Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako funkcionise???

[es] :: Linux :: kako funkcionise???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7248 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kelicmilos
Dragan kelic
armamont
Sombor

Član broj: 177807
Poruke: 52
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon kako funkcionise???27.11.2008. u 22:46 - pre 187 meseci
Da li ima ko voljan da posveti malo vremena?Radi se o sledecem:Koristim XP i imam zelju da predjem na Linux iz niz razloga koje sam nacuo.Nemam predstavu sta mi je potrebno i kako on ustvari funkcionise.OK,nabacim sistem i sta dalje,sta je sa programima odnosno driverima,kako internet funkcionise i ostalo.koristim SBB i tu mi treba driver za usb modem gde to da nadjem?pretrazivaci,da li skayp funkcionise itd...Hvala unapred
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.mudkipz.nl.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: kako funkcionise???27.11.2008. u 23:37 - pre 187 meseci
Pretraži malo forum. Bilo je dosta tema o tome. Dosta toga je detaljno objašnjeno.

Za USB modem pogledaj u Linux mreže. Bolji ti je modem bez USB priključka.
 
Odgovor na temu

DeathStar
Beograd

Član broj: 201824
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???27.11.2008. u 23:51 - pre 187 meseci
Malo je previše raširen pojam Linux-a da bi ti neko u par crta opisao kako, šta, gde, zbog čega, zašto sve radi tako kako radi na Linux-u.
Najbolje ćeš učiti ako sam kreneš od nule, 105 puta ćeš za dva meseca da zezneš kompeltno sistem do unepotrebljivosti, ali i to je učenje ;)

Stoga predlažem ti da skineš Ubuntu ili Mint i kreneš sa radom, instalacijom, gledanjem, učenjem, zašto je to ovde ovako a na Windowsu ovako, itd itd. Ima tu mali malion stvari da se nauči pre nego što se uopšte povežeš na internet i dodješ do rešenja kako se povezati. Na ovom delu foruma imaš veliko štivo i odlične "How To" baš za početnike, i ja mislim da će ti to dosta pomoći u daljem sagledavanju i mogućnostima jednog dobrog i stabilnog Linux sistema.

Ubuntu ti preporučujem, jer je jedan od najlakših sistema i on je namenjen upravo onim korisnicima koji prvi put rade (kao i ti) migraciju sa jednog Windows sistema na linux, i pored svega toga, ima najrašireniji i najveći community board na svetu, pa izmedju ostalog i ubuntu Srbija zajednicu, gde ti naši ljudi mogu pomoći na srpskom jeziku u svakom trenutku.

Pozdrav
#sudo make me a sandwich --yes
 
Odgovor na temu

kelicmilos
Dragan kelic
armamont
Sombor

Član broj: 177807
Poruke: 52
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 05:50 - pre 187 meseci
Hvala na savetu stavio sam da se skida ubuntu linux pa se nadam da cu sutra i da isprobam,a usb od modema koristim zato sto me zaj..... modem i stalno imam prekide trebao bi menjati modem.ok to nego dobijam li sa sistemo neke drivere linux je tezak 2gb.pa kontam da dosta toga ima ili je bolje da skinem onaj od 800mb?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 07:09 - pre 187 meseci
Citat:
linux je tezak 2gb.pa kontam da dosta toga ima ili je bolje da skinem onaj od 800mb?


Sta ti uopste skidas tacno? Nije 2GB i nije 800mb.

Idi na Ubuntu Zvanicni SAJT - skini Ubuntu 8.10 Interpid Ibex CD:

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download - samo dole izaberi 32 ili 64-bit verziju zavisno od toga kakav ti je racunar,
ako nisi siguran skini 32-bit radice sigurno.

Velicina je oko 700mb.

Onda taj ISO koji skines narezi na 1CD kao "Burn Image to Disc" i to je to, startuj instalaciju sa njega.

Pozdrav, Srdjan.

Inace, ako ikako imas mogucnost da taj modem povezes na racunar preko mrezne kartice [Ethernet port] -
to ti je mnogo bolje resenje, olaksace ti zivot :) - pa ako na modemu ima mrezni izlaz, samo kupi jedan
mrezni kabl i povezi ga na racunar, bolje nego da ide preko USB-a, jer za USB treba stavljati drajvere, a
kad ide preko mrezne, radi odmah. Ako ides ipak preko USB-a, onda moras videti koji je modem i naci
i instalirati drajvere za njega, nekad je vrlo jednostavno, a nekad tesko zavisi od modema i chipa na njemu.
 
Odgovor na temu

kelicmilos
Dragan kelic
armamont
Sombor

Član broj: 177807
Poruke: 52
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 09:33 - pre 187 meseci
Ja sam gledao na torrent sajtu i ima 2gb.no nebitno hvala ubrzao si mi proces znatno.Sto se modema tice jasna stvar da je bolje na mrezni nego usb.masina je 64 bitna.Nadam se da linux nije napravio ovu verziju kao xp?skinuo sa drver za graficku sa sajta nvidia i dobio neki file...koji ocito xp neprepoznaje,sta sa tim?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 10:12 - pre 187 meseci
Ok, ajmo redom.

1. Masina ti je 64-bitna, znaci skini sa onog linka sto sam ti dao 64-bit Ubuntu, verzija 8.10.
2. Nema potrebe da skidas bilo kakve drajvere (ni za graficku), Ubuntu ce to prepoznati i sam skinuti drajvere za tebe.

Ne razumem sta to XP ne prepoznaje. Ako si skinuo drajver za Linux, normalno je da ga ne prepoznaje.
Nvidia ima verzije drajvera za windows i za Linux, ali, opet napominjem,
neces tako instalirati drajvere, nego ce to ubuntu uraditi za tebe kada ga instaliras i apdejtujes.

Za sada skini, narezi disk, a onda se javi za dalja uputstva.

Citat:
skinuo sa drver za graficku sa sajta nvidia i dobio neki file...koji ocito xp neprepoznaje,sta sa tim?


Obrisi ga, a onda Empty Recycle Bin - kao sto rekoh neces imati potrebu da ista "rucno" instaliras ;)
 
Odgovor na temu

kelicmilos
Dragan kelic
armamont
Sombor

Član broj: 177807
Poruke: 52
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 15:28 - pre 187 meseci
ok sve,skinuto,samo molim te pre nego sto instaliram u kom formatu da napravim particiju?linux ext2 linux ext3 ili linux swap
 
Odgovor na temu

DeathStar
Beograd

Član broj: 201824
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 16:00 - pre 187 meseci
Napravi ovako particije:

1 Particija: ext3 20gb (minimum) postaviš kao "mount point: /" (kosu crtu izabereš iz padajućeg menija)
2 Particija: swap area - 2gb za njega ne postavljaš mount point jer je to virtuelna memorija.

Pozdrav
#sudo make me a sandwich --yes
 
Odgovor na temu

ppklik

Član broj: 187936
Poruke: 25
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 22:15 - pre 187 meseci
Ja juce skinuo opensuse11.0 CD verziju.

Danas sam narezao disk.
Otkacio sam hard disk stavio rezervni i ubacio CD u uredjaj.
Otisao da se javim na telefon, kad sam zavrsio0 razgovor i vratio se do kompa podigao se sistem al je bilo neshto sporo ali je radilo.
Prepoznao je sve. Onda sam shvatio da je to bio zivi CD i da u stvari nishta nije bilo instalirano mada je internet radio i mogao sam da koristim mozilu, office, neke igrice i pojima nemam stasve tu ima. Kada sam probao da pustim film rekao mi je da nema codec i predlozio da ga instalira ali i prijavio neku gresku pretpostavljam da ne moze nista da instalira kada se pokrece sa zivog CD-a.
Onda sam reshio da probam instalaciju na hard disk. Na desktopu je bila ikona install, i ja kliknuo. Krenula je instalacija pitao me za jezik ra rekao srpski i malo se zeznuo pola je prevedeno a pola ne a to me nervira. Bolje samo engleski ali me je zanimalo kakav je srpski. Zatim me je pitao ocu li na hard disk da instaliram na jedan od dva nacina. ja izabrao drugo posle sam video da je uradio resize particija da bi napravio mesta za svoje particije, ali su i vindows xp particije ostale tu samo smanjene. Ona druga opcija pretpostavljam da bi na postejecu particiju napravila jedan fajl pa u njemu instalirala linux. Vise me nista nije pitao za kratko vreme je bilo gotovo. E sad sam pokusao da pustim film, al nema codec. Komp me lepo pitao ocu li da instaliram i ja sam pristao. Onda me malo bacao tamo amo po nekim sajtovima i nasao nesto pojima nemam znam da treba sve da ima u repositorijima al ja ne znam sta je to repositorij. I nekako citao sta mi izbacuje pokusao da uhvatim neku logiku i pojima nemam kako je to zavrsilo uglavnom sad imam codec i film radi skontao sam da je za to odgovoran program YaST.
E sad sve lepo radi i hocu da instaliram neke programe ne znam koje i ne znam kako. Uglavnom radi mozila 3.0 sama je dohvatila neki plugin mislim da je flsh player. Internet lepo radi, openo office 2.4 lepo radi, filmovi rade nisam josh probao muziku. Vec sat vreme se zezam sa open suse11, a, da okruzenje je KDE 4.04. Ranije sam citao o linuxu na ES-u i reshio da probam, sad pojima nemam o organizaciji linuxa ni sta se kako podesava. Sad imam potrebu da instaliram stampac hp1020, josh nemam potrebu da stampam, ali trebace mi. Takodje trebace mi MSN ili neshto slichno a imam i neki dos program pa bi voleo da i njega nekako mogu da koristim i par programcica pisanih u delphiju za windows. Ako se snadjem na linuxu mozda se ne vratim vishe na windows. Voleo bi da me neko uputi sta treba josh da podesim ili ....

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.108.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 22:30 - pre 187 meseci
YaST ti je Yet another System Tool ili ja bar tako mislim i kao sto mu samo ime kaze to ti je kompletan administrativni alat za podesavanje svega zivog na suse-u. U njemu imas i podesavanja za hardware i za dodavanje novih aplikacija i svega zivog. Repozitorijum ti je server koji sadrzi programe koji su dostupni za tu verziju linuxa koji koristis, preko njega svlacis sve zivo. E sad imas oficijalne i 3rd party repozitorijume (repo skraceno). Na oficijalnima se obicno ne drze zezancije koje nisu pod GPL licencom i koje nemaju skroz otvoreni kod ili source a to su ti kodeci za multimediu, drajveri za nvidiu i ati-ja, neki portovani programcici i slicno a te 3rd party repoe moras obicno naknadno da dodas i to obicno kroz internet browser ako ti ponudi (tipa plf i slicno) ili da ih samo cekiras u Software sources u YAST-u. Za dos programe mozes da koristis Dosbox a za Windows programe wine ili da naprosto instaliras virtualbox i da pod njim pokreces windows... Ne brini, za pocetak ti ne preporucujem da skroz prelazis na Linux dok ga ne upoznas malo, trebas da nadjes distro koji ti najvise odgovara a za pocetak ti je najbolji ubuntu, kasnije mozes da predjes na nesto ozbiljnije tipa fedoru, mandrivu itd ili skroz najozbiljnije tipa gentoo i arch :D Ubuntu ti je allarounder i cak i extra iskusni korisnici umeju da ga drze na masini. Ako budes imao jos neka konkretna pitanja javni se... Welcome to the dark side! :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

ppklik

Član broj: 187936
Poruke: 25
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 23:24 - pre 187 meseci

Hvala na brzom odgovoru.

Nisam namerio da bash skroz predjem na linux. U stanu imam dva kompa i ovaj je najslabiji neki xp1800+ 512mb/gf5900 i sluzi mi za zezanje i filmove.
Ali sam ozbiljan da polako predjem na linux. Naime prvi put sam linux redhat probao na pentium I, vrteo se oko njega 2 dana i na kraju ga obrisao. kasnije sam probao ubunti4.0 (onaj par CD koji su delili neki momci) instalirao sam, maltretirao se 2 dana i nishta mi nije polazilo od ruke cak sam izgleda i stekao neku averziju prema ubuntu. Od starta mi je ubuntu izgledao kao neki uljez iz nekog izgleda iracionalnog razloga. Malo sam pronjuskao kakva je koja distribucija i o svakoj procitao nekoliko opisa. Najvaznije mi je da mi hardver u startu radi pa sam reshio da instaliram fedoru10 i pustio dl na glavnom kompu, ali u medjuvremenu sam imao malo slobodonog vremena pa sam pustio instalaciju suse-a, jer jedan moj poznanik ima suse u radnji. preko suse-a prati kamere i neshto chacka na njoj i tvrdi da mu je prijatelj koji mu je instalirao open suse preporuchio ovu distribuciju kao najbogatiju sa softverom. Sto se mene tiche mislim da se program pisan za jednu distribuciju lako prekompajlika za drugu ako je toliko vazno, bitno je da se poklopi okruzenje. SUSE me je odushevio sto se sve sam snashao verovatno cu to shto nauchim na SUSE-u moci da iskoristim na drugoj distribuciji. Ako zapnem negde prelazim na fedoru secam se mandraka jednom sam probao i obrisao sutra, ali ovog puta nema odustajanja. Zelim da naucim kako da instaliram printer i vmware da imam neki windows za e-bank i one programe koje sam pomenuo u prethodnom postu. Potrebno mi je da u lokalnoj mrezi pristupam iz windows klijenta fajlovima.Vazno mi je da DBF fajlovima mogu da pristupim sa vishe klijenata istovremeno. Za to bih koristio neke programe pisane u Delphiju. Bilo bi fino kada bi iz free-dos-a moga da pristupim fajlovima na linux mashini. Pretpostavljam da dobijate sliku. Treba dos aplikacija za racunovodstvo da ima vishe unosnih mesta, a tu istu strukturu podataka koristi novonapisana delphi aplikacija. Za one stare shklopocije od rachunara je preskupo platjati ggk windows. a od 12 rachunara samo bi 2 trebala da imaju mogutjnost da se koriste za e-banking. Struktura je sledetja 4xpentiumII na 466MHz 3xathlonxp2400+ 3xathlon3200+ i 2xathlon64 5000+. 1xhp1100 printer 1 samsung scx4200 2xepson lx300+ 2xhp1020 plus neki pljuckavac i hp skener. internet adsl preko rutera itd.
 
Odgovor na temu

ppklik

Član broj: 187936
Poruke: 25
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???28.11.2008. u 23:33 - pre 187 meseci
Jupiii, amarok pushta mp3.
Koji program se koristi za rezanje ocu da pustim dl i da posle narezem to.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 00:50 - pre 187 meseci
Za rezanje Brasero u GNOME-u ili K3B u KDE radnom okruzenju. Naravno ima i drugih
programa, ali ova dva dolaze standardno uz GNOME, odnosno KDE.
Konzolni alati: mkisofs (rezanje cd-ova) i growisofs (rezanje DVD-ova).
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.171.*



+12 Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 01:30 - pre 187 meseci
Citat:
ppklik: Ja juce skinuo opensuse11.0 CD verziju.

Danas sam narezao disk.
Otkacio sam hard disk stavio rezervni i ubacio CD u uredjaj.
Otisao da se javim na telefon, kad sam zavrsio0 razgovor i vratio se do kompa podigao se sistem al je bilo neshto sporo ali je radilo.
Prepoznao je sve. Onda sam shvatio da je to bio zivi CD i da u stvari nishta nije bilo instalirano mada je internet radio i mogao sam da koristim mozilu, office, neke igrice i pojima nemam stasve tu ima. Kada sam probao da pustim film rekao mi je da nema codec i predlozio da ga instalira ali i prijavio neku gresku pretpostavljam da ne moze nista da instalira kada se pokrece sa zivog CD-a.

Zato najnoviji (8.10) Ubuntu / Kubuntu to mogu i sa Live CD-a. :)
Evo bas sam danas probao i Ubuntu 8.10 i Kubuntu 8.10, oba sa Live CD i mogu reci da sve odmah iz prve radi (ADSL Internet, grafika, zvuk...) takodje sam probao da pustam neke avi i mpeg fajlove i dobio obavestenje da treba da preuzme potrebne kodeke sa interneta, sto je trajalo jedno 15-ak minuta sa sve downloadom i instalacijom i onda je uredno poceo da reprodukuje te video snimke.
Sve sa Live CD-a, tako da su izgleda u ovoj verziji 8.10 (Ubuntu / Kubuntu) bitno poboljsane stvari od vremena 4.0 koji si ti nekad, kako kazes probao...
;)
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.171.*



+12 Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 01:53 - pre 187 meseci
Evo da ne cinim jeres pa da u Linux forumu pisem iz Windowsa, sad sam na tom Live CD Ubuntu 8.10
Najlepse je sto nudi instalaciju iz Windowsa, bez potrebe za posebnom particijom, instalira se kao bilo koja aplikacija (nisam probao jos)



Da dodam da na USB Flashu nosim butabilni SLAX, koji takodje odmah radi sve i to gotovo na svakom racunaru, koji sam do sada probao...

E sad i jedno totalno pocetnicko pitanje. Posto sam od uvodjenja ADSL-a postao totalni ovisnik o internet radiju, koji non-stop slusam, koristim Winamp za to jer stvarno ima neverovatno veliki izbor stanica i super uradjen interfejs... Postoji li adekvatna Linux aplikacija, pomocu koje bih mogao da slusam moje omiljene stanice (KCSM, WBGO...)?

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 08:43 - pre 187 meseci
Citat:
Postoji li adekvatna Linux aplikacija, pomocu koje bih mogao da slusam moje omiljene stanice (KCSM, WBGO...)?


Veliki broj predefinisanih radio-stanica imas vec u Amarok-u, a sto se tice
same sposobnosti plejera da streamuju radio sa neta, to uglavnom moze svaki.
Ja recimo i muziku i radio i filmove i sve zivo pustam uz Totem-plejera posto
koristim GNOME radno okruzenje.

Recimo, idi na www.sky.fm (pa tamo imas "Listen Now"), izaberi neku radio stanicu po tvom ukusu, i uzivaj ;)
 
Odgovor na temu

ppklik

Član broj: 187936
Poruke: 25
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 18:12 - pre 187 meseci
da se pohvalim instalirao sam javu i operu. sad chekam sambu da se downloaduje.
Imam problem sa dos boxom. Nece da startuje program. izgleda da treba da reshim podesavanja za dos enviroment.
EXE je oko 1.5 mb koristi emm386 i broj fajlova koji se otvaraju istovremeno treba da bude 80. videcu dali to mogu da reshim, kucanjem komanda u dosboxu.
Mislim da ce ici cupavo, gde da nadjem wmware mislim da je to pravo reshenje.
 
Odgovor na temu

ppklik

Član broj: 187936
Poruke: 25
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 18:33 - pre 187 meseci
sta treba da uradim da bi igrice radile normalno. Sad mnogo sporo reaguju, ne moze da se igra.
 
Odgovor na temu

Ivan Ivanic
Ivan Ivanic
Freelance, Anywhere
Fruška Gora

Član broj: 203038
Poruke: 179
*.ptt.rs.

Sajt: ivan.yggdrasillcode.com


Profil

icon Re: kako funkcionise???29.11.2008. u 19:08 - pre 187 meseci
Na koje igrice misliš konkretno?
Rad rad i samo rad :-D
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: kako funkcionise???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7248 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.