Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Butovanje sa SATA optike.

[es] :: Windows desktop :: Butovanje sa SATA optike.

[ Pregleda: 3061 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

iMiki
Milorad Latovljev
Beograd

Član broj: 68615
Poruke: 651
*.publikum.co.yu.



Profil

icon Butovanje sa SATA optike.31.07.2008. u 11:45 - pre 190 meseci
Posto planiram da kupim DVD drajv, interesuje me da li sa SATA optickog drajva moze da se butuje komp i pokrene instalacija XP-a ili je ipak bolje uzeti obican ATA?

Hvala
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.01.08.2008. u 00:55 - pre 190 meseci
Ja sam upravo to probao danas.

Na osnovnoj ploci imam 2 SATA prikljucka i 1 ATA (radi se o maloj, integrisanoj ploci, nije greska). Buduci da mi je od pocetka bila namera da napravim sto manji PC od "obicnih" komponenti, to sam kupio mali SATA hd, onaj za laptopove, sto se vrte sporije i trose manje struje. Zahvaljujuci tome, vrlo malo napajanje (ne samo po snazi, nego i fizicki) radi OK. Ali - nemam unutra optiku.

U prvoj fazi sam koristio adapter IDE na USB, tako da spolja mogu da butujem racunar ili pogledam neki CD. Kvaka je u tome, da neki Live CD za Linux, koji koristim kao jedini OS, ne podrzavaju but preko USB-a.

Onda sam se zainteresovao za e-SATA. Sta je to? Kako funkcionise? Ispalo je, da je to prakticno obican produzetak, tako da spoljni SATA uredjaj mozes koristiti kao da je unutrasnji, BEZ IKAKVIH DODATNIH TRANSFORMISANJA, sto je sa USB neizbezno.

Znaci, moja optika je bila napolju, ali sam ubedjen da vazi i za tebe, jer na tom produzetku, koji se jednim krajem ubode u osnovnu plocu, a drugi se zasrafi na zid kucista, pomocu onog pleha koji imaju klasicne dodatne kartice (PCI i slicno), NEMA nikakve elektronike.

Racunar se pokrenuo, startovao je CD ROM, u BIOS-u izabran kao prvi uredjaj za but, u kome je bio Live CD, on se lepo pokrenuo, sve OK.

Da cudo bude jos vece - moj stari CD ROM je ATA, ali sam ga danas prilikom probe koristio pomocu eksternog adaptera "IDE na SATA", tako da sam ga vec napolju "pretvorio" u SATA uredjaj i onda samo povezao dodatnim spoljnim SATA kablom na racunar, na onaj unutrasnji produzetak.

Buduci da je e-SATA u zadnje vreme sve popularniji pristup i da neke osnovne ploce vec imaju na sebi e-SATA konektor, napisao sam ovaj odgovor malo opsirnije nego sto je tebi trebalo, ali verujem da neces zameriti, a nekome mozda bude od koristi.

Odmah da napomenem da postoje 2 razlicite vrste e-SATA konektora, pa imas recimo "Eksterni kabl e-SATA I na e-SATA II" ili "e-SATA II na e-SATA II" itd. Eksterni konektori su ojacani limom, jer kazu da se sama plastika lomila.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

iMiki
Milorad Latovljev
Beograd

Član broj: 68615
Poruke: 651
*.publikum.co.yu.



Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.01.08.2008. u 08:03 - pre 190 meseci
OK.

Stvar je u tome da eSATA moze da se podesi da se ponasa kao IDE (ATA) i onda tu od SATA nema nista i najverovatnije da zato moze da se butuje sa CD-a. Isto kao kada za hard iskljucis AHCI on se ponasa kao obican IDE i mozes da instaliras sistem bez SATA drajvera (mislim na pocetku instalacije), a i kad ih kasnije instaliras i prebacis u BIOS-u na AHCI, sistem se nece butovati.

Hvala u svakom slucaju, kupujem obican ATA DVD.

 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.01.08.2008. u 10:17 - pre 190 meseci
Citat:
iMiki... a i kad ih kasnije instaliras i prebacis u BIOS-u na AHCI, sistem se nece butovati.


Ovo je jako rizicna operacija i obicno ne uspeva. Naknadno prebacivanje (posle instalacije sistema) u AHCI mod obicno zavrsava sa BSOD.
 
Odgovor na temu

iMiki
Milorad Latovljev
Beograd

Član broj: 68615
Poruke: 651
*.publikum.co.yu.



Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.01.08.2008. u 12:58 - pre 190 meseci
Ma da.

Nasao sam na netu, ima neka fora sa prepravljanjem ini fajlova posle instalacije Windowsa i jos neka cackanja da bi AHCI naknadno proradio (instalira se sistem na hard u IDE modu, pa se cacka po ini fajlovma, pa se ukljuci AHCI).

http://www.wincert.net/forum/index.php?showtopic=2318

Najinteresantnije je da se Microsoft sve vreme pravi lud, izbacili su i SP3 a nisu ubacili SATA drajvere, a smesno je koliko su mali. Kupite Vistu, Vista sve podrzava. Usta ga vista, bejbe.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.01.08.2008. u 20:21 - pre 190 meseci
Nebitno da li i šta Vista podržava, bitna razlika je što u slučaju kada je potreban neki drajver može da se navede putanja gde je pa uopšte ne mora da je flopi ili neka akrobacija do njega. Stavi se na fleš (mislim da je i fleš u igri) ili CD ili bilo gde na hard.
Do sada nisam probao butovanje sa SATA CD-a, da li to uopšte može? Ajde dobrovoljac da proba i razjasni situaciju. Taman da znam da li da kupujem neki SATA DVD.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.01.08.2008. u 20:31 - pre 190 meseci
Moze! Ja imam OPTIARC AD-7173S i radi bez problema.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.02.08.2008. u 03:02 - pre 190 meseci
Citat:
calexx: Do sada nisam probao butovanje sa SATA CD-a, da li to uopšte može? Ajde dobrovoljac da proba i razjasni situaciju. Taman da znam da li da kupujem neki SATA DVD.
buljko, sta ti kazes na moju uspesnu probu, ali kombinovanjem ATA / IDE starog CD ROM-a i ovoga http://www.pakom.com/KatalogPr...isProizvoda.aspx?sifra=2108106 ? Moze li se to smatrati dokazom da je butovanje sa SATA CD ROM-a moguce, obzirom na ovo sto kolega iMiki kaze: "Stvar je u tome da eSATA moze da se podesi da se ponasa kao IDE (ATA) i onda tu od SATA nema nista i najverovatnije da zato moze da se butuje sa CD-a." ? U BIOS-u nista nisam podesavao, jer je osnovna ploca dosta stara (minimum 3 godine) i nema sta da se podesava (bar ja ne znam) a na ovom konvertoru opet nema nista da se podesava - ima samo prikljucke za IDE, SATA, napajanje i 2 LED i to je to.

I meni je to vazno, kao i ostlima, da znam sta u buduce da kupim, jer treba vrlo skoro da kupim DVD pisac.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.02.08.2008. u 18:05 - pre 190 meseci
Meni je prilično logično da može da se butuje sa SATA optike jer bi u suprotnom postao problem kako da se u budućnosti uopšte instalira neki OS. Pošto sada znamo da može, onda ostaje jedino pitanje harda tj da li je potrebno da se za njega uvaljuju drajveri ali je to bezbroj puta objašnjavano.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Butovanje sa SATA optike.02.08.2008. u 18:23 - pre 190 meseci
Citat:
tdjokic:Moze li se to smatrati dokazom da je butovanje sa SATA CD ROM-a moguce...


Moze se smatrati jednim od dokaza... mada, kazem, imam odavno S-ATA optiku i nisam video problem bez obzira u kom modu radi kontroler, nisam cak ni razmisljao o tome dok to niste spomenuli u ovoj temi. Uz jednu malu dopunu... probano na plocama sa iP35 i iP45 Chipsetima, na ostalima nije provereno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Butovanje sa SATA optike.

[ Pregleda: 3061 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.