Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?

elitemadzone.org :: MadZone :: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9100 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 11:57 - pre 180 meseci
Nešto u poslednje vreme razmišljam o ukupnoj privatnosti korisnika na internetu. Smatram da se sve više steže obruč oko ukupne privatnosti lica koje koriste internet, a internet skoro da danas MORATE da koristite kako bi ste bili uspešni u onome što radite. Retki su slučajevi potpune individualne izolacije od sistema, možda to važi za neke ljude u Africi ili u nekim zabitima.
Čak danas i poljoprivrednici imaju kreditne kartice i internet banking i ostalo.

Ono što mogu da zaključim jeste da ljudi ne samo da neće da se bore da imaju veću privatnost, već će biti ubeđeni da je to kul da svoju privatnost dele sa svima i svuda.

Imam određeni osećaj, koji naravno može da vara, da su ustvari sve najveće IT kompanije (Microsoft, Google, Intel, Apple, eBay...) povezane u jedan sistem, koji se nalazi iznad njih, i koji sve vreme sakuplja sve podatke o onima koji koriste internet.

Trenutno je u modi (koju propagiraju Apple, Google i Microsoft) takozvani "cloud" - veoma bitan i vazan sistem za vas biznis i vašu bezbednost. Jer eto, šta ako vaš kompjuter crkne, bolje bi bilo da sve informacije o vašoj kompaniji budu na "našim" serverima.
I ne samo to, već ljudi govore glasno da je to "revolucija" i da je to "kul".
Pre neki dan napravio sam MobileMe account na Apple-u i vidim, sinhronizuje se i moj keychain - dakle svi passwordi koje sam sačuvao odleteše kod Apple-a. Cool. Sad sam siguran, ako zaboravim password imam ga kod Apple-a.
Novi iPhoto skenira sve moje slike i prisiljava me da "tagg-am" sve ljude na njima. Osim toga, traži da na karti odredim gde su slike uzete. Čemu to služi?
Posle, sve svoje "tagged" slike da prebacim na MobileMe, na tamo neki servis u Kaliforniji?

Google(-Microsoft-Yahoo). Ako imate account sav moj "search" se registruje sa mojim accountom. Google je povezan sa YouTube servisom, na osnovu IP može se povezati određeni login na Google sa tim što ja gledam. I ne samo to, već su mnogi drugi servisi povezani sa G. Dalje, Google Docs. Stvarno je kul da imam svoje dokumente na nekom drugom serveru.. Google chat: stvarno je kul da imam opciju da ugasim automatsko čuvanje chat-history ali da li je to samo za mene isključivanje?
Google Picasa. Instaliram Google Picasa i startujem program. Šta se dešava? Picasa bez mog odobrenja pregleda ČITAV moj HDD i sve slike ubaci u Picas-u. Čak i one bespotrebne. Šta bre ima Picasa da prelazi preko mog HDD??
Google Calendar: stvarno je kul da imam sve svoje obaveze na Googlu.
Sad vidim hoće Google da ima i svoj operativni sistem, pa da svi podaci koje koristite na vašem računaru budu u dodiru sa Google-om. Naravno, to će biti besplatno.
GoogleToolbar. Koji će mi to q? Danas ću da idem do Beograđanke da guglam imaju li cipele....
Desktopsearch - oh God, lovely, ali da li zaista Google treba da skenira sve moje dokumente?

Ovo je iz 2004:
Citat:
1. Google's immortal cookie:
Google was the first search engine to use a cookie that expires in 2038. This was at a time when federal websites were prohibited from using persistent cookies altogether. Now it's years later, and immortal cookies are commonplace among search engines; Google set the standard because no one bothered to challenge them. This cookie places a unique ID number on your hard disk. Anytime you land on a Google page, you get a Google cookie if you don't already have one. If you have one, they read and record your unique ID number.

2. Google records everything they can:
For all searches they record the cookie ID, your Internet IP address, the time and date, your search terms, and your browser configuration. Increasingly, Google is customizing results based on your IP number. This is referred to in the industry as "IP delivery based on geolocation."

3. Google retains all data indefinitely:
Google has no data retention policies. There is evidence that they are able to easily access all the user information they collect and save.

4. Google won't say why they need this data:
Inquiries to Google about their privacy policies are ignored. When the New York Times (2002-11-28) asked Sergey Brin about whether Google ever gets subpoenaed for this information, he had no comment.

5. Google hires spooks:
Keyhole, Inc. was supported with funds from the CIA. They developed a database of spy-in-the-sky images from all over the world. Google acquired Keyhole in 2004, and would like to hire more people with security clearances, so that they can peddle their corporate assets to the spooks in Washington.

6. Google's toolbar is spyware:
With the advanced features enabled, Google's free toolbar for Explorer phones home with every page you surf, and yes, it reads your cookie too. Their privacy policy confesses this, but that's only because Alexa lost a class-action lawsuit when their toolbar did the same thing, and their privacy policy failed to explain this. Worse yet, Google's toolbar updates to new versions quietly, and without asking. This means that if you have the toolbar installed, Google essentially has complete access to your hard disk every time you connect to Google (which is many times a day). Most software vendors, and even Microsoft, ask if you'd like an updated version. But not Google. Any software that updates automatically presents a massive security risk.

7. Google's cache copy is illegal:
Judging from Ninth Circuit precedent on the application of U.S. copyright laws to the Internet, Google's cache copy appears to be illegal. The only way a webmaster can avoid having his site cached on Google is to put a "noarchive" meta in the header of every page on his site. Surfers like the cache, but webmasters don't. Many webmasters have deleted questionable material from their sites, only to discover later that the problem pages live merrily on in Google's cache. The cache copy should be "opt-in" for webmasters, not "opt-out."

8. Google is not your friend:
By now Google enjoys a 75 percent monopoly for all external referrals to most websites. Webmasters cannot avoid seeking Google's approval these days, assuming they want to increase traffic to their site. If they try to take advantage of some of the known weaknesses in Google's semi-secret algorithms, they may find themselves penalized by Google, and their traffic disappears. There are no detailed, published standards issued by Google, and there is no appeal process for penalized sites. Google is completely unaccountable. Most of the time Google doesn't even answer email from webmasters.

9. Google is a privacy time bomb:
With 200 million searches per day, most from outside the U.S., Google amounts to a privacy disaster waiting to happen. Those newly-commissioned data-mining bureaucrats in Washington can only dream about the sort of slick efficiency that Google has already achieved.



Da ne govorimo o MS ili Apple. Da li neko može da tvrdi da niti jedna od ove dve kompanije ne može da pristupi vašim podacima, odnosno da li može da dokaže da oni NE MOGU?

Da ne govorim o Facebook-u, Twitter, Scribd, YouTube, MySpace i ostalim servisima gde ljudi masovono i bez ustezanja ostavljaju sve svoje tragove. Pre neki dan iz za***...je odlučim da promenim ime na FB, ali šatro, ne može, moraju oni to da odobre.

Neko će reći "boli mene qrats da li će neko da zna sve o meni ili ne", ali nije problem u tome, već je problem što se informacije mogu i te kao zloupotrebiti.

Po mom mišljenju, ništa ne radim ilegalno čega bi se sramotio, ALI, zamislite vreme koje bi moglo da nastupi kada recimo za 25 godina neki novi Hitler ili Staljin dođe do velike moći (a istorija dokazuje da je takvih manijaka bilo u izobilju), i u tom trenutku moj eventualni protest protiv takvog režima biće vrlo lako sprečen.


Da li delite moje mišljenje?
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 12:06 - pre 180 meseci
Jedan od linkova:
http://www.google-watch.org/
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 12:21 - pre 180 meseci

Google veze:


Microsoft veze:


Steve Jobs (Apple) veze:


Yahoo veze:

Sunca li ti žarevog!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dynamic.dsl.t-2.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:15 - pre 180 meseci
Nikad mi nije bio jasan taj strah od Velikog Brata. Mislim da je to ostavština komunizma. Tako vidim da na mnogim forumima ljudi iz Zapadne Evrope ili Amerike pre otkrivaju svoj identitet nego ljudi iz bivšeg istočnog bloka. Ajd ok je to što na nekom forumu ne želiš da otkriješ svoj identitet, jer ne želiš da ljudi znaju, ali kada tvoje podatke znaju samo ti i neka korporacija, koja se obavezala da ih neće nikome otkrivati, onda ne vidim od čega treba strahovati.

Ajde da pretpostavimo da će za 20 godina da dođe do neke svetske diktature i da će oni imati dostup do Guglove arhive i znaće sve o svima koji su koristili internet u prethodnih 20 godina. Šta može da se desi?

1) Najteže slučajeve će poslati u logore ili ih streljati. Ako si ti običan čovek koji na Fejsbuk kači slike sa prošlonedeljne žurke, a ne političku propagandu, verovatno nećeš upasti u ovu grupu. Ako međutim jesi postavljao propagandne slike, onda je velika verovatnoća da si učestvovao i na nekom protestnom skupu, tj. policija već ionako ima video snimak o tebi, a i komšije su te verovatno već prijavili okružnom revolucionarnom sudu.

2) Ako nisi zadovoljan diktaturom, ali si dovoljno disciplinovan da ne postuješ o tome na sav glas, vlast će te kazniti samo time što će ti sprečiti da napreduješ u poslu, ili recimo da tvoja deca ne mogu da idu na fakultet. Ali to nije ni tako loše, jer što si na višem položalju, ili čim su ti deca više obrazovanija, imate veće šanse da vas diktatura eliminiše.

3) Ako sada pišeš nešto što će biti protivno normi za 20 godina, onda treba samo da dokažeš da si dovoljno savitljiv i da lako promeniš mišljenje o svemu ako to odgovara sistemu. Čim shvate koliko si ljigav odmah ćeš dobiti neku bitnu funkciju.

4) Ako na vlast dođe revolucionarna grupa koja ne trpi baš nikakvu kritiku, onda će verovatno istrebiti 99% stanovništva, pa to šta si pisao u svom Google Kalendaru pre 20 godina neće puno toga izmeniti.

5) Ako si ti deo revolucionarne grupe koja je osvojila vlast, ili nedajbože njen vođa, onda verovatno će to što sada napišeš postati upravo ono što se očekuje od ostalih građana, pa opet nemaš frke.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.59.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:19 - pre 180 meseci
verovatno to baš nije tako crno kao što se čini. Iako verujem da se dobar deo privatnosti gubi korišćenjem interneta, ali se sa druge strane, puno i dobija...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:38 - pre 180 meseci
Citat:
gajo2: Ajde da pretpostavimo da će za 20 godina da dođe do neke svetske diktature i da će oni imati dostup do Guglove arhive i znaće sve o svima koji su koristili internet u prethodnih 20 godina. Šta može da se desi?

1) Najteže slučajeve će poslati u logore ili ih streljati.


Cool.
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.58.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:50 - pre 180 meseci
Na internetu uvek mozes da se sakrijes...

Mene vise plasi to, da u drzavama poput Velike Britanije mozes da ides u zatvor (do 2g?) ako ne das svog passworda do enkriptiranih podataka. Kad ulazis u ameriku imaju pravo da naprave kopiju celog tvog hdd-a,.... a vi ovde komplicirate zbog jednog cookieja, i podataka za koje znate da ce da se prenesu, i to ozete da sprecite.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:52 - pre 180 meseci
Citat:
gajo2: ok je to što na nekom forumu ne želiš da otkriješ svoj identitet, jer ne želiš da ljudi znaju, ali kada tvoje podatke znaju samo ti i neka korporacija, koja se obavezala da ih neće nikome otkrivati, onda ne vidim od čega treba strahovati.


Znamo dobro koliko se medjunarodni zakoni postuju. Recimo u slucaju napada na Irak ili SRJ.

Drugo, ne postoji medjunarodni zakon koji sprecava korporacije da koriste digitalne informacije kako oni zele. Jedan je zakon u USA drugi u EU treci u Kini....

Trece, da li ti mozes da tvrdis da neka tako velika korporacija, poput Googla, koja se obavezala da nikome nece otkrivati podatke, jednog dana promeni tu svoju obavezu?

Cetvrto, da li mozes da tvrdis i to da pored "legal notices" sve te korporacije zaista postuju cuvanje identiteta?
Cuvanje identiteta u svim korporacija zasniva se na tome da se identitet nece prosledjivati ni u kom obliku trecim licima, ali to ne znaci da je cuvanje identiteta stvarno, jer korporacija POSEDUJE tvoje podatke.

Peto, prosledjivanje trecim licima je zakonski omoguceno, tj zaobidjen je zakon, u slucaju kupovine neke od korporacija (ili dela), recimo Microsoft kupovinom Yahoo, ili slicno. Sta je sa Sequoia Capital koja ima velikog udela u mnogim korporacijama, da li je to trece lice?

Citat:
gajo2:Nikad mi nije bio jasan taj strah od Velikog Brata. Mislim da je to ostavština komunizma. Tako vidim da na mnogim forumima ljudi iz Zapadne Evrope ili Amerike pre otkrivaju svoj identitet nego ljudi iz bivšeg istočnog bloka.


Cek, zaostavstina komunizma? Mislim da to nije dobar primer. Prvo, zato sto u komunistickim zemljama zaista je postojao / postoji kontrola gradjanstva. Takva kontrola nije bila tako sveobuhvatna jer je tehnika bila na mnogo nizem nivou, recimo u doba SSSRa.
Dakle, ti tvrdis da je organizovana kontrola na navisem nivou postojala, a opet tvrdis na osnovu toga sto na mnogim forumima ljudi iz Zapadne Evrope ili Amerike pre otkrivaju svoj identitet, da zbog toga BB ne postoji? Na osnovu cega donosis takav zakljucak?
Da li je tebi normalno da prelaskom u USA na aerodromu policija moze da uzme tvoj laptop i iskopira sve tvoje podatke, navodno zbog opasnosti od terorizma? Da li je to legalno? Plus, treba da im budes zahvalan jer te stite od terorista i da mislis da je to cool.

[Ovu poruku je menjao euripyd dana 26.07.2009. u 15:20 GMT+1]
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:54 - pre 180 meseci
Citat:
mulaz:
Mene vise plasi to, da u drzavama poput Velike Britanije mozes da ides u zatvor (do 2g?) ako ne das svog passworda do enkriptiranih podataka.


Vidis, za ovo nisam znao.
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.87.163.*



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:54 - pre 180 meseci
Citat:


Ccccc,ovakva razmišljanja su mi u mladosti bila dostupna samo u SF delima Oldousa Hakslija i tada sam ih se grozio...

Šta sada da kažem kada su za moga veka takve SF priče postale surova realnost...?!?

Izgleda da su zombi već uveliko među nama...

I nije tu u pitanju nikakav strah,pogotovu ne iracionalan,već osećaj nemoći da se parira u datim okolnostima "čeprkanju" raznorazne gamadi po onome što bi trebalo da je samo MOJE...

Televiziju sam već eliminisao iz svog života,a po svemu sudeći ista sudbina čeka i ovo sokoćalo...

Nažalost,to je jedini način da se zaštitim i osetim svojim.

A crno je sve da ne može crnje biti....

s druge strane od zlog gore uvek ima.

Nije ovo stav pesimiste,već dobro obaveštenog optimiste.
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 13:59 - pre 180 meseci
Nesto gledam u ovaj Chrome logo, pa ga gledam i gledam - a on mi namignu!


Sunca li ti žarevog!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dynamic.dsl.t-2.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 14:35 - pre 180 meseci
Citat:
mulaz: Na internetu uvek mozes da se sakrijes...

Mene vise plasi to, da u drzavama poput Velike Britanije mozes da ides u zatvor (do 2g?) ako ne das svog passworda do enkriptiranih podataka. Kad ulazis u ameriku imaju pravo da naprave kopiju celog tvog hdd-a,.... a vi ovde komplicirate zbog jednog cookieja, i podataka za koje znate da ce da se prenesu, i to ozete da sprecite.

Hmm pa jeste sve to na prvi pogled šokantno, ali razmisli malo... pre 20 godina, kada ljudi još nisu ovoliko koristili kompjutere, nisi ni imao tolike mogućnosti da tajno preneseš neke podatke preko granice. Ako si nosio tajne papire, na granici su ovek mogli da ih nađu. Ranije je više bilo uobičajeno da se sumnjivi putnik odnese do male kabine, skine go i pregledaju mu celo telo. Sada to više nije potrebno, jer je malo verovatno da će neko sakriti mikrofilm na nekom nepristojnom mestu... pre će biti da će nositi neku enkriptiranu datoteku.

Ali opet, da se vratimo na obične ljude. Nosiš laptop, na granici ti ga uzmu i sve prekopiraju. Ranije: sve ti pregledaju, uzmu šta hoće i eventualno te kazne za nešto što nisi prijavio.
Ranije: hodaš na ulici, zaustavi te policajac pita te ovo ono, sve moraš da mu kažeš ili ideš u zatvor. Sada: zaustavi te policajac, pita te za ličnu kartu, on zove centralu i sve već zna o tebi.
Ranije: pišeš protestno tajno pismo povodom neke vladine odluke, tajna služba uzme otiske prstiju i nađe te. Sada: tajna služba uzme tvoju IP adresu i nađe te.
Ranije: napraviš neke nepristojne slike sa svojom devojkom, odneseš do fotografa koji te možda prijavi. Sada: napraviš nepristojne slike, dođe policija i kopira ti hard disk.

Tako da, policija/tajne službe/država/svetski moćnici su uvek znali sve što im je bilo potrebno da znaju o tebi. Tvoja privatnost je nepostojeća u istoj meri koliko i pre 20 godina, samo je oblik privatnosti promenjen. Ako tebi kopiranje hard diska vređa dostojanstvo (naravno, i treba da vređa), onda šta misliš kako je bilo prethodnoj generaciji kad su ih vodili u kućice na "pregled"?
 
Odgovor na temu

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.mal.sth.bostream.se.



+7 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 15:02 - pre 180 meseci
Ne, ne razumemo se.

Naravno da policija moze da udje u kucu i sve ti pretrese, i gace, i zenu i decu.

Preskocio si jedno: samo uz sudski nalog. Da bi se on odobrio potrebno je da si za nesto osumnjicen.

Sada, zamisli da tebi policija dolazi svaki dan i pretresa ti i kucu i zenu i decu? Da to sve slika, kontrolise i sve podatke i dnevne izvestaje odnosi u sud/policiju i tamo ih skladisti u neodredjeno vreme? Da trazi sve racune sto si placao tog dana da im dostavis? Da pregleda koje si novine citao?
Sta bi ti mislio, da te neko maltretira ili ne?

Citat:
gajo2: Hmm pa jeste sve to na prvi pogled šokantno, ali razmisli malo... pre 20 godina, kada ljudi još nisu ovoliko koristili kompjutere, nisi ni imao tolike mogućnosti da tajno preneseš neke podatke preko granice.

Naravno da si mogao. To nisu bile tajne Mossada ili KGBa, ali ako imas poslovne tajne, naravno da nemas prava da ih razotkrivas.

Citat:
Ranije: hodaš na ulici, zaustavi te policajac pita te ovo ono, sve moraš da mu kažeš ili ideš u zatvor.

Ne moras. Zasto bi te policajac pitao kad si j*** zenu, ili koliko imas na racunu? A dans izgleda i to moze da se sazna.

Po tvom postu sam si sebi kontradiktoran. Znaci ti sada tvrdis da kontrola postoji?
Citat:
Ranije: pišeš protestno tajno pismo povodom neke vladine odluke, tajna služba uzme otiske prstiju i nađe te. Sada: tajna služba uzme tvoju IP adresu i nađe te.

Mi se ne razumemo opet. Pa nije sustina sto ja zelim da krijem tajne ili pretim nekome, vec je sustna sto covek ne moze da se pobuni protiv kontrole. Uporedjivanje sa proslim vremenom je nezahvalno. To kao da bi rekao: ranije su ubijali u gasnim komorama a danas ubijaju tomahavkom navodjenim iz svemira. Sustina je valjda da se covek pobuni i oslobodi i gasnih komora i ubijanja, a ne da prihvati realnost.

Kontrola na ovom elektronskom nivou nije kontrola kuce, zene i dece, vec usmeravanje drustva u totalitarizam na koji svi pristaju dobrovoljno, jer valjda je cool da imas Facebook, Gmail, da imas sve podatke uvek prisutne u nekom "cloud" itd.

Ja ne bih zeleo da se tema zavrsi o BB i svetskoj zaveri, vec na cinjenicama, trenutnom stanju, predvidjanju buducnosti i - zastiti. O tome sta korisnici ovog foruma misle.
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.58.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 15:23 - pre 180 meseci
Citat:
gajo2: Hmm pa jeste sve to na prvi pogled šokantno, ali razmisli malo... pre 20 godina, kada ljudi još nisu ovoliko koristili kompjutere, nisi ni imao tolike mogućnosti da tajno preneseš neke podatke preko granice.

Da... i onda na bbc-u (koji se tada cuo preko cele evrope) medju malim oglasima idu poruke poput "pas je sleteo na big ben" i sl., koje razumu samo oni sto znaju o cemu se radi.

Jos pre par godina, lepo si ti enkriptirao disk sa neki aes256 i pravio si se da si lud. Cak je jedan pedofil u ameriki tako izbegao kaznu, kad su mu na granici videli neku deciju pornografiju, a on mrtav ladan, ugasi kompjuter i da im ga. Naravno posto niko ne moze to (u normalnom vremenu) da dekriptira, niso moglu da ga osude. Ali takve usamljene primere oni onda koriste za suzbijanje prava svih ostalih ljudi.

A sta je sa drzavnim bazama? Nije dugo odkad su u UK planirali (ili vec napravili?) centraliziranu bazu za zdravstvo (kao za drzavno osiguranje i sl., ako se dobro secam). Pristup bazi bi imao (ili ima ako su vec napravili) ~300k ljudi (svi doktori, medicinske sestre,...).

Svaki put kad cujem "teroristi" ili "deca /decija pornografija", znam da gubim jos jedno pravo do privatnosti.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 15:47 - pre 180 meseci

Kad si vec pomenuo bazu podataka u Velikoj Britaniji, nije li tamo bio neki peh sa bazom podataka poreskih obveznika, cela je baza hakovana i neko je pristupio racunima i svim drugim podacima cele jedne nacije????

Masala, to je bas cool!!!!!!


Ma znas sta, najbolje da broj svog deviznog stednog racuna ostavis na fejsbuku ili nekom drugom sajtu.
Mozes i poslati Cika Biliju ako hoces......

@Gajo, bez namere da te omalovazavam, ali zadovolji mi radoznalost i reci mi:

Jesi li citao Orvelova dela? Zivotinjsku farmu i 1984


Ako nisi, da li bi bio ljubazan da ih procitas? Pogledaj po Amazonu, nedavno su bili uklonili te dve njegove knjige, sada gledam, ponovo ih ima, barem ima zivotinjske farme....

Mozes naci na netu te knjizice i u pdf fajlu, na ASK projektu, nadam se.


Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 26.07.2009. u 17:10 GMT+1]
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 15:52 - pre 180 meseci
btw google brise sve podatke o korisniku ako on to zatrazi [ako obrise nalog cini mi se]

veci problem je,kako je to i gajo rekao, bb state of god save the queen i drugih primera
al' i nezakonito prisluskivanje/pracenje ljudi od raznih "bezbednosnih" agencija sirom sveta,ukljucujuci i ovu

google je igracka za takve
i niko te ne tera da ostavljas licne podatke,da se logujes kad pretrazujes i slicno,postoje i proxy-i ,a i "pracenje ip-a" funkcionise,al' kad imas staticki ip i kad ne delis,a ne kao npr neki suboticki provideri koji na par desetina korisnika stave istu ip adresu ;)
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 16:58 - pre 180 meseci
Jesi li siguran da ce podaci biti obrisani automatski, brisanjem naloga, tj. njegovim gasenjem?


Po kojoj logici zakljucujes da je zaista tako kao sto si negde procitao, i ako jesi, GDE?



PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.58.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 17:14 - pre 180 meseci
Mislim da su u UK ukrali/(izgubili?) disk sa svim tim podatcima.

Jos bolji su amerikanci... kupio covek koriscen mp3 player za male pare, a na njemu tajni podatki americke vojske :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 17:35 - pre 180 meseci
prije nedelju 2 je isla emisija o google u svetu ,na ns1 [ili 2]
i tamo su rekli izmedju ostalog kako je pitanje privatnosti korisnika jako bitna stvar i bla bla,posle su rekli kako se svi podaci o korisniku brisu [cini mi se] po brisanju naloga [zato sam napisao po zahtevu]

na zalost ne znam ime emisije,mogu potraziti,ali sumnjam da ce biti uspesno
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dynamic.dsl.t-2.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?26.07.2009. u 17:38 - pre 180 meseci
Citat:
Marenović Slaviša: @Gajo, bez namere da te omalovazavam, ali zadovolji mi radoznalost i reci mi:

Jesi li citao Orvelova dela? Zivotinjsku farmu i 1984
Pa jesam čitao, kao i Brave new world što je pomenuo Kosuth i još slične distropije, ali mi je bezvezno da mi neke knjige upravljaju životom. Pa čim vidim nešto što liči na preteranu državnu intervenciju da odmah vičem kako već sada živimo u svetu 1984...

Citat:
euripyd: Ne, ne razumemo se.

Naravno da policija moze da udje u kucu i sve ti pretrese, i gace, i zenu i decu.

Preskocio si jedno: samo uz sudski nalog. Da bi se on odobrio potrebno je da si za nesto osumnjicen.
Ovaj, ne. Ako si živeo pod Slobom, a pretpostavljam da jesi, verovatno si upoznat da je po tadađnjem zakonu policija mogla bez naloga da ti upadne u stan i da te zadrži u pritvoru ne znam, mesec dana. Pretpostavljam da su u međuvremenu izmenili te zakone. Ali još uvek stoji da je pre 20 godina, policija mogla da ti uđe u kuću i da ti pretrese i gaće i ženu i decu. Sada za tim više nema potrebe, zato što imaju sve podatke o tebi u kompjuterima, tj. ako si tip osobe koja je potencijalno opasna za poredak.

Citat:
Sada, zamisli da tebi policija dolazi svaki dan. Sta bi ti mislio, da te neko maltretira ili ne?
Da, ali kakve to veze ima sa današnjim stanjem? Jel tebe proveravaju svaki dan na internetu? Vladini hakeri pokušavaju da se domognu tajnih podataka na tvome računaru?

Citat:
Sustina je valjda da se covek pobuni i oslobodi i gasnih komora i ubijanja, a ne da prihvati realnost.
Ne vidim šta je problem u prihvatanju realnosti. Svakako ti je lakše nego biti buntovnik bez razloga. Mislim, šta ti misliš da ćeš postići ako se buniš protiv Googlovog prikupljanja podataka? Ako ljudima to previše smeta, okrenuće se drugom produktu. Ako je to ok za njih, nastaviće i dalje da ga koriste. Pošto Google zauzima ne znam, 90% tržišta pretraživača, pretpostavljam da to znači da se ogromna većina ljudi ne plaši ako Google otkrije gde su se oni nalazili prošle subote u 3 ujutru.

Citat:
Kontrola na ovom elektronskom nivou nije kontrola kuce, zene i dece, vec usmeravanje drustva u totalitarizam na koji svi pristaju dobrovoljno, jer valjda je cool da imas Facebook, Gmail, da imas sve podatke uvek prisutne u nekom "cloud" itd.

Ja ne bih zeleo da se tema zavrsi o BB i svetskoj zaveri, vec na cinjenicama, trenutnom stanju, predvidjanju buducnosti i - zastiti. O tome sta korisnici ovog foruma misle.

Ja mislim da kontrola na elektronskom nivou ne dovodi do totalitarizma. Nema nikakvog dokaza da dovodi do toga. Nemaš istorijski presedan na osnovu koga to možeš zaključiti.

Postoji snažan kontraargument kako internet oslobađa ljude, što se očigledno vidi u revolucijama u Ukrajni, Gruziji i sada Iranu. Možda su ljudi u pojedinim zemljama, kao što su Amerika i UK, pod većom kontrolom (mada oni još uvek ne moraju da nose lične karte sa sobom, za razliku od nas), ali kontrola nije isto što i gušenje slobode. Danas imaš više slobode da putuješ po svetu (ako nisi državljanin Srbije ili Afganistana), više mogućnosti da se upoznaš sa različitim ljudima i idejama, više mogućnosti da širiš svoje ideje, da nađeš grupe ljudi koji misle isto kao ti, više mogućnosti da zaradiš jer imaš pristup globalnom tržištu, možeš donekle i da se oslobodiš fizičke stvarnosti i živiš u WoW-u... E sad to što vlada može da pročita tvoje ljubavne poruke ne znači da će te poslati u zatvor zbog njih.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: BIG EYE - koliku privatnost zaista želite?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9100 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.