Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?

[es] :: Java :: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?

[ Pregleda: 2231 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pretorian
Vladimir Sekulic
Krupanj

Član broj: 78432
Poruke: 104
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?12.07.2009. u 21:46 - pre 180 meseci
Od pre neki dan počeo sam sa programiranjem u ovom okruženju. Na prvi pogled utisci su dobri. Napravio sam uz pomoć dva tutorijala neke aplikacijice, sve to shvatam kako se radi jer sam ranije koristio druga razvojna okruženja i druge programske jezike, jedino što nekoliko dana imam izvestan problem. Trebalo bi da napravim jednostavnu aplikaciju koja koristi prostu bazu podataka, i za početak bih koristio ovu početničku varijantu, koliko sam uspeo da uvidim da je Java DB preporučena za početak, ali iako sam instalirao Berkeley bazu iz repoa za Ubuntu, nemam u NetBeans-u 6.0.1 u meniju Tools stavku Java DB Database.

Ne mogu nikako ni da nađem na netu rešenje zašto mi je nema u meniju, kada je kao instalirana. Znači OS je Ubuntu 8.04, NetBeans 6.0.1, Berkeley v4.6 Database Utilities instalirano, isto tako Sun Java DB client instaliran iz repoa, izgleda kao da je sve tu...

Zna li neko ili neki savet???
Bez potpisa
 
Odgovor na temu

Ivan Ivanic
Ivan Ivanic
Freelance, Anywhere
Fruška Gora

Član broj: 203038
Poruke: 179
*.ptt.rs.

Sajt: ivan.yggdrasillcode.com


Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?13.07.2009. u 10:41 - pre 180 meseci
Pa nema to veze sa tools. Idi u Window > Services. Kad ti se otvori tab treba u njemu da imaš Databases tree. Pogledaj tu da li imaš Java DB mada sumnjam. Moraćeš sam da je dodaš najverovatnije.
Ako nemaš Databases u Services tabu. Idi na Tools > Plugins kad ti se otvori prozor u njemu idi na Available Plugins i u Search polje ukucaj db. Otkači da ti se instalira Database(Base IDE) plugin i klikni na install dugme ispod liste. Kada ti se instalira zatvori taj prozor i opet idi u Servirces. Sad ćeš imati Databases tree pa proveri da li je automatski detektovao bazu koja ti treba. Ako nije moraćeš sam da uneseš parametre. Klinkni desnim pa New Connection... pa unesi ručno detalje.

Druga stvar Java DB Server mora biti pokrenut ručno! Osim ako si drugačije podesio Ubuntu.

Interesuje me samo kakve ti to praviš aplikacije i za čega ti koristi db.

E da odakle si ti povezao Berkley sa Java DB? Package za ubuntu za javadb ti je sun-javadb-... i ta baza se zove Java DB i bazirana je na Apache Derby bazi. Ne znam kako si to instalirao berkley i očekuješ java db?
[Ovu poruku je menjao Ivan Ivanic dana 13.07.2009. u 11:53 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Ivan Ivanic dana 13.07.2009. u 11:57 GMT+1]
Rad rad i samo rad :-D
 
Odgovor na temu

pretorian
Vladimir Sekulic
Krupanj

Član broj: 78432
Poruke: 104
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?13.07.2009. u 21:16 - pre 180 meseci
Hmm, pa instalirao sam prema tvom upustvu 'Database(Base IDE)', iz 'Available Plugins', ali njega i dalje nema u 'Services'. Mogu da ga dodam ručno, ali ne razumem kakave on to parametre traži? Skinuo sam sa Sun-ovog sajta Java DB, i otpakovao je i mogu da izaberem taj drajver na ovaj način. Dal može tako?

Pa treba mi nešto za rad sa bazama podataka, i to neko jednostavno rešenje. Činilo mi se da je ovo najjednostavnije pošto se to svuda i prvo od svega spomenje. Treba da napravim prostu aplikaciju u koja će čuvati određene podatke i upozoravati na nadolazeće događaje prema datumu, itd. Ništa zahtevno, treba mi samo neki način za rad sa bazama podataka, pa ako neko ima neki predlog šta da koristim za ovo??
Program bi trebalo da radi bude instaliran u jednoj firmi na više Linux mašina i jednom Windows sistemu. Tako da bi trebalo sigurno da bude portabilan. Pošto su ovo moji prvi koraci u Javi i NetBeans-u, treba mi par saveta kako da krenem, mada se ne plašim jer sam dosta programa do sada napisao u drugim jezicima.

Ako može neki savet kako se inače radi i šta drugi inače koriste u ovim slučajevima.

PS: I još pitanje, kako se pokreće Java DB Server? Nisam ništa podešavao što se tiče toga, ne znam ni kako se to radi??
Bez potpisa
 
Odgovor na temu

Ivan Ivanic
Ivan Ivanic
Freelance, Anywhere
Fruška Gora

Član broj: 203038
Poruke: 179
*.ptt.rs.

Sajt: ivan.yggdrasillcode.com


Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?14.07.2009. u 08:10 - pre 180 meseci
Može na taj način kao što si uradio - izaberi taj drajver koji si skinuo. Ostali parametri :-) Da bi pokrenuo izvrši /bin/startNetworkServer iz tog foldera gde si raspakovao Java DB. To ćeš morati da pokreneš iz terminala.
Videćeš šta će ti izbaciti pa podesi sistemske varijable kako ti bude tražio. Na kraju kad sve podesiš i uspešno pokreneš Java DB izbaciće ti na kom portu čeka konekcije (default je 1527) za hosta stavi localhost za user i pass moraćeš da napraviš račun u bazi. To ćeš morati sam da se snađeš :-)
Nemam nikakvo iskustvo što se tiče java db. Ali znam da je dobra ako ćeš je koristiti za embeding. Inače kad budeš tražio uputstva za nju traži za apache derby i to ti je to. Važe iste stvari i za jednu i za drugu :-D
Hoćeš praviti da jedan računar bude host za database ili češ na svakom posebno instalirati?
Rad rad i samo rad :-D
 
Odgovor na temu

pretorian
Vladimir Sekulic
Krupanj

Član broj: 78432
Poruke: 104
77.105.52.*



Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?14.07.2009. u 21:52 - pre 180 meseci
Hvala mnogo za odgovore. Bilo me je bunilo to što sam u stvari tražio pod pogrešnim imenima upustva. Instalirao sam od plugin-ova iz tools menija GlassFish i tako sam i dobio onaj meni za podešavanje rad sa Java DB. Pomoću upustava sa neta sam napravio neku bazicu, dodavao joj tabele, i podatke u njih. Pod podešavanjima Java DB sam u stvari odabrao da je njena putanja u /usr/share/javadb gde se i instalirala u sistemu kada sam je instalirao iz repoa, nisam koristio onu koju sam skinuo sa Sun-ovog sajta, ovako mi je čistije i više po PSu. Napravio sam i jedan direktorijum za baze podataka i to je sve.

Nego sada me zanima odgovor nekog iskusnog - da li da koristim ovu Java DB i da se navikavam tako na nju, ili ima nešto što je više za preporuku, pa da uzmem to da naučim kako se radi odmah, da se ne bih bezveze navikavao na ovo, ako nije dovoljno dobro?
Za ovu aplikaciju, što ti pitaš, biće instalirana na više računara ali baza neće biti na jednom, nego će se kopirati na svaki računar na kojem bude instalirana. Ovo mi je sada novo - kako ću kada prebacim na druge računare sa Linuxom naterati ovu aplikaiciju da radi - kako da joj odredim gde da traži podatke itd. Sa Linuxom ću se možda još i snaći, ali mora ista raditi i na jednom Windows računaru, tu tek ne znam kako ću je naterati da radi.

Bez potpisa
 
Odgovor na temu

Ivan Ivanic
Ivan Ivanic
Freelance, Anywhere
Fruška Gora

Član broj: 203038
Poruke: 179
*.ptt.rs.

Sajt: ivan.yggdrasillcode.com


Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?15.07.2009. u 07:45 - pre 180 meseci
Koristi Java DB i uživaj. Jednako je dobra kao i popularnije baze samo što nije toliko poznata :-)
Pretpostavljam da ćeš da praviš desktop aplikaciju, pa prema tome te upućujem na ovaj članak http://blog.kazao.net/2008/08/...ing-derby-in-java-desktop.html ili probaj ovaj google search "embeding derby into desktop application". :-D
Što se tiče traženja podataka :-) Napravi bazu u home direktorijumu usera koji koristi aplikaciju. Jednostavno proveri da li je taj fajl već kreiran kad pokrećeš program ako nije kreiraj ga i to je to. U suštini jedino što će od baze biti napolju(van aplikacije) je fajl sa podacima baze. Cela baza je embeded u aplikaciju. Znači korisnik samo treba da ima instaliranu javu da bi mogao da koristi(osim ako nemaš neki drugi dependency) tvoju aplikaciju. Što se tiče sistema baza i ne postoji - ona je u okviru aplikacije. Znači nećeš morati da instaliraš db na svaki računar - ako te to brine :-)
Pretpostavljam da će raditi ok na win i na lin. Ne vidim razlog zašto ne bi. Ako budeš imao problema javi :-)

btw +1 za korišćenje verzije db iz distirbucije :-D
Rad rad i samo rad :-D
 
Odgovor na temu

pretorian
Vladimir Sekulic
Krupanj

Član broj: 78432
Poruke: 104
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?15.07.2009. u 21:22 - pre 180 meseci
Ok, razumeo sam. Hvala mnogo na upustvima. Večeras sam gledao kako se rade desktop aplikaicije iz upustava i mislim da ću već za koji dan moći da napravim sopstvenu. Ova varijanta da se samo odredi mesto bazi podataka i negde na disku, mi se mnogo više sviđa nego neke druge. Pretposavio sam da je ova Java DB baza dobra, hvala ti što si mi to potvrdio.

Za sada nemam više pitanja. Možda će ih biti u narednih par dana, ali za sada mislim da ću se snaći. Hvala mnogo na pomoći!
Bez potpisa
 
Odgovor na temu

Ivan Ivanic
Ivan Ivanic
Freelance, Anywhere
Fruška Gora

Član broj: 203038
Poruke: 179
*.ptt.rs.

Sajt: ivan.yggdrasillcode.com


Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?15.07.2009. u 21:38 - pre 180 meseci
Dobrodošao si :-D
Inače kad zaglaviš negde - pitaj nemoj gubiti previše vremena na "majstorisanje" :-)))
Rad rad i samo rad :-D
 
Odgovor na temu

darkoks

Član broj: 257871
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?20.04.2010. u 12:42 - pre 170 meseci
Zdravo Ivane,

Videh tvoje postove i odgovore na probleme drugih korisnika, pa uzeh slobodu da ti napisem u nadi da ces mi pomoci oko problema.
(Morao sam ovako da uradim reply, je pp ili mail mogu tek kada prodje 7 ili 14 dana :( )

Naime, kreirao sam java aplikaciju u Eclipse okruzenju koja koristi embedded java derby dB.
Sve super radi kada je pokrecem iz Eclipse IDE.
Cak i kada kreiram exec jar file, kji se kreira u istom folderu gde je i sama aplikacija, i baza, tj. u workspace-u projekta, i kada uradim dupli klik sve super radi.

E problem nastaje kada ja taj exec jar file kopiram negde drugde, recimo na Desktop.
I kada uradim dupli klik, javi mi gresku ClassPATH Not Found i No suitable driver for jdbc:derby.
Taj sam problem resio tako sto sam na Desktop-u kreirao folder LIB, i u njega paste-ovao DERBY.JAR, i kada uradim dupli klik, aktivira se aplikacija, ali sa greskom: SCHEMA USER1 DOES NOT EXIST

A razlog kopiranja negde drugde je, moja zelja da taj exec file radi na bilo kom racunaru koji ima JVM duplim klikom.
Ne svidja mi se sto sma posebno kreirao lib folder na Desktop-u, jer koja je poenta EXEC jar file-a kome sam sve dao, sve stavio u njega, ako moram posebno da kreiram putanje do driver-a.
Zar poenta exec jar file-a nije da ima sve u sebi, i samo dupli klik? Kako inace da kreiram app koja ce da ima bazu u sebi, sve sto joj treba i da korisnik samo uradi dupli klik, i da radi.

Kako da resim problem SCHEMA DOES NOT EXIST?

Evo detalja greske:
See com.borland.dx.dataset.DataSetException error code: BASE+66
com.borland.dx.dataset.DataSetException: Schema 'USER1' does not exist
at com.borland.dx.dataset.DataSetException.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.DataSetException.throwException(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.DataSetException.SQLException(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.Database.createPreparedStatement(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.o.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.o.d(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.o.e(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.QueryProvider.h(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.JdbcProvider.provideData(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.StorageDataSet.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.DataSet.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.DataSet.open(Unknown Source)
at com.borland.dbswing.JdbTable.bindDataSet(JdbTable.java:1999)
at com.borland.dbswing.JdbTable.addNotify(JdbTable.java:1983)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JRootPane.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Window.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Frame.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Window.show(Unknown Source)
at java.awt.Component.show(Unknown Source)
at java.awt.Component.setVisible(Unknown Source)
at java.awt.Window.setVisible(Unknown Source)
at kladza.KladionicaApplication.<init>(KladionicaApplication.java:30)
at kladza.KladionicaApplication.main(KladionicaApplication.java:40)
Chained exception:
java.sql.SQLSyntaxErrorException: Schema 'USER1' does not exist
at org.apache.derby.impl.jdbc.SQLExceptionFactory40.getSQLException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.Util.generateCsSQLException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.TransactionResourceImpl.wrapInSQLException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.TransactionResourceImpl.handleException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedConnection.handleException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.ConnectionChild.handleException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedPreparedStatement.<init>(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedPreparedStatement20.<init>(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedPreparedStatement30.<init>(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedPreparedStatement40.<init>(Unknown Source)
at org.apache.derby.jdbc.Driver40.newEmbedPreparedStatement(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedConnection.prepareStatement(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.EmbedConnection.prepareStatement(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.Database.createPreparedStatement(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.o.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.o.d(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.o.e(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.QueryProvider.h(Unknown Source)
at com.borland.dx.sql.dataset.JdbcProvider.provideData(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.StorageDataSet.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.DataSet.a(Unknown Source)
at com.borland.dx.dataset.DataSet.open(Unknown Source)
at com.borland.dbswing.JdbTable.bindDataSet(JdbTable.java:1999)
at com.borland.dbswing.JdbTable.addNotify(JdbTable.java:1983)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JComponent.addNotify(Unknown Source)
at javax.swing.JRootPane.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Container.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Window.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Frame.addNotify(Unknown Source)
at java.awt.Window.show(Unknown Source)
at java.awt.Component.show(Unknown Source)
at java.awt.Component.setVisible(Unknown Source)
at java.awt.Window.setVisible(Unknown Source)
at kladza.KladionicaApplication.<init>(KladionicaApplication.java:30)
at kladza.KladionicaApplication.main(KladionicaApplication.java:40)
Caused by: java.sql.SQLException: Schema 'USER1' does not exist
at org.apache.derby.impl.jdbc.SQLExceptionFactory.getSQLException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.jdbc.SQLExceptionFactory40.wrapArgsForTransportAcrossDRDA(Unknown Source)
... 48 more
Caused by: ERROR 42Y07: Schema 'USER1' does not exist
at org.apache.derby.iapi.error.StandardException.newException(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.catalog.DataDictionaryImpl.getSchemaDescriptor(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.QueryTreeNode.getSchemaDescriptor(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.QueryTreeNode.getSchemaDescriptor(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.FromBaseTable.bindTableDescriptor(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.FromBaseTable.bindNonVTITables(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.FromList.bindTables(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.SelectNode.bindNonVTITables(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.DMLStatementNode.bindTables(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.DMLStatementNode.bind(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.compile.CursorNode.bindStatement(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.GenericStatement.prepMinion(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.GenericStatement.prepare(Unknown Source)
at org.apache.derby.impl.sql.conn.GenericLanguageConnectionContext.prepareInternalStatement(Unknown Source)
... 42 more

Ne znam gde je problem.
Kada startujem aplikaciju sa dektop-a, prvo se automatski kreira folder myDB i file derby.log, zatim krece aplikacija, pojavi se prozor, i onda greska sa SCHEMA USER1 DOES NOT EXIST.

Inace koristim ovo:
database1.setConnection(new com.borland.dx.sql.dataset.ConnectionDescriptor("jdbc:derby:myDB;create=true;user=user1;password=user1"));

Ako treba nesto dodatno da objasnim, posaljem, molim te mi reci, tu sam.

Hvala unapred

Moj mail je [email protected]

Darko
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: Gde mi je Java DB Database u NetBeans-s?

[ Pregleda: 2231 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.