Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom

[es] :: Elektronika :: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom

[ Pregleda: 5043 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom06.09.2008. u 21:59 - pre 190 meseci
Pozdrav.
Imam neko pojačalo sa kolom TDA2616 (2x12W) i posle devet godina, skoro neprestanog rada, uzmem da mu promenim elektrolite u napajanju i još neke stvari, nebitne za ovu temu.
Napajanje za pojačavač je simetrično 2x15.5V a elektroliti 2 x 4700uF/25V. Umesto njih, zalemio sam dva Fudžikona od po 10 000uf/16V jer oni na 25V već nisu mogli da stanu.
Stvar koja me brine je ta što je napon na kondenzatorima preblizu njihovom deklarisanom naponu (samo 0.5 - 1V manji od deklarisanog).
Da li će to bitno uticati na njihov radni vek / karakteristike?

[Ovu poruku je menjao espresso dana 07.09.2008. u 10:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.241.*



+128 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom06.09.2008. u 22:51 - pre 190 meseci
neće, taj deklarisani je ustvari radni (wv je radni napon) a ispitni je 50 posto viši.
elkoima je najbitnija sopstvena temperatura. ona je posledica kvaliteta elektrolita
(ripl karent, esr itd) i radni vek je uvek temperaturom definisan.
 
Odgovor na temu

SinišaJ
Siniša Jezdić
Elektroničar, Vindzor Univerzitet
Vindzor, Onta�

Član broj: 192996
Poruke: 10
*.esxf.uwindsor.ca.



Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 00:46 - pre 190 meseci
Što vam forum ne podržava ćirilicu? Vidim da je kapira jer mi je sve pretabao u postu na latinicu.
I još mi kaže da vičem a ja samo poštovao pravopis i stavio velika slova na početku rečenice.
Žaliću se upravi vodovoda! Urgh #%&%
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.241.*



+128 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 03:15 - pre 190 meseci
dobrodošao veliki magu.
e, ovo je jedno mesto gde je gazda foruma definisao to što se dešava i nemož tu ništa.
drago mi je da si kod nas, nadam se da ti "ono što nervira" neće smetati.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 08:32 - pre 190 meseci
Po iskustvu i sam znam da će kondenzator raditi na bar 40% većem naponu ali nisam siguran da to ima blagotvorno dejstvo na njegove karakteristike Jedan kond mi je tako radio godinu dana na 20% većem naponu i nije mu bilo ništa. Možda se malo naduo
Tako da će verovatno i ovi da rade ali da li će ubrzano ostariti/promeniti karakteristike?

A koliko je zapravo vruće je tih 85C? Uvek sam se pitao a nisam imao čime da izmerim. Da li može da se dodiruje ili je vrelo?
Jer na toj temperaturi, Fudžikon elektrolit iz RA serije ima 2000 radnih sati a to je nešto više od dva i po meseca neprestanog rada. Ovi moji dodiruju hladjnak veoma malom površinom i na dodir bih rekao da nemaju više od 50C jer su samo topli.
Po ovom kalkulatoru radnog veka u odnosu na temperaturu ispada da bi na 50C radili 3 godine i ostali u granicama definisanih parametara.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
77.46.241.*



+128 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 08:43 - pre 190 meseci
tvoja primena (ispravljač pojačala) nije takve prirode da bi te brinulo grejanje usled strujnih impulsa bilo
dopune elka (100Hz) bilo strujnih impulsa koje cima pojačalo. slušaj i uživaj, batali matematiku.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 09:28 - pre 190 meseci
...a ako i neki od elektrolita i smanji kapacitet - isuši se od temperature, prepoznaćeš nemili događaj po povećanju bruma

Industrija elko-a je za tih 9 godina mnogo uznapredovala, pogledaj malo na PC matičnim pločama, nazivni napon elka je tek malčice viši od radnog napona, pa sve radi...
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 10:12 - pre 190 meseci
Baš su te matične imale najveći broj problema zbog nabubrelih i iscurelih kondova. Ne znam da li su se sad popravile ali jedno vreme je kod pojedinih proizvođača bilo katastrofalno stanje.
Ja sam mislio da malo prodiskutujemo o ovim stvarima jer me zanima i da naučim nešto a ne samo da završim neki konkretan posao. Sad se sećam kad mi je jedan lik tražio trijak na 16A a ja kažem da ima samo na 10. Na to će on: "Ma daj njega, ko ga j... , nek radi!"
Čovek majstor, hoće da završi posao.

Mene interesuje da to praktično iskustvo nadopunim i tehničkim stvarima. Tako da kad uradim nešto, u potpunosti razumem sve što je vezano za to.

@guja011
Kad si pomenuo ripl... Koliko sam razumeo, uticaj pulsirajuće struje na kond je u tome što pri naglim promenama "skida" čestice alumijum oksida pa on postane tanji vremenom. A kada je izložen konstantnom naponu, ovaj sloj se regeneriše i što je napon na kondenzatoru veći, to će sloj biti deblji? To mi je baš zanimljivo, nisam znao do pre neki dan
Koliki taj ripl treba da bude da bi prouzrokovao nešto ovakvo?
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom07.09.2008. u 10:53 - pre 190 meseci
Malo da pojasnim oko MB - nabubreli i iscureli elektroliti u 99% slučajeva su posledice velike temperature u samom okruženju konda, naravno uzrokovano lošim hlađenjem procesora, poddimenzionisanim napajanjem koje radi na ivici svoje deklarisane snage i pregreva se, nedostatkom prostora za hlađenje..

Elektrolitu mnogo više smeta povećana temperatura nego malo veći radni napon.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Elektrolitski kondenzator - radni napon preblizu deklarisanom

[ Pregleda: 5043 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.