Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)

[es] :: Linux :: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)

[ Pregleda: 2551 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)27.04.2009. u 19:42 - pre 182 meseci
imam problem sa laptop-om Fujitsu-Siemens Esprimo Mobile V6535 glare
na njemu xp sp3
preko njega sam instalirao kubuntu 8.04 32 bit ( moja nepaznja :D) i radio je savrseno
sve sam formatirao i uradio back up i xp opet radi bez problema
ponovo sam instalirao kubuntu ali na drugoj particiji ali se javlja problem
kubuntu prilikom botovanja izbacuje nejasnu sliku sa crticama i linijama tako da se nista nevidi
mogu da se ulogujem (ali napamet ) ali nemam pojma gde je sta jer je toliko necitko i linije su prevelike
pitanje dali neko zna sta moze da bude problem i kako da ga resim po mogucnosti iz XP ako je moguce

hvala
 
Odgovor na temu

pretorian
Vladimir Sekulic
Krupanj

Član broj: 78432
Poruke: 104
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)27.04.2009. u 19:46 - pre 182 meseci
Da li ti se pojavljuju te crtice kada se prikazuje GRUB, ili dok se podiže Kubuntu???

Kada se podigne, je li se normalno ponaša? Meni nije baš razumljivo tvoje objašnjenje... Ovo prvi put čujem, ali mi ne izgleda kao veliki problem, samo objasni detaljno šta se to dešava.
Bez potpisa
 
Odgovor na temu

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)27.04.2009. u 20:15 - pre 182 meseci
podize i podigne se normalno nego je problem kad se pojavi da pises pass i user tu se vec pojavljuju crte tako da se nista nevidi za vreme i posle logovanja sve radi normalno samo sto se nezna gde je sta niti se zna sta si kliknuo
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)27.04.2009. u 22:08 - pre 182 meseci
Kad ga podignes u Live rezimu imas li slicnih problema?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)28.04.2009. u 07:28 - pre 182 meseci
To je problem sa tiling-om, imaju ga korisnici intel-ovih integrusa najcesce ali sa najnovijim 2.7 drajverom. Jedna od solucija je da se doda linija u xorg.conf u fazonu:

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Option "AccelMethod" "uxa"
Option “Tiling” “false”
EndSection

Mada je ovo opet kazem za one koje koriste uxa i najnoviji intelov drajver, ne znam da li je on stigao u repoe... U stvari dovoljno je da je kms enable-ovan, uxa je onda vec default. Mada koliko znam uxa je izbacen kao default acceleration method u 9.04...

E sad koliko sam primetio on koristi 8.04 za koji je potreban xorg.conf jer je baziran na xserveru 1.5 koliko se secam... Probaj da dodas boldovanu liniju u svom xorg.conf u device sekciji. Drugo ako ti se problem javlja odmah po instalaciji onda skini najnoviji 8.04-2 iso koji dolazi sa gomilom bug fixeva u odnosu na prvobitni release...
make love - !war
 
Odgovor na temu

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)29.04.2009. u 17:32 - pre 182 meseci
Citat:
BBS: Kad ga podignes u Live rezimu imas li slicnih problema?


desava se i u live rezimu..... ako nema xp-a onda je ok (kao da nece da rade zajedno)

Citat:
combuster: To je problem sa tiling-om, imaju ga korisnici intel-ovih integrusa najcesce ali sa najnovijim 2.7 drajverom. Jedna od solucija je da se doda linija u xorg.conf


kako i gde posto ne znam kako da dodam tu liniju :(

ovako izgleda kod mene


[Ovu poruku je menjao kiza_m5 dana 29.04.2009. u 18:47 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 11:24 - pre 182 meseci
Jeste problem sa tiling-om... Odes u terminal, kucas "sudo nano /etc/X11/xorg.conf" , i u sekciji Device dodas liniju Option "Tiling" "false"

Nadam se da ce da pomogne, rekao si da koristis Kubuntu 8.04, on za razliku od novijih verzija ima stariju verziju xorg-a pa xorg.conf vec imas, samo probaj da disable-ujes tiling... E sad posto imas problema vec na kdm-u pritisni ctl+alt+F2, trebalo bi da te baci u konzolu, ako ti otvori ponovo kdm onda moras da butujes sa live cd-om, pa da editujes odatle xorg.conf koji ti nece biti vise u /etc/X11/xorg.conf vec u /media/putanjadoroot-a/etc/X11/xorg.conf

Ako budes imao problema javni...

Eh da u nano-u sa ctrl+x izlazis i pitace te da li hoces da sacuvas promene, samo pritisni y
make love - !war
 
Odgovor na temu

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 13:39 - pre 182 meseci
evo ovako nov sam u linuxu pa me malo **** taj dolazak do terminala za pocetak .... :(
nasao sam taj file preko total komandera ali nemogu da ga editujem tj neprihvata editovanje
pa ako bi mogla pomoc posto stvarno nemam pojma
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.238.*



+12 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 16:21 - pre 182 meseci
^ Pošto je TC samo interfejs koji koristi Windows Explorer engine ispod haube, moraćeš prvo da asociraš npr. notepad kao editor za fajlove sa tom ekstenzijom, pa će onda i TC umeti to da "otvori"...

PS
Izvinjavam se cenjenom Linux kolegijumu što u ovom forumu pominjem "W"-reč!
:)
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 18:12 - pre 182 meseci
Kakav bre total commander, jel vi pricate o editovanju fajla iz windowsa ili linuxa?

U Linuxu, kada otvoris konzolu (terminal) mozes da editujes fajl sa

nano ime_fajla

ili

kate ime_fajla
gedit ime_fajla

nano obicno ima svuda, kate dolazi ja mislim uz KDE, a gedit uz GNOME okruzenja, ako si na KUbuntu, kod tebe je kate.

Ako je za menjanje fajla potrebna root privilegija, onda ispred toga nano, kate ili gedit ide ono "sudo",
znaci bice, kako ti je rekao combuster:

sudo nano ime_fajla

ili

sudo kate ime_fajla
sudo gedit ime_fajla


lakse ces se snaci sa kate-om ili gedit-om, verovatno, ali je i nano vrlo jednostavan, imas dole spisak tastera sta koji radi.

Inace, nesto sto je u windowsu Total Commander, recimo da imas u Linuxu kada u terminalu (konzoli)
kucas:

mc (to je Midnight Commander, i mora biti instaliran, ako nije instaliraj ga sa "sudo apt-get install mc" komandom u konzoli)

Iz Midnight Commander-a sa F3 pregledas fajl, a sa F4 editujes. Isto tako, ako zelis da editujes neki fajl koji
trazi root privilegije, mc mora biti startovan sa "sudo mc"

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 18:19 - pre 182 meseci
ali ja NEMOGU da udjem u linux cak sam i slike stavio
kako iz WINDOWSA da editujem taj file to je bilo pitanje i ceo problem .......
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 18:44 - pre 182 meseci
Da bi windows uopste mogao da vidi Linux particije (ext2, ext3, ...), potrebno je da bude instaliran
neki od programa koji ce to da omoguci.
(sam windows po defaultu je "slep" za linux tipove particija)

E sad ne pratim windows scenu dugo, pa ne znam da nije
mozda ta mogucnost implementirana vec u Total Commander. Da li vidis strukturu direktorijuma
na Linux particiji iz tog Total Commander-a? (Foldere /etc, /boot, /home, /bin.... itd?)

Mislim, ako ne vidis Linux particiju iz windows-a, a samim tim ni fajlove na toj particiji, nije
mi jasno kako mislis da ih editujes.


Ono sto ti treba da uradis je da podignes Linux u Live modu, ali bez X-a (grafickog okruzenja),
vec samo u text mod i da onda montiras linux particiji i editujes taj fajl sa "nano" editorom, snimis,
i onda startujes normalno Linux, koji bi tada trebalo, posle te ispravke o kojoj je gore pricano da
se podigne kako treba, tj, da nema tih gresaka sa tilignom ako je to stvarno bilo u pitanju.

Pozdrav.


/ili probaj ovako:

kada ti se podigne to izbrljano (ono kad treba da se logujes), stisni tada kombinaciju tastera:

CTRL + ALT + F1

onda kucaj svoje korisnicko ime i svoju lozinku da se ulogujes, jer ce to da te pita.

Zatim, kada si se ulogovao, kucaj ono sto smo rekli sudo nano /etc/X11/xorg.conf

i edituj.

Sa CTRL + O snimas promene (moras reci jos "yes" i Enter) , a sa CTRL + X izlazis iz editora.

Onda stisnes CTRL + ALT + Del da restartujes komp, i onda ponovo probas Linux da startujes normalno.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 02.05.2009. u 20:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 19:17 - pre 182 meseci
lako ima plug in za gledanje linux fajlova http://www.ghisler.com/plugins.htm ( RPM)

http://i42.tinypic.com/win4lw.jpg <------ izgleda ovako

http://i42.tinypic.com/686640.jpg <------- edit i view... ima edit ali nece da ga snimi na linux particiji nego u tmp na xp i ne moze da se prebaci na linux... ( mozda i moze al nece onako kako sam ja pokusao :) )
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 19:23 - pre 182 meseci
U opisu tog plugin-a na sajtu za koji si dao link pise samo "Read Linux installation files", moguce je da
nema podrska za write (pisanje).

Probaj onako kako sam ti gore rekao sa CTRL+ALT+F1 kada ti se podigne taj brljavi X kada startujes Linux (kad dodje do login-a).
(Kada se kaze "X", misli se na graficko okruzenje u Linuxu).

CTRL+ALT+F1 bi trebalo da te baci u text-mod gde ces moci da se logujes i dalje odradis kako sam ti napisao.

Mislim da ima i nekih programa pod windows-om a koji omogucavaju i pisanje po Linux particijama, progooglaj malo.

Mozda ovaj: http://www.fs-driver.org/download.html

Citat:
What features are supported?

* Complete reading and writing access to files and directories of volumes with the Ext2 or Ext3 file system.

 
Odgovor na temu

kiza_m5
srbija

Član broj: 217706
Poruke: 10
*.dip.t-dialin.net.

Sajt: vrhmp3.com


Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 20:04 - pre 182 meseci
radiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :)

hvala puno na pomoci to je bio problem celo vreme

ps. dobar je ovaj plugin sto si stavio
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)02.05.2009. u 20:35 - pre 182 meseci
Ok, drago mi je da si resio problem - credits idu za combuster-a koji je dao "tip" u cemu je zaprvo problem (tilling) ;)

PS: to je zapravo samostalan program, nije plugin.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: greska pri ucitavanju linuxa (kubuntu)

[ Pregleda: 2551 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.