Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Strana radio stanica?

elitemadzone.org :: MadZone :: Strana radio stanica?

[ Pregleda: 2975 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NOVISAD
Novi Sad

Član broj: 61775
Poruke: 65
*.eunet.yu.

ICQ: 323372728


Profil

icon Strana radio stanica?12.10.2008. u 10:20 - pre 189 meseci
Danas mi se desilo nesto cudno.. Slusam na mobilnom radio i vrtim stanice, kad odjednom uhvatim neke vesti i cujem da zena prica na ijekavici. Malo ostanem da slusam da provalim koji je jezik, kad odjednom na rds-u mi se ispisuje HRT HR 2. Sad mene zanima, kako sam uspeo da uhvatim tako dobar signal, bez imalo suma, od hrvatskog radia u sred NS, a ove nase stanice i dalje suste?

Inace, desavalo mi se i da, kada idem prema B. Palanci i na tu stranu u kolima uhvatim Narodni radio i jos neki, pa kad dodjem u NS, on se i dalje cuje besprekorno..

Jel zna neko kako je ovo moguce?
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

djricky
SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.adsl.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Strana radio stanica?12.10.2008. u 10:35 - pre 189 meseci
sta je tu cudno? signal zavisi od jacine predajnikai usmerenja antene, a u tvom slucaju je verovatno u pitanju nacionalna frekvencija u Hrvatskoj, otud i dobra pokrivenost...


“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

NOVISAD
Novi Sad

Član broj: 61775
Poruke: 65
*.eunet.yu.

ICQ: 323372728


Profil

icon Re: Strana radio stanica?12.10.2008. u 10:43 - pre 189 meseci
Razumem to, ali mi je i dalje cudno da uspem preko mobilnog telefona da uhvatim super signal stanice sa tolike razdaljine i pored svih ovih nasih stanica.. Jel moguce da ovi nasi imaju toliko losiju opremu ili sta vec utice na to?
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Strana radio stanica?12.10.2008. u 11:13 - pre 189 meseci
Ono sto je vaznije pitanje 'da li su oni platili' RATELu ili kome vec za to prostiranje signala. Ako jesu sve super, ako nisu, onda bi neko trebao 'poduzeti' nesto :)

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Strana radio stanica?12.10.2008. u 12:59 - pre 189 meseci
Ovo nije nista cudno.
Ako si na momente hvatao odlican signal (koji bi kasnije naglo slabio ili nestao), radi se o troposferskim promenama koje dovode do savijanja elektromagnetnih talasa i njihovog prostiranja po nekoliko stotina, cak i po nekoliko hiljada kilometara. Nije nikakvo cudo kada se u toku leta, kod naglog skoka ili pada temperature, tokom cele veceri mogu gledati televizijski kanali susednih zemalja (predajnici udaljeni po 300-400 km) sa fenomenalnom slikom, sto traje cak po nekoliko sati...a na VHF I opsegu se mogu na momente uhvatiti veoma udaljeni signali (ja se secam signala spanskog TVE 1 i svedskog SVT, kao i nekih ukrajinskih televizija), mada oni traju mnogo krace i kvalitet se u toku jednog minuta promeni od veoma dobrog do potpunog nestanka, da bi u roku od pola sata bespovratno nestao. Secam se jednog lika iz Zemuna koji je na svojoj kuci imao citavu skalameriju sa antenama da bi uzivao u troposferskim signalima. Taj je uspevao da uhvati po nekoliko desetina stanica mesecno, od Skandinavije do Bliskog istoka.
Sto se tice radio stanica, nije potrebna nikakva posebna oprema da bi se uhvatili talasi koji su "doleteli" zbog troposferskih promena. zato si i uhvatio to na mobilnom telefonu. Jednostavno, potrebno je samo da se desi trenutak.

Inace, signal radio stanica iz Hrvatske je dopirao bez problema do Beograda sve do devedesetih (govorim o stalnom prijemu, ne o troposferi). Prvi i drugi program radija, prvi program televizije...i mnogo slabiji drugi program. Sada se moze uhvatiti HR 1 i HTV 1, ali samo u pojedinim delovima...i to prilicno slabo.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
91.150.114.*



+104 Profil

icon Re: Strana radio stanica?12.10.2008. u 13:12 - pre 189 meseci
Mislim da, kada su nacionalne frekvencije u pitanju, postoje sporazumi na državnom nivou oko korišćenja. Samim tim, ne bi trebalo da bude domaćih predajnika u nekom pograničnom pojasu koji emituju na nacionalnoj frekvenciji susedne države.
A čak i da nije tako, HRT sigurno ima neki jači predajnik blizu granice, plus je teren pogodan za prostiranje talasa, tako da ne vidim šta je tu neobično.
Kakve tek probleme prave Rumuni sa svojim TV i radio predajnicima izuzetno velike snage u pograničnom području.
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

djricky
SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.adsl.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Strana radio stanica?12.10.2008. u 14:48 - pre 189 meseci
bas tako, secam se da je TDI radio prosle godine morao da bezi sa 105.6 na 91.8 zbog nekih rumuna...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Strana radio stanica?

[ Pregleda: 2975 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.