Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?

[es] :: Linux aplikacije :: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?

[ Pregleda: 3046 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?12.05.2008. u 00:07 - pre 194 meseci
Prvo kratak uvod :p

Naime, nisam koristio linux jedno, brat bratu, 5-6 godina, a i pre toga sam ga mozda koristio 2x po 3 dana. I resim pre nekih 2 nedelje da skinem opet lin ( ubuntu ). Ok sve, instaliram, sve lepo za pocetak, al opet nedostaju malo programi sa windowsa. I onda slucajno naidjem na TOP temu ( forum - Linux ) -> Emulatori za Win igre (ili tako nesto). Citam malo i resim da skinem Wine emulator ( simulira Windows, nije samo simulator za igrice ). Instaliram ga, ali nisam bas odmah skapirao kako se koristi, pa sam ga nesto i batalio. I pre par dana dodje ortak i kao aj da odigramo kanter 1 na 1 i ja probam da udjem na windows ( a nisam ga koristio otkad sam instalirao Lin :D ) kad ono nece da se bootuje i nece pa nece. I ja pop*zdim ... I reko aj da probam kako radi onaj emulator ( al vec sam bio otpisao sve .... ) i pokrenem instalaciju kantera pod linuxom, ono za divno cudo sve super radi. Instalira ga lepo i ja pokrenem kanter, kad ono i on radi :D Znaci neopisiva kolicina radosti i zbunjenosti me opciinila :D Sve isto ko da sam na windowsu .....

I da skratim sad pricu, razmisljam, da li ce mi uopste i trebati vise Windows ?! Ako sve sto mogu na njemu, mogu i na linuxu ( pitanje za iskusnije korisnike - da li je stvarno tako ?! ) sta ce mi Win uopste vise ?! Posto sam samo 20 GB ostavio za linux, razmisljam da 90% hard-a prosirim za linux, a mali delic cisto da ostavim za Win ( posto cesto koristim programe za vracanje fajlova sa formatiranog harda, a nisam jos probao dal bi radilo pod windowsom ). Sta vi mislite o ovome ?! Da li ovaj emulator moze u potpunosti da zameni Win ? Da li bi doslo do veceg gubitka memorije ( nego na Windows-u )?

Podelite vasa iskustva, mozda ovo bude i dobro usmerenje za sve one koji se dvoume ( a mozda i za one koji nisu uopste upoznati sa Linuxom ) da predju na Lin i da znaju da nece biti niukakvom nedostatku Windows-a :-))
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?12.05.2008. u 08:55 - pre 193 meseci
Probaj VirtualBox za emulaciju windowsa. Odlican je. Ali skini izdanje koje nije OSE ako zelis da ti radi usb podrska :)
...
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.220.*



+37 Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?12.05.2008. u 09:13 - pre 193 meseci
Covek prica o Wine-u a ti prebaci temu na VirtualBox, i on je dobar ali nije za ovu temu.

@Man-Wolf

Ne mogu da kazem da spadam medju iskusnije korisnike. Ali cu ti samo reci da je Wine napravio veliki posao. Tako su ga lepo uradili da je to strahovito dobro. Redovno rade update i azuriraju ga. Brzo izlaze nove verzije i svaka je bolja od one prosle. Najbolje je to sto Wine moze da emulira 99.8% Windows aplikacija. Isto tako je dobro sto npr. neke igrice tipa Call Of Dutty 4, Counter-Strike, Heroes itd.. rade bolje nego na Windowsu. Meni je FPS na CS-u bolji na Linuxu, on iznosi nekih 101.1fps dok na Windowsu sa novijim drajverima teram nekih 70fps. Ok, to nije neka stavka da ga mi sada hvalimo, ali stvarno je tako. Isto tako nisam imao problema ni sa Adobe Complete, sto znaci da sam sve Adobe proizvode terao preko Winea bez ikakvih problema.

Pojednostavnili su ga skroz. Instalira se wine iz package managera ili vec zavisi od distribucije do distribucije. Skine se windows aplikacija i jednostavnim desnim klikom se ide opcija "run with wine" i on zavrsi ceo posao.

Eh sada pitanje za milion dolara jeste to sto si ti postavio. Sta ce nam Windows kad preko Linux-a i Wine-a mozemo sve da radimo. Bas tako, mozemo, ali jos jedan veliki problem postoji je sto vecina na Linuxu kada zapnu na nekoj sitnici se odmah vracaju starom dobrom WIndowsu. Vecina korisnika ne zna sta je sve Linux sa pratecim softwerom u stanju da uradi. Ali polako koliko pratim nasu Linux scenu sve vise i vise ima Linux korisnika. Isto tako je problem sto imamo slabu podrsku u nasoj zemlji. Koliko sam primetio ima ekipa iz Novog Sada Lugons ili kako vec, imaju svoj neki atomix i tu je podrska dobra. Isto tako imamo Ubuntu Loco Team srbije koji su stvarno experti sto se tice Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu itd.. Imamo podrsku i za Debian.

Problem je sto nemamo dobru podrsku za OpenSuse, Slackware, Gentoo, PcLinux, RedHat itd.. To su po meni dosta ozbiljnije distribucije i na njih bi se trebalo vise bazirati. Ali eto vremena hvala bogu imamo, mladi smo i pokrenucemo nesto. Najbolje bi bilo kada bi svremena na vreme pravili neke skupove, prezentacije, predavanja, tako bi vise ljudi bilo zainteresovano i sigurno bi za neko odredjeno vreme napravili neki rezultat.

Ja sam uvek otvoren za sve moguce dogovore, i pomocu koliko god da mogu. Nadam se da ce ova tema pokrenuti neke nove ideje i da cemo se svi udruziti i napraviti nesto. Mislim da imamo dovoljno potencijala, entuzijazma i snage da promenimo nesto sto se tice Linuxa.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.220.*



+37 Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?12.05.2008. u 21:25 - pre 193 meseci
Jel moguce da niko nema nista da napise?
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?12.05.2008. u 23:12 - pre 193 meseci
Izgleda da nije mnogo ljudi probalo Wine, a one koji jesu, mrzi da pisu

Citat:
Pojednostavnili su ga skroz. Instalira se wine iz package managera ili vec zavisi od distribucije do distribucije. Skine se windows aplikacija i jednostavnim desnim klikom se ide opcija "run with wine" i on zavrsi ceo posao.


Cak je jos jednostavnije, ja jednostavno samo 2x kliknem na prog. koji ocu da pokrenem i automatski ga Wine otvara )) Tako da jos jedan bambi za njega

Citat:
Bas tako, mozemo, ali jos jedan veliki problem postoji je sto vecina na Linuxu kada zapnu na nekoj sitnici se odmah vracaju starom dobrom WIndowsu.


Vidis, i ja sam bio jedan od tih Davno kad sam koristio Lin, negde sam zapeo, cini mi se oko drajvera za graficku il tako nesto i ubrzo sam odustao ( vise puta ). Ali sad sam resio da ga sredim do kraja i sto je najbolje od svega uopste nemam zelju da se vratim na Win ( jer, opet, sve sto imam na Winu, mogu i na Linu da koristim ).

Citat:
Vecina korisnika ne zna sta je sve Linux sa pratecim softwerom u stanju da uradi.


Mogu ti reci, ni ja nisam znao za prateci Software. Al kad sam otkrio Packet Manager ( Ubuntu ), nisam mogo da verujem. Sve sto ti zatreba mozes jednostavno da skines, sa nekoliko klikova, a ne da juris pola sata po netu odakle i kako da skines. E sad, tu se mozda namece drugi problem ( kad si vec pomenuo domacu scenu ), jer, koliki procenat stanovnistva ima brzi internet ( brzi od 56k - modema )? Tako da je tim istim ljudima veliki problem da te pakete skinu

Jos jedan problem ( bar se meni tako cini ) na domacoj sceni, jeste ne mogucnost skidanja Linux-a ( opet se pozivam na stanovnistvo sa Modemskim pristupom ). Windows je po tom pitanju dosta rasprostranjen i mislim da vec svaki klinac ima u kolekciji svojih cd-ova i Windows instalacioni CD. Tako da ovom prilikom mogu slobodno da ponudim, da ako je neko zainteresovan mogu da mu posaljem ili dam na ruke ( ako je iz BG-a ) Ubuntu Linux 8.04

Citat:
Problem je sto nemamo dobru podrsku za OpenSuse, Slackware, Gentoo, PcLinux, RedHat itd.. To su po meni dosta ozbiljnije distribucije i na njih bi se trebalo vise bazirati. Ali eto vremena hvala bogu imamo, mladi smo i pokrenucemo nesto. Najbolje bi bilo kada bi svremena na vreme pravili neke skupove, prezentacije, predavanja, tako bi vise ljudi bilo zainteresovano i sigurno bi za neko odredjeno vreme napravili neki rezultat.


Odlican predlog i ja bi se vrlo rado ponudio da se ukljucim u tako neku akciju "sirenja vere u Linux :P", ali nazalost jos uvek imam veoma skromno znanje o istom, tako da ne bih bio od neke vece pomoci

P.S. Nadam se da mnogi nece protumaciti moj post kao scenu "kad dete dobije novu igracku" pa mu je u pocetku sve divno, svidja mu se super, ....

 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
79.101.207.*



+37 Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?13.05.2008. u 09:52 - pre 193 meseci
Evo uskoro izlazi wine 1.0 koja ce biti savrsenstvo,neka beta verzija se moze skinuti sa ovog linka. Pogledajte i PlatinumRegressionHunt. u fazonu da testiramo neke "extra" windows aplikacije, na ovom linku mozemo videti komplet bazu aplikacija.

E sad sto se tice brzina kod nas. Svesni smo da ne moze svako da priusti brz internet nego mora da koristim dialup. E zato postoji jedna dobra tema na ovom forumu, i ko god nije u mogucnosti da skine neku distribuciju, neka pogleda temu ES RAZMENA DISTRIBUCIJA , sigurno ce naci nekoga iz svog grada i tako doci do zeljene Linux distribucije.
 
Odgovor na temu

bojanlazovic

Član broj: 163267
Poruke: 36
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?16.05.2008. u 02:55 - pre 193 meseci
Da li na Wine-u mogu da se instaliraju Visual basic 6 ili Visual studio 2005, ja sam pokusao ali cim krene instalacija gasi se wine....?
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.226.*



+37 Profil

icon Re: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?16.05.2008. u 10:06 - pre 193 meseci
Evo ja sam sada probao i radi, koristim OpenSuSe i Wine mi sve zavrsava, tj do sada sve sto sam probao da instaliram uspeo sam.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux aplikacije :: Wine - zaista odlican emulator ili privremeno zadovoljstvo ?

[ Pregleda: 3046 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.