Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Laptop za fotografe

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Laptop za fotografe

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12388 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Laptop za fotografe11.11.2008. u 08:37 - pre 188 meseci
Znam da nije pitanje za ovaj deo foruma, ali ovo prate drugovi fotografi, a vas mi savet treba :)
Vec sam pitao na Laptop forumu, ali tamo ljudi to koriste za office i net (tako su mi odgovorili).

Da li postoji neki Laptop u cenovnom rangu izmedju 40000 i 60000din, koji bi mogao posluziti "za poneti",
za skladistenje fotki, prepravke i ispravke na "terenu", brisanje neuspelih, i tako to?

Znaci, ne treba neka zver od masine, ali je najveca poenta da je ekran koliko-toliko dobar.
Da se mogu videti boje, da je crna - crna. Da ima neki dobar vidni ugao.
Da se moze, sto da ne, prosiriti memorija i staviti neki veci Battery pack.
Da se eventualno moze kalibrisati ekran (posto ste govorili da ne moze svaki, tj. jeftiniji).
Ne razumem se puno u Laptopove, ali znam da su manji i laksi skuplji, da su skuplji sa duzim trajanjem baterija, itd.
Ne treba mi za igrice (imam Sony2 i Sony PSP), posao (Photoshop i Painter) radim na kucnom, ali bi dobro doslo da se moze nesto odraditi i na putovanju.

Juce sam naleteo na ovo:

HP 6735s
Procesor AMD Athlon64 X2 QL60 (Puma platforma) 1.9GHz/3600FSB/2x512kB
Memorija 4096MB DDR2 667MHz
HDD 320GB SATA 5400rpm
Monitor 15.4" WXGA 1280x800 (Cristal Bright)
Grafička karta ATI Mobility Radeon HD3200 up to 1.4GB shared

Vidim da ima velik HDD i dosta memorije sto je ok, ali nema instaliran OS pa ne mogu da vidim kakav je ekran.
Ali bih rado pristao i na losiju konfiguraciju a da ima bolji ekran!!

Pozdrav i hvala.
Vladan
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 10:03 - pre 188 meseci
Ako možeš, mnogo je bolje da se stisneš za nešto bolje:

MSI GX701X-092EU (poslednji broj označava varijaciju, a ima ih nekoliko, sve zavisi od toga na koju naletiš. Bitno je da nađeš onu sa WSXGA displejem, jer je to displej visoke rezolucije. Ostatak je: Intel CORE 2 DUO 2.5GHz, 4GB, 320GB, GF9600, DVDRW, Bluetooth, Webcam i još koješta. Cena je ~880€

Kod obrade fotografije je najbitniji displej, a ovaj laptop ima odličan. Osim rezolucije koja iznosi 1680x1050 (17"wide), ima odličnu reprodukciju boja i vrlo dobro se snalazi sa uglovima.

Ostatak konfiguracije je "best bang for the bucks", tako da se zaključak nameće sam.


Pozdrav
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 10:14 - pre 188 meseci
Hvala StORMe :)
AL to je vec skoro 80000din
i 17", sto treba nositi.

Ajd, pogledacu ga danas..
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 10:22 - pre 188 meseci
Znam, ali vidim da razmišljaš kao i ja, kada sam uzeo laptop za sebe. Isto sam krenuo od neke manje cifre, tipa - "treba mi samo za Corel/PS i prebacivanje fotki, nije loše da je dobar displej", al' onda kad sam video kako ovo izgleda...

Veruj mi, loš displej će Ti učiniti medveđu uslugu, a za razliku od desktop monitora, loši displeji preovlađuju na laptopovima.
Često tu ni kalibracija ne pomogne.

Ako ne možeš sada, odloži kupovinu za neko bolje vreme, jer ćeš u suprotnom samo baciti pare.
Laptopova drugih proizvođača sa jednako dobrim displejem ima, ali je cena "mnogocifrenija"

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 10:32 - pre 188 meseci
Ma mislim da si u pravu!
Ja uvek polazim od loseg (srecom da se u pocetku isfrustriram) i zavrsim sa boljim.
Tako sam poceo da razmisljam od Oly SP510UZ (nedaj boze), preko F6500, da bih zavrsio sa 40D :)
Jednostavno, nize ne moze!

Kad onu cifru podelim na rate od 4 godine izadje mu 220 e godisnje, sto uopste nije strasno.

Upisao sam podatke, pa idem sad da pogledam.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8379
*.3dnet.co.yu.



+1351 Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 10:34 - pre 188 meseci
Pre neki dan sam imao sličnu ideju...

Prvo sam izgubio dosta vremena sa neozbiljnim radnjama, i posle toga se odlučio da ovde završim:

http://www.bcgroup-online.com/index.php?art=6505

Ceo istorijat na

http://www.elitesecurity.org/t338715-0#2088890

Prvi utisak - pozitivan, mada još nisam stigao da ga probam kako valja...
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 10:46 - pre 188 meseci
Thnx, pogledacu i njega.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
82.117.192.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 15:53 - pre 188 meseci
Cenom se nikako nece uklopiti, ali Mac Book Pro definitno izbor No. 1.
 
Odgovor na temu

Ivica M.

Član broj: 157921
Poruke: 103
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.quanta.in.rs


Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 17:46 - pre 188 meseci
Ili MacBook, ali ovaj novi, trebalo bi da ima kvalitetan ekran, sudeći po dosadašnjim, mada naravno, slabiji od MacBook Pro. Ipak, ni on ne ulazi u zacrtanu cenu. MacBook Pro je verovatno najbolji laptop za fotogarafa (subjektivno).
 
Odgovor na temu

tommy61
neshic tomislav

Član broj: 68496
Poruke: 169
79.101.226.*



Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 22:13 - pre 188 meseci
MSI je u laptovima kao Samsung u digi aparatima... Broj jedan u svetu u laptopovima je HP pa Acer pa tako dalje... Dell je Mercedes u laptopovima, Toshiba je BMW, Sony je naprimer Ferrari... Oseti se razlika u kvalitetu tako bi i takav redosled firmi bio...

Ako je lap za fotografe nista ispod 17 inca i 1680x1050 a to je tesko bez hiljadarke... Tu se slazem sa predlozima gore, ajde bar 17 inca sa 1440x900, njih ima ispod 600...

Memorija je jeftina i lako se doda kao i hard diskovi, na to nebi obracao paznju samo bi radije uzeo intel procesor, sto veci broj to bolje...

Neki jeftiniji lapovi imaju citace kartica koji ne podrzavaju Oly xD i Sony Memory Stick memorijske kartice e sad CF kartice ne podrzava ja mislim ni jedan, pojavio se jedan Lenovo Photo orijentisan, nemogu sad da gledam dali on to moze (ali ima i graficku tablu ispod tastature za rad u PS-u) , kome je to bitno i ako ima Oly-Sony nek obrati paznju na to, ja naprimer vise volim da prebacujem slike pomocu citaca kartica nego direktno iz aparata...

Sve u svemu prvo ekran, posle firmu i to uklopiti u cenu i...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za fotografe11.11.2008. u 22:52 - pre 188 meseci
@tommy61
Nemoj to porediti tako, em' je totalno netačno, em dovodi u zabludu potencijalne kupce, a ni poredak nije tačan.

Recimo, od svih pobrojanih, jedino MSI i Toshiba zaista prave svoje laptopove. Ostali ih šrafcigerišu. Šta Ti to govori?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 00:13 - pre 188 meseci
Nedavno se vratih iz grada, sretan jer se ponovio jednom knjigom - Alfred Stieglitc, Camera Work-The Complete Photographs (Taschen),
prelepa - ko voli starinske fotografije,
ali se vratih i malo zbunjen u vezi Laptopova.
'Vako stoje stvari:
MSI GX701X sam naso samo u jednoj radnji (nisu ga imali u radnji) a svejedno ne bi ni hteli da ga upale da bih video ekran. Sad, to mi je bitno zato sto su mi u
Apple Comptsu upalili cak 4 komada da bih video kakva je slika, i zeleo sam da uporedim MSI sa jednim Fujitsu-Siemensom koji mi se mnogo svideo.
Taj FSC Amilo Pi3525 i Dell Inspirion imaju iste ekrane (koliko sam ja video), ali FSC ima bolju masinu
Dijagonala ekrana 15,4 inch TFT WXGA BrilliantView
Rezolucija 1280x800 (osvetljenje 200 cd/m2, kontrast 400:1, vreme odziva 16 ms)
Procesor Intel core 2 Duo Processor P8400 Brzina rada 2,26 GHz Takt 1066 MHz cache 1 128 KB (2 x 64KB) cache 2 3072 KB (2 x 1536KB) cache 3 0 KB
Graficka kartica Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD GPU Intel DirectX 10, full HD Memorija 256 MB (do 256MB deljene sistemske memorije
250GB
3GB DDR2
Znam da mu je manji ekran i rezolucija, ali je i laksi za nosenje i baterija traje oko 3-3.5 sata.

HP je imao los ekran, nikakve boje, ni kontrast.

Na Toshibi Sattellite U 400-12P od 13.3" i jos jednom ??, nisam mogao tacno da ocenim ekran jer nisu imali instaliran OS pa su stavljali Windows LIve koliko
da ih pokrenemo, ali daje malu rezoluciju ekrana (pa je sve mutno) i ne prepoznaje USB (na kome sam stavio nekoliko svojih ilustracija i fotki)

Pao je tu i neki predlog (u onoj drugoj radnji) za Toshibu A300D-157.

Stvarno bih voleo da u nekoj radnji nadjem MSI GX701X u kojoj bi hteli da ga upale da bih video da li je i koliko bolji (osim vece rezolucije) u odnosu
na FSC Amilo Pi3525, jer je ovaj potonji manji i laksi za nosenje, ima Vistu Home, baterija duza i jeftiniji je.
Ali ako je na MSI toliko bolja slika da se vidi razlika mozda bih ipak njega uzeo.

Hvala na citanju i na savetima.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 01:05 - pre 188 meseci
Eh, zaboravih da pitam u vezi Sony Vaio.
Ne znam tacno koji model, ali mu je originalna cena bila preko 100.000 kad se pojavio, sad je 50inesto.
Slaba je masina, al sto rece tommy61 - nije to tako skupo da se nadogradi, ali ima onaj neki ekran sto u sebi ima naziv Black (mislim da je x-black, nisam siguran).
Nisu mogli trenutno da mi ga upale, jer je kolega pozajmio punjac. Kad budem ponovo dolazio kod njih upalice mi ga.
Jako me interesuje kakav je to ekran? I ako je dobar, mozda i on upadne u razmatranje.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 09:19 - pre 188 meseci
Ja samo da dodam da ti za Photoshop nije bitan toliko procesor, koliko kolicina memorije i mesto na disku.

BTW, MacBook Pro i nije nesto sto se tice ekrana i kalibracije doticnog, imamo ih na gomile ovde na poslu... ali radi lepo, brzo, mada nista specijalno u odnosu na neku Toshibu (mi samo Toshibe i Fujitsu Siemens ganjamao ovde ali ne za pripremu) recimo.

Za ekrane su ti drugi rekli ispravno, ali moj savet ti je da ne gledas u sitna crevca procesoru vec se baziraj na ekranu, RAM-u i mestu na disku.
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 09:53 - pre 188 meseci
Hvala cosmo, a el ti poznat ovaj Fujitsu Amilo Pi3525?
Ili Sony Vaio VGN-BX 296VP? (saaznah mu oznaku :) )

Ekrane i ganjam, mjku im, al kad niko nece da ih pali (razumem ih, opnda mora instalacija da se zavrsi do kraja.
Najradije bih vide kakav je taj sto je StORM predlozio da bih mogao da ga uporedim sa drugima.

Ja do sada u zivotu sto sam gledao Laptopova, predhodnih generacija, nijedan nije valjao, zato mi se ovaj Fujitsu ucinio odlicnim u odnosu na njih.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 10:37 - pre 188 meseci
Pa, generalno, ekrani su lutrija kod njih za kalibraciju, sta da ti kazem. Ono sto je Storm rekao je dobro ali ti se ne uklapa u cenu...
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 11:15 - pre 188 meseci
A kos skuplji, a mali i lagan, a baterija 5 sati, sa (pise na netu :) ) extra ekranom:
FSC Amilo Si 2636!

Mozda vredi pruziti se, ipak se to ne uzima tako cesto.

Misljenja?
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 11:24 - pre 188 meseci
Loš displej. Tačnije, reprodukcija boja.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tommy61
neshic tomislav

Član broj: 68496
Poruke: 169
79.101.185.*



Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 11:38 - pre 188 meseci
Ako redosled prozvodjaca laptopova po broju prodatih primeraka nije tacan hajde stavi link gde kaze da nisu na prvom mestu HP pa Acer i tako dalje, mislim Dell a dok nes stavis i tamo pise drugacije, ja sam u pravu, ako treba postavicu ja link...

Produkcija laptopova je inace shrafciger industrija i niko ne pravi laptop 100 posto od svojij delova, ajde da zanemarimo procesor i chip ali ovde se uzme ovo, onde ono, stavis u tvoje kuciste i to je to...

Uopste nisam gadljiv na MSI ili na one koji ti za manje para ponude isto ili cak vise, oni su od skoro u poslu sa laptopovima i moraju da se probijaju ali jos kaskaju za izradom kucista a koje je jako vazno za dobar lap, oni se kolju po broju proizvedenih maticnih ploca, grafickih karti itd sa asusovim fabrikama ali kada tu dobru plocu stave u lose kuciste... A i jos nisam video hard disk MSI ili LCD matricu sto ne znaci da ne postoje a sto opet znaci da su i oni Shrafciger industrija a inace imaju kod nas dobru servisnu podrsku sto je plus...

Isto procitah gore da HP ima lose ekrane, ja trenutno imam HP lap, strava komp sa ocajnim ekranom, cini mi se najgorim od svih i menjacu ga pitanje trenutka
mada ove novije serije HP-a sa sjajnim ekranima izgledju bolje...

Fujitsu laptopove bi isto izbegao ili stavio u klasu MSI, mozda gresim...

Sony je pojeftinio dosta a moze da se pronadje u nekim hiper marketima...

Toshiba je Toshiba...

Acer cini mi se trenutno daje dosta i moj trenutni izbor jeftinog laptopa, oko 500 eurica bi bio neki Acer, ima ih sa novim 15,6 inca 16x9 ekranima i cini mi se da oni prvi nude tako nesto a ima ga i sa 17 inca displejem za nijansu vecu cenu...

Pogledaj naprimer ovaj model ACER Aspire 5735Z-322G25Mn Intel-CoreDuo 2.0GHz 2048MB 250GB DVDRW 15.6'' WXGA FreeDOS

Imas i solidan test na srpskom na:

http://www.bench-market.com/mo...amp;file=article&sid=16709
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Laptop za fotografe12.11.2008. u 11:49 - pre 188 meseci
Po broju prodatih komada tehnike prednjači Samsung. Da li je to reper kvaliteta?

Rekoh već, MSI proizvodi svoje komponente (naravno, ne i čipset, CPU i HDD), ali SVE ostalo da. Štaviše, MSI isporučuje svoju elektroniku dalje, kao i Foxconn, a ostali šrafcigeraši to ugrađuju i lepe svoje nalepnice. To je velika razlika.

Zašto MSI nije u prvih par po prodaji? Zato što su oni relativno novi u ovom biznisu (laptopovi), ali ne i u IT industriji uopšte. Čak naprotiv.

Kao što sam već pomenuo, živim za dan da Gigabyte i Asus malo odahnu kad su ploče u pitanju (jer tu, zajedno sa MSI-jem, nemaju premca u prodaji), jer će (ako se ozbiljnije okrenu laptopovima) prosto satrti sve ostale.

Problem je samo u tome što prosečni kupci MSI posmatraju istim očima kako su svojevremeno Gericom, iako nikako nisu iz iste priče. Al' dobro, vremenom sve izađe na svoje mesto.

O Sony-ju prosto ne bih trošio reči. Nema dovoljno prostora u bazi foruma za opisivanje "pouzdanosti". Od stare garde, jedino je Toshiba ostala gde je i bila, mada su i oni počeli da izbacuju serije sumnjivog kvaliteta, namenjenih zemljama trećeg sveta, koji "slučajno" završe tamo gde nije predviđeno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Laptop za fotografe

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12388 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.