodi u red. Pogotovo bih rekao da važi suprotno - da male firme izbegavaju da plate doprinose dok velike plaćaju sve po zakonu.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

salenegotin
Saša Petrović
Vozač
Bravo Taxi

Član broj: 199985
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.22.12.2010. u 19:01 - pre 161 meseci
Vidim da je ovo stara tema ali je nazalost jos uvek aktuelna. Ja imam problem ne sa prijavom, posto znam da sam prijavljen i da mi se doprinosi redovno placaju, vec sa isplatom na ruke a ne preko tekuceg racuna. U zadnje vreme za vecinu kredita, mobilnih za dinar i slicno traze platu preko tekuceg racuna ili te odbijaju. E sad kad kazem gazdi da mi prebaci platu preko tekuceg on nadje milion razloga da ne moze. U cemu je tu stos? Da li gazdu vise kosta plata preko tekuceg ili je nesto drugo u pitanju?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.22.12.2010. u 20:39 - pre 161 meseci
Naravno da ga košta više, i to 70%. Na zvaničnu platu moraju da se obračunaju porez i doprinosi.
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.23.12.2010. u 17:20 - pre 161 meseci
Ako neko prima pare u kesu ne mora da znaci da ne placa doprinose i sve. Ja znam par ljudi koji su redovno prijavljeni, placaju se doprinosi na kompletnu cifru, ali plate dobijaju u kesu, sto i radnicima vise odgovara.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.23.12.2010. u 19:56 - pre 161 meseci
Naravno da ima dosta slučajeva kada radnici primaju novac gotovinski ali u ovom slučaju kad radnik dobije deo plate na račun a deo u kešu i kad poslodavac neće sve da isplati preko računa onda mislim da je stvar jasna.
 
Odgovor na temu

serviser terenac
direktor, boljeanonimno
Beograd

Član broj: 271745
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.25.12.2010. u 10:09 - pre 161 meseci
Ja licno vise sam protivnik kreditnih kartica i ziro racuna. Na svaku karticu banke zaracunavaju nekakvo "odrzavanje" racuna, plus provizije na svaku transakciju.
Sitno po sitno al to se nakuplja. Na nas nekoliko miliona to je ogroman novac kojim nas banke kao paraziti oporezuju. I onda pricamo o najmanjim porezima u regionu ! To su ogromni iznosi na mesecnom nivou i od toga banke nepotrebno opterecuju nacionalni dohodak po glavi stanovnika. Dok toga nije bilo taj novac se prelivao na neke druge nacine u pametnije tokove. Ovi ziro racuni i bankarski sistemi su kao pravi paraziti i zive od tudjeg rada ! Mora da postoji nacin da se poslodavci kontrolisu na neki drugi nacin dal i koliko uplacuju doprinose. Ovakvo resenje nije donelo nesto mnogo dobra, samo da se na nivou drzave pojavi jos parazita i balastnih delatnosti (neproizvodnih) koje opterecuju bruto protok novca i predstavljaju prema stanovnistvu oblik "poreza".
Dokle vise da neproizvodne delatnosti oporezuju i guse proizvodne delatnosti !
Cemu sluze ugovori o radu i stavka o dogovorenoj zaradi ?
Zar je moguce da recimo 1889 - 1989 nije bilo pokusaja da se radniku uskrate plata i doprinosi ? Dal je moguce da procentualno sada imamo veci broj lopova nego pre i da sad moramo da uvodimo parazitsko oporezivanje da bi sprecili kriminal ? Po mom misljenju samo se zakopavamo sve dublje i dublje i to nikud ne vodi jer ce se uvek naci neki novi i novi nacin da se radniku uskrate prava a mi tonemo sve dublje i dublje sa parazitskim opterecenjima zarade.
I umesto da se drzava okrene da sankcionise lose poslodavce - drzava nam je dala resenje kojim NAS radnike sve pojedinacno jos vise opterecuje ! (DEMAGOGIJA - i ubedise nas da otvorimo svi po tekuci racun radi "besplatnih deonica" )

a sta znaci placanje doprinosa ?
socijalno - OK za laksa obolenja i povrede, al za skuplje preglede i operacije ili se placa ili se ceka mesecima na red a do tada moze pacijent i da umre (ili ce neko njegov opet izvaditi novac i resiti problem)
penziono ??? koja penzija ? ko je prvi na svetu uveo penziju kao resenje koje je ponudjeno radnicima ? dal cemo ikada docekati tu penziju ? (en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy) ocekivani prosecni zivotni vek u Srbiji za muskarce je 71 godina a za zene 76 godina starosti. I to prema sadasnjoj informaciji o stanovnistvu koje je zivelo u vreme manje kolicine stresova. Ove nase pa i mladje generacije usled sve veceg povecanja stresnog nacina zivota mogu ocekivati jos kraci zivotni vek.
A drzava samo podize starosnu granicu za penziju. Ko ce je docekati ?
Radije bih da taj novac za penziono akumuliram u slamarici i kad se nakupi kupim garsonjeru i u penziji zivim od izdavanja te garsonjere. Ako umrem ranije deci barem ostavljam tu garsonjeru, ovako kad umrem deca ne dobijaju tu garsonjeru, "prohujalo s vihorom". Penziono s ove tacke gledista predstavlja oblik "poreza".
Osim toga ne treba izgubiti iz vida da su nasi roditelji i preci ulaganjem u penzioni fond izgradili Sava Centar i mnoge druge znacajne objekte od kojih je trebalo novac da se vraca u penzioni fond i nazad u penzije. Meni sve izgleda da podizanje starosne granice za odlazak u penziju treba da destimulise ulaganje stanovnistva u penzioni fond i na taj nacin da izgleda kao da su stanovnici sami spontano upropastili penzioni fond i doveli ga do propasti. (Nista neobicno, u svetu su poznati slucajevi propadanja penzionih fondova i svi koji su ulagali ostanu momentalno bez penzije) A onda je tu lepa imovina koju treba rasprodati kao sto su rasprodate i ostale drzavne firme :)))


[Ovu poruku je menjao serviser terenac dana 25.12.2010. u 11:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao serviser terenac dana 25.12.2010. u 11:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao serviser terenac dana 25.12.2010. u 11:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.25.12.2010. u 13:57 - pre 161 meseci
Možda mu je račun u blokadi. U tom slučaju, biće mu oduzeto šta god da stavi na njega. A da bi tebi uplatio platu, mora prvo da stavi pare na svoj račun.
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.27.12.2010. u 20:49 - pre 161 meseci
Citat:
abitbp6: Možda mu je račun u blokadi. U tom slučaju, biće mu oduzeto šta god da stavi na njega. A da bi tebi uplatio platu, mora prvo da stavi pare na svoj račun.


Mozda mu je racun u blokadi? Ha ha ha.... Pa, ne moze da mu bude racun u blokadi mesecima ili godinama! Tema se odnosila na pitanje zasto plata ide na ruke a ne na t.r.
Javna je tajna da velika vecina preduzetnika i malih pravnih lica svoje zaposlene, ili drzi neprijavljene ili im isplacuje minimalac i na to placa poreze i doprinose (beli deo), a drugi, crni deo, se isplacuje na ruke bez ikakve dokumentacije i evidencije. Zbog cega? Zbog toga, kao sto je vec neko gore napisao, da bi se izbeglo placanje poreza i doprinosa na ceo iznos zarade.
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: plata na ruke, a ne preko t.r.27.12.2010. u 21:09 - pre 161 meseci
A, za one, za koje sumnjate da krse zakon ili prava radnika dodajte u dokument kako biste buducim radnicima predocili date malverzacije.

https://docs.google.com/docume...bopWWVlxxhjHVdDZMk/edit?hl=en#
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: plata na ruke, a ne preko t.r.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14397 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.