Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Promenjljiva tabela proizvoda

[es] :: Baze podataka :: Promenjljiva tabela proizvoda

[ Pregleda: 3946 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.50.EUnet.yu



+1 Profil

icon Promenjljiva tabela proizvoda23.10.2003. u 11:37 - pre 249 meseci
Radim neki novi projekat pa mi se pojavio zadatak da napravim tabelu proizvoda koji mogu biti sve i svasta.

Znaci ljudi se bave drop-shipping i ship-uju proizvode klijentima za druge klijente. "Problem" je u tome sto oni imaju svoje proizvode ali ship-uju i tudje proizvode, a hoce da sve radi iz jedne tabele proizvoda. Imam neke ideje, ali mi se to resenje ne svidja pa me interesuje i neko drugo misljenje kako bi bilo naj-efektnije da se to projektuje. Za razmisljanje...
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda23.10.2003. u 11:56 - pre 249 meseci
Ti u stvari hoces da ti to neko isprojektuje za dz. a ti da naplatis, right?

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda23.10.2003. u 12:31 - pre 249 meseci
Ej Bluesman je to, nije neki padobranac :)

Ovo je slicno pitanje kao sto smo neki dan pricali (ono s bagerima i dizalicama)...
Sve se svodi na to da karakteristike svih proizvoda moraju da se svedu na neki opsti oblik. Recimo da je to:

ID_PROIZVODA { kljuc, id artikla koji se dodeljuje u sopstvenoj bazi }
NAZIV { opis artikla }
ID_GRUPE { ako su artikli u bazi grupisani po nekom kriterijumu }
JEDINICA_MERE { jedinica mere }
ID_PAKOVANJA { nacin pakovanja, ako je bitno }
ID_DOBAVLJACA { id dobavljaca iz tabele dobavljaca/komitenata }
ID_PROIZVODA_DOBAVLJACA { id artikla kod dobavljaca radi eventualne reference prema dobavljacu }

Potupak ubacivanja novog artikla: dodeli mu se id, i grupa a ostali podaci prepisu od podataka koje dostavi dobavljac.

Ovakvom strukutrom omogucavas da svi artikli budu u jednoj tabeli ali da mozes da ih razlikujes po dobavljacima.

E sad... ovo je suvise jednostavno i ocigledno resenje tako sa sumnjam da je to ono sto ti resava problem. Ali na osnovu ovoga sto si napisao, to je to... Ako imas kakvu kvaku koju si zaboravio da pomenes... *!@*#$*$@ :)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.201.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda23.10.2003. u 14:01 - pre 249 meseci
Citat:
alex:
Ti u stvari hoces da ti to neko isprojektuje za dz. a ti da naplatis, right? ;)


Left. Pa bilo bi lepo mada mi to nije ideja... :-) Mogao bi i da odradis sve jer ionako imam drugi projekat na holdu :-)) A pare? Koje pare?

Zajebanciju na stranu, imam neku ideju ali rekoh mozda ima nesto cega se nisam setio. Naime, oni samo salju proizvode a ja u trenutku kada im se pojavi novi shipping, ako nije njihov proizvod, ne znam nisto o tom proizvodu. Dakle, to moze da bude DVD a moze i bager ili dizalica. Moja ideja je da stavim sto je vise moguce polja koje mogu uticati na cenu: weight, height, ship_method... Ono sto oni hoce je da kada se pojavi bager koji treba da se isporuci a nije njihov ima istu "automatiku" kao i DVD-ovi koji oni salju sa svog stock-a. Tu je jos jedna zavrzlama oko stock-a jer hoce da bude azuran, ali kako znati koliko proizvodjac bagera ima istih na lageru a da ne bude ono ... telefon: koliko? molim? a dobro? skini jedan upravo ga saljemo. Na kraju ipak mora tako da bude - ne bas tako, napravicu neke report-s koji ce se slati svima pa ce imati uvid u ulaz i izlaz, pa ce i sami klijenti azurirati stock, ali je moja ideja da smislim nesto elegantnije.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda23.10.2003. u 15:08 - pre 249 meseci
Možeš da napraviš još dve tabele. U jednoj definišeš sva polja koja su specifična samo za neke proizvode, kao što si nabrojao - (weight, height, ship_method...), a druga ti služi za proširenje osnovne tabele vrednostima specifičnih polja za određeni proizvod. Ako ostaneš samo na jednoj tabeli može se desiti da je u nedogled proširuješ poljima i da ubrzo postane previše rupičasta - sa puno polja bez vrednosti...
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.63.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda24.10.2003. u 09:52 - pre 249 meseci
Ideja i jeste da imam osnovnu tabelu + details... Ali mi je palo na pamet, posto je ovako volatile, da u details tabeli za svako polje imam po 2 kolone, gde bi u prvu napisao naziv polja a u drugu vrednost. Znaci:

proizvodi ... normalna tabela sa ID, naziv, proizvodjac, cena, ...

details ... samo 3 polja: id, field i value

id je isti kao kod proizvoda (index)
field je recimo "rok trajanja"
value = "7 dana"

Tako da moze za svaki proizvod da unese custom polja.... koliko god hoce....

Ok ideja?

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda24.10.2003. u 11:14 - pre 249 meseci
Zavisi koliko različitih proizvoda očekuješ. Za manji broj proizvoda je ok, za više je bolje da koristiš još jednu međutabelu (definicije dodatnih polja) - jednostavno oslobađa od grešaka pri unosu opisa detalja i može da pomogne za određene klasifikacije (pri unosu odabereš dodatno polje i dodeliš vrednost).

Čini mi se da nije problem da kreneš sa samo dve tabele a kasnije, ako se pojave grupe proizvoda sa istim dodatnim poljima, podeliš tabelu s detaljima :D
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda24.10.2003. u 11:26 - pre 249 meseci
Ok ti je ideja ali ima da se urnises da to napravis a da sve bude simple za koriscenje :)

Dobro je uvek podatke o objektu stavke razdvojiti u dve grupe: oni koji su bitni za funkcionisanje aplikacije i oni koji su opisni, to jest ne uticu na funkcionalnost vec samo krajnjem korisniku pruzaju vise informacija o objektu stavke. Nije neispravno cak i prevideti memo polje za te opisne podatke pa neko onaj ko unosi upisuje kako god zeli i sta god zeli.

Ako napravis tu dodatnu tabelu ona ce ti, koliko vidim sluziti samo za opisna polja, pa onda ne vidim oprvdanje da toliko koplikujes stvar zbog prakticno nebitnih informacija.

Uzmimo za primer rok trajanja koji si i sam naveo. Ako je to bitna informacija zbog shippment-a, onda ona mora biti polje u osnovnoj tabeli o proizvodima da bi lako mogao da vrsis upite po tom polju. Ako je s druge strane opisno, onda nek ga kao tako i upisu u memo polje kao napomenu.

Moja preporuka je: strpaj to sve u jedan memo.

Neto mi nije jasno. Da li ta firma za koju radis sajt ima neki informacioni sistem. Problemi o kojima ti govoris ne bi trebali da su problemi sajta nego informacionog sistema koji oni koriste i ti bi za sajt trebao da dobijes ciste i razresene podatke.

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.206.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda24.10.2003. u 16:40 - pre 249 meseci
Da, mogao bih jos jednu lookup tabelu ...

Nego problem je sto 95% njih recimo nema rok trajanja, a onda naidje majonez i moram i to da unesem. A opet, praviti jedno polje zbog 5% mozda nije dobro resenje jer ship-uju skoro 1k paketa dnevno sto znaci mnogo upisa a ako cu da smisljam koja sve polja mogu da stavim - bolje da batalim sve.

Problem je sto imaju prioritete pa bi rok trajanja mogao da izbaci tu posiljku u vrh prioriteta... ne znam, tek sam poceo planiranje - videcemo sta sve moze da se desi. Najveca stavka ovde su "reports", sta ako zatrazi report "daj sve kojima rok trajanja istice ove nedelje" a ja nigde ne vodim evidenciju o tome.

Nije ova moja ideja teska za realiaciju, mislim da je neki mantenance tezi od realizacije. Sigurno cu staviti neki TEXT (memo) ali to je vise za neke specijalne instrukcije tipa "ne zvoni - kucaj - beba spava"...

Informacioni sistem nemaju, ako ne racunano excel tabele. To bi bilo easy :-) Pa su se ponadali da ce web site da im resi sve probleme.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda24.10.2003. u 22:52 - pre 249 meseci
Citat:
bluesman:
Informacioni sistem nemaju, ako ne racunano excel tabele. To bi bilo easy :-) Pa su se ponadali da ce web site da im resi sve probleme.


Pa.. web sajt ne moze da resi te probleme.. bar ne za cenu web sajta...
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.53.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Promenjljiva tabela proizvoda25.10.2003. u 02:22 - pre 249 meseci
Ćuti, nemoj da im kažeš... lepo plaćaju a biće posla još... :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Promenjljiva tabela proizvoda

[ Pregleda: 3946 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.