Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hardverska sifra racunara

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: Hardverska sifra racunara

[ Pregleda: 2438 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milenij2

Član broj: 207566
Poruke: 1
92.36.130.*



Profil

icon Hardverska sifra racunara27.01.2009. u 14:37 - pre 184 meseci
Hardverska sifra racunara cesto se koristi za zastitu programa od nelegalnog kopiranja. Kako je moguce da se ista mijenja sa promjenom operativnog sistema racunara i sta ustvari ona obicno predstavlja. Je li to broj HD-a, neka kombinacija hardver- softwer ili nesto trece
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Hardverska sifra racunara27.01.2009. u 16:00 - pre 184 meseci
Ne postoji hardverska sifra racunara.

Programi koji sistem za licenciranje baziraju na hardveru, citaju jednu ili vise komponenti sistema koju uzimaju kao reper (ili tolerisu ako se unapred dogovoren broj procitanih brojeva komponenti slaze, od ukupnog broja).

Na primer:
- hardverski broj hard diska (sta ako zamenis disk? Takodje, kod diskova vezanih u RAID ne postoji standardni nacin za dohvatanje broja)
- broj neke particije na hard disku (menja se za tren oka)
- MAC/NIC adresa, odnosno najčešće adresa mrežne kartice (postoje kartice kojima se softverski može promeniti ID, ili sl...)
- dongle (hardver koji se nakaci na PC, ima svoj ID, a moze da sadrzi i parce kljucnog koda neophodnog za funkcionisanje programa)
- broj procesora (nemaju svi procesori ID, a moglo se i disable-ovati)
- BIOS (nije standardizovano, treba poznavati proizvodjace i pisati beskonacni kod, a nekad se i ne moze dohvatiti)

itd...
 
Odgovor na temu

drla stroga
Daco Mican

Član broj: 62021
Poruke: 40
*.teol.net.



Profil

icon Re: Hardverska sifra racunara24.02.2009. u 13:02 - pre 183 meseci
Ja imam konkretan problem sa ovim: imam legalnu verziju nekog specijalizovanog programa za upravljanje parking automatima (firme Hectronic iz Njemacke). Procedura za dobijanje Licence keya je sledeca: sa njihovog instalacionog diska pokrene se mali jedan programcic koji ocita neke karakteristike sa racunara i izgenerise ID, ja taj fajl posaljem njima i oni mi vrate licence key. Sad, posto sam formatirao disk, oni hoce da im platim ponovo, posto je garantni rok istekao.Ja ne bi da platim pa sam probao da promjenim broj diska C (prethodno sam ga zapisao pomocu nekog programa, i njega i dosta drugih informacija o starom sistemu). I zaista, ID broj se mijenja sa promjenom broja HD, ali izgleda da uzima jos neku referencu iz sistema (datum nije, probao sam da ga vratim)
Ako neko ima iskustva sa ovim, ja cu mu poslati ovaj programcic sto generise ID pa da mi utvrdi sta jos pored broja HD uzima u kalkulaciju.
piti il' ne piti pitanje je sad
 
Odgovor na temu

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: Hardverska sifra racunara

[ Pregleda: 2438 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.