Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Placate li SOKOJ-u?

[es] :: Vodič za posao :: Placate li SOKOJ-u?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74717 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
79.101.232.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Placate li SOKOJ-u?19.12.2008. u 23:05 - pre 186 meseci
Pre nekoliko dana mi je dosao racun od nekih 2000 dinara koje kao "po zakonu" moram da uplatim SOKOJ-u.Kazu da ukoliko ne platim da ce da mi zablokiraju racun.Da li se to stvarno mora placati,jer ja nemam kafic (znaci ne PUSTAM MUZIKU) nego trgovinsku radnju?Da li stvarno mogu da zablokiraju racun?Postoji li negde vise o ovom zakonu?Koja su Vasa iskustva?

Inace za one koji ne znaju SOKOJ je drustvo koje stiti autorska prava muzicara.Njihov websajt http://www.sokoj.org.yu//htm/index.htm


 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.ptt.rs.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?20.12.2008. u 10:12 - pre 186 meseci
Pazi, pre nekoliko godina su poslati nekakvi racuni za tv pretplatu str-ovima na Banjici,
sto je nebuloza, jer skoro niko u str-u ne emituje tv program, a cak i da je tako, vlasnici
str-a su gradjani ove nazovi drzave pa samim tim placaju pretplatu. Naravno, neki su platili,
neki nisu i nikom nista.

Sto se SOKOJ-a tice, oni pokusavaju da uzmu kintu gde god mogu, pa cak i ozbiljni organizatori
koncerata koji dovode face iz sveta dobiju zahteve da plate sokoju neku kintu, sto je van
svake pameti. Recimo, dodje Chris Rea da svira ovamo i organizatorima sokoj trazi pare iako
Chris Rea sam svira svoje pesme. :)

Naravno, sokoja nema nigde gde bi trebalo da ga ima, tako da autorska prava, sto se tice
muzike, ovde realno ne postoje.

Sto se tvoje situacije tice, nisam neko ko moze da ti da pametan savet, ali u principu imas
dve opcije, da platis harac i ispadnes ovca, ali te mozda ostave na miru ili da se ganjas sa
njima duze vreme, sto mozda ukljucuje i angazovanje advokata i dodatne troskove. Pitanje
je koliko vremena i zivaca realno mozes da odvojis da bi se krljao sa budalama.

U svakom slucaju: http://www.youtube.com/watch?v=bfdAqj4JZqE

[Ovu poruku je menjao reject dana 20.12.2008. u 11:30 GMT+1]
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
79.101.78.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?20.12.2008. u 11:06 - pre 186 meseci
Za tv recune znam da je dolazilo,dolazilo je i kod mene.Pa su moj knjigovodja i advokat uspeli da se izbore sa tim da ne placam,posto uopste nemam tv prijemik u radnji.A ovo za SOKOJ,poslao sam im pismo da uopste u radnji ne pustam muziku i da od mene ne dobijaju nista,i normalno upozorio ih da ukoliko mi zablokiraju racun da ce biti tuzeni za tako nesto,posto meni posao ne moze da trpi gluposti,barem ne u ovim teskim vremenima.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.4.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?20.12.2008. u 11:11 - pre 186 meseci
Koliko znam ranije su dolazili u objekat i ako svira radio (znači bilo koja delatnost: frizer, pekara ....) pravili zapisnik i onda slali neke uplatnice. Oni pretpostavljaju da ti puštaš muziku u radnji ili su bili ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.112.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?20.12.2008. u 14:46 - pre 186 meseci
Ne nisu bili,samo su mi poslali racun da platim.Verovatno misle da se pusta muzika.Ali ja u radnji nemam nikakav Radio/TV prijemnik.Meni iskreno to sve dodje kao prosenje,ali prinudno.Poslao sam im odgovor da necu da platim,pa cu javim sta je bilo.
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.ptt.rs.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?20.12.2008. u 16:57 - pre 186 meseci
prosenje, ali prinudno = iznuda novca + pretnja o blokadi racuna = reketiranje
Citat:
jockeal:Verovatno misle da se pusta muzika.

Kakve to veze ima? Ako slusas radio, problem placanja sokoju je na radio stanici,
osim ako se emitovanje zvuka u radnji ne klasifikuje kao javno izvodjenje sto bi
bilo vise nego bolesno.
Sta da rade ljudi koji prodaju audio opremu?

Ako ima neki pravnik da se ukljuci u temu bilo bi veoma zanimljivo da vidimo kako
su celu pricu sklepali u zakonu.

Pazite sta zvizducete na poslu, mozda vas sutra zbog toga budu apsili
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
79.101.79.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?20.12.2008. u 17:23 - pre 186 meseci
@reject

Potpuno si u pravu.Ovo stvarno jeste reketiranje.Svakog dana ljudi gube radna mesta,neki od njih otvaraju neke firmice,usluzne radnje itd.To je nasa vlast uvidela i resila da obaveze nametne svim preduzetnicima.Sto racuna morate da placate.Pa onaj zakon koji su izmislili da moras da zaposlis nekog ako hoces da radis,pa onda je bilo kasnije reci o zaposljavanju osoba za invaliditetom.Evo za nekih skoro 10 godina kako mi radi radnja cuo sam OGROMNE gluposti (mislim na propise).Ali ovo sve namerno rade,da bi VELIKE kompanije,firme dominirale,cim zatvore male radnje dominirace ti veliki i oni ce odredjivati cene.

A kao se bojim ,sokoj ce da zovne miskovica i da mu trazi 2000 din. Nema nikad da bude!
 
Odgovor na temu

pomoravac
Markovic Sinisa
preduzetnik,Spektrum

Član broj: 206132
Poruke: 18
*.gronet.rs.



Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?24.12.2008. u 22:32 - pre 186 meseci
Evo ti moje iskustvo sa Sokojem.Imam STR i u njemu neki drndavi radio kasetofon.Pre 3 godine svracao neki njihov inspektor i razgovarao s radnicom,al mi ona nista nije rekla.Posle 2-3 meseca pocele da stizu fakture.Prvu sam primio,nisam znao sta je,a ostale nisam hteo da primim.Posle godinu dana stugla opomena pa tuzba.Ja nisam reagovao i po presudi mi skinuli s racuna oko 5-6000 din,plus sudske troskove.I dalje stizale fakture,opet dolazio njihov inspektor,ja nisam ni hteo da razgovaram s njim.Opet opomena,pa tuzba.Uzmem advokata,on me ubedjivao da nam ne mogu nista.Odemo na dva rocista,ja tvrdio da nemam nista od muzike,advokat nesto pametovao,filozofirao i naravno,opet presude i skinu mi s racuna,plus sto sam platio advokata,plus troskovi sto sam morao za Beograd.I onda se resim da placam,jer dosadno bez muzike,narocito kad nema musterija.Pozovem ih i izdaju mi dozvolu-ugovor i sad placam kad i koliko mogu,jako su korektni,kad malo vise kasnim napravimo neki dogovor,pa isplacam na rate,uglavnom nemam problema,a iskreno 480din mesecno i nije neka para.Znam za frizera kome su blokirali racun zbog neplacanja,kaznili ga oko 60.000d za privredni prestup,nije imao dozvolu od Sokoja i plus ga krivocno gone jer valjda psovao i pretio njihovim inspektorima.A sto se tice Miskovica,veruj mi i on placa.Brat mi radi u Maxi diskontu u Jagodini i oni placaju oko 5000d mesecno.Zato,ili placaj ili izbacuj muziku iz radnje,veruj mi ne isplati se da se s njima boris.
 
Odgovor na temu

quality
Lazarevac

Član broj: 71234
Poruke: 230
91.148.84.*

Sajt: www.bartprint.com


Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?25.12.2008. u 00:40 - pre 186 meseci
I ja tako mislim...jeste da imam kafic pa bez muzike nikako nece da moze ali lakse mi je kad im platim i posle nemam cimanja, ovako sam miran...
Štamparija BART - www.bartprint.com
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.216.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?26.12.2008. u 12:15 - pre 186 meseci
Ma dobro i ja bih placao kad bih imao muzike,ali to mi ne treba.Jer pazi nemam ni radio ni tv prijemnik.Zasto bih placao kad ne pusta muziku.Nevezano za temu secam se situacije kad sam se zatekao u Niskom podzemlju (isao sam da kupim mobilni mnogo je jeftinije) kad su nekoliko inspektora isli od radnje do radnje da kaznjavaju vlasnike radnji novcanim kaznama.Odjednom su vlasnici izasli iz radnja i krenuli da biju inspektore,cini mi se da ce ta opcija ipak biti neizbezna.Dok ne pocnu da gube glave nece se opametiti.A imam i jos jedno iskustvo.Moj cale ima druga,zajedno su odrasli iz istog sela.Kad je dosao kod nas u radnju kaznio nas ne secam se tacno koliko.I to najbolji drugovi,a izgovor naravno ako ne skupim dovoljno para ode mi radno mesto.Demokratija?Ne bih rekao...


 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.179.*



+37 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?26.12.2008. u 14:46 - pre 186 meseci
U Apatinu je vlasnik restorana dobio kaznu od 220.000 din ;) ...
 
Odgovor na temu

pomoravac
Markovic Sinisa
preduzetnik,Spektrum

Član broj: 206132
Poruke: 18
*.gronet.rs.



Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?26.12.2008. u 20:07 - pre 186 meseci
Dobar ti je vic to o demokratiji!!!A sto se tice tih inspektora,oni brate rade svoj posao,nisu oni krivi sto je neko doneo takav zakon.A na kraju ce opet najgore proci gazde lokala.I pajkan ti naplati kaznu za pojas,pa ga ne bijes.Nego,ovo je Srbija i nikad se nista nece promeniti,nema ovaj narod ONU stvar,da moze da promeni nesto.Ti pretpostavljam, radis s racunarima,a oni imaju zvucnu karticu...
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
91.150.121.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?27.12.2008. u 01:49 - pre 186 meseci
Da radim privatno.Ali problem je u radnji koja je u vlasnistvu mojih roditelja, a oni imaju Trgovinsku Radnju,a ne tehnicku robu.Kao sto pomoravac rece nista se nece promeniti,srpski narod je postao lakoveran i lako se vuce za nos.Kako nisu krivi inspektori?El pise negde u zakoniku da je po zakonu da inspektor mora nekog da kazni,bez obzira da li je ili nije preduzetnik preksio neki od zakona.Ne pise!Sto znaci nelegalnim putem,te legalno deru,zamrseno ali istinito!
 
Odgovor na temu

pomoravac
Markovic Sinisa
preduzetnik,Spektrum

Član broj: 206132
Poruke: 18
*.gronet.rs.



Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?27.12.2008. u 12:40 - pre 186 meseci
Eh brate,pa odakle pare za platu onoga Krista iz JATa i za druge sto sede po upravnim odborima,odakle pare za sve druge gluposti i lopovluke...??? Pa od tebe,mene i svih drugih koji se muce,rade,pokusavaju da nekako prezive...I zato taj inspektor mora da uzme pare od tebe,da bi dao njima i da bi on sacuvao svoj posao i prehranio decu.U stvari,znas to i sam.A ovo je,mislim, jedina zemlja na svetu u kojoj zakoni sluze da bi te kaznili,a ne da bi te zastitili,al to je duga prica.
Raspitao sam se malo kod momka koji radi za Sokoj u mom kraju,a mislim da on radi i Aleksinac,samo posalji dopis da nemas uredjaje,prestace da ti salju fakture i brisace te iz evidencije,ali ce poslati nekog u kontrolu,za mesec,dva,i gledaj da nema muzike u radnji,jer imaju pravo da traze TRI puta vecu naknadu,ako je neko nesavesni duznik!!!!Eto i to mogu!!
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.86.21.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?27.12.2008. u 20:49 - pre 186 meseci
Hvala na informacijama pomoravac!
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.4.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?28.12.2008. u 09:14 - pre 186 meseci
http://www.kurir-info.rs/clana...i/kurir-28-12-2008/sokoj-harac
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.magnetplus.net.



+69 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?28.12.2008. u 11:08 - pre 186 meseci
Ovaj kurir sve vesti sa es-a pokupi...
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?28.12.2008. u 12:49 - pre 186 meseci
sorry na off-u,ali nije mi bas jasan rad ovog sokoj-a...
[moze odgovor i na pp]
naime,na koji nacin oni raspodeljuju zaradu?
primer,organizujes koncert,samo jedna grupa svira ti po posetiocu placas [lupam] 200 dinara,od tih 200 dinara,koliko ide birokratama u sokoju,a koliko stvarnim umetnicima, a jos vaznije,koliko doticnima koji su nastupali????

gledao sam malo tarifu sa site-a i gledam deo za koncerte i to,i pise treba da prijavis najkasnije nedelju dana ranije,da kazes koliko ljudi stane u prostor,da das podatke organizatora,da das podatke vlasnika prostora i naravno,broj stampanih ulaznica
e mene muci sto ovde nigde ne pise PODACI O IZVODJACU!?!?
pa kome ti onda placas tu nadoknadu?organizujes koncert nevernih beba i placaces ceci taj harac????a da ne pricam tek ako strana grupa,pogotovo iz nekih "egzoticnih" krajeva nastupa


dakle ponavljam,ko i u kom procentu ima koristi od ovog novca??
ti lepo platis izvodjaca i sad opet ces placati neki harac,a ne znas kome...,a sto je najgore,cak i ako je neprofitabilan,da ne kazem humanitaran koncert,placas...

pominju tu i neke bodove,a ne pise koliko je 1 bod = dinara ,odnosno eura[moguce da mi je promaklo,nisam sve redom procitao]

edit:tu pricaju o nekim pravima autora kako i oni treba da dobiju...a sta ako org. koncert kantautora???njih platis...sad ces 3 puta placati [i to samo 1 izvodjacu/autoru]???

edit:
Citat:
Naknada će se umanjiti ukoliko su na koncertu izvedena muzička dela autora kojima je zaštita istekla, što znači da je prošlo više od 70 godina od dana njihove smrti. Umanjiće se i ako su izvedena muzička dela autora koji je prethodno već otkazao zaštitu Sokoju. Doduše, takvih je autora jako malo, desetak, što je zanemarljivo prema hiljadama autora koje Sokoj štiti. U svakom slučaju, prijavljivanjem repertoara ne samo da ispunjavate svoju zakonsku obavezu, već je i vama u interesu da se naknada precizno obračunava.

pa kome ti onda placas??
 
Odgovor na temu

pomoravac
Markovic Sinisa
preduzetnik,Spektrum

Član broj: 206132
Poruke: 18
*.gronet.rs.



Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?28.12.2008. u 14:46 - pre 186 meseci
Evo informacija od momka koji radi u Sokoju.
Za koncert od tih 200din. po karti,8% ili 16din. ide Sokoju.
Od tih 16din. 30% ili oko 5din. ide za funkcionisanje Sokoja(birokratija),a ostalo autorima.
Znaci Sokoj ne stiti izvodjace(muzicare,pevace...), vec autore pesama(kompozitore,aranzere,tekstopisce...)!
Organizator koncerta je duzan da dostavi spisak pesama i autora koje su izvodjene i po tome se vrsi raspodela.Medjutim,to retko ko radi,pa se raspodela vrsi i po spisku pesama koje im salju radio stanice(mada ni one ne prave bas najtacnije spiskove).Znaci Sokoj nema veze sa izvodjacima,sem ako oni nisu sami autori.Ako je to autorski koncert,npr. neki kantautor,onda Sokoj ne naplacuje nista.Koliko ce izvodjaci dobiti od koncerta,to zavisi od dogovora organizatora i njih.
Bod je 8 dinara.
I mogao bi neko iz Sokoja da se ukljuci ovde,a ne da ja budem njihov advokat i to besplatni!!Il da krenem da komponujem,mozda zaradim neku kintu!! ;)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Placate li SOKOJ-u?28.12.2008. u 18:54 - pre 186 meseci
hvala
da,ukapirao sam i ja da je AUTORIMA to,ali nisam po kojoj raspodeli ide...

znaci 30%,pu jbte,nisu ni oni ludi...
a sta ako hoces autoru [koji nije kantaautor] da platis na ruke njegova prava,dogovorite se npr. 20% od prihoda od ulaznica ,da li i onda "moras" da placas sokoju?a sta ako se radi o "egzoticnom" izvodjacu/autoru,s kojima nemaju "sporazum"?

i kakve su im ovo fore sa mrtvim [vise od 70 godina!!] i sa autorima koji nisu s njima u vezi??? [na ovo mislim]
Citat:
Naknada će se umanjiti ukoliko su na koncertu izvedena muzička dela autora kojima je zaštita istekla, što znači da je prošlo više od 70 godina od dana njihove smrti. Umanjiće se i ako su izvedena muzička dela autora koji je prethodno već otkazao zaštitu Sokoju. Doduše, takvih je autora jako malo, desetak, što je zanemarljivo prema hiljadama autora koje Sokoj štiti. U svakom slučaju, prijavljivanjem repertoara ne samo da ispunjavate svoju zakonsku obavezu, već je i vama u interesu da se naknada precizno obračunava.



i sta ako je narodna pesma,odnosno txt potice iz naroda,a muziku sam izvodjac napravio,ili obratno,ili potpuno narodna?

edit:dakle spisak pesama ipak posle,nesto sam preletio,ali nisam imao vremena da detaljnjije procitam,izgleda sam pogresno procitao da je najkasnije vreme za predaju spiska pesama 8 dana od prijave koncerta,izgleda je od odrzavanja [sto vec i ima smisla]...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Placate li SOKOJ-u?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74717 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.