Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skolarina za studente u doba ekonomske krize...

[es] :: Vodič za učenje :: Obrazovne institucije :: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...

[ Pregleda: 2556 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladr85

Član broj: 178887
Poruke: 42
*.telenor.co.yu.



+1 Profil

icon Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 10:15 - pre 180 meseci
Koliko se secam nashi fakulteti nisu nashli za shodno da se odreknu svojih prihoda preteci pri tome da ce prestati sa radom,
ali zato su nashli za shodno da podignu skolarine. Neki za 30 000 neki za 40 000 neki za 50 000 din...

Primer:
Student je upisao prosle godine fakultet jer za njegove roditelje je nekako i moguce da plate oko 70 000 din godisnje, sada je ta skolarina cak 120 000. Sad taj student vishe nema od kud da plati skoro duplo vecu skolarinu, sta on mozhe da uradi? Mozhe da se oprosti od bacenog novca+stanarine+troskovi zivota+vreme+potencijalnog znanja koje bi stekao... Sta drugo?


Ako kazhemo da je to sramota, malo je, ovo vishe lichi na kriminal. Gde je tu veza s mozgom, u doba krize, em shto su lobijem uspeli da izbegnu da drzhavi daju odredjene prihode, em su josh krajnje nerealno i nesolidarno digli sebi cenu, i na taj nacin upropastili josh jednu generaciju ovog nesrecnog naroda.... Bruka! Sramota! Lopovluk! Nemam druge rechi za tako neshto.

I dokle cemo mi studenti ovo da trpimo, zar mi ne mozhemo da se organizujem i krenemo u obustavu dolaska na fakultet dok se skolarine ne smanje. Fakulteti su nezavisni, i ocigledno je da maksimalno zloupotrebljavaju tu svoju nezavisnot, i shto se toga tiche isti su drzhavni kao i privatni. Sramota! Naravno chast izuzecima!

 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.214.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 10:50 - pre 180 meseci
Da i ja iako imam 18godina i planiram tek od oktobra 2010. na faks, cuo sam za ta poskupljenja. Naime u mom gradu u Zajecaru se culo da fakultet za menadzment podize cenu za 10 000 RSD za sledecu skolsku godinu. Licno ne bih da iznosim misljenje o tom fakultetu jer je jako jako lose i ne zanima me ali eto kao primer. Zanima me FTN u NSu ili ETF u BGD ali koliko vidim moze se reci da ce i oni malo cene podici. E sad mene zanima stvarno zasto se studenti ne pobune protiv tih cena. Jer ja ukoliko ne upadnem na budzet nema sanse da cu upisati faks koji zelim jer nemam novca, pa cu probati da se mucim vanredno i sl. jer je neizdrzivo puknuti par hiljada evra za jednu skolsku godinu pa takvih cetri pet imamo prosecno po jednom studentu i eto ti stana dvosobnog u BGD ) smesno ali je tako. Stoga ne znam kako ali mislim da studenti mogu nesto da ucine povodom toga. Ne znam koliko je najskuplja godina u Srbiji na kom drzavnom faxu ali sumnjam da je ispod 120 000 dinara.

Nego kazite mi sta ako je student na budzetu sta ne placa ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

vladr85

Član broj: 178887
Poruke: 42
*.telenor.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 11:44 - pre 180 meseci
Ako si na budzetu ne placas skolarinu, ali ako ce da placas stan racunaj da ce opet "puknesh" oko 2000 eura, shto je strashno! Ali neizbezhno, ako se ne uspesh uglaviti u studentski dom.

Evo recimo master studiji na fonu su 150 000, i josh jedna godina transfernog programa (vecina osnovnih studija traju 3 godine, te zato mora dve godine na fon-u), treba da izdvojish preko 250 000, samo zato shto bi recimo studirao neki srodan fakultet u tvom gradu, jer ne palcas stan, a onda zheleo da nadogradish svoje znanje na jednom od prestizhnijih fakulteta...

Kako da izdvoji prosechan covek za stan+skolarinu, znaci oko 4000 eura godisnje gde je prosechna plata 300 eura?!!!

Izgleda da je studiranje privilegija bogatih.


Zashto se vec jednom ne organizuje shtrajk studenata kao shto je to bilo u susednoj Hrvatskoj...?!!! Da li smo toliko loshe organizovani da ne mozhemo pokrenuti shtrajk!!!

Ljudi onaj ko ima da plati oko 2000 za drzhavni, naci ce josh 1000 i platice neki privatni na kome je kvalitet nastave bolji. Naravno to ne mora da bude slucaj na svakom, ali ako gledamo IT sektor, ima privatnih fakulteta gde je zaista visi kvalitet obrazovanja, bar u nekim segmentima...

Opet ponavljam, ovo predstavlja problem i zaista ne trebamo ocekivati da ce neko drugi umesto nas ga reshi!
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.214.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 12:31 - pre 180 meseci
E vidis i ja mislim da ako ne upadnem u sdutenjak i dom nema nista od mog faxa. A mislim da je strasno da ga ne zavrsim jer sam mnogo dobar ucenik, jbg ruzno je da to ja kazem za sebe ali koliko vidim ako se ja ne cenim nece me ni drugi ceniti. Ove godine sam dogurao do republickog iz elektronike. Volim nauku i elektrotehniku, elektroniku i tome sl. nauke pa nije cudno sto bih zeleo ili FTN ili ETF ali sta da radim, jer ako ne uspem da upisem to sto zelim na kraju cu zavrsiti na budjavom elektronskom u nisu gde svaka budala moze na budzet i u dom a pored toga kvalitet nastave je daleko drugaciji od nastave na ovim fakultetima sudeci po prici studenata. Zato ja mislim da stvarno strasno jer ja mesecno imam od 300-400eura koliko moze otac da izdvoji i posalje jer ni on ne moze vise iako radi u inostranstvu. Ali eto ko mene da razume sem studenata koji su u istom sosu u kome cu i ja biti ili srednjoskolaca koji lupaju glavom o zid. JBG ostaje mi samo jos sledece godine da doguran na neko od prva tri mesta iz IT sektora pa da obezbedim max broj bodova za upis na fax. Ali JBG nikako da dodjem do tog famoznog 3 mesta ili nesto vise do 3.
Sta da radim kad nisam u mogucnosti da se plasiram.
a sto se pobune tice pa sta reci, ako se ne pobune oni kojima smeta, nemojmo ocekivati da ce se pobuniti oni koji su fax zavrsili, natovarili milione u dzepove i imaju sta im se prohte jedino mozga malo manje imaju ali sta ce im kad imaju funkciju.

I ne mogu vise da slusam razne ministre prosvete i obrazovanja kako seru o Bolonji kad jos niko ne vide nista od te Bolonje, sve je skupo i jos skuplje samo su plate iste....stoga ja vas podrzavam. A sad ako se neko od nekoga vecito plasi i ulazi u strajk i pobunu sa recenicom ( sto da se bunim kad ce me posle jebavati na ispitu i nedati mi prelaznu ocenu ) taj bolje da ne pocinje strajk nego da se pokrije usima.

Puno srece u dovodjenju u red zakona ove drzave, ali od reda nema nista za sada.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
93.86.4.*



+363 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 12:46 - pre 180 meseci
Ako uzmemo Novi Sad za primer i studenta koji placa skolarinu i nema stan, troskovi za godinu dana ce ga izaci bar 5000 evra. Stan, hrana, skolarina, knjige, prevoz i ostale potrebe. Previse za sadasnje uslove...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

vladr85

Član broj: 178887
Poruke: 42
*.telenor.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 13:20 - pre 180 meseci
@ptak 13. : Ti imash oca koji mozhe da izdvoji za tebe 300-400 eura i da ne oseti, jer radi u inostranstuvu, i opet ne mozhesh da sastavish karaj sa krajem, a tek shta da kazhu oni koji su vredno radili i tudirali se i dobijali stipendije, jer znaju da nemaju novca pa moraju, i sad zhele da dodju do diplome koja je cenjenija (mozhe lakshe posao da se nadje posle), i do praktichnog i primenljivog znanja (ne pruzhaju svi fakulteti podjednako znanje), a pri tome mora da plati skolarinu, a ima mesecna primanja u prodoci samo 22 000?!!!


Ima takvih mnog i to je problem, jer ovi su digli cene toliko da ne samo da ne mogu siromashni da se shkoluju vec i oni koji pripadaju vishoj srednjoj klasi! Sramota i kriminal!

@fanfon: Visokoshkolske ustanove su nezavise i tu je ceo problem, ali shtrajk ne treba da plashi studente da ce ih neko kasnije "uzeti na zub" jer ako se to desi, postoje komisije i uostalom inspekcije i mediji u krajnjem sluchaju.

I opet ponavljam ako mi ne krenemo u shtrajk onda cemo imati problem jer nece niko moci da se shkoluje! Tj moci ce samo bogati! A fakulteti mogu da kazhu, mi obezbedjujemo vishi kvalitet nastave tako shto se finansiramo od studenata, ali ja pitam, da li studenti treba da finansiraju fakultet ili drzhava, da li mi placamo poreze?!! Placamo, e pa onda molim lepo, neka svedu shkolarinu da mozhe svako da studira, ali ne na rechima, nego na delu! A drzhava neka za uzvrat investira u svoje gradjane jer joj je to i uloga!

Elem, samo strajk kao u Hrvatskoj i nishta drugo ne mozhe da nas izvuche! Ljudi ko mozhe svojoj deci da plati shkolarinu od 4000 ili 5000 eura godisnje i pir tome da zaradjuje legalno u srbiji?!!! Sramota!! Kriminal!!!
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
91.150.101.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...14.06.2009. u 16:40 - pre 180 meseci
Da se razumemo, ja nemam para za samofinansiranje na faksu jer mi keva ne radi nigde a zivimo ja majka i brat mladji u Srbiji u zajecaru. Otac radi sam a trosimo svi zajedno on u austriji mi u Srbiji i opet se ne moze nista sem preziveti mesec i tako svih 12 u godini. I kad se spomene skolarina i cena od 5 000e mora se misliti ne samo na 1200e za faks i knjige i sl. tu ima hrana, stan, pa odeca, pa obuca, pa ajde i jednom mesecno izlazak,pa telefon, pa internet ( ajde to ima i na faksu ) pa pored vega toga neko treba da polaze za kola, neko hoce da upise neki kurs jezika ili neceg slicnog....znaci jednostavno te troskove moze podneti samo onaj ciji mama ili tata rade u GRANDU ili nekoj slicnoj instituciji Skupstina recimo ili ambasada a mi kojima roditelji rade gradjevinu, masinstvo, zeleznicari vozaci i tome sl. poslovi mozemo da zaboravimo na taj novac za te troskove jer je koliko ja vidim za siromasne fakultet ne luksuz nego vise od toga....
Samo mi nije jasno kako neko zamislji da podigne cenu i onda da javno kaze da je u Srbiji prosecna plata 400-500e ?! a glasanje i biranje nove vlade, predsednika nema smisla jer su svi isti. Zato dok neki student ili apsolvent ne bude krenuo da se buni, niko nece....A verujte mi da svakom studentu ponude 1000e 50% ce odustati od strajka jer su nam gladne oci novca.....

stoga ne znam sta da kazem sem da vas javno podrzavam ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

vladr85

Član broj: 178887
Poruke: 42
*.telenor.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...15.06.2009. u 11:42 - pre 180 meseci
Super si objasnio problematiku! Moracemo u shtrajk pre ili kasnije jer to je neminovnost, ali shtajk mora da organizuje studentska unija na nivou cele Srbije. Jedino tako mozhemo da se izborimo za svoja prava.

Zivimo u vreme kada nema posla ni sa fakultetom, a da ne govorim o srednjoj skoli, tako da ljudi jednostavno moraju da studiraju, a sa kojim parama?!! Nemamo izbora, mora da se organizuje neki protest, a ako to ne da rezultet, kolektivna obustava placanja shkolarine pa da vidimo!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Obrazovne institucije :: Skolarina za studente u doba ekonomske krize...

[ Pregleda: 2556 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.