Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

USB i mikrokontroleri

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: USB i mikrokontroleri

[ Pregleda: 3861 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
89.216.104.*



+7 Profil

icon USB i mikrokontroleri11.06.2008. u 11:40 - pre 193 meseci
Da li je neko programirao (konfigurisao) i ostvario komunikaciju mikrokontrolera i PC-ja, a da je pri tome sam konfigurisao i programirao USB jedinicu mikrokontrolera (deskriptori, protokol i t. d.) ne koristeci gotove funkcije ili podprograme za to.

Iskustva drugih bi mi pomogla. Ja sve za USB posedujem na C-u za Metrowerks Code Worrior, ali zelim da programiram u asembleru. Sa gotovim funkcijama zavrsavate posao, ali nista ne naucite o USB-u, pa mi to smeta. Ne trebaju mi linkovi, jer sve sam pregledao sto sam mogao da nadjem. Do sada sam definiisao sve deskriptore, i PC prepoznaje novi hardver kada prikopcam MCU na PC. Medjutim, tu ima jos mnogo posla, a i neke stvari mi nisu do kraja jasne.

Poazdrav.
 
Odgovor na temu

madwolf
Milan Vukov
Leuven, Belgium

Član broj: 8409
Poruke: 51
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri11.06.2008. u 13:29 - pre 193 meseci
Khm, a sto ne koristiti neke gotove funkcije ili cak i cipove? Sve zavisi od toga sta tvoj finalni proizvod treba da radi. Ako je on samo komunikacioni interfejs, znaci da je sporedna stvar u celom poslu -> treba da utrosis sto manje vremena oko iste. Sto moze da povuce za sobom da koristis vec gotove cipove (npr. FTDI), ili da iskoristis neki vec postojeci API. E sad, ako je tvoj finalni proizvod state-of-the-art USB uredjaj, sa strashno specijalnim protokolom, onda mora da se zagreje stolica. Poenta moje price je sto ne koristiti neki vec gotov API...

Inace, ja jos uvek nisam "programirao" USB protokol na nekom MCU, koristim trenutno FTDI cip da mi zavrsi stvar, mogu reci da sam vrlo zadovoljan...

Literatura:

http://www.lvr.com/, USB Complete Everything You Need to Develop Custom USB Peripherals Third Edition by Jan Axelson

Stvarno extra knjiga, mada je nisam procitao do kraja. Sa ovom knjigom sam usao u svet USB-a... Verujem da bi odgovore na vecinu svojih pitanja nasao u ovoj knjizi. Ima jos jedan lep sajt, ukucaj u Guglu beyondlogic...

Pozdrav,
Milan.
 
Odgovor na temu

mradomir
mradomir
Novi Sad

Član broj: 123964
Poruke: 169
*.mediaworksit.net.



+28 Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri12.06.2008. u 00:19 - pre 193 meseci
Da li si čuo za Igora Cesko-a koji je nakačio AVR megu8
direkt na USB, bez dodatnog hardvera.
Na http://www.cesko.host.sk/ imaš komplet souce kod,
pa možda pomogne.
Tu je sve Low level (ne mogu da verujem da je čovek
to napisao u asembleru).
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
89.216.104.*



+7 Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri12.06.2008. u 15:28 - pre 193 meseci
Pogledao sam sve sto ste sugerisali.

Ono sto je napravio Igora Cesko mi mnogo lici na aplikacije proizvodjaca USB na RS232 i slicno. Ja pravim USB na USB PC-ja. Ima malo podataka o tome kakve deskriptore trazi postojeci hid drajver PC-ja. Treba mi da riport deskriptor MCU-a bude takav da komunikacija bude dvosmerna. Lako sam napravio da PC tretira MCU kao misa, dobio sam da na slanje podataka iz MCU-a kursor menja poziciju na ekranu. Ali u nedostatku podataka, i dosta eksperimentisanja, a i uz pomoc nekih primera koda u C-u za PIC (jer ih ima puno na internetu) uspeo sam danas da konfigurisem riport deskriptor tako da je moguca dvosmerna veza sa USB-om PC i njegovim hid drajverom. Sada testiram razmenu podataka. Kada bi znao da napisem drugi drajver za PC, olaksao bi posao na MCU, ali to nije slucaj.

Dakle, mislim da cu posao uspesno zavrsiti a pri tome sam koristio C primene za Motorolu i za PIC, prevodeci ih rucno na asembler. Posle toga cu napraviti zgodne funkcije za koriscenje, i ceo kod cu smestiti u jedan modul koji ce se moci koristiti kad god zatreba. Duzina koda je nesto manja od 3KB.

Hvala na pomoci.

Pozdrav.

Uzgred, hid drajver koristi interrupt (ne znam koji) prilikom komunikacije, i nemam predestavu kolika ce stvarna brzina biti. Kako je on namenjen za misa, tastaturu, dzoistik i tome slicno, bojim se da prakticna brzina ne bude mala, sta vi mislite o tome. Ovo sto je napisano za USB - USB komunikaciju moze lako da se primeni i na druge mikrokontrolere, jer riport deskriptori moraju biti isti. Koristim samo tri end pointa (0,1 i 2) sto je minimalno dovoljno za svaku nespecificnu komunikaciju.
 
Odgovor na temu

sander
Aleksandar Golovic
Beograd

Član broj: 21336
Poruke: 211
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri13.06.2008. u 09:31 - pre 192 meseci
Korak, nemam iskustva sa USB komunikacijom ali vec kada si iz Nisa mozda bi mogao da se konsultujes sa kolegom Nebojsom Pejcicem, koliko znam radio je komunikaciju sa USB-om (PIC mcu).

www.epraktikum.co.yu

i

www.eurogenyx.com
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri14.06.2008. u 11:59 - pre 192 meseci
Hvala svima na zelji da mi pomognu.

Kao sto znate USB je komplikovana komunikacija sa vise nivoa (u odnosu na SPI, SCI I2C i .t.d.). Napraviti kod koji dobro radi nije lako i oni koji su to uradili nisu voljni da to stave na 'izvolte' svima. Zato je bilo dosta muka da se od delova informacija sastavi nesto sto ce funkcionisati.

Krajem nedelje sam zavrsio glavni deo posla. Ostvario sam slanje podataka PC -> MCU i PC <- MCU. Sada radim na merenju prakticne brzine, sobzitom da sam koristio HID USB koji postoji u PC-u, a koji je namenjen za prikljucenje standardnih uredjaja na PC. Za druge nestandardne treba pisati druge drajvere, sto za sada nisam u stanju. Nadam se da, kako od XP-a nisu potrebni USB drajveri za flash memorije, da ce i brzina biti dobra. Dilema mi je: da li da napravim 2 riport deskriptora (4 end pointa), jedan za blok podataka od 64 bajta, a drugi za 4 bajta kako bi efikasnije koristio USB. Ali, ako se pokaze da se brzina ne menja bitno od duzine blokova podataka, mozda cu odustati od toga.

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

kacevac
Podgorica

Član broj: 121306
Poruke: 13
89.188.33.*



Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri24.06.2008. u 21:01 - pre 192 meseci
Poz svima...

korak, da li bi mogao malo da me uputis u tvoj projekat. Ja radim slican projekat sa ARM7 mikrokontrolerom. Tacnije korisim LPC2148 procesor, a razvojnu ploču je dizajnirao keil i nosi oznaku MCB2140. Radi se o sledećem. Ja treba da odradim A/D konverziju kompozitnog video signala kojeg uzimam sa kamere i da to šaljem preko hid client-a na pc....i tu nastaje problem...kako promeniti funkcije u deskriptoru da salje 64 byte??
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri25.06.2008. u 14:01 - pre 192 meseci
kacevac,
prvo razmotri da li ti odgovara brzina. Izmerio sam brzinu od 4K bajta/sec sa blokovima podataka od 64 bajta. HID opsluzije misa, tastaturu i t. d., a osim toga radi pod interrupt-m pa me ne cudi tako mala prakticna brzina. Ako ti odgovara onda, predpostavljam da si gledao neke primere za PIC gde je u report deskriptorima podeseno da je duzina 8 bajta. Treba da uradis sledece:

Pronadnji gge saljes report deskriptor i tamo imas definisane duzine ulaznog i izlaznog "kanala".Kod tebe je sad to podeseno na 8 podataka od po 8 bita.Sada treba samo to da postavis na 64 podataka od po 8 bita tako sto ces izmeniti sadrzaj Count itema u deskriptoru (sa 8 na 64).

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

kacevac
Podgorica

Član broj: 121306
Poruke: 13
89.188.33.*



Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri25.06.2008. u 19:06 - pre 192 meseci
Hvala puno! sad znam na šta sve treba da obratim pažnju. javiću kad mi pođe za rukom da to ostvarim. Već, sam ostvario mali napredak. Još jednom hvala na korisnim savetima
 
Odgovor na temu

niksic
student

Član broj: 177160
Poruke: 27
*.sc.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri11.03.2009. u 15:52 - pre 183 meseci
Da li neko ima knjigu (USB Complete Everything You Need to Develop Custom USB Peripherals Third Edition by Jan Axelson) u elektronskom formatu?
 
Odgovor na temu

mP-programer
Marko Jovanovic
mikroElektronika - webmaster
Beograd, Vozdovac

Član broj: 48573
Poruke: 31
79.101.209.*

ICQ: 306242071
Sajt: www.mikroe.com


Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri12.03.2009. u 08:36 - pre 183 meseci
@niksic:

Poslao sam ti link na PM
Stop, Dave…
My mind is going…
I can feel it…
I can feel it…
Stop… Please…
HAL 9000
 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri12.03.2009. u 15:29 - pre 183 meseci
Da li mozes i meni da posaljes link?
 
Odgovor na temu

mP-programer
Marko Jovanovic
mikroElektronika - webmaster
Beograd, Vozdovac

Član broj: 48573
Poruke: 31
79.101.209.*

ICQ: 306242071
Sajt: www.mikroe.com


Profil

icon Re: USB i mikrokontroleri13.03.2009. u 08:35 - pre 183 meseci
@lestrigonac:

Poslao sam ti link na PM
Stop, Dave…
My mind is going…
I can feel it…
I can feel it…
Stop… Please…
HAL 9000
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: USB i mikrokontroleri

[ Pregleda: 3861 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.