Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65434 | Odgovora: 243 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
77.222.11.*



+1232 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice03.12.2009. u 11:16 - pre 175 meseci
Bio sam 29. u Dubrovniku i oni nisu ukinuli svjetla po danu, tacnije od kad pocinje zimsko racunanje vremena tj. od kada se promijeni sat svjetla moraju da rade po danu... znaci cijelu zimu. Kad pocne ljetnje racunanje vremena svjetla vise nisu obavezna...
Ovo pravilo mi se cini ispravnim jer ako pricamo o ugrozenosti biciklista i motociklista koji su manje uocljivi kad svi drze upaljena svjetla, na ovaj nacin je i to rijeseno jer se ne voze ili vrlo malo voze zimi... a rijeseno je i ovo oko pregrijavanja u ljetnjim mjesecima oko cega se ovdje vodi polemika...

Kad bi se jos mogla saobracajna kultura podici na malo visi nivo pa da recimo nema onih sa autom boje grafita koji do potpunog mraka nece da upale ni poziciju a kamoli kratka svijetla...

Sto se Crne Gore tice, svijetla su potrebna zbog konfiguracije terena ali svakako bih bio za ovaj Hrvatski model ako budu mijenjali a vjerovatno hoce jer su se navikli da se igraju Evrope
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
79.101.249.*



+371 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice03.12.2009. u 17:52 - pre 175 meseci
Motocikli su uocljiviji kad su im upaljena svetla, i slazem se da na motociklima u svakom trenutku treba da budu upaljena svetla, ali za automobile je to totalni promasaj, evo ispricacu vam i jednu moju dogodovstinu:
Zaustaviu mene policajka onako reda radi, bez razloga, i normalno krene ona njihova klasika, oborena svetla, duga, migavci blablabla i na kraju je dosla na red kocnica, i onda me je ubedjivala jedno 10 min, kako stop svetla treba da budu razdvojena od pozicionih, da ja to obavezno uradim.......... I ja je onda pitam gde da ih stavim, fabrika je tako predvidela, sta sad treba da radim da bih ispunio njenu zelju, da napravim novu svetlosnu grupu? Ima mnogo nebuloza u nasem zakonu i kod nasih policajaca, vecina njih je zavrsila kurseve, a misle da su bogovi.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice03.12.2009. u 18:52 - pre 175 meseci
Citat:
botr: Motocikli su uocljiviji kad su im upaljena svetla, i slazem se da na motociklima u svakom trenutku treba da budu upaljena svetla, ali za automobile je to totalni promasaj, evo ispricacu vam i jednu moju dogodovstinu:
Zaustaviu mene policajka onako reda radi, bez razloga, i normalno krene ona njihova klasika, oborena svetla, duga, migavci blablabla i na kraju je dosla na red kocnica, i onda me je ubedjivala jedno 10 min, kako stop svetla treba da budu razdvojena od pozicionih, da ja to obavezno uradim.......... I ja je onda pitam gde da ih stavim, fabrika je tako predvidela, sta sad treba da radim da bih ispunio njenu zelju, da napravim novu svetlosnu grupu? Ima mnogo nebuloza u nasem zakonu i kod nasih policajaca, vecina njih je zavrsila kurseve, a misle da su bogovi.



ova priča je stvarno ''vrh''. Ne čuh sličnu glupost davno. Dobro ti nije rekla i da poziciona svetla treba da budu odvojena od srednjih svetala!
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 08:42 - pre 175 meseci
Hteo bih samo da dodam jer nisam video da je neko to napisao,u Svedskoj i u jos par zemalja su naucno dokazali o stetnosti oborenog svetla za vozila koja dolaze iz suprotnog smera tako da u 70% moze da steti a u 30% da pomogne ako su ista upaljena.Naravno mi imamo 'bolje'strucnjake i oni se ne informisu o tim stvarima nego je to izgovor da neki pune svoje dzepove.Novi zakon ce doneti dobrog,ali mnogo vise korupcije i loseg,jer ce se policija vise osiliti a koliko su oni posteni svi znamo i opet kazem cast jako malom broju izuzetaka.Nista nije starom zakonu falilo samo sto ga nisu primenjivali za sve posebno za one koji ga najvise krse.Najgore od svega sto ce se policijski zakon tretirati kao foto ili cak video zapisnik i tu je bukvalno ono staro pravilo kadija te tuzi kadija ti sudi a ti nemas mogucnost da dokazes svoju nevinost.pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 11:55 - pre 175 meseci
Daj nam molim te neki link ka tom naučnom istraživanju koje je pokazalo da svetlo danju 70% šteti a 30% koristi.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 12:08 - pre 175 meseci
Pozdrav,

svako istrazivanje vrsi se na zadatom uzorku, a on moze predstavljati i razne interesne, tncike, kulturne, socijalne ili kakve druge grupe. Stoga je svako istrazivanje relativna stvar ukoliko se ne uzmu u obzir ogranicenja vezana za uzorak ili uslove istrazivanja. Naime, vec kada bismo uporedili domace puteve oko, primera radi, Kosijerica, Mionice, Valjeva itd. dobili bismo sasvim drugaciji rezultat upotrebljivosti svetala od bilo koje vojvodjanske mreze puteva sem mozda Bavanista :).

Tako treba i istrazivanja posmatrati, ona uzimaju u obzir konfiguraciju puteva, njihovu pratecu infrastrukturu, konfiguraciju, prosecne duzine pravaca i slicno, ali i stanovnistvo i njegove kulturoloske proseke kada je u pitanju odnos prema saobracaju, prema propisima i tome slicno. Zato je jedno istrazivanje u nekojoj apsolutnijoj meri upotrebljivo samo za uzorak na kome je i u kome je radjeno, dok se za sve drugo mora uzimati sa rezervom ili se pratiti opisno, odnosno zbog sekundarnih ciljeva (saznanje kako se radi istrazivanje, saznanja o raspolozenosti ispitanika za istrazivanja uopste, cenovnom rangu istrazivanja, metodologiji rada itd.).
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 15:03 - pre 175 meseci
Nemam link ali ne vidim razlog za ironiju.Nemam razlog da izmisljam takve stvari a ti zemljak ako te bas interesuje istrazi pa mozda i nadjes samo ako znas Svedski.Inace u Austriji je u predlogu ukidanje istog.Videcemo da li ce se ispuniti.Pozdrav...
p.s.Zamalo da zaboravim,kod nas ima vozaca koji ne znaju ni da sede za volanom a kamo li da voze,da vidimo kad na 40 stepeni upale duga svetla umesto oborenih kako cemo da vozimo,a pogotovu kad idemo na put i suncobranima krijemo oci od prevelike svetlosti protiv umora.Razmislite malo pre nego sto pisete ljudi,nemojmo da otezavamo i ovako tesku situaciju.NISTA NIJE FALILO NI OVOM ZAKONU SAMO DA NIJE BILO OVOLIKO KORUPCIJE A ZAMISLITE TEK SAD KOLIKO CE DA BUDE....
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 19:49 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11: kod nas ima vozaca koji ne znaju ni da sede za volanom a kamo li da voze, da vidimo kad na 40 stepeni upale duga svetla umesto oborenih kako cemo da vozimo

Ovo nema nikakve veze sa upaljenim svjetlima danju. Takav debil ce istu stvar da ti radi i u sred noci kada je btw. daleko pogubniji, i sta sad? Da zabranimo svjetla nocu da se pale, jer neki ne znaju da ugase duga svjetla, nit' da sjede za volanom? Te stvari se zakonski regulisu, a osobe koje na takav il' slican nacin ugrozavaju sebe i druge ucesnike u saobracaju se propisno kaznjavaju.

Sem toga, ta istrazivanja su najcesce "sponzorisana" od strane jednog od zagovornika neke ideje, pa tako ne treba da bude po default-u istina i da se cvrsto drzis za njega. A cesto ces da pronadjes slicna istrazivanja koja ovog puta idu u prilog zagovornika druge strane, tj. druge ideje il' stava.

I na kraju, Austrija i Svedska nisu cijeli svijet. A i svi mi imamo vlastite oci pa mozemo da "primijetimo" u kojem slucaju bolje uocavamo druge ucesnike u saobracaju, a ne da gledamo kako to rade Svedjani il' neko deseti.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 20:52 - pre 175 meseci
Citat:
jericho1405:/
I na kraju, Austrija i Svedska nisu cijeli svijet. A i svi mi imamo vlastite oci pa mozemo da "primijetimo" u kojem slucaju bolje uocavamo druge ucesnike u saobracaju, a ne da gledamo kako to rade Svedjani il' neko deseti.


baš tako. I zato nema nikakve potrebe za upaljenim svetlima tokom dana (u svakom slučaju makar ne u gradu i ne leti)
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 22:34 - pre 175 meseci
jericho1405 Ovo nema nikakve veze sa upaljenim svjetlima danju. Takav debil ce istu stvar da ti radi i u sred noci kada je btw. daleko pogubniji, i sta sad? Da zabranimo svjetla nocu da se pale, jer neki ne znaju da ugase duga svjetla, nit' da sjede za volanom? Te stvari se zakonski regulisu, a osobe koje na takav il' slican nacin ugrozavaju sebe i druge ucesnike u saobracaju se propisno kaznjavaju///



Alo majstore,pa sto si se ti nasao pogodjenim,stvarno ne mogu da verujem da do sada nisi imao iskustva kada ti neko danju upali svetla a ti jedva visis put od sunca,nisam zagovornik nicega ali ono sto smeta smeta.Onaj koji ne vidi drugo vozilo danju bez upaljenih farova ne treba ni da vozi,a sto se tice regulacije saobracaja, ne znam odakle si ali ovde prvo treba da se regulise policija i sudstvo koje niko ne kontrolise kako treba, pa onda da nam se prodaje to postenje.
 
Odgovor na temu

yotsa
Jovan Popović
Beograd

Član broj: 60671
Poruke: 221
93.87.113.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 22:57 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11
Alo majstore,pa sto si se ti nasao pogodjenim,stvarno ne mogu da verujem da do sada nisi imao iskustva kada ti neko danju upali svetla a ti jedva visis put od sunca,nisam zagovornik nicega ali ono sto smeta smeta.Onaj koji ne vidi drugo vozilo danju bez upaljenih farova ne treba ni da vozi,a sto se tice regulacije saobracaja, ne znam odakle si ali ovde prvo treba da se regulise policija i sudstvo koje niko ne kontrolise kako treba, pa onda da nam se prodaje to postenje.


1. Kada je sunce jako, obično pomažu naočare za sunce, onda ne smeta ni sunce ni upaljena svetla.

2. Ne radi se o tome da li neko vidi ili ne vidi auto nego na koji način "uočavaš" vozilo, diskutuje se o tome da na osnovu prvog kontakta sa vozilom u daljini možeš na osnovu oscilacije auta i promatranjem kretanja svetla (amplituda, frekvencija i sl.) da proceniš brzinu kretanja tog vozila, tj odrediš trenutnu situaciju i uslove na putu.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice06.12.2009. u 23:10 - pre 175 meseci
Pozdrav,

Citat:
DEX11: ....
Alo majstore,.....


e jos kada bismo u prvih par makar poruka na forumu izbegli kafansko izrazavanje, mozda se ne bi stvarale tenzije tamo gde im inace mesta nema. Verujem da mozemo i lepse, jel' da?
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 04:02 - pre 175 meseci
Upravo se o tome radi, jer smatram da je mnogo lakse uociti bilo kakav vizuelni prikaz ako nam ne smeta pojacana svetlost u uslovima koji su ionako otezani prirodnim pojavama.Sto se naocara tice ne bih posebno da komentarisem osim da ne vidim svrhu da se sa necim zasticujemo od onoga sto sami greskom proizvodimo.
Sto se tice onog "alo majstore"to je sasvim normalan komentar i nema veze sa kafanom,samo sam tako poceo repliku,a u mojim generacijama i starijim niko se nikad ne bi nasao uvredjen zbog toga,jer i nije bilo upuceno sa zlom namerom,naprotiv trebalo je da zvuci drugarski...
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 06:49 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11: a sto se tice regulacije saobracaja, ne znam odakle si ali ovde prvo treba da se regulise policija i sudstvo koje niko ne kontrolise kako treba, pa onda da nam se prodaje to postenje.

Sto znaci da je problem negdje drugdje, a ne u upaljenim svjetlima danju. To sam i napisao u prethodnom postu. Argumentovati stav pozivajuci se na krsenje drugog zakona je apsolutna besmislica. To ne vodi nigdje i nema potrebe da se tako nesto radi.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 08:45 - pre 175 meseci
Pa ok,evo ja bih zamolio clana "jericho1405"da mi kaze koje su po njemu prednosti a koje mane upotrebe svetla po danu u uslovima visokih temperatura i zasto je toliko vazno da budu upaljena.Ne po zakonu nego po realnoj primeni,sta konkretno "vama to donosi kao vozacu,ucesniku u saobracaju ili kako god"to menja?
Nista licno, samo me zanima misljenje?
p.s.(naravno da se ogradim da sam stava da trebaju da budu upaljena svetla u slucaju slabe vidljivosti,kao sto su magla,velika oblacnost ili smanjena vidljivost bilo kog tipa..)
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 12:11 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11: p.s.(naravno da se ogradim da sam stava da trebaju da budu upaljena svetla u slucaju slabe vidljivosti,kao sto su magla,velika oblacnost ili smanjena vidljivost bilo kog tipa..)

Poenta je u tome sto su sve ovo relativne stvari i zavise od "ugla" gledanja il' subjektivnog osjecaja. Zbog toga zakon kaze 24/7 upaljena kratka svjetla i kraj price. Pitam te, gdje je granica izmedju "slabe vidljivosti" i "dovoljne vidljivosti", tj. kako cemo se "dogovoriti" policajac i ja ko je u pravu?

Pored toga, ne utice samo polozaj sunca i vremenske prilike na vidljivost, vec i konfiguracija terena. Daleko je bezbjednije kada u nekom "sumskom" predjelu, vozeci se vijugavom cestom, primijetis za trenutak bljesak svjetla izmedju stabala i lisca drveca itd itd.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 13:38 - pre 175 meseci
Ocigledno se ne razumemo,ja sam precizno pitao koji je vas razlog da podrzavate koriscenje oborenog svetla preko dana a da ne uzimamo zakon u obzir.Ovo sa sumom mi stvarno ne deluje kao ubedlivo,a ako vi vozite svojom trakom bezbedno kao i lice koje vozi iz suprotnog smera ne vidim sta moze da pomogne oboreno svetlo.Ja sam prosto naveo razloge zbog kojih sam ja protiv kao vozac, pa sam mislio da ih imati i vi posto ste za.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 14:21 - pre 175 meseci
Pozdrav,

kod motocikla je to egzistencijalno bitno, spava glavu ili je ne spasava. Kod automobila nema mesta tolikoj dramaticnosti a, kao sto vec rekoh, sa ovim ce upravo motociklisti biti ugrozeni jer ce biti jos manje uocljivi.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 14:36 - pre 175 meseci
Motorciklista, za razliku od vozaca u automobilu, je neuporedivo u losijoj situaciji, i ne mogu se porediti preduzete mere.

Neophodno je da motorciklista bude vidljiv ostalima u saobracaju, kontura mu je znacajno manja, u ogromnoj je manjini u odnosu na broj automobila, a nekoliko puta ranjiviji.

Primenjivati istu meru i za vozila, smanjuje se bezbednost notorciklista(kada ste vec povukli zmaja za rep, mesajuci babe i zabe), i u sumi svetala se potpuno anulira i taj sitni efekat povecanja bezbednosti bajkera.

Sto samo govori o birokratskoj nameri zakonopisca, i ne vidim kakva logika treba da se iskonstruise, da bi se opravdale ocigledno lose mere.

Samo se vaga odnos dobrih i losih mera, ali to je za Srbiju irelevantno, od zakonopisaca, do onih koji sprovode zakon, slabo se ko "laca maca", odnosno slabo ko radi svoj posao..

Poz
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 15:43 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11: Ocigledno se ne razumemo,ja sam precizno pitao koji je vas razlog da podrzavate koriscenje oborenog svetla preko dana a da ne uzimamo zakon u obzir.

Povecana bezbjednost u saobracaju rezultovana "laksim" uocavanjem drugih ucesnika. Smatram da je ljudski zivot vazniji od "habanja" svjetala i "povecane" potrosnje goriva - sta god to znacilo.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65434 | Odgovora: 243 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.