Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prijemnik/predajnik na xy MHz

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Prijemnik/predajnik na xy MHz

[ Pregleda: 7107 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Prijemnik/predajnik na xy MHz02.06.2009. u 22:23 - pre 181 meseci
Pozdrav svima.
Video sam da mnoge ljude interesuje daljinska kontrola automobilcica, raznih modela i sl. Posto se na netu ne mogu naci prikladne seme ( ili ih ima ali nema vrednosti komponenata i sl. ), resio sam da se umesam. Najlakse je celu pricu odraditi jeftinim mikrokontrolerima. Tu nije problem.
Problem nastaje kod dela sa Rx/Tx. Naime ne daje mi se 10+ evra na Rx/Tx module ( koji rade na 433MHz ), jer su potrebe za ovaj projekat daleko ispod toga.
Dakle, treba mi sema jednostavnog prijemnika i predajnika koji radi na, recimo, 27MHz ( mada moze i neka druga frekvencija ), a koji ce na ulazu prihvatiti signal sa mikrokontrolera. Pozeljno je da bude stabilisan kvarcom.
Jedan mikrokontroler ce biti u predajniku, i generisati 8-o bitne podatke koje ce Tx emitovati. Na drugoj strani Rx ce prihatati te podatke, a drugi mikokontroler ce ih desifrovati.
Ja sam nalazio neke seme, i kontam da se sve to moze jednostavno izvesti, ali treba mi nesto provereno, jer nemam iskustva sa RF-om.
Neki linkovi:
http://www.talkingelectronics....Transmitters/27MHzLinks-1.html - Fig12 i Fig22 deluju zanimljivo ( delovi sema koji se odnose na prijemnik/predajnik ).

Jedan sa mikrokontrolerom ( koji je najveci kandidat ): http://www.hobby-elec.org/e_pic6_8.htm - ali gde da nadjem MF transformator sa oznakom 7s80 ?

Vase ideje i komentari ?

 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz02.06.2009. u 23:15 - pre 181 meseci
Prvi link sam pogledao jer se radi o onome sto tebe zanima , konkretno bez uvijanja cu ti dati odgovor , predajnik je ok i radi dobro cak ce ti proraditi iz prve ?
Prijemnik je los al jako los , zasto jer je direktan ! nepostoji selekcija ili odabiranje sta ce da prima ! Po mom ubedjenju i iskustvu to je za vise iskustva , iako je prost na prvi pogled ,
ako bas hoces tako onda moras sve da uradis kako pise ali opet mislim da neces biti zadovoljan jer prijemnik koji je direktan kao ovaj prima jako siroko od nekih 15-50MHz i tu ce nastati problemi .
Ako imas jos pitanja ? , bice odgovora .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz02.06.2009. u 23:44 - pre 181 meseci
Citat:
peca26000: Prvi link sam pogledao jer se radi o onome sto tebe zanima , konkretno bez uvijanja cu ti dati odgovor , predajnik je ok i radi dobro cak ce ti proraditi iz prve ?
Prijemnik je los al jako los , zasto jer je direktan ! nepostoji selekcija ili odabiranje sta ce da prima ! Po mom ubedjenju i iskustvu to je za vise iskustva , iako je prost na prvi pogled ,
ako bas hoces tako onda moras sve da uradis kako pise ali opet mislim da neces biti zadovoljan jer prijemnik koji je direktan kao ovaj prima jako siroko od nekih 15-50MHz i tu ce nastati problemi .
Ako imas jos pitanja ? , bice odgovora .
Pozdrav


Peco nisi sasvim u pravu za Rx. To je superreakcija sa "quench"-ovanjem i to je vrlo osetljivo. Bez ulaznog signala Rx samoosciluje u nekom opsegu (slicno Wobleru) ali kad mu dodje dovoljan ulazni signal, oscilator se Loock-uje na njega i radi ko secer! Jedino mislim da ce mu trebati neko uoblicavanje signala na prijemu pre nego sto ga posalje u PIC. Podesavanje ume da bude malo "pipavo"!
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz02.06.2009. u 23:50 - pre 181 meseci
Pa jes zato sam ja jako buran na te QRM prijemnike a i frekvencija je takva na 27MHz sto moras priznati u toku dana havarija ako je neki avioncic u vazduhu nedaj boze .
Pozz
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz02.06.2009. u 23:56 - pre 181 meseci
Sve sto si rekao je tacno = pravi grdne smetnje okolo a i neki signal jaci od tvog predajnika moze da ga "preuzme" ili blokira pa nemas kontrolu! Sto jes'... jes'... al' da radi, RADI!

Mislim da mu je mnogo bolja verzija P3 na toj stranici.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 00:09 - pre 181 meseci
Da zavisi sad za sta ce koristiti i koliko mu je neophodna sigurnost u upravljanju . . . ?
Jos jedna bitna sitnica da oklapanje ovog prijemnika ili duzina zice za antenu ili blizu nekog metalnog delovanja, moze biti los uzrok prijema .
Naravno ja sam mozda na pocetku preterao sa ovakvom vrstom opisa prijemnika ali se radi o pocetniku , tako da se sasvim slazem sa 10XB .
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 09:54 - pre 181 meseci
Posto ce za pocetak biti koriscen automobilcic, sigurnost u upravljanju nije kriticna ( kasnije cu se koncentrisati na nesto slozenije ).
Znaci predajnik je OK, ali kod prijemnika moze da zaskripi ? Predlozite onda nesto bolje.
Nije mi jasno zasto se koristi kvarc od 27MHz, a na semi pise da je Rx/Tx za 2MHz ?

Kako da prilagodim P3 za moje potrebe ?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 18:03 - pre 181 meseci
Citat:
mm-tech: Nije mi jasno zasto se koristi kvarc od 27MHz, a na semi pise da je Rx/Tx za 2MHz ?

U shemi stoji 27MHz mora da je neka greska za 2MHz !
Za nesto bolje tesko ? ali uradi ovaj je jednostavan za pocetak a oko podesavanja cemo pomoci ...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 18:45 - pre 181 meseci
A sta mislite o onom koji je na drugom linku ?
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 20:09 - pre 181 meseci
Mislis na ovaj prijemnik ?

Po meni je ovaj bolji . Ali su zavojnice problem ipak ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 21:03 - pre 181 meseci
Da na njega sam sam mislio. S' tim sto on radi na 70-80MHz, pa se mora koristiti i predajnik sa tog linka. Ne znam da li bih mogao da koristim zavojnice iz nekog AM prijemnika ili nesto slicno ?
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz03.06.2009. u 22:08 - pre 181 meseci
Tesko da moze , ali sad nemam neku adekvatnu ideju .
Moglo bi ako nadjes komplet zavojnice i kristale iz nekog starijeg modela daljinskih telefona , odlican i prijemnik i predajnik i radi na 2 frekvencije prijemna je u bazi 49,860MHz i predajna od baze 46,670 i biraj , mislim da je to najbolje tako odraditi jer imas i kracu antenu umesto na 27,125 gde obicno rade ...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Prijemnik/predajnik na xy MHz07.06.2009. u 11:50 - pre 180 meseci
Deo sa mikrokontrolerima je sredjen, i on lepo radi.
Sada ostaje Tx/Rx deo. Koje vrednosti trebaju da imaju promenljivi kalemovi u oscilatornom delu prijemnika i predajnika? Znam da oni trebaju biti promenljivi, ali mora postojati neka centralna vrednost induktivnosti koja se u samom kolu precizno podesava ( pa su zato promenljivi ). Na semi predajnika je naznaceno 11 navojaka, a na semi prijemnika 9 navojaka. Medjutim, posto to nisu vazdusni kalemovi, ne znam koja im je induktivnost. Ja imam neke takve kalemove, ali tesko da je feritni materijal bas onaj koji treba da bude.
Nadam se da ste me razumeli.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Prijemnik/predajnik na xy MHz

[ Pregleda: 7107 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.