Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kućna wireless mreža

[es] :: SOHO Networking :: Kućna wireless mreža

[ Pregleda: 5651 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SilentBob
Pedja Kovac

Član broj: 88876
Poruke: 2
*.customer.blic.net.



Profil

icon Kućna wireless mreža02.02.2009. u 14:58 - pre 184 meseci
Imam ADSL pristup internetu putem ADSL modema. Pošto imam samo laptop htio bih da postavim u stanu wireless mrežu tako da ne moram svaki put da razvlačim kablove kada hoću da se konektujem. Pitanje, šta mi je potrebno od opreme? Da li mi je dovoljan samo Acces point koji bi spojio na postojeći ADSL modem ili mi je potreban ADSL router?

Hvala!
 
Odgovor na temu

easyyu
Pol isidor
MSc. Elektrotehnika-Telekomunikacije
Kanjiza

Član broj: 18220
Poruke: 1729
79.101.148.*

ICQ: 314201297


+170 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža02.02.2009. u 15:12 - pre 184 meseci
Imas vec adsl router od telekoma.
Dovoljan ti je samo AP!
 
Odgovor na temu

SleepyHead
freelancer

Član broj: 211673
Poruke: 1
91.150.108.*



Profil

icon Re: Kućna wireless mreža07.02.2009. u 10:37 - pre 183 meseci
Da se nadovežem na postojeće pitanje...

Dakle, "problem" je identičan... Imam ADSL, Sagem Fast 1201 router, koji je LAN kablom konektovan na desktop računar. U međuvremenu, nabavila sam laptop (Linux Xandros OS). Šta je meni konkretno potrebno od opreme da internet koristim na oba računara?

U stvari, kontala sam da napravim WiFi AP u stanu, pošto i moji matorci imaju laptop. Računam da mi treba kakav hub, koji bih nakačila na ADSL router, a iz haba pustila vezu ka desktop računaru i ka AP-u.

Par pitanja u vezi sa tim: koji mi hardver preporučujete što se mrežne opreme tiče (ništa fensi, ipak je u pitanju mala kućna mreža)? S tim u vezi, kako konfigurisati i zaštiti takvu mrežu (da komšiluk ne bi parazitirao )?

Možda su pitanja već odgovorena na drugim temama, ali bi svaki savet bio više nego dobrodošao.

Unapred zahvalna, Sleepy.
 
Odgovor na temu

Milos Sreckovic
System administrator, SET d.o.o.
Šabac

Član broj: 30126
Poruke: 267
212.200.247.*

Sajt: www.set.rs


+2 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža07.02.2009. u 11:56 - pre 183 meseci
potreban ti je u sustini samo AP koji ima vise od jednog mreznog porta, posto iz tvog pitanja zakljucujem da adsl modemu imas samo jedan.
nisam siguran da li ima AP koji nije router a da ima vise mreznih portova, ali mozes i AP ruter da uzmes, cena je veoma slicna. Onda taj AP router ustekas u ADSL i to je to. Tako ja imam.

Ili ako ispunjavas neke uslove mozes od telekoma da dobijes ADSL AP router. Ne znam koji su uslovi, ali ako to ispunjavas, to je najbolje.

Sto se tice bezbednosti, najtoplije bi preporucio skrivenu mrezu(+ neku enkripciju). Trebalo bi da imas opciju "broadcast SSID" i samo je ugasis. Mreza funkcionise, ali se nevidi prilikom skeniranja. Mozes da se nakacis na nju samo ako znas da postoji i ako znas kako se zove. Mozes i da sniffujes etar, ali to ne verujem da ce neko uprazno da radi, ako ne zna za tvoju mrezu..
 
Odgovor na temu

veselinmarkovic
Veselin Marković
Računarski fakultet u Beogradu
Kruševac, Srbija

Član broj: 211662
Poruke: 67



+16 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža07.02.2009. u 20:05 - pre 183 meseci
Ja na laptopu hvatam više mreža za koje umesto imena piše "SSID not broadcast", znači takve mreže nisu skrivene.
 
Odgovor na temu

Milos Sreckovic
System administrator, SET d.o.o.
Šabac

Član broj: 30126
Poruke: 267
212.200.247.*

Sajt: www.set.rs


+2 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža07.02.2009. u 20:16 - pre 183 meseci
Pa ne znam.
Znam samo, da kad ja to iskljucim, ja mrezu ne vidim u spisku wireless mreza na WinXP i na Ubuntu-u.

Naravno da ta mreza postoji i funkionise, i sigurno u nekom malo boljim programom stoji na spisku, ali u 99% slucajeva ljudi odu na List wireless networks i ako vide nesto zanimljivo, onda idu dalje, inace samo zaborave....
A po mom iskustvu, takve mreze se ne pojavljuju na spisku. Bar ne na WinXP i Ubuntu, kao sto napomenuh.
 
Odgovor na temu

Ercegb
Borko Erceg
Veternik

Član broj: 45505
Poruke: 237
82.117.202.*



Profil

icon Re: Kućna wireless mreža08.02.2009. u 07:39 - pre 183 meseci
Da ne otvaram novu temu.....
Imam pc koji ima wireles konekciju preko ovis linka 5460 i sad sam uzeo Tp link pci Wirless adapter.
Hocu da preko adaptera imam net po kuci kako bi koristio internet sa sadasnje konekcije ali na laptopu.

Laptop kad skenira nadje moju (mrezu) My network Home i konektuje se i sad mi i na laptopu i na pc-u stoji kao da su povezani ali sdalje se nista ne desava...... preko ccproxy-a sam serovao net na ip adresu od laptopa ali bez uspeha.
sta jos treba da uradim ako neko ima neki savet slobodno nek kaze!!!!
 
Odgovor na temu

okno
Beograd

Član broj: 68154
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kućna wireless mreža08.02.2009. u 10:22 - pre 183 meseci
Sheruj internet konekciju na adapteru sa kog i dobijas internet. Podesi ip adrese u rangu na wireless adapterima, i dodaj dns provajdera wireless kartici laptop-a.
 
Odgovor na temu

Ercegb
Borko Erceg
Veternik

Član broj: 45505
Poruke: 237
82.117.202.*



Profil

icon Re: Kućna wireless mreža08.02.2009. u 12:23 - pre 183 meseci
Evo slika od mog podesavanja
Lan kartica preko koje meni stize net ima automacki dodeljenu ip adresu od strane provajdera to ne smem da menjam (jer mi nece raditi net)
Sherovao sam net na toj lan kartici

e sad sta treba jos da uradim na laptopu???
kad uradim skeriranje on prepozna moj Pc i konektuje se ali ip adresa nece automacki da se dodeli pa na kraju izbaci neku npr.
169.253.100.74
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mobtel
Subotica

Član broj: 43396
Poruke: 963
*.adsl-1.sezampro.yu.

ICQ: 279816748


+6 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža08.02.2009. u 21:25 - pre 183 meseci
kakva je situacija za sezampro adsl ?
ja imam sezamov adsl ali bi hteo da uzmem neki uredjaj da mogu da koristim wireless da ne vucem vise ovaj kabel po kuci
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
91.150.124.*



+10 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža10.02.2009. u 21:26 - pre 183 meseci
Citat:
SilentBob: Imam ADSL pristup internetu putem ADSL modema. Pošto imam samo laptop htio bih da postavim u stanu wireless mrežu tako da ne moram svaki put da razvlačim kablove kada hoću da se konektujem. Pitanje, šta mi je potrebno od opreme? Da li mi je dovoljan samo Acces point koji bi spojio na postojeći ADSL modem ili mi je potreban ADSL router?

Hvala!

e sad koji je modem u pitanju?
ja sam resio (samo nije wireless router) ovako.u pitanju je telekom
sacuvas podesavanja i izlistas taj file. pogledas user i pass
stavis modem u pure bridge mod.(imas uputstvo na netu ali pomocu ti i ja :D)
kupis wireless router.
napravis pppoe konekciju sa telekom user i pass.
na ap-u stavis mac filter za tvoje kompove.
povezes se na ap i eto neta. :D

ima jos jedna fora sa dmz zonom ali... otom potom
 
Odgovor na temu

milirad
Beograd

Član broj: 46991
Poruke: 63
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 344


Profil

icon Re: Kućna wireless mreža06.08.2010. u 11:06 - pre 165 meseci
Ima dosta postova na ovu temu ali nikako da pronadjem odgovor koji mene interesuje. Imam TP-LINK-ov bežični ruter WR541G. Na njega sam preko kabla spojio komp-1 na kome imam instaliran Win7x64. Na komp-2 mi je TP-LINK-ova bežična kartica TL-WN353GD i instaliran XP Pro SP3 x86, povremeno se i sin iključi sa svojim lap-topom, uspeo sam bez problema da uspostavim mrežu i svi mogu na NET, ali nikako ne mogu da namestim da se u mreži deli bar jedan folder i štampači. Pre reinstalacije mi je uspelo čak i da se komjuteri međusobno "vide" ali bih sada ipak prvo hteo da vas pitam kako to treba pravilno namestiti. Hvala
 
Odgovor na temu

Milos Sreckovic
System administrator, SET d.o.o.
Šabac

Član broj: 30126
Poruke: 267
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.set.rs


+2 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža06.08.2010. u 11:23 - pre 165 meseci
Ne znam kako to ide na win7, ali na winXP bi trebalo samo da kliknes desno dugme na folder ili stampac koji hoces da delis, otkacis Share this folder i trebalo bi da mozes da mu pristupis sa drugog racunara. Moze ponekad da zeza da pristupas racunaru po imenu, ali preko IP-a ne bi trebalo da ima problema.
 
Odgovor na temu

milirad
Beograd

Član broj: 46991
Poruke: 63
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 344


Profil

icon Re: Kućna wireless mreža07.08.2010. u 08:15 - pre 165 meseci
Pa uradio sam tako i proverio prava pristupa, ali interesantno ja da se računari "vide" međusobno, ali ne mogu da uđem u direktorijume ili razmenjujem fajlove.
 
Odgovor na temu

Milos Sreckovic
System administrator, SET d.o.o.
Šabac

Član broj: 30126
Poruke: 267
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.set.rs


+2 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža07.08.2010. u 10:41 - pre 165 meseci
Sta znaci "vide"?
Mogu da se pinguju?
 
Odgovor na temu

milirad
Beograd

Član broj: 46991
Poruke: 63
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 344


Profil

icon Re: Kućna wireless mreža08.08.2010. u 11:10 - pre 165 meseci
Da i ping je dobar - nema gubitaka od PC-2 (sa XP-om), ali ovaj PC-1 (sa Win7) ne pinguje onoga sa XP-om?! A za kućnu mrežu sam za sada ostavio default naziv WORKGROUP. Ne znam šta još treba da podesim, jbg.

[Ovu poruku je menjao milirad dana 08.08.2010. u 12:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

veselinmarkovic
Veselin Marković
Računarski fakultet u Beogradu
Kruševac, Srbija

Član broj: 211662
Poruke: 67



+16 Profil

icon Re: Kućna wireless mreža09.08.2010. u 01:51 - pre 165 meseci
Ima tu prilično podešavanja. Ja sam prvi put morao da zovem Microsoft da mi objasne. Kad jednom uradiš, vidiš da i nije neka nauka.

Prvo na svim računarima u mreži podesi mrežne adaptere tako da se nikad ne isključuju. Evo gde je ta opcija:



Podešavanja u XP-u su jednostavna, samo podesiš da se dele (šeruju) fascikle koje želiš. Stavio bih sliku, ali na ovom kompu samo imam Vistu. Samo ideš Properties za željeni folder, pa Sharing.

E u Visti/sedmici su to prilično iskomplikovali. Evo ovako... Prvo otvoriš Network and Sharing Center i podesiš ovako:



Sad treba da podesiš deljenje za foldere koji hoćeš da budu deljeni. Tu ima dve stvari. Prvo je samo deljenje, a drugo je bezbednost. Najjednostavnije je da podesiš da se fascikla deli sa svim korisnicima tvoje mreže.

Uđi u prozor Properties za željenu fasciklu, i kartica Sharing, zatim tamo u Advanced Sharing. Tu štikliraj "Share this folder" i klikni na Permissions.





Zatim klikni na Add da bi dodao grupu "Everyone", tj. da bi svi korisnici u mreži imali pristup fascikli.



Napiši everyone, klikni Check names, a onda OK.



Podesi da li želiš da ostali korisnici mreže imaju samo pravo čitanja iz fascikle ili i pravo da menjaju njen sadržaj.



Potrdi promene i vrati se u prozor Properties. Izaberi karticu Security, klikni Edit i onda isto kao pre dodaj grupu Everyone, ukoliko već nije tu.





Restartuj sve računare u mreži i to bi trebalo da je to. Sve deljene fascikle ćeš naći u My Network Places (XP) ili Network (Vista/7).

Javi da li si uspeo da podesiš. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

milirad
Beograd

Član broj: 46991
Poruke: 63
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 344


Profil

icon Re: Kućna wireless mreža10.08.2010. u 23:03 - pre 165 meseci
Uh izvini, nisam bio blizu PC pa nisam video šta si napisao, ali vidim da ima dosta da se podešava, sad je već ponoć a ja umoran. Jedva čekam sutra da to sve proverim pa javljam da li je uspelo. Hvala još jednom.

Evo jutros sam proverio sve što si ti napisao i to sam još odavno podesio tako. Proverio sam i KIS firewall, ali tamo ne vidim šta bih podešavao. Kada kliknem na Network PC-1 (Win7) vidi se samo taj komp u mreži. Ista je stvar i sa PC-2 (Win XP), tj. vide samo sebe. A na svakom kompu sam napravio po jednu fasciklu koju sam šerovao. Interesantno je da komp PC-2 (Win XP) može da pinguje komp PC-1 (Win7) ali neće obratno?!

[Ovu poruku je menjao milirad dana 11.08.2010. u 10:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Kućna wireless mreža

[ Pregleda: 5651 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.